صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ضرورت تصمیم‌گیری برای استفاده بهینه از آب


رئیس مجلس گفت: باید تصمیمات مهمی از نظر استفاده بهینه از آب در بخش‌های کشاورزی و صنعتی گرفته شود.

تصمیمات مهمی درخصوص استفاده بهینه از آب اتخاذ شودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از ساعت 8 صبح جلسه بسیار مهمی درباره مشکلات آب کشور داشتیم که حدود دو ساعت و نیم به طول انجامید .
رئیس مجلس با اشاره به حضور وزرای نیرو و جهاد کشاورزی در نشست غیرعلنی امروز مجلس افزود: با توجه به گرم شدن هوا و سیر نزولی بارش باران باید تصمیمات مهمی از نظر استفاده بهینه آب در بخش های کشاورزی و صنعت گرفته شود.
آقای لاریجانی با بیان اینکه باید ساماندهی روشن تری در خصوص موضوع کم آبی داشته باشیم، گفت: با توجه به تشکیل کارگروهی درخصوص کم آبی در دولت، کمیسیون های مربوط در مجلس نیز باید مستمرا از پیشرفت کارها اطلاع یابند تا ان شاءالله در آینده این موضوع مشکلی برای کشاورزان و عموم مردم به دنبال نداشته باشد.

موافقت نمایندگان با تغییراتی در قانون بودجه 97کل کشور
نمایندگان مردم در خانه ملت با اصلاح قانون بودجه سال 1397 کل کشور موافقت کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 22 فروردین) مجلس شورای اسلامی با طرح اصلاح قانون بودجه سال 97کل کشور که از شورای نگهبان به کمیسیون برنامه و بودجه برای بررسی مجدد ارجاع شده بود، موافقت کردند.
بر این اساس، تغییرات زیر انجام شد:

- جزء 2 تبصره الحاقی موضوع بند (د) ماده واحده حذف شد.
در این جزء آمده بود: معادل ریالی یکصد میلیون (100.000.000) دلار تا سقف سه هزار و پانصد میلیارد (3.500.000.000.000) ریال از سر جمع اعتبارات ردیف‌های موضوع بند (الف) تبصره (4) قانون بودجه سال 1397 کل کشور کسر و از محل ردیف‌های هزینه‌ای تعیین شده، صرف بازسازی مدارس، درمانگاه‌ها و مجتمع‌های آبرسانی تخریب شده می‌شود. این اعتبار علاوه بر اعتباراتی است که تاکنون از سایر منابع، تعهد، تأمین و پرداخت شده است.

- جزء 4 تبصره الحاقی موضوع بند (د) ماده واحده حذف شد.
در این جزء آمده بود: معادل ریالی دویست میلیون (200.000.000) دلار تا سقف هفت هزار میلیارد (7.000.000.000.000) ریال از منابع صندوق توسعه ملی برداشت می شود و به سقف بودجه کل کشور اضافه می گردد و منابع حاصل به تدریج و تا پایان سال از محل ردیف‌های تعیین شده با اولویت به پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن موضوع جزء (3) و اشتغال موضوع جزء (1) این تبصره، یارانه تولید واحدهای تولیدی، صنعتی، کشاورزی، خدماتی و صنفی، امهال دو ساله تسهیلات قبلی پرداخت شده و یارانه سود تسهیلات جهت بازسازی و بهسازی واحدهای آسیب دیده تجاری، تولیدی، خدماتی و معدنی موضوع بند (4) ماده واحده "قانون تسریع در بازسازی مناطق آسیب‌دیده در اثر حوادث غیرمترقبه مصوب 1392.03.19" اختصاص می‌یابد.

- جزء 6 تبصره الحاقی موضوع بند (د) ماده واحده حذف شد.
در این جزء آمده بود: قیمت برق مصرفی خانوارهای شهری و روستایی زلزله زده برای مصارف خانگی تا پایان سال جاری پنجاه درصد (50%) کاهش می یابد. وزارت نیرو مکلف است نسبت به اصلاح بودجه شرکت‌های مادرتخصصی برق و شرکت توزیع نیرو و برق استان کرمانشاه و سایر استان‌ها به نحوی اقدام نماید که هزینه ناشی از اجرای آن به شرکت توزیع نیرو و برق استان کرمانشاه تحمیل نشود.

- جزء 7 تبصره الحاقی موضوع بند (د) ماده واحده حذف شد.
در این جزء آمده بود: وزارتخانه‌های نفت و نیرو مکلفند جهت تأمین هزینه‌های بازسازی تأسیسات آسیب‌دیده گاز، آب و فاضلاب و برق مناطق زلزله زده، نسبت به اصلاح بودجه شرکت‌های مادرتخصصی تابعه ذی‌ربط و شرکت‌های استانی مربوطه اقدام نمایند به نحوی که هزینه‌های بازسازی این تأسیسات فقط به شرکت‌های استانی کرمانشاه تحمیل نگردد.
اختیارات مجمع عمومی شرکت‌های مذکور در این خصوص به وزرا تفویض می‌گردد.

- بند الحاقی به ماده واحده حذف شد.
در این بند الحاقی آمده بود: در ذیل جدول شماره 1 تبصره 35 قانون اصلاح قانون بودجه سال 97 کل کشور عبارت "افزایش سرمایه بانک مسکن حداکثر یکصدهزار میلیارد ریال می باشد" اضافه و عبارت "بخشودگی سود تسهیلات" بعد از عبارت "بانک مسکن" در جدول مربوطه اضافه شود.

دولت پیام مجلس را دریافت کند
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید پیام مجلس را دریافت کند.
علیمطهری که ریاست بخشی از جلسه علنی امروز را برعهده داشت هنگام رای گیری یکی از طرح هاافزود: خدا را شکر مجلس در حال حاضر درآرامش خوبی است و این مسأله جبران جلسهروز گذشته است.
وی اظهار داشت: البته نمی گویم اصل کاری که دیروز اتفاق افتاد بد است، زیرا اصل آن اقدام اعتراض نمایندگان به مدیریت بانک مرکزی بود، توهین نبود و دولت باید پیام مجلس را دریافت کند.

شهید صیاد شیرازی، نمونه اخلاص و فداکاری بود
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شهید صیاد شیرازی از فرماندهان ارتش ایران و نمونه اخلاص و
فداکاری بود.
علی مطهری با اشاره به فرارسیدن سالگرد شهادت شهید صیاد شیرازی افزود: این شهید بزرگوار قبل از انقلاب
نیز از مجاهدان ارتش علیه رژیم شاه بودند و سالروز شهادت ایشان را به نمایندگان، ارتش و ملت ایران
تبریک و تسلیت می گویم .

قاضی پور: طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان تعیین تکلیف شود/ مطهری: دو هفته دیگر مطرح می شود
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان مبنی بر تعیین تکلیف طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان گفت: براساس اظهارات هیأت رئیسه، این طرح حدود دو هفته دیگر مطرح می شود.
نادر قاضی پور در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 22 فروردین) مجلس شورای اسلامی در تذکری با استناد به اصل 49 قانون اساسی و ماده 145 آیین نامه داخلی مجلس گفت: براساس اصل 49 قانون اساسی "دولت موظف است ثروت‌های ناشی از ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سوءاستفاده از موقوفات، سوءاستفاده از مقاطعه کاری‌ها و معاملات دولتی، فروش زمین‌های موات و مباحات اصلی دایر کردن اماکن فساد و سایر موارد غیرمشروع‌ را گرفته و به صاحبان حق رد کند و در صورت معلوم نبودن او به بیت‌المال بدهد این‌ حکم باید با رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به وسیله دولت اجرا شود"، اما متاسفانه دولت این اقدام را انجام نداد و نمایندگان براساس این اصل موضوع اعاده اموال نامشروع مسئولان، طرح را تدوین کردند.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به شرایط دی ماه سال 96 و وضع ارز، تعدادی از دلالان و صرافان غیرمجاز به بیت المال زیان زدند اما دولت در این باره اقدام موثری انجام نداد. آقای لاریجانی تذکر داد و رئیس کمیسیون اقتصادی جلسه ای را در این خصوص برگزار کرد.
وی ادامه داد: دولت، صاحب و امانتدار ملت است و باید از پول کارگران و کشاورزان امانتداری کند، چرا خائنان را به قوه قضاییه معرفی نمی کند و هر وقت مشکلی پیش می آید نیروی انتظامی را وارد کارزار می کند؟
نماینده مردم ارومیه خطاب به نایب رئیس مجلس ادامه داد: درخواست می کنم به دولت ابلاغ کنید در معاملات ارزی چه افرادی صاحب پول های مفت شده اند و آنها را به دادستان تهران معرفی کنید.
علی مطهری در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: دولت برابر اصل 49 باید اقدامات لازم را انجام دهد و حتی نیاز به قانون عادی هم نیست. البته این امر مراحلی دارد و باید موارد تخلف به اثبات برسد تا آبروی افراد در معرض خطر قرار نگیرد.
نایب رئیس قوه مقننه درباره طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان افزود: بر اساس تصمیم هیأت رئیسه این طرح حدود دو هفته دیگر مطرح می شود.

حاجی دلیگانی: وضع شهردار تهران در سعدآباد تعیین تکلیف شد/ مطهری: موضوع تغییر شهردار به دادستان ربطی نداشت
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از حواشی ایجاد شده در خصوص انتخاب شهردار تهران انتقاد کرد و گفت: تعیین تکلیف در سعدآباد صورت گرفته است.
حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 22 فروردین) مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی با استناد به اصل57 قانون گفت: طبق بند 7 ماده 22 مطابق با مسئولیتی که مجلس پذیرفته است، باید در خصوص تعیین تکلیف موسسات مالی و اعتباری در کنار دو قوه دیگر پاسخگو باشد.
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید با تشکیل جلسات پی درپی مشکلات موسسات مالی و اعتباری هر چه سریع تر تعیین تکلیف شود، افزود: افراد بسیاری گرفتار این موسسات هستند و لازم است گزارشی از آخرین وضع آنها ارائه شود.
وی با تأکید بر اینکه باید گزارشی از اقدامات انجام شده ظرف 2 ماه گذشته به مردم داده شود، گفت: متأسفانه اکنون بسیاری از افراد سپرده‌گذار تعیین تکلیف نشده‌اند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متأسفانه اکنون به گونه‌ای شده است که ضعف‌هایی که در مدیریت متوجه کارکرد خودمان است متوجه اصل نظام می‌کنیم، تصریح کرد: سوال این است که چرا مطالباتی که باید ازجانب ما جواب داده شود بر عهده رهبری گذاشته می‌شود.
حاجی دلیگانی با انتقاد از اینکه مسئولان و سه قوه با انجام ندادن وظایف خود می‌خواهند که حضرت آقا در همه امور کشور ورود داشته باشند، گفت: ما باید یک بار دیگر اصل 113 قانون اساسی را مطالعه کنیم و بدانیم که مسئولیت رسیدگی به مشکلات کشور خود ما هستیم.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به حواشی استعفای نجفی از شهرداری تهران گفت:‌ اخیرا نکاتی در خصوص تعیین تکلیف شهردار تهران گفته می‌شود که مثلا حاکمیت نخواسته. چرا اینگونه می گویید؟ اینها عدم شفاف سازی است. بررسی کنند در نشستی که پنجشنبه گذشته در سعدآباد برگزار شد چه کسانی حضور داشتند و چه تصمیماتی گرفته شد و چرا خط و نشان کشیدند برای شورای شهر تهران و شهردار تهران که چه کسی باید استعفا کند و چه کسی باید شهردار شود. آنها تعیین تکلیف کردند و بعد برعهده دادستان می گذارند که دادستان دخالت کرده است. اینچنین نبوده و در آن جلسه تعیین تکلیف شده است.
علی مطهری که اداره جلسه مجلس را برعهده داشت در پاسخ به اخطار حاجی دلیگانی گفت: آنچه در پشت پرده بوده است ما اطلاع نداریم بحث دیگری است، ولی اینکه خود دادستان مستقیماً شورای شهر تهران را تهدید می کند که شما نباید به بقای شهردار رأی می دادید و شهردار باید دوباره استعفا کند کار درستی نبود. این موضوع ارتباطی با ایشان نداشت.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مسائلی که پشت صحنه است با آنچه در ظاهر و رسانه هاست کاملا متفاوت است. برخی انتقاد داشتند که اینجا جای ورود دادستان نبود.

ظریف به مجلس می آید
وزیر امور خارجه برای پاسخ به سوال ملی تعدادی از نمایندگان سیستان و بلوچستان به مجلس می آید.
در نشست علنی صبح امروز خانه ملت سوال ملی سه تن از نمایندگان از وزیر امور خارجه اعلام وصول شد.
بر این اساس محمد جواد ظریف برای پاسخ به سوال ملی احمد علی کیخا و حبیب دهمرده نمایندگان مردم زابل و همچنین حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در خصوص تنظیم روابط با کشور افغانستان و اکوسیستم آبی مشترک به مجلس می آید.

اعلام وصول طرح الحاق دو تبصره به قانون برنامه پنج ساله ششم
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی طرح الحاق دو تبصره به بند (د) ماده 88 قانون برنامه پنج ساله ششم را اعلام وصول کرد.
محمدعلی وکیلی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 22 فروردین) طرح الحاق دو تبصره به بند (د) ماده 88 قانون برنامه 5 ساله ششم را اعلام وصول کرد.

پایان جلسه علنی مجلس شورای اسلامی
علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی­ که ریاست بخشی از جلسه علنی امروز مجلس را برعهده داشت ­­با اعلام پایان جلسه امروز گفت: جلسه بعدی مجلس یکشنبه هفته آینده (26 فروردین) خواهد بود.

مرتبط با این خبر

  • مذاکرات کنوانسیون خزر در بهترین شرایط انجام شد

  • ایران در حال پرداخت هزینه مقاومت در برابر امریکا

  • توافق در بخش امنیت دستاورد بزرگ مذاکرات خزر بود

  • عرضه کالا‌های احتکار شده به شبکه توزیع

  • دانشگاه باید کانون حل مسائل کشور باشد

  • با فرمان اردوغان؛ آغاز اجرای تحریم های ترکیه علیه آمریکا

  • در ایرانشهر؛ معدوم سازی بیش از 10 تن داروی قاچاق

  • بازی های بومی و امروزی

  • هیچ حقی از ایران سلب نشده است

  • «سعید براتی» به آغوش خانواده بازگشت