صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

وزیر امور خارجه سابق لبنان: چگونگی، زمان و مکان استعفای نخست وزیر لبنان تعجب برانگیز بود زیرا باید حریری در خاک لبنان استعفایش را به رئیس جمهور تقدیم می کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، عدنان منصور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: استعفای سعد حریری در عربستان پدیده نادری بود و همه لبنانی ها را متعجب کرد.
وی گفت: یک هفته از استعفای سعد حریری گذشته و وی هنوز به بیروت بازنگشته و این مسئله سؤالات زیادی را در میان لبنان ها بوجود آورده است.
منصور با اشاره به شکست حامیان تروریست ها در منطقه افزود: کسانی که تروریست ها را تجهیز و حمایت کردند تا منطقه را به آتش بکشند در عراق و سوریه شکست خورده اند و این شکست برای حامیان تروریست ها گران تمام شد و نگرانی صهیونیست ها را در پی داشت.

00:0000:58
وی گفت: به همین خاطر آنان تلاش کردند تا محور مقاومت را تحت فشار قرار دهند و با ایجاد بی نظمی در منطقه، مقاومت را عامل این بی ثباتی معرفی کنند.

وزیر امور خارجه سابق لبنان در پاسخ به این سؤال که آیا صهیونیست ها در شرایط کنونی به لبنان حمله خواهند کرد یا خیر؟ افزود: به هیچ وجه اینگونه نخواهد شد زیرا لبنانی ها قادرند تا هر تهاجمی را دفع کنند.

وی گفت: ما سالیان سال است که با صهیونیستها در نبردیم و طبیعی است که اگر آنان فرصت کنند به لبنان حمله خواهند کرد اما جرأت چنین کاری را نخواهند داشت.
سید هادی سید افقهی کارشناسی مسائل سیاسی در غرب آسیا نیز در این برنامه گفت: ادبیات استعفانامه سعد حریری تند، خشن و تهدیدآمیز در واقع ادبیات سعودی هاست.

وی افزود: مقامات سعودی نوک تیز عملیاتشان را همواره علیه ایران و حزب الله می گیرند و در استعفانامه نخست وزیر لبنان هم همین ادبیات به کار رفته است.

سید افقهی گفت: استعفای سعد حریری در دنیای سیاست یک خودزنی است.
وی با بیان اینکه عربستان و حامیانش ظرفیت و قدرت لازم را برای حمله به لبنان ندارند افزود: آل سعود در باتلاق یمن گرفتار شده است و تلاش می کند آبرومندانه از آن خارج شود.
این کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: آمریکایی ها با مسائل عربستان و لبنان دوگانه برخورد می کنند و کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا در تقسیمِ کاری آشکار مواضع متفاوتی در قبال تحولات عربستان و لبنان اتخاذ کرده اند.
سید افقهی افزود: طرح سعودی ها عملاً با شکست مواجه شده و آثار این شکست در لبنان و منطقه نمایان است.
وی گفت: مسئولان ایرانی در موضوع لبنان منفعلانه عمل نکردند و در زمین بازی عربستان وارد نشدند.
سید افقهی افزود: در تحولات اخیر باید با هوشیاری، ورشکستگی سیاسی سعودی ها را برای افکار عمومی جهان روشنگری کنیم.


عباس خامه یار کارشناس مسائل سیاسی و غرب آسیا نیز در این برنامه گفت: استعفای سعد حریری در عربستان یک آدم ربایی آشکار بود.
وی افزود: در حالی که سعد حریری پیروزی های مقاومت را در منطقه پذیرفته است و در حال برنامه ریزی های اقتصادی شخصی و دولتی در لبنان بود چنین استعفایی دور از ذهن به نظر می رسد.
خامه یار گفت: سعودی ها پرونده های متعددی را باز کردند و نمی توانند همه آنها را با هم ببندند و از این رو تلاش می کنند تا صهیونیست ها را به حمله به لبنان وادار کنند.
این کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: به نظر می رسد صهیونیست ها در شرایط کنونی چنین ریسکی را نپذیرند و از این رو سعودی ها در پی ناآرام کردن لبنان از داخل این کشور برخواهند آمد.
خامه یار گفت: آنچه در عربستان اتفاق افتاد یک رسوایی بزرگ بود و اگر نمونه چنین بازداشت هایی در کشور دیگری رخ می داد شاهد واکنش های گسترده و متفاوتی در سراسر جهان بودیم.

مرتبط با این خبر

  • حمایت از کالای ایرانی

  • کاهش پنج درصدی تصادفات در جاده‌های کشور

  • تاکید سران اروپا بر پایبندی به برجام

  • کالای ایرانی باید بالاترین کیفیت را داشته باشد

  • مسئولان به قدرت و توانایی جوانان ایمان بیاورند

  • اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب واداشت

  • رهبر معظم انقلاب سال 97 را سال «حمایت از کالای ایرانی» نام نهادند

  • شهادت امام هادی (ع) را تسلیت می گوییم.

  • در جودو جایزه بزرگ روسیه؛

  • مرکز لرزه نگاری کشور اعلام کرد؛