صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس مجلس شورای اسلامی دیپلماسی پارلمانی را مکمل دیپلماسی رسمی خواند و گفت: در بسیاری از مواقع دیپلماسی های رسمی نیازمند رایزنی های پارلمانی است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، آقای علی لاریجانی امروز (یکشنبه 3 مرداد) در مراسم تودیع و معارفه دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل بین الملل مجلس افزود: در این جلسه قصد داریم از برادر عزیزمان آقای شیخ الاسلام که 8 سال در مجلس تلاش کردند و با حُسن نیت خدمات خوبی را انجام دادند، تشکر کنیم و همچنین معارفه کنیم جناب آقای امیر عبداللهیان برادر عزیز دیگری که جزو افراد باسابقه در وزارت خارجه هستند و خدماتشان برای همگان مکشوف است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تشکر از خدمات شیخ الاسلام ادامه داد: ایشان فردی باتجربه بوده و هستند و در مسائل منطقه ای نظرهای کارشناسی داشتند. حجم کارهای مربوط به دیپلماسی پارلمانی زیاد بود و بخش بین الملل مجلس باید پرتحرک می بود، از این جهت از زحمات ایشان تشکر می کنم.

وی افزود: جناب آقای امیرعبداللهیان از افراد برگزیده دیپلماسی کشور هستند که مخصوصا در سال های اخیر با توجه به بحران های منطقه، ایشان یکی از عناصر نقش آفرین در دیپلماسی کشور بودند و فعالیت های چشمگیر و بهنگامی انجام دادند.

رئیس مجلس تصریح کرد: حضور امیر عبداللهیان به بخش دیپلماسی پارلمانی کمک خواهد کرد و قطعا می تواند مسائل دیپلماسی را جلو ببرد.

آقای لاریجانی با اشاره به انتصاب شیخ الاسلام به سمت مشاور وزیر امور خارجه ضمن تبریک به وی افزود: امیدوارم آقای شیخ الاسلام در سمت جدیدشان در وزارت خارجه موفق باشند. البته امیدوارم با توجه به تجارب آقای شیخ الاسلام درخصوص مسائل منطقه ای همچنان از همکاری ایشان استفاده کنیم.

وی درخصوص کارآمدی بخش بین الملل مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فکر می کنم با حضور آقای امیر عبداللهیان یک نفس جدید به بخش بین الملل مجلس دمیده خواهد شد و امیدواریم کارهای بین المللی مجلس با یک شیب مثبت بیشتری جلو برود.

رئیس مجلس افزود: امیدوارم آقای امیر عبداللهیان در مسائل بین الملل حوزه مجلس موفق باشند و همچنین درخصوص کنفرانس فلسطین با کمک سایر همکاران پیگیر موضوع باشند. البته باید بخش های ذی ربط دیگر مانند وزارت خارجه کمک های لازم را انجام دهند زیرا در این شرایط لازم است که این موضوع در اولویت باشد.

آقای لاریجانی با بیان اینکه دیپلماسی پارلمانی مکمل دیپلماسی رسمی است، گفت: این دیپلماسی در همه جای دنیا جایگاه خاصی خود را دارد. در بسیاری از مواقع دیپلماسی های رسمی نیازمند رایزنی های پارلمانی هستند، بنابراین می بایست هم دیپلماسی پارلمانی را گسترش داد، هدفمند و پرمغز کرد تا از درون آن حرکت آغاز شود، لذا ساماندهی کار در امور بین الملل، تفکر و برنامه ریزی کردن و استفاده از نظرهای خبرگان بسیار مهم است.

وی تأکید کرد: باید هیئت های پارلمانی با ماموریت روشن به سفر بروند و کار درست را سامان بدهند، بخش نرم افزاری کار اهمیت زیادی دارد. گروه های دوستی و کمیسیون های مختلف به سفر می روند، بنابراین اینکه از قبل برای هر بخش یک ماموریت ویژه در نظر گرفته شود، که افراد حامل یک فکر باشند و نتیجه این دیپلماسی به توسعه رسمی کشور کمک می کند، بنابراین تقاضا دارم با توجه به نیروهای زبده و خوب که در بخش بین الملل فعال هستند و بخشی نیز از خانواده شهدا هستند و انگیزه قوی انقلابی دارند، همچنین با رایزنی با وزارت خارجه و سایر بخش های ذی ربط، برای یک سفرها یک برنامه مدون تدوین شود و حالت تشریفات در حداقل باشد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: ماموریت آینده امیر عبداللهیان در این بخش در حوزه فکری و ساماندهی است تا حرکت های دیپلماسی پارلمانی پرمغزتر صورت بگیرد و با توجه به شناخت من از ایشان امیدوارم حوزه امور بین الملل موفق تر باشد. در پایان برای آقایان شیخ الاسلام و امیرعبدالهیان آرزوی توفیق در سمت های جدیدشان دارم.

براساس این گزارش حسین شیخ الاسلام مدیرکل سابق بین الملل مجلس شورای اسلامی نیز با تشکر از آقای لاریجانی و همکارانش افزود: ان‌شاءالله توفیق بندگی و موفقیت نصیب آقای امیر عبداللهیان در پست جدیدش فراهم شود.

گفتنی است در این مراسم حسین امیرعبداللهیان ازجانب رئیس مجلس به سمت دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل بین الملل مجلس شورای اسلامی معارفه و از زحمات شیخ الاسلام مدیرکل بین الملل سابق مجلس قدردانی شد.

همچنین در این مراسم امیرعبداللهیان با تشکر از شیخ الاسلام گفت: از آقای شیخ الاسلام برادر عزیزم سال‌ها تلمذ کرده ام که این رویه ادامه خواهد یافت.

دستیار ویژه رئیس مجلس و امور کل بین الملل مجلس شورای اسلامی با گرامیداشت یاد شهدای انقلاب اسلامی و شهدای حرم ادامه داد: از حُسن اعتماد آقای لاریجانی تشکر می کنم و امیدوارم با توجه به تجربیات اندکم و با استعانت از خداوند بتوانم با رهنمودهای آقای لاریجانی در حوزه دیپلماسی پارلمانی کارها را ادامه دهم.

روابط دستگاه دیپلماسی و مجلس شورای اسلامی عالی است
در این مراسم حسن قشقاوی معاون پارلمانی وزیر امور خارجه کشورمان نیز با اشاره به تجربیات و دانش آقای شیخ الاسلام گفت: با توجه به اینکه مدت زیادی از ماه رمضان نگذشته است، در انتصاب آقایان امیر عبداللهیان و شیخ الاسلام در پست های جدیدشان با اشاره به شعر "عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت، صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت" می توان گفت که صد شکر که امیر آمد و صد حیف که شیخ رفت.

وی با بیان اینکه آقای ظریف وزیر امور خارجه، آقای شیخ الاسلام را در حکمی به سمت مشاور وزیر خارجه منصوب کرده است، ادامه داد: در حال حاضر روابط دستگاه دیپلماسی و مجلس شورای اسلامی عالی است و امیدوارم این ارتباط عالی تر شود.

همچنین حکم آقای ظریف مبنی بر انتصاب شیخ الاسلام به عنوان مشاور وزیر امور خارجه را حسن قشقاوی معاون پارلمانی وزارت خارجه قرائت کرد.

متن حکم حسین امیر عبداللهیان بدین شرح است:
بسمه تعالی
جناب آقای دکتر حسین امیر عبداللهیان
نظر به تعهد و تخصص جنابعالی به موجب این حکم به عنوان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل بین الملل مجلس شورای اسلامی منصوب می شوید.
امید است با استعانت از پروردگار متعال و بهره گیری از پشتوانه تجربی و سوابق ارزشمند و موثر خود ضمن سازماندهی و به کارگیری نیروهای متعهد و کاردان در راستای اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی و برنامه های راهبردی مجلس شورای اسلامی موفق باشید.

مرتبط با این خبر

  • در دریای خزر؛ افزایش 36 درصدی صید ماهی سفید

  • انتقال زائران از 20 ایستگاه پروازی؛

  • سوم بهمن ولادت با سعادت الگوی پرستاران، حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار مبارک باد.

  • در نشست مشترک مسئولان اقتصادی دولت با برخی نمایندگان مجلس؛

  • آقای روحانی در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم

  • نمایندگان رییس جمهور به خوزستان می‌روند

  • آخرین اخبار از حملات ترکیه به عفرین سوریه

  • راه حل مسئله فلسطین، مقاومت است

  • 80 درصد تراکنش اپراتور‌ها به روش الکترونیک

  • در جلسه هیات دولت به ریاست دکتر روحانی؛