صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی: با ارزیابی‌های انجام شده، امسال صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی افزایش نخواهد یافت.

حمید حسینی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ضمن انتقاد از وضع صادرات فرآورده‌های نفتی، گفت: هدف دولت صادرات 50 میلیارد دلاری درسال 96 بود که ازاین میزان 15 میلیارد دلارش سهم نفت و 10 میلیارد دلار آن هم سهم میعانات گازی و محصولات پتروشیمی تعیین شده بود، اما به نظر می رسد امسال جهشی در صادرات این محصولات نداشته باشیم و صادرات کلی کشور روی رقم 40 تا 45 میلیارد دلار خواهد ماند.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه ارزیابی ها نشان می دهد صادرات پتروشیمی تا پایان امسال حدود 8 میلیارد دلار و صادرات میعانات گازی به حدود 4 میلیارد دلارخواهد رسید گفت : متاسفانه در صادرات قیر تصمیمی که کارگروه تنظیم بازار گرفت و خوراک واحدهای تولید قیر را با ارز آزاد محاسبه کرد باعث شد تا صادرات این محصول 50 درصد کاهش یابد و در صادرات روغن پایه و روغن موتور هم با کاهش صادرات مواجه هستیم .
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه بخشی از علت کاهش صادرات به دلیل کاهش تولید، بخشی به دلیل تصمیمات غلط و مانع تراشی درسر راه صادرکنندگان و بخشی هم به دلیل ضعف در حکمرانی دولت بوده است، ادامه داد: باید طوری تصمیم‌سازی کرد که جلوی تخلفات گرفته شود. در این بخش میزان تخلف زیاد است و ما از این وضع راضی نیستیم. در بخش‌هایی از صادرات فرآورده‌های نفتی چه به صورت رسمی و چه به صورت غیررسمی قاچاق صورت می‌گیرد.
حسینی افزود: امسال به دلیل طولانی شدن اورهال چهار فاز پارس جنوبی شرکت نفت مجبور شد به نیروگاه‌ها گازوئیل بدهد و صادرات از مرزهای زمینی را قطع کرد واین مسئله باعث شد تا صادرات زمینی نداشته باشیم و عملا بازار عراق و افغانستان را از دست داده ایم.
وی مشکل دیگر در راه صادرات فراورده های نفتی و پتروشیمی را نبود مرجعی مشخص برای تنظیم مقررات بازار و رگولاتوری عنوان کرد و افزود: تا زمانی که دولت هم خود بازیگر وهم خود داور باشد رشدی در صادرات رخ نخواهد داد.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به لزوم اجرای رگولاتوری، گفت: متوجه نشدیم چه کسی در کشور اجازه نمی‌دهد بحث رگولاتوری اجرا شود. شورای رقابت در این زمینه تکلیف قانونی داشت که تصویب شد و به هیئت دولت فرستاد، اما هیئت دولت مخالفت کرد. مشخص نیست چه کسی باید در این زمینه پاسخگو باشد.
حمید حسینی که درحاشیه نشست خبری دوازدهمین همایش سالانه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی سخن می گفت درباره اهداف برگزاری این همایش افزود: تشکل‌های اقتصادی سه ماموریت دارند و باید نماینده و صدای اعضاء باشند، همچنین وظیفه دارند اعضاء را توانمند کرده و بازار سازی در سطح بین‌المللی انجام بدهند که این همایش در جهت هر سه هدف برگزار خواهد شد.
دوازدهمین همایش سالانه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی 26 دی ماه در سالن همایش های بین المللی صدا وسیما با حضور مقامات وزارت نفت ، وزارت خارجه ، نمایندگان مجلس و فعالان بخش خصوصی برگزارخواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • ستایش ملت فلسطین ازمواضع ثابت و ارزشمند ایران درمسئله قدس

  • شرایط لازم برای باروری ابرها را در اختیار نداریم

  • پاسخ به برخی سووالات و ابهامات طرح ترافیک سال97 تهران

  • گوترش از توافقنامه هسته‌ای حمایت کرد

  • شکاف نسلی نتیجه درک نادرست از تحولات فضای مجازی

  • اولین آتش را نواب در دل ما روشن کرد

  • لزوم بررسی بیشتر تغییر نحوه سوال از وزرا

  • ورود سامانه بارشی جدید به کشور از روز جمعه

  • آغاز نام نویسی ترم زمستان و بهار مدرسه رباتیک دانشگاه امیرکبیر

  • آب و هوای کشور؛ ورود سامانه بارشی جدید به کشور از روز جمعه