صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

صدمه عدم وفاق از تحریم های امریکا بیشتر است


رئیس مجلس با بیان اینکه صدمه عدم وفاق در کشور از صدمه تحریم های امریکا بیشتر است، گفت: باید روی وفاق و موضوعات اصلی تمرکز کرد تا مشکلات حل شود.

صدمه عدم وفاق از تحریم های امریکا بیشتر استبه گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی عصر امروز (سه شنبه 22 خرداد) در دیدار اعضای شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی افزود: مرحوم حبیب الله عسگراولادی از بانیان حزب موتلفه اسلامی از افراد منحصر به فرد بودند که از فهم سیاسی عمیقی برخوردار بودند و نادره ای در عصر انقلاب به شمار می آمدند، چرا که علاوه بر اخلاص، شخصیتی شجاع و وارسته و موثر بودند که حرف هایشان به دل می نشست و مانند شهیدان مطهری و بهشتی جای ایشان نیز خالی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مرحوم حبیب الله عسگراولادی نقش سازنده و مکتبی خوبی داشتند و در کل حزب مؤتلفه اسلامی عملکرد خوبی داشت چرا که شهدای این حزب بااخلاص بودند و به مرجعیت و روحانیت اعتقاد ریشه داری داشتند.
وی ادامه داد: چالش هایی در حوزه اقتصادی وجود دارد که البته از تاریخ طولانی برخوردار است و معمولاً دولت ها نیز با پدیده های اقتصادی که نیاز به جراحی دارد، سعی می کنند رو به رو نشوند. برای مثال مشکلات مربوط به صندوق های بازنشستگی از گذشته وجود داشته است. البته دیوان محاسبات به تخلفات رسیدگی کرده و حکم نیز داده است؛ اما باید توجه داشت درخصوص وضع صندوق های بازنشستگی در قانون بودجه این امکان ایجاد شده است که دولت مشکلات را حل کند.
رئیس قوه مقننه اضافه کرد: دولت ظرفیت حل مشکل صندوق های بازنشستگی را دارد؛ اما هنوز حرکت جدی برای تحقق آن صورت نگرفته است و اگر مسائل صندوق های بازنشستگی حل نشود، در آینده مشکلاتی ایجاد می شود زیرا حجم قابل توجهی از بودجه صرف امور جاری کشور می شود.
وی گفت: از حدود 5 سال گذشته به دولت اجازه داده شد که طرح ها را به بخش خصوصی واگذار کند و در بودجه سال 97 به صورت استانی و به تفکیک، طرح های قابل واگذاری ذکر شده است و چنانچه کسی در این خصوص سرمایه گذاری کند، از بانک می تواند تسهیلات یارانه ای دریافت کند.
آقای لاریجانی درخصوص سیاست های اصل 44 گفت: اجرای سیاست های اصل 44 به درستی انجام نگرفته است و اینکه برای مثال به جای بدهی به یک دستگاه، نیروگاه واگذار شود، قابل قبول نیست! البته در دولت فعلی موارد باقیمانده مربوط به واگذاری ها بهتر انجام شد، اما در کل پایه کار اصولی اجرا نشده است و باید یک بار دیگر اصل 44 اجرا شود.
رئیس نهاد قانونگذاری کشور افزود: از نظر کلان اقتصاد با توجه به بالا بودن بودجه جاری و بزرگ بودن بدنه دولت، منابع صرف این امور می شود. هزینه بودجه های جاری زمانی با درآمد حاصل از واگذاری شرکت ها انجام می شد و بعدها نیز اتکا به درآمد حاصل از اوراق مشارکت شده که این صحیح نیست. نکته دیگر اینکه برخی همچنان اصرار به دولتی بودن سیستم دارند نیز مناسب اقتصاد کشور نیست.
وی با بیان اینکه در کوچک سازی دولت، عملکرد موفقی نداشته ایم، گفت: کشور در حال حاضر در معرض مصاف جدیدی است که این مصاف نسبتاً جدی است و باید موقعیت شناسی عمیق داشت. با خروج امریکا و عناد برخی کشورها، چالش های جدیدی برای ایران خلق کرده اند.
آقای لاریجانی بیان کرد: برای مثال همین وضع ارزی ناشی از برخی کمبودها و کاهش سطح همکاری بانک ها بوده است. البته اروپایی ها از نظر سیاسی می گویند، خلأهای ایجاد شده را پر می کنند؛ اما در این باره دو نظر وجود دارد؛ برخی می گویند نباید به اروپایی ها اعتنا کرد و برخی می گویند در پیشگاه مردم باید بگوییم این راه ها را رفته ایم و بنده نیز فکر می کنم این حرف درست است که باید راه را می رفتیم که هنوز هم در حال مذاکره هستیم.
رئیس قوه مقننه کشور تصریح کرد: مسأله وفاق در داخل کشور بسیار مهم است و باید خطری را که با آن رو به رو هستیم، کوچک نگیریم، چرا که گاهی کوچک گرفتن یک موضوع باعث غفلت در داخل می شود و من فکر می کنم صدمه عدم وفاق از صدمه تحریم های امریکا بیشتر است، بنابراین باید روی وفاق و موضوعات اصلی تمرکز کنیم تا ان‌شاءالله با استفاده از ظرفیت استعدادهای خوب از شرایط پیش رو عبور کنیم.
وی اظهار داشت: همچنان می بینم دوستانی که هر کدام به وجهی به انقلاب متصل هستند و تردیدی در علاقه آنها به انقلاب وجود ندارد؛ اما به دلیل نداشتن تحلیل مشترک از شرایط و خردبینی در برخی مسائل، مصاف پیش رو را کوچک می بینند و به نزاع های جزئی می پردازند که این موضوع برای کشور آسیب در پی دارد و حتی اختلاف نظرهای تصنعی آسیب زاست.
آقای لاریجانی گفت: نیروهای طرفدار انقلاب اسلامی اگر به یک تحلیل متحد نرسند و برخی حواشی را کاهش ندهند، کار دشوار خواهد بود. البته وجود اختلاف نظر طبیعی است؛ اما باید برای نیل به اهداف بزرگ اختلاف نظرها کنار گذاشته شود و انجام دادن این مهم هنر بزرگی است، بنابراین به دوستان مؤتلفه توصیه می کنم، تلاش کنند تا جریان های مختلف با وفاق بیشتر کار کنند و نگذارند برخی ناشیانه در عرصه سیاست بتازند.
رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: باید سرمایه گذاری در کشور تسهیل شود، البته در این راستا قوانینی برای بهبود فضای کسب و کار تصویب شده است که باید به درستی اجرا شود.
گفتنی است محمدنبی حبیبی دبیر کل حزب مؤتلفه اسلامی و همچنین اسدالله عسگراولادی گزارشی از عملکرد حزب مؤتلفه اسلامی و وضع کشور به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کردند.

مرتبط با این خبر

  • در آستانه اربعین؛ نمایشگاه ویژه اربعین «راهیان اربعین»؛ امروز

  • قصر شیرین لرزید لحظاتی پیش زلزله‌ای به بزرگی 4 و 9 دهم ریشتر قصر شیرین را لرزاند

  • در گفتگوی اختصاصی مطرح شد؛ اقدام سریعتر زائران برای تهیه بلیت قطار

  • اذعان محافل اقتصادی غربی طی هفته گذشته؛

  • شهادت امام حسن مجتبی (ع) را تسلیت می گوییم.

  • در مراسم افتتاح 10 پروژه ارتقای خدمات فرودگاهی؛ حمایت بخش‌های نظارتی از مدیران شجاع و متفکر

  • صادق عبداللهی از نامداران طنز رادیو به آسمان پیوست

  • براساس نظرسنحی، افزایش نارضایتی از ترامپ

  • رئیس جمهور در جلسه‌ای با اقتصاددانان؛ناتوانی آمریکا در ادامه سیاست ضدایرانی

  • گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما؛تلاش دولت و مجلس برای کاهش قاچاق بنزین