صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رؤسای جمهور ایران و روسیه در گفتگویی تلفنی آخرین تحولات منطقه‌ای، اوضاع سوریه و چگونگی همکاری‌های دوجانبه را بررسی کردند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آقای روحانی روز یکشنبه در گفتگوی تلفنی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری فدراسیون روسیه، حمله امریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی را اقدامی تجاوزکارانه و در راستای روحیه دادن به تروریست‌های شکست خورده در این کشور عنوان کرد و گفت: اگر تجاوز و نقض آشکار قوانین بین المللی به سادگی و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای ازجانب عاملان آن امکان پذیر شود، باید شاهد بی‌ثباتی‌های جدیدی در نظام بین الملل و منطقه باشیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه "این اقدام تجاوزکارانه امریکا نشان داد که با تروریست‌ها رابطه مستقیم دارند"، افزود: امریکایی‌ها زمانی که احساس کردند دست تروریست‌ها از منطقه مهمی مانند غوطه شرقی کوتاه شده است، اینگونه عکس العمل از خود نشان دادند.
آقای روحانی افزود: حمله امریکا و متحدانش به سوریه نشان دهنده آن است که در مسیر مبارزه نهایی با تروریسم در سوریه با مشکلات و مسائل جدید رو به رو هستیم و باید رایزنی و همکاری بیشتری با هم داشته باشیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه امریکا و برخی کشورهای غربی نمی‌خواهند که اوضاع سوریه به راحتی به ثبات دائم برسد، گفت: باید برای حل بحران سوریه بر سرعت عمل در اقدامات خود بیفزاییم و در این راستا جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا همکاری‌های خود با روسیه را در چارچوب‌های دوجانبه و سه جانبه افزایش دهد.
آقای روحانی افزود: متاسفانه همزمان با تنش آفرینی‌های جدید در منطقه، رژیم صهیونیستی اقدامات تجاوزکارانه جدیدی علیه مردم فلسطین انجام داده و این در حالی است که نباید اجازه دهیم آتش تنشی جدید در منطقه شعله‌ور شود.
وی همچنین با اشاره به وقوع فاجعه انسانی در یمن بر ضرورت ارسال کمک‌‌های بشردوستانه به آنان تاکید کرد و گفت: ادامه درگیری و کشتار مردم در یمن به نفع هیچ کس نیست و ایران آماده کمک به هر روندی در راستای برقراری آتش بس، امنیت، صلح و نجات مردم این کشور است.
رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه روابط و همکاری های ایران و روسیه در بخش های مختلف به خوبی در حال پیشرفت بوده و توسعه مناسبات تحرک شایان ذکری داشته است اظهار امیدواری کرد با تلاش مسئولان دو کشور روابط و همکاری های تهران - مسکو به ویژه در زمینه های اقتصادی و تجاری گسترش یابد.
آقای روحانی ادامه داد: اراده جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط و همکاری‌های نزدیک و صمیمانه‌تر با روسیه است.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری فدراسیون روسیه نیز در این گفتگوی تلفنی، با اشاره به اینکه ایران و روسیه در بسیاری از مسائل و موضوعات منطقه‌ای و بین المللی دیدگاه مشترکی دارند، گفت: حمله امریکا و کشورهای غربی به سوریه با هر بهانه‌ای نقض فاحش قوانین بین المللی است و این اقدام امریکا و متحدانش چیزی جز جنایت بین‌المللی و تجاوز نیست و بهانه کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه بی اساس و خلاف واقع است.
پوتین با بیان اینکه حمله امریکا به سوریه در حالی انجام شد که کارشناسان کمیسیون بین المللی منع سلاح های شیمیایی برای بررسی وارد سوریه شده بودند، اظهار داشت: سازمان ملل متحد برای اجماع میان کشورها ایجاد شد و نباید در راستای تامین منافع سیاسی برخی قدرت ها باشد چراکه اگر همه بخواهند با شیوه خود در عرصه بین الملل عمل کنند، با هرج و مرج مواجه خواهیم شد.
وی با تاکید بر اینکه "این اقدامات متجاوزانه مانع از تلاش ما در مسیر مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه به ویژه سوریه نمی‌شود"، گفت: روند رسیدن به صلح در سوریه با این اقدام امریکا دشوارتر شد، اما باید در هر صورت رایزنی‌ها و روابط سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه ادامه یابد و برای توسعه صلح و ثبات و برقراری گفتگو در این کشور تلاش کنیم.
رئیس جمهور روسیه با اشاره به ضرورت اقدامات برای حل بحران انسانی در یمن و آتش بس در این کشور، خاطرنشان کرد: ایران و روسیه باید با هماهنگی بیشتر در راستای توسعه صلح و ثبات در منطقه گام بردارند.
پوتین همچنین بر توسعه روابط و همکاری‌های همه جانبه تهران - مسکو به ویژه در بخش های اقتصادی و تجاری تاکید کرد و گفت: در شرایط کنونی استفاده از تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در راستای گسترش روابط و مناسبات ایران و روسیه ضروری است.

مرتبط با این خبر

  • دیدار رئیس‌جمهور و هیئت دولت با رهبر انقلاب

  • خوش بینی ملی پوش دورگه بسکتبال به نتیجه جام جهانی

  • برگزاری هفدهمین اجلاس «روز جهانی مسجد»

  • ایجاد زیرساخت مناسب در سایت‌های مسکن مهر

  • ماندگاری هوای گرم در اغلب مناطق کشور

  • ترامپ سیاست را با نمایش اشتباه گرفته است

  • 2 مدال طلا و نقره ووشوکاران ایران در روز سوم

  • ابلاغیه وزیر اقتصاد برای تسهیل در امور گمرکی

  • یمنی‌ها پهپاد آمریکایی ام کیو 9 را منهدم کردند

  • موافقت رهبر انقلاب با عفو تعدادی از محکومان