خطبه‌های نماز جمعه تهران؛

برخی سران عرب غلام زر خرید امریکا

1397/02/29
|
09:05

خطیب نماز جمعه تهران: سلطه امریکا به حدی است که سران عرب غلام زرخرید آنان شده اند.

انتقال سفارت آمریکا به قدس، فاجعه بار؛برخی سران عرب غلام زرخرید امریکابه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا­وسیما، حجت الاسلام­ و المسلمین کاظم­­ صدیقی در خطبه دوم نماز جمعه تهران گفت:­ اصل اشغال سرزمین مسلمانان در فلسطین و تولد مولود حرام زاده ای به نام اسرائیل در این منطقه جزء مصیبت های جهان اسلام بوده است که همچنان ادامه دارد و­­ خدای متعال هر روز برای رسوایی این رژیم نامشروع و اربابانش بهانه ای­ پیش می آورد.
وی افزود: آنها خلاف قوانین بین المللی، قدس را که طبق مصوبات بین المللی متعلق به فلسطینیان است طبق مصوبه کنگره به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی شناختند و روسای پیشین امریکا تا حدی خود را مکلف به ظاهرسازی می کردند اما این خبیث جدیدی که روی کار آمد خود را به دیوانگی زده است، هر کاری را می کند و هر حرفی را می زند.
صدیقی تصریح کرد: رییس جمهور امریکا­ عقل، حیا، دین، شرم و ملاحظه ندارد و به معنی واقعی کلمه آدم "هیچ چی نداری" است که سفارت این کشور را به قدس شریف انتقال داد.
وی گفت: در پی این اقدام غیرقانونی، مردم فلسطین به پا خواستند و در روزهای متمادی به صحنه مقابله با رژیم صهیونیستی آمدند­ اما مردم بی ­­سلاح را قتل عام کردند و این برگ ننگین دیگری بر پرونده سیاه این رژیم ناپاک و حامی اش رییس جمهور ناپاک امریکا و سند جدیدی بود که آنان به هیچ اصلی پایبند نیستند.
رییس جمهور امریکا­ عقل، حیا، دین، شرم و ملاحظه ندارد و به معنی واقعی کلمه آدم "هیچ چی نداری" است که سفارت این کشور را به قدس شریف انتقال داد.
خطیب نماز جمعه تهران افزود: ملت ها و دولت های مختلف جهان به این جنایت واکنش نشان دادند و این جنایت بی سابقه را محکوم کردند اما متاسفانه سران عرب با آن که اسم شان عرب است اما تعصب ندارند و حال آنکه فلسطین ناموس عرب است و در آنجا بسیاری عرب های مسلمان گرفتار ظلم و آوارگی هستند، خانه هایشان را ویران کردند، زنان و کودکانشان را به شهادت رساندند و شمار زیادی را مجروح کردند.
صدیقی­ اضافه کرد: مجامع بین المللی مانند سازمان همکاری های اسلامی نیز نشان دادند که نه قانون آنان را به مسیر دفاع از مظلوم وادار می کند و نه وجدانی دارند و اخلاق نیز که در عرف جامعه بین المللی اصلا جایگاهی ندارد.
وی گفت:­ نایب امام زمان با دید نورانی و عرشی به مقاومت لبنان وعده پیروزی دادند که بعد محقق شد چنانچه در سوریه نیز بشارت دادند و مقاومت­ از حالت ضعف و انفعال بیرون آمد؛ وعده های ایشان از خودش نیست بلکه از جایی به ایشان الهام می شود.
صدیقی تاکید کرد: ایشان فرمودند که 25 سال طول نمی کشد که نابودی رژیم صهیونیستی فراهم می شود و با جنایات اخیر صهیونیست ها، زوال آنان نزدیک شده است.­

هشدار درباره اعتماد به اروپا بدون دریافت تضمین
خطیب نماز جمعه تهران درباره اعتماد به کشورهای اروپایی در موضوع برجام بدون دریافت تضمین های لازم هشدار داد.
حجت الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی تصریح کرد: قصه پر غصه برجام به نحوی است که غرب از ابتدا کلاه گشادی را آماده کرده بود.
وی گفت: آن طور که مقام معظم رهبری زمینه را آماده دیدند و به زبان آوردند، ایشان از ابتدا تحت فشار بودند که چرا درباره مسئله هسته ای پافشاری می کنند و چرا اجازه نمی دهند با غربی ها مذاکره شود؟
همان طور که مقام معظم رهبری همان موقع فرمودند، غربی ها قابل اعتماد نیستند اما برای اتمام حجت موافقت کردند آن هم در شرایطی که تصور می شد با مذاکره، تحریم ها رفع شده و اقتصادمان رونق می یابد.
حجت الاسلام والمسلمین صدیقی افزود: همان طور که معظم له فرمودند ایشان همان موقع گفتند که اینها قابل اعتماد نیستند اما برای اتمام حجت موافقت کردند آن هم در شرایطی که تصور می شد با مذاکره تحریم ها، رفع شود و اقتصادمان رونق می یابد و بنا شد مذاکره برای رفع تحریم ها انجام شود.
امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: این در حالی است که آنان هیچ حقی نداشتند و همه اش باج گیری بود، ما خلاف قانون عمل نکرده بودیم که سر میز مذاکره با آنان بنشینیم ویک طرفه از علم و پیشرفت هسته ای خود عقب نشستیم تا آنان تحریم های غیرقانونی و ظالمانه را از گرده ما بردارند، اما چه شد؟­
وی گفت: این در حالی است که رهبر معظم انقلاب در همان اوایل مذاکرات طی نامه ای به رئیس جمهور هشدار دادند و به سوابق اطلاعاتی آقای رئیس جمهور نیز تکیه کرده و فرمودند که خود رئیس جمهور سوابق آنان را می داند.
صدیقی تصریح کرد: بر این اساس هوشمندی و ترتیباتی که باید در نظر گرفته می شد تا بتوانیم بعدا حق مان را بگیریم و تضمین و امضای رئیس جمهور آمریکا گرفته شود، رعایت نشد و اکنون نیز رئیس جمهور دیوانه نمای آمریکا با لگد همه بافته ها را رشته کرد و این شد که ملاحظه می کنید.
خطیب نماز جمعه تهران افزود: اما این عبرتی است که در مرحله بعدی بدانیم، ­­سیاست های کلی و مشروعیت نظام، طبق قانون اساسی با رهبری ولی فقیه است.
وی تاکید کرد: نکند بدون­ اذن و اجازه ایشان به سراغ کسانی برویم که مانند آمریکا هستند، چنانچه در 8 سال دفاع مقدس، فرانسه با ارائه میراژ ، انگلیس با واگذاری تانک و آلمان با دادن مواد شیمیایی بر سر ما آتش ریختند.
سیاست های کلی و مشروعیت نظام، طبق قانون اساسی با رهبری ولی فقیه است؛ نکند بدون­ اذن و اجازه ایشان به سراغ کسانی برویم که مانند آمریکا هستند.
حجت الاسلام والمسلمین صدیقی افزود: این کشورها با­ ما عناد دارند، پس با چه جراتی اعتماد کنیم و بدون دریافت تضمین های لازم با آنان کنار بیاییم؟ مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود.
وی با اشاره به آستانه تحمل و صبوری ملت ایران در دفاع از آرمان ها همانند دوران دفاع مقدس اضافه کرد: ملت با صبر و استقامت شان امتحان خود را پس دادند اما اینجا مسئله عزت و شرف ملی مطرح است که باید محفوظ بماند.
امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: خواست مردم این است که در مذاکره با اروپایی ها،­ اعتمادی به آنها نیست و نباید راه قبلی طی شود، اگر می توانند تضمین های عملی بگیرند و الا زیر بار مذاکرات ننگ آور نروند.
حجت الاسلام والمسلمین صدیقی در بخش دیگری از خطبه های نماز تهران­ جمعه با اشاره به بررسی و تصویب کلیات لوایح fatf و کنوانسیون پالرمو در مجلس شورای اسلامی گفت: این موضوع نیز عطف به مذاکرات برجام و مسئله اساسی است که بینش،​ بصیرت، توکل، ​مردمی بودن و­ عزت خواهی می طلبد.
وی تاکید کرد : بر اساس این لوایح در مسئله مبارزه با پولشویی ، ­­طرف های خارجی تروریست ها را معرفی می کنند چنانچه مقاومت را تروریست می دانند مبادا با دست خودمان، خود را محدود کنیم به نحوی که دشمن بر مجاری اقتصادی خودمان از نظر اطلاعاتی اشراف یابد.
امام جمعه موقت تهران هشدار داد: این در حالی است که آنان باید فعالیت جاسوسی بسیاری کنند تا به این اطلاعات دست یابند مبادا خودمان به آنان میدان دهیم تا بدانند پول ما در کجا گردش می یابد، این جزو غفلت هاست که می خواهیم تجربه را دوباره تجربه کنیم.
وی تصریح کرد: ممکن است بگویند شرایط بانکی ما سخت است اما مگر برجام شرایط بانکی ما را درست کرد؟ آنان به وعده هایشان عمل نخواهند کرد، پس باید عزت اسلام، کیان کشور و شهدا،​ پرچم ولایت و عزت مردم مومن را حفظ کنیم و از دولت و مجلس توقع جدی داریم که خلاف مسیر عزت قدم برندارند.
خواست مردم این است که در مذاکره با اروپایی ها،­ اعتمادی به آنها نیست و نباید راه قبلی طی شود، اگر می توانند تضمین های عملی بگیرند و الا زیر بار مذاکرات ننگ آور نروند.
خطیب نماز جمعه تهران در بخش دیگری از خطبه دوم با اشاره به روز ملی جمعیت، کثرت جمعیت را سبب اعتبار بین المللی، اقتصادی و اقتدار کشور دانست و افزود: گول برخی حرفها را نخورید که می گویند اولاد کمتر- زندگی بهتر ؛ اتفاقا کسانی که اولاد بیشتر دارند زندگی شان از افراد تک فرزند بهتر است.
حجت الاسلام والمسلمین صدیقی گفت : باید به خود ­ببالیم­ که پیامبر (ص) ­به کثرت جمیعت ما مباهات می کنند البته با هشدارهای رهبر معظم انقلاب رشد جمعیت ما بهتر است اما هنوز نگرانی هایی وجود دارد.
وی افزود: در سال 58 امام راحل در سخنانشان چندین بار فرمودند که ایران ظرفیت­ و تدبیر اداره 150 تا 200 میلیون جمعیت را دارد پس باید به نیروها و ظرفیت های داخلی تکیه کنیم و یگانه راه برون رفت از مشکلات نیز مصرف کالاهای داخلی است.
امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: در این موضوع کارآفرینان و تولید کنندگان باید کیفیت کالاهایشان را افزایش دهند و دولت و مجلس نیز از خرید کالاهای خارجی بپرهیزند.
وی وظیفه دولت را در جلوگیری از واردات خارجی که سبب ورشکستگی تولید کنندگان داخلی می شود ، سنگین دانست و افزود : اگر این موضوع رعایت نشود گناه بزرگی است.
حجت الاسلام والمسلمین صدیقی، اقتصاد مقاومتی را یگانه راه برون رفت از مشکلات کشور برشمرد و تصریح کرد : اگر باز هم مثل دوره قبل مدتی منتظر وعده اروپایی ها باشیم، زمان را از دست بدهیم، به ظرفیت های داخلی تکیه نکنیم و استعدادهای درخشان را به صحنه نیاوریم ؛ فردا دیر خواهد بود.
اقتصاد مقاومتی، یگانه راه برون رفت از مشکلات کشور است و اگر باز هم مثل دوره قبل مدتی منتظر وعده اروپایی ها باشیم و زمان را از دست بدهیم و به ظرفیت های داخلی تکیه نکنیم؛ فردا دیر خواهد بود.
وی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه با اشاره به پیامدهای افزایش طلاق، دولت ،​رسانه ها و دادگاه ها را در این باره مسئول دانست و افزود : این مسئله در شان و تراز نظام اسلامی و کشور شهید داده ایران نیست.
امام جمعه موقت تهران گفت : ازدواج ها با تاخیر انجام می شود و در مدت کوتاهی پس از ازدواج ها، مسئله طلاق پیش می آید که نشان می دهد برنامه ریزی های فرهنگی نهادهای مسئول دقیق نیست.
حجت الاسلام والمسلمین تصریح کرد: رسانه ها وظایفشان را در این باره به درستی ایفا نمی کنند و دادگاه ها هم بعضا خودشان تشویق می کنند و خود من مواردی را سراغ داشتم که بعضی از اینها اهمیت چندانی به ادامه زندگی نمی دهند اما این مسئله به ما ضربه می زند.
وی افزود: این مسئله به آبرو ، خیانت و معنویت ما آسیب می زند و عمر جوانان ما را تضییع می کند ، پس مسئولان وظیفه خود را ایفا کنند.
حجت الاسلام والمسلمین صدیقی در بخش دیگری از خطبه های دوم نماز جمعه تهران با تاکید بر رفع مشکلات ناشی از بروکراسی گفت : در این مسئله نیز کارآفرینان و مردم در مراجعاتشان به ادارات ضربه می خورند.
وی تاکید کرد : پس از چهار دهه از پیروزی انقلاب آیا وقت آن نرسیده است که برای تسهیل در امور اداری مردم انقلابی اداری ایجاد کنیم.
امام جمعه موقت تهران همچنین سالروز فتح خرمشهر را به امام زمان (عج) ، روح بلند امام راحل و شهدا تبریک گفت.

از جوان‌ها می‌خواهم روزی یک آیه از قرآن را بفهمند
خطیب نماز جمعه تهران: شما را به ارتباط با خدا دعوت می‌کنم و از جوانان می‌خواهم روزی یک آیه از قرآن را بفهمند.
حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی در خطبه نخست نماز جمعه این هفته تهران افزود: تمام همت خود را در این بگذارید که اخلاق الهی در وجود شما محقق شود.
وی ادامه داد: رنگ خدا بگیرید، کریم و رئوف باشید، نسبت به کفار شدید باشید و در مرحله عمل خود را آزاد نبینید چون کسی که ما را آفریده است مالک ماست و زندگی و هر چه در آن هست ملک خداست و در مملکت خدا ملک خدا را خلاف نظر او مصرف نکنید.
شما را به ارتباط با خدا، پرهیز از عصیان پروردگار و انجام وظایف بندگی در ابعاد مختلف زندگی هم در مرحله فکر و هم در مرحله اخلاق دعوت می کنم و از جوانان می خواهم روزی یک آیه از قرآن را بفهمند.
حجت الاسلام صدیقی گفت: خودتان را جز به خدا ندهید و زبانتان زبان رضا باشد و اعضا و جوارح تان را آن گونه که خدا آفریده است و مال خدا را ناپاک و آلوده نکنید.
خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: شما را به ارتباط با خدا، پرهیز از عصیان پروردگار و انجام وظایف بندگی در ابعاد مختلف زندگی هم در مرحله فکر و هم در مرحله اخلاق دعوت می کنم و از جوانان می خواهم روزی یک آیه از قرآن را بفهمند.
وی ادامه داد: امروز اولین جمعه ماه رمضان است و رمضان مثل مسجد و کعبه است و همان گونه که وقتی به مسجد می روید شما مهمان خدا هستید در ماه رمضان شما مهمان خدا هستید.
حجت الاسلام صدیقی افزود: ماه رمضان حقیقتی ملکوتی دارد به گونه ای که امامان ما حریم ماه رمضان را در عمل حفظ می کردند و امام سجاد بعد از پایان ماه رمضان در فراق این ماه گریه می کرد و همچنین ماه رمضان یک حقیقتی است که اگر ما به آن سلام بدهیم می شنود و اگر محبت کنیم محبت ما را پاسخ می دهد.
وی گفت: ماه رمضان ضیافت خانه و محل انس با محبوب است و این ماه بهترین فرصت برای کم کردن فاصله با پروردگار عالم است.
خطیب نمازجمعه با اشاره به اینکه ماه رمضان سه وادی برای بشر باز کرده است افزود: این ماه ،ماه نزول قرآن کریم است و تنها ماهی است که خداوند نامش را در قرآن برده است.
صدیقی ادامه داد: قرآن جلوه خداست و تجلی کامل حق تعالی است و هر مکان و هر زمان و هر دلی ظرفیت جلوه خدا را ندارد.
وی گفت: قرآن قلبی می خواهد که وسعت ارائه و انعکاس جلال و جمال خدا را داشته باشد و آیینه تمام نمای خدا باشد و قرآن این جلوه است و با هیچ جلوه دیگری قابل مقایسه نیست.
در ماه قرآن فهم قرآن و توجه به نقش قرآن و تدبر در قرآن اثری دارد که در هیچ ماه دیگری ندارد و انسانی که اهل تفکر است و اندیشه می کند در قرآن ملک و ملکوت خود را در پرتو قرآن کریم و در مسیر تکامل الی الله قرار می دهد.
صدیقی افزود: غیر از ماه رمضان و شب قدر مکان و زمان دیگری کشش جذب قرآن را ندارد و شب قدر محل نزول قرآن کریم است و انسان همه ارزش عالم امکان است و انسان کامل در شب قدر تجلی می کند.
وی گفت: بالاترین گنج و جلوه و ارزش انسان کامل است و این تجلی در وجود حضرت فاطمه (س) تجلی کرده است و بعد از آن 12 قرآن ناطق که حضرت علی (ع) و 11 فرزند او بودند.
خطیب نمازجمعه تهران افزود: در ماه قرآن فهم قرآن و توجه به نقش قرآن و تدبر در قرآن اثری دارد که در هیچ ماه دیگری ندارد و انسانی که اهل تفکر است و اندیشه می کند در قرآن ملک و ملکوت خود را در پرتو قرآن کریم و در مسیر تکامل الی الله قرار می دهد.
حجت الاسلام صدیقی گفت: تاکید شده است همیشه قرآن خواندن خوب است قرآن را قرائت کنید و نگویید که ما زبان عربی بلد نیستیم فهم را خدا می دهد چون قرآن نور است و شما برای قرآن جایگاه قرار دهید و قرآن را بخوانید آن مقدار که مشکل ندارید، بخوانید و خوش به حال کسی که هم قرآن می خواند و هم قرآن را می فهمد و هم پیگیری می کند و هم استخراج می کند قرآن را و با آدرسی که قرآن ترسیم می کند خط قرآن را می گیرد تا به خدا برسد.
وی ادامه داد: هم قرآن بخوانید و هم به قرآن ناطق یعنی امام زمان (عج) بیشتر دل بدهیم و در کسب معرفت امامت وقت بگذاریم و با خواندن زیارت نامه حضرت حجت دلمان را جلا بدهیم و روحمان را پاک کنیم زیرا عمل ما با امضای امام زمان (عج) قبول می شود و روح عبادت ما ولایت است.
از جوان ها می خواهیم روزی یک آیه از قرآن را بفهمند و کسی که به قرآن پشت کند، این فرد به بهشت نمی رود.
خطیب نمازجمعه تهران گفت:​ این دعای امام زمان است که به خلافت از خدا ولایت تکمیلی دارد و جهاد ما و نمازهای ما را امام عصر جاندار و بالنده می کند.
حجت الاسلام صدیقی افزود: 11 ماه کارهایی انجام دادیم که آقایمان ناراحت شده و هر گناهی از ما آسیبی به قلب امام زمان (عج) است چون روح ما امام زمان (عج) است و ما وقتی کار بدی می کنیم حضرت ناراحت می شود.
وی ادامه داد: در ماه مبارک رمضان هستیم و ان شاءالله همگی در پرتو قرآن ناطق و صامت و همچنین در جلو قرار دادن قرآن هر کاری می کنیم خلاف قرآن نباشد و هر حرفی می زنیم خلاف قرآن نباشد.
حجت الاسلام صدیقی گفت:​ از جوان ها می خواهیم روزی یک آیه از قرآن را بفهمند و کسی که قرآن را پشت سر بگذارد و به قرآن پشت کند و هر جا غربی بود غربی فکر کند و هر جا شرقی بود شرقی فکر کند ولو شناسنامه اش مسلمان باشد این فرد به بهشت نمی رود.
وی افزود: توجه به جلای دل و آرامش زندگی، تکیه به قدرت الله است.

دسترسی سریع