صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس اتاق ایران در جلسه هیئت نمایندگان تصریح کرد: قبح فساد ریخته و فساد دیگر سازمان یافته شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ غلامحسین شافعی در جلسه امروز هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: صدمه فعالان اقتصادی از فساد بالاست و اتاق متولی از بین بردن فساد نیست اما می تواند راهکار دهد؛ البته کاری که کمیته ماده 12 می کند مبارزه با فساد است ولی فساد سازمان یافته شده و قبح آن از بین رفته است که این کار را سخت می کند.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: اتاق روی موضوع فساد و مبارزه با آن، حساس است ولی ممکن است نتیجه کار را به بهترین شکل مشاهده نکنیم.
وی تصریح کرد: در شرایط کنونی اقتصاد ایران را می توان به غریقی تشبیه کرد که تلاش دارد خود را روی آب نگه دارد پس باید با اقتصاد مقاومتی، شرایطی فراهم کرد تا آن را نجات داد.
به گفته شافعی، سوال از جامعه دولتی و خصوصی این است که امروز در چه بخش هایی از جامعه دچار بحران هستیم؛ چرا که باید قبل از هرگونه راهکار در کشور باید شناخت سریع از مشکلات داشته باشیم، شاهد ارتباطات متقابل و موثر در روند شکل گیری بحران ها هستیم پس اگر روند را به درستی درک نکنیم نمی توانیم راهکار صحیح ارایه دهیم و حتی ممکن است با راهکارهای نامناسب، منجر به تشدید بحران هم بشویم.
وی اظهار داشت: وقتی به صورت انفرادی و غیرریشه ای به مشکلات نگاه کردیم، روند مشکلات را به طور دقیق درک نمی کنیم و راهکار مناسب و دقیقی ارایه نخواهیم داد؛ به خصوص اینکه امروز به واقع نمی توان توسعه یافتگی کشور را به روند کمبود منابع دانست بلکه عدم تخصیص صحیح منابع به دور از رانت و فساد، علت اصلی بوده است.
شافعی گفت: نبود برنامه و عدم تخصیص صحیح منجر به این شده است که مشکلات عدیده در اقتصاد ظهور کند، پس با اقدامات وصله و پینه ای نمی توان مشکلات را حل کرد و منابع را به هدر داد؛ این در حالی است که اکنون در اقتصاد ایران پول را در جایی خرج می کنیم که عایدی برای اقتصاد ندارد؛ ضمن اینکه که رشد و توسعه پایدار ناشی از تزریق صرف پول نیست؛ بلکه انباشت سرمایه را می خواهد.
وی گفت : اکنون بازدهی پایین و نبود بهره وری مشکل ساز شده است و زمینه ساز رانت خواری می شود که مانع از عملکرد مثبت در اقتصاد ایران خواهد شد.
به اعتقاد شافعی؛ محیط کسب و کار برغم تلاش معاون اول رئیس جمهور برای بهبود، هنوز در کشور بهبود نیافته و کاسبان رانت و فساد اقتصادی اجازه اجرای قانون مرتبط با فضای کسب و کار را نمی دهند؛ ضمن اینکه تمایلی به اجرای این قانون وجود ندارد.
این در حالی است که 99 درصد سازمان های دولتی بخشنامه معاون اول رئیس جمهور در این حوزه را اجرایی نمی کنند، پس باز کردن این بندها از پای بخش خصوصی لازم است.

نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران
سخنرانان این نشست غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران و ابوئی مهریزی، صفرنژاد و جبالبارزی هستند.
دستور کار نشست هم ارائه گزارش نادر سیف، معاون تشکل های اتاق ایران، در مورد چگونگی رتبه بندی تشکل های وابسته و همچنین ارائه گزارش سیدمهدی برکچیان در مورد نرخ رشد اقتصادی کشور و چشم انداز آینده است.
گزارش مسعود پل‌مه، رئیس فدراسیون حمل و نقل در مورد وضعیت حمل و نقل و لجستیک کشور و گزارش کوروش پرویزیان رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه در مورد قانون جدید بانکداری کشور هم در برنامه نشست قرار دارد.

مرتبط با این خبر

  • حمایت از کالای ایرانی

  • کاهش پنج درصدی تصادفات در جاده‌های کشور

  • تاکید سران اروپا بر پایبندی به برجام

  • کالای ایرانی باید بالاترین کیفیت را داشته باشد

  • مسئولان به قدرت و توانایی جوانان ایمان بیاورند

  • اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب واداشت

  • رهبر معظم انقلاب سال 97 را سال «حمایت از کالای ایرانی» نام نهادند

  • شهادت امام هادی (ع) را تسلیت می گوییم.

  • در جودو جایزه بزرگ روسیه؛

  • مرکز لرزه نگاری کشور اعلام کرد؛