صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

تعدادی از نمایندگان در نشست امروز مجلس شورای اسلامی تذکرات و اخطاراتی به نحوه بررسی مواد اعاده شده از لایحه احکام برنامه‌های توسعه ازجانب شورای نگهبان مطرح کردند که رئیس مجلس توضیحاتی در این خصوص به این نمایندگان ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در نشست علنی امروز (یکشنبه، 27 تیر) مجلس شورای اسلامی در بررسی موادی از لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور که از شورای نگهبان برای رفع ایرادات برگشت داده شده است تذکرات و اخطاراتی ازجانب تعدادی از نمایندگان بیان شد که رئیس مجلس توضیحاتی در این خصوص به آنان داد.
براساس این گزارش محمدرضا پورابراهیمی با استناد به ماده 43 آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: لایحه احکام دائمی برنامه ششم توسعه در مجلس قبل در کمیسیون مشترک مورد رسیدگی قرار گرفت. حالا هم اگر این لایحه ایراداتی دارد باید در کمیسیون مشترک ایرادات و ابهاماتش رفع شود.
نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی افزود: ویژگی کمیسیون مشترک حضور نمایندگانی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس به دلیل ماهیت چندوجهی این لایحه است. هر چند که این کمیسیون در مجلس دهم تشکیل نشده و تشکیل آن ممکن است قدری زمانبر باشد اما رسیدگی به ایرادات لایحه احکام دائمی برنامه ششم توسعه باید در کمیسیون مشترک انجام شود.
آقای لاریجانی در پاسخ به این تذکر، گفت: ماده‌ای که به آن استناد کردید تشخیص را به عهده هیئت رئیسه مجلس گذاشته است که در مجلس نهم این تشخیص داده شد اما هیئت رئیسه در مجلس نهم چنین تشخیصی ندارد.
همچنین ابطحی در اخطاری در خصوص لایحه مذکور گفت: مشخص نیست این لایحه ماهیت دائمی دارد و یا ماهیت برنامه‌ای و موقتی. اگر این احکام دائمی است باید شکل قوانین دائمی باشد و ما نمی‌توانیم یک بام و دو هوا عمل کنیم. اما اگر برنامه است، باید موقتی باشد.
نماینده مردم خمینی شهر در مجلس افزود: با توجه به اینکه هنوز برنامه پنجم توسعه حاکم است مواد این احکام باید با دو سوم رای نمایندگان به تصویب برسد.
وی با بیان اینکه شورای نگهبان ایرادات ماهوی به این لایحه گرفته است اضافه کرد: ایرادات شورای نگهبان صرفا جنبه شکلی ندارد لذا دستور بدهید این لایحه به کمیسیون مسترد شود.
ابطحی افزود: چطور احکام دائمی پراکنده در قوانین مختلف را که ممکن است با هم تضاد داشته باشند در یک لایحه گنجاندند؟
آقای لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر گفت: شورای نگهبان اشکالی به این لایحه گرفته که حجم بندهای آن زیاد است و وقتی ایراد دیگری نگرفته چه چیزی را باید بررسی کند؟
رئیس مجلس افزود: با توجه به اینکه این احکام در برنامه‌های مختلف تکرار می‌شد قرار شد یک بار به تصویب برسد که در برنامه‌های توسعه تکرار نشود.
همچنین فولادگر مردم اصفهان در مجلس با استناد به ماده 43 آیین‌نامه و اصول 74 و 75 قانون اساسی، اخطار داد و گفت: زمانی که این لایحه در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم مورد رسیدگی قرار گرفت، علاوه بر آنکه ایرادات شورای نگهبان را رفع نکرد بلکه با افزودن 50 ماده به این لایحه حجم آن را بیشتر کرد اما ایرادات شورای نگهبان همچنان به قوت خودش باقی‌ست.
نماینده مردم اصفهان در مجلس در سوالی از آقای لاریجانی مطرح کرد: این سند یا لایحه است یا برنامه است که آنطور که می‌فرمایید برنامه نیست. پس، بنابراین رسیدگی به آن نیاز به کمیسیون مشترک ندارد.
لاریجانی در پاسخ به تذکر فولادگر،‌ گفت: استناد شورای نگهبان به اصول 74 و 75 اشاره ندارد؛ چرا که این شورا موادی را که بار مالی دارد جزء به جزء مشخص و ایراداتش را بند به بند اعلام می‌کند اما اشکالاتی که این شورا به لایحه احکام دائمی برنامه ششم گرفته اشکالات اساسی و کلی است و تا زمانی که این اشکال کلی را رفع نکنیم سایر اشکالات جزئی به قوت خودش باقی‌ است، بنابراین باید این ایراد اساسی را رفع کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: این لایحه در یک رفت و برگشت دیگر به شورای نگهبان باید ایرادات کلی و جزئی‌اش برطرف شود. احکام مندرج در این لایحه اگر درون برنامه پنجم توسعه هم باشند در رأی‌گیری نیاز به دوسوم آراء خواهیم داشت اما به نظر می‌رسد این احکام در برنامه پنجم توسعه ذکر نشده است.
محمد دهقان در ادامه نشست علنی امروز در تذکری با اشاره به بررسی لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه ای کشور اعاده شده از شورای نگهبان گفت: ایرادات شورای نگهبان به محورها و مفاد این لایحه ایرادات شکلی است، اما کمیسیون مربوط در زمان تدوین لایحه تعداد زیادی از مواد پیشنهادی نمایندگان را به لایحه مذکور الحاق کرد که این پیشنهادها می‌توانست در قالب یک طرح به صحن علنی ارائه شود.
نماینده مردم چناران و طرقبه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات درخصوص لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه‌ای کشور تنها می‌توانست اصلاح شکلی انجام دهد و نباید اصلاحات و حذف مواد را در دستور کار قرار می‌داد، زیرا براساس آیین‌نامه داخلی مجلس تنها موادی باید مورد اصلاح قرار گیرند که شورای نگهبان به آنها اعتراض کرده باشد.
آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: من با آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان در باره نحوه بررسی احکام دائمی برنامه‌های توسعه ای کشور صحبت کردم و ایشان در این خصوص اعلام کرد که مواد الحاقی لایحه مذکور با 10 تا 15 ماده توجیه دارد اما چون در این لایحه حدود 70 ماده الحاقی آمده بدین معناست که حاشیه بر متن غلبه دارد.
وی تصریح کرد: مجلس درباره لایحه مذکور تنها از نظر شکلی اقدام به اصلاح کرده است و ما محتوا را تغییر نمی‌دهیم. البته ممکن است در این حوزه نیز نظر متفاوت با نظر شورای نگهبان داشته باشیم.
لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه ای کشور در روزهای پایانی مجلس نهم تصویب و برای تایید به شورای نگهبان ارسال شد.
شورای نگهبان با وارد دانستن ایراداتی به این لایحه از جمله اینکه تعداد مواد الحاقی بیش از اندازه است و به تغییر ماهیت آن منجر شده است، لایحه را به مجلس بازگرداند.
بررسی این لایحه از صبح امروز در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

مرتبط با این خبر

  • در دریای خزر؛ افزایش 36 درصدی صید ماهی سفید

  • انتقال زائران از 20 ایستگاه پروازی؛

  • سوم بهمن ولادت با سعادت الگوی پرستاران، حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار مبارک باد.

  • در نشست مشترک مسئولان اقتصادی دولت با برخی نمایندگان مجلس؛

  • آقای روحانی در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم

  • نمایندگان رییس جمهور به خوزستان می‌روند

  • آخرین اخبار از حملات ترکیه به عفرین سوریه

  • راه حل مسئله فلسطین، مقاومت است

  • 80 درصد تراکنش اپراتور‌ها به روش الکترونیک

  • در جلسه هیات دولت به ریاست دکتر روحانی؛