صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سخنگوی دولت گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید جنایات اخیر اسرائیل از شورای امنیت سازمان ملل انتظار دارد که به این اقدامات عکس العمل شایسته نشان دهد.

به گزارش خبرگزاری صداو سیما ؛ محمدباقر نوبخت در نشست خبری این هفته خود با خبرنگاران با اشاره به اتفاقات اخیر مانند خروج آمریکا از برجام گفت: این رفتار غیر عاقلانه و غیر سیاسی بود که از جانب رئیس جمهور آمریکا رخ داد، که مواضع زیادی از سوی رئیس جمهور و سایر مقامات دنیا در برابر آن اتخاذ شد.
وی افزود: رخداد مهم دیگر اقدام جنایتکارانه رژیم اشغالگر قدس است، در این چند روز اخیر دست این رژیم به خون بیش از 59 نفر از فلسطینان الوده شده و حدود 2 هزار نفر از این افراد هم زخمی شده اند.
نوبخت گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این جنایت از مجامع جهانی مانند شورای امنیت سازمان ملل می خواهد و انتظار دارد این اقدامات که از سوی اسرائیل در فلسطین رخ می‌دهد و اقدام دولت آمریکا که برای خروج از برجام رخ داده به گونه ای شایسته از خود عکس العمل نشان دهند.
وی افزود: قطعا وجدان بیدار جهانیان نظاره گر این اقدامات است و امیدوارم درمقابل این اقدام جنایتکارانه برخوردی از سوی مجامع بشود.
نوبخت گفت: این دو کشور به حداقل های حقوق بشر بی تفاوتند و بدون محدودیت برای خودشون اقدام به برخورد با هر جریانی می کنند.

از دلار 4200 تومانی عقب نشینی نمی کنیم
سخنگوی دولت گفت: همه نیازهای کشور اعم از واردات و صادارت با دلار 4200 تومانی تعریف شده است و این سیاست را ادامه می دهیم و از این نرخ عقب نشینی نمی کنیم.
محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه ارقامی که بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ثبت سفارش ارائه کرده اند مشخص است و اگر در این فضا کسی بخواهد بهانه جویی کند پذیرفتنی نیست.

بیش از 5 میلیارد دلار ثبت سفارش کالاهای ضروری و اساسی
­سخنگوی دولت گفت: بیش از 5 میلیارد دلار انواع کالاهای اساسی و ضروری و دیگر کالاهای مورد نیاز ثبت سفارش شده است.
محمدباقر نوبخت در ادامه نشست هفتگی خود با خبرنگاران افزود: در آخرین جلسه ستاد اقتصادی حسب گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت که البته این گزارش مربوط به هفته گذشته است بیش از 5 میلیارد دلار ثبت سفارش واردات انواع کالاها اعم از کالاهای ضروری، اساسی و دیگر کالاها صادر شد.
وی گفت : بانک مرکزی نیز در خصوص تخصیص ارز به این کالاها با نرخ مصوب 4200 تومان در هر دلار، رقم مشابهی را گزارش داد .
نوبخت گفت: اکنون در خصوص تامین کالا تقریبا مشکلی نداریم و این نسبت به آنچه در همین زمان در سال گذشته اتفاق افتاد کسری را نشان نمی دهد ضمن اینکه صادرات ما در یک ماهه نخست امسال 15 درصد بیش از واردات ما بود .
وی ادامه داد : واردات ما دو میلیارد و 500 میلیون دلار اما صادرات ما بالغ بر سه میلیارد و 133 میلیون دلار بود که بیش از 600 میلیون دلار تراز بازرگانی مثبت داریم.
نوبخت گفت: حتی علاوه بر آن در بخش واردات خدمات، بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون دلار با عرض 3800 تومانی ثبت سفارش صورت گرفته است .
وی افزود: در بحث خدمات نیز در خصوص ارز مسافری، دانشجویی و یا کسانی که برای اعزام بیمار به خارج کشور و معالجه نیاز به ارز دارند با همین ارقام مشخص و مبالغ تعیین شده ارز داده می شود اما بخش دیگری از خدمات مانده است که آنها در این بازار رسمی تاکنون تعریف و تعیین نشده اند.
سخنگوی دولت گفت: ستاد اقتصادی دولت از دو هفته گذشته خود را موظف کرد کارگروهی را تعیین کند تا به صورت روزانه (بازار ارز) را بررسی کند چون مقداری از خدمات و حتی کالاهایی که نیاز است ما به آنها ارز بدهیم اما در این مجموعه به ویژه سامانه نیما تایید نشده است و آنها اکنون در بازار غیررسمی و غیرقانونی پاسخ داده می شود، ما آنها را در این بازار بیاوریم که حدود 33 قلم آنها را تعریف کرده اند .
وی افزود: اکنون مقدار بسیار جزئی از آن نیازهای ارزی که بانک مرکزی در این سامانه آنها را تعریف نکرده است در آن بازار غیررسمی پاسخ داده می شود. ما بیش از 130 میلیارد دلار در سال در همین بازار رسمی مبادلات داریم که بخش کوچکی ممکن است در این بازار (غیررسمی) باشد .
نوبخت گفت : ممکن است کسی چند دلار نیاز داشته باشد و بخواهد هر قیمتی برای آن بپردازد آن مبنای بازار رسمی ما نیست ، بر اساس گزارش هایی که ما دنبال می کنیم مشکلی برای واردات کالاهای اساسی و مورد نیاز که اکنون وارد کشور می شود، نداریم جز یک بخش کوچکی از خدمات که اکنون در این بازار رسمی تعریف نشده است و ما در حال وارد کردن آن به بازار اصلی هستیم و هفته گذشته 33 قلم دیگر از کالاهایی که در بازار غیررسمی بودند اکنون در بازار رسمی تعریف شده اند و برای آنها پرداخت با نرخ دلار 4200 تومانی صورت می گیرد .
وی ادامه داد : ما در این خصوص مشکلی نداریم و تنها مشکل ما تعریف بیشتری از آن بخش از نیازهایی است که بنا به هر دلیلی مثل سقف ارز همراه مسافر است .مثلاً مسافر ممکن است بیش از هزار یورو برای کشورهای دور با خود همراه ببرد و برای کشورهای اطراف 500 یورو تعیین شده است و هیچ نرخ دیگری در برابر این نرخ رسمی نمی تواند مبنای رسمی باشد و ما همه کالاها را بر پایه این نرخ قرار می دهیم.

مرتبط با این خبر

  • در حاشیه بازدید از گمرک تهران؛ روند مطلوب واردات و صادرات کالا

  • لاریجانی در رژه نیرو‌های مسلح در بندرعباس؛ آماده‌تر از همیشه برای دفاع از ملت

  • در واکنش به اعمال تعرفه 200 میلیاردی؛ چین دور جدید مذاکرات تجاری با آمریکا را لغو کرد

  • آقای روحانی در مراسم رژه نیروهای مسلح: پیام انقلاب ما از اول صلح و اجرای فرامین الهی بود

  • به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس؛ آغاز مراسم رژه نیرو‌های مسلح

  • گزارش اختصاصی؛ واکنش روس‌ها به تحریم‌های جدید آمریکا و اروپا

  • توصیه‌های گمرکی به واردکنندگان؛ واردات خودرو فعلا ممنوع است

  • جلسه شورای عالی فضای مجازی؛ ایجاد نظام استانداردسازی تبادل اطلاعات بین دستگاهی

  • در پی حمله موشکی به شرکت صنایع الکترونیکی در لاذقیه؛ انهدام چند فروند موشک بر فراز لاذقیه سوریه

  • یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا؛ معجزه در آزادی؛ پرسپولیس راهی نیمه نهایی شد