صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جانشین فرمانده نیروی انتظامی:براساس آمارهای پزشکی قانونی،در سالهای 84 و 85 باوجود 7 میلیون خودرو سالانه حدود 28 هزار نفر درتصادفات جاده ای جان باخته اند اما این رقم درپایان سال 95 و اول 96 باوجود 20 میلیون خودرو به کمتر از 16 هزار نفر رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، سردار اسکندر مومنی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما، این موضوع را حاصل تلاش همه دستگاه ها، مردم و رسانه ها دانست و افزود: با این حال تعداد 16 هزار کشته تصادفات در سال کم نیست و باید تلاش کنیم آن را به حداقل ممکن برسانیم.
وی با اشاره به اینکه اواخر فروردین سال 97، آمار تلفات جاده ای سال 1396 نهایی خواهد شد، اضافه کرد: بر اساس آمارها، تعداد تلفات تصادفات جاده ای در ده ماه امسال مشابه پارسال بود.
جانشین فرمانده نیروی انتظامی افزود: با محاسبه تعداد خودرو و سفرهای اضافه شده و آمار جان باختگان، مطمئنا تلفات جاده ای امسال هم نسبت به پارسال کاهش خواهد داشت.
سردار مومنی با بیان اینکه آمارها باید با توجه به تعداد خودروها و جان باختگان باشد، اضافه کرد: برخی کشورها 40 هزار کشته در سال دارند اما تعداد خودروهای آن ها بیش از 100 میلیون است.
وی با اشاره به اینکه نقاط حادثه خیز به مسئولان مربوط اعلام شده است تا ایمن سازی شود، گفت: تا کنون، مردم بیشترین نقش را در کاهش تعداد تلفات جاده ای داشته اند و از این به بعد باید مولفه های دیگر بهبود یابد از جمله اینکه خودروهای ما ایمن تر و راه ها بهتر شود.سردار مومنی افزود: به علت اینکه در حوزه خودرو رقابت وجود ندارد و نظارت کم است و تقریبا انحصار در آن وجود دارد، پیشرفت درکیفیت آن اندک بوده است بنابراین ناچاریم تمرکزمان بر روی عامل انسانی باشد.
وی ادامه داد: حدود 4 تا 5 هزار نقطه حادثه خیز درون و برون شهری، شناسایی و به مسئولان مربوط از جمله وزارت راه و شهرداری ها اعلام شده است .
سردار مومنی در بخش دیگری از سخنان خود درباره حمله راننده اتوبوس به نیروی انتظامی و شهادت چند تن از آنان گفت: تردیدی وجود ندارد که این اقدام هدایت، سازماندهی و برنامه ریزی شده بود و دخالت رسانه ها و عناصر خارجی کاملاً در آن دیده می شود.
وی افزود: نیروی انتظامی پس از آنکه به نقطه برخورد رسید، این حادثه را با کمترین تبعات و با قاطعیت و اقتدار تمام در مدت کمتر از یک ربع ساعت جمع کرد.
سردار مومنی اضافه کرد: رویکرد نیروی انتظامی در اجرا بر اساس اقتدار، رحمت، عدالت و مهربانی و این هنر نیروی انتظامی است.
جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت: اگر دقیق عمل نمی شد ممکن بود به مردم آسیب بیشتری برسد و هزینه ها بیشتر شود.
سردار مومنی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مهمترین نیاز مردم در سفرهای نوروزی، تامین امنیت عمومی، امنیت راه ها ، منازل مسکونی، محل کسب و کار ، پارک ها، اماکن زیارتی و سیاحتی و ترافیک است، افزود: نیروی انتظامی برای این موضوعات بیش از 200 هزار نیرو را بسیج کرده است .
وی با تاکید بر اینکه باید بر عملکرد پلیس نظارت شود، گفت: نیروی انتظامی باید قانون را همراه با ادب و احترام رعایت کند و کرامت و شخصیت انسانی شهروندان را در نظر داشته باشند و این توصیه همیشگی و دستور سازمانی است.
سردار مومنی با بیان اینکه بخش بازرسی بر عملکرد پلیس نظارت می کند، افزود: تخلفات پلیس به حداقل رسیده است و هر سال شاهد کاهش آن هستیم.
وی اضافه کرد: اراذل و اوباش و مجرمان حرفه ای در ایام تعطیلات نوروزی کنترل بیشتری می شوند و حضور فیزیکی پلیس در حوزه ترافیک و در مکان های عمومی از جمله پارک ها گسترده تر و برای این منظور امسال 27 هزار گشت پلیس سازماندهی شده است.
جانشین فرمانده نیروی انتظامی درباره طرح حجاب و عفاف گفت: این طرح بر اساس قانون اجرا می شود و حجاب و عفاف و شئونات اجتماعی و اسلامی باید رعایت شود و پلیس هم در این زمینه کوتاه نمی آید و آن را اجرا می کند.
سردار مومنی افزود: ظرفیت پلیس را در همه زمینه ها 10 درصد افزایش دادیم و پیش بینی می کنیم امسال در مقایسه با سال قبل بهتر باشد.
وی با اشاره به اینکه طرح حجاب و عفاف طرح موثری است اضافه کرد: اقدامات انتظامی کافی نیست و حتماً نهادهای فرهنگ سازی و نهادهایی که نقش ایجابی و روشنگری دارند باید نقش خود را ایفا کنند.
سردار مومنی گفت: طرح های ضربتی مانند طرح برخورد با اراذل و اوباش و معتادان متجاهر در مقاطعی اجرا می شود اما باید مجازات ها بازدارنده تر باشد و شرایط اشتغال فراهم شود.
وی افزود: در سال 97 قرار است حدود 10 درصد به ظرفیت کمپ های نگهداری معتادان اضافه شود در سال 96 در جرایم از جمله سرقت طلا فروشی ، بانک ، مغازه و سرقت خودرو،سرقت مسلحانه و نزاع و درگیری کاهش داشتیم.
او ادامه داد: در سال 96 در سرقت منازل 3 درصد و قتل 2 درصد افزایش و در سرقت خودرو حدود 8 درصد کاهش داشتیم.
سردارمومنی گفت: در سال 96 با وجود واردات ناامنی از کشورهای همسایه، ایران امن تری داشتیم.
جانشین فرمانده نیروی انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به علت حجم زیاد تردد در برخی زمان ها از جمله تعطیلات، چاره ای جز یک طرفه کردن برخی جاده ها نداریم و با این کار حقی از مردم منطقه سلب می شود و از این بابت عذرخواهی می کنیم.
سردار مومنی افزود: حدود 10 تا 15 میلیون نفر در جنوب رشته کوه های البرز از جمله تهران و قزوین و حدود 10 میلیون نفر هم در شمال این رشته کوه زندگی می کنند اما جاده رفت و برگشت از هم جدا نداریم.
وی اضافه کرد: در اسفند به علت افزایش معاملات خودروها ، ساعات کار مراکز تعویض پلاک افزایش می یابد.
سردار مومنی با اشاره به تلاش های کارکنان نیروی انتظامی و وضعیت نامناسب معیشت آنان، گفت: برای بهبود این وضعیت باید منابع ما افزایش یابد و در آن بخش که مربوط به ماست همه تلاش خود را انجام می دهیم.
وی درباره فضای مجازی گفت: این فضا گسترده و مهم است. امسال جرایم در فضای مجازی نسبت به پارسال 47 درصد افزایش داشته است.
سردار مومنی با اشاره به اینکه پلیس فتا در سال 1390 راه اندازی شد، افزود: جرایم در فضای مجازی، امسال در مقایسه با سال 90 بیش از 900 درصد افزایش داشته البته تعداد کاربران فضای مجازی هم در این مدت از حدود 5 میلیون نفر به 55 میلیون نفر رسیده است.
وی اضافه کرد: 46 درصد جرایم در پیام رسان تلگرام و 25 درصد در اینستاگرام است.
جانشین فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه 84 درصد جرایم در فضای مجازی را که به پلیس اطلاع داده می شود کشف می کنیم، گفت: اگر سرورهای پیام رسان ها در داخل کشور بود میزان جرم کمتر و کشف جرایم بیشتر بود.
سردار مومنی با تاکید بر اینکه فضای مجازی باید مدیریت شود، گفت: کسی نمی گوید این فضا بسته شود.
وی افزود: باید متناسب با گستردگی فضای مجازی، قوانین لازم، وضع و تمهیدات لازم اندیشیده شود و پیام رسان های داخلی هم گسترش یابد.
جانشین فرمانده نیروی انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مقابله با قاچاق کالا از اولویت های اصلی این نیرو در سال 96 بوده است، گفت: قرارگاهی را در این زمینه راه اندازی کردیم و از سال 94 فعالیت آن افزایش یافت و هر سال کشفیات افزایش می یابد.
سردار مومنی افزود: امسال حدود 4 هزار میلیارد تومان کشفیات داشتیم که بیش از 20 درصد در مقایسه با پارسال افزایش داشت.
وی با اشاره به اینکه برخی قاچاق ها از مبادی رسمی انجام می شود، اضافه کرد: حجم و میزان قاچاق در این مبادی بیشتر است البته در آن ها تبانی هم وجود دارد اما در بسیاری از موارد، قانون را دور می زنند.
سردار مومنی افزود: باید کنترل ها مکانیزه باشد و صد در صد محموله ها کنترل شود.
وی درباره چهارشنبه آخر سال هم گفت: برنامه ریزی های لازم در این باره انجام شده است.
سردار مومنی از سازمان صدا و سیما و رسانه ها تشکر کرد و افزود: آن ها به موضوع حوادث چهارشنبه آخر سال بسیار خوب پرداختند.
وی گفت: خانواده ها و مردم بیشترین نقش را در کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال دارند.
جانشین فرمانده نیروی انتظامی تاکید کرد: با اختلال در نظم عمومی و خسارت به اموال مردم قاطعانه برخورد می کنیم.

مرتبط با این خبر

  • دیوار مخاطبین

  • "سال نو حال نو" را از رادیو پیام بشنوید در شبکه چهارسیما ببینید

  • در برابر گرانفروشی؛ کاری کنید مردم احساس بی پناهی نکنند

  • "سایه سرو" ویژه برنامه رادیوپیام به مناسبت روز پدر

  • ضرورت مقابله حقوقی با تروریسم

  • گزارش ظریف به مراجع درباره FATF

  • تا پایان عید بازداشت متخلفان چهارشنبه‌سوری

  • آقای روحانی پس از آخرین جلسه هیأت دولت در سال 97:به آینده امیدواریم

  • از ساعت 24 امشب؛ آغاز طرح دریافت الکترونیکی عوارض

  • رانندگان اعتماد به نفس کاذب خود را کنار بگذارند