صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

در دیدار رئیس جمهور کشورمان با رئیس جمهور پاکستان بر توسعه روابط فی مابین و منطقه ای تاکید شد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از "چینگدائو" چین؛ رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار با رییس جمهور پاکستان گفت: تهران از توسعه همه جانبه روابط با اسلام آباد استقبال می کند.
رئیس جمهور با ابراز خرسندی از روابط رو به گسترش ایران و پاکستان به عنوان دو کشور دوست و برادر، تاکید کرد : مرزهای مشترک باید همواره مرزهای امن باشد . افغانستان امن و باثبات لازمه امنیت و توسعه منطقه است
دکتر روحانی افزود: تهران از توسعه همه جانبه روابط با اسلام آباد استقبال می کند و باید با بهره گیری از ظرفیت های گسترده ، سطح روابط و همکاری های دو کشور را به ویژه در حوزه اقتصادی ، بیش از پیش ارتقاء داد.
رییس جمهوری اسلامی در دیدار با "ممنون حسین" رییس جمهور پاکستان ، تقویت همکاری های بانکی را برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور مهم برشمرد و اظهار داشت: ایران آماده است در زمینه های مختلف با پاکستان سرمایه گذاری متقابل داشته باشد.
رییس جمهور در این دیدار که در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر چیندائو چین برگزار شد ، ضمن ابراز خرسندی از عضویت پاکستان در سازمان همکاری شانگهای ، تاکید کرد که ایران از نقش موثر اسلام آباد در این سازمان حمایت می کند.
دکتر روحانی با بیان اینکه ایران ، پاکستان را کشوری مهم در منطقه می داند و امیدواریم همواره شاهد تعمیق و توسعه روابط باشیم به همکاری های تهران – اسلام آباد در حوزه انرژی اشاره کرد و گفت: ایران می تواند منبع مطمئنی برای تامین انرژی پاکستان باشد.
رییس جمهور همچنین با اشاره به گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: ایران در چارچوب برجام به تعهدات خود پایبند بوده است و یکجانبه گرایی دولت آمریکا و خروج از برجام به عنوان یک توافق مهم بین المللی ، خلاف مقررات و عرف روابط بین الملل و نیز مصوبات شورای امنیت است که لازم است اعضای جامعه جهانی در برابر آن واکنش نشان دهند.
دکتر روحانی در ادامه با ابراز رضایت از تقویت امنیت در مرزهای دو کشور طی سال های گذشته به سفر اخیر رییس ستاد و فرمانده ارتش پاکستان به تهران اشاره کرد و افزود: از همکاری های دفاعی ایران و پاکستان استقبال می کنیم و مرزهای مشترک ما باید پیوسته مرزهای امن برای هر دو کشور باشد.
رییس جمهور ، توسعه منطقه را در گرو ثبات و امنیت کامل دانست و با تاکید بر اینکه "تا تروریست ها فعال هستند ، منطقه به اهداف توسعه ای خود نخواهد رسید" ، گفت: مبارزه با تروریسم نیازمند هماهنگی و همکاری تمام کشورهای منطقه است.
دکتر روحانی حفظ ثبات و امنیت منطقه را برای ایران بسیار مهم برشمرد و تاکید کرد: می خواهیم شاهد افغانستانی امن و باثبات باشیم و هماهنگی ایران ، پاکستان و افغانستان برای امنیت و توسعه منطقه بسیار حائز اهمیت است.
رییس جمهور مواضع واحد ایران و پاکستان را در خصوص مسایل منطقه و جهان اسلام بسیار نزدیک و با اهمیت خواند و گفت: ایران و پاکستان در نشست های منطقه ای و بین المللی از جمله در نشست اخیر سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در محکومیت انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف همچنین تظاهرات مردم دو کشور در حمایت از فلسطین در روز قدس همصدا بوده و هستند.
"ممنون حسین" رییس جمهور پاکستان نیز در این دیدار با اشاره به اشتراکات عمیق فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و پاکستان تاکید کرد که پاکستان به عنوان یک کشور دوست و همسایه ، همواره در کنار ایران خواهد ایستاد و ما مصمم به توسعه روابط در همه زمینه ها هستیم.
رییس جمهور پاکستان با بیان اینکه کشورش توسعه بندر چابهار را به نفع کل منطقه می داند ، گفت: باید با هم همکاری یکدیگر و بهره گیری از تمام ظرفیت ها ، میزان مبادلات تجاری دو کشور را با رفع تمام موانع از جمله موانع تعرفه ای ، بیش از پیش افزایش دهیم.
وی همچنین با اعلام مجدد حمایت پاکستان از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای افزود: نقش مثبت ایران به عنوان عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای را ستایش می کنیم و امیدواریم هر چه سریع تر ایران به جمع اعضای دائم این سازمان بپیوندد.
ممنون حسین در ادامه برجام را الگویی برای حل مسالمت آمیز بحران ها از طریق مذاکره دانست و با اعلام حمایت قاطع کشورش از برجام گفت: پاکستان از برجام حمایت می کند و از همه طرفها می خواهد به آن پایبند بمانند.
رییس جمهور پاکستان همچنین همکاری های منطقه ای ایران و پاکستان را با اهمیت خواند و با بیان اینکه صلح و ثبات در افغانستان برای هر دو کشور همسایه مهم است ، افزود: همکاری های مرزی دو کشور در سال های اخیر ارتقا یافته است و این روند همکاری ها همچنان باید تداوم یابد.پوتین با روحانی دیدار می کند
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از مسکو، اجلاس دو روزه سازمان همکاری شانگهای (SCO) روز شنبه در شهر ساحلی کینگ دائو چین با حضور سران بلند پایه کشورهای عضو این سازمان نظیر روسیه، چین، هند، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان برگزار می شود.
انتظار می رود در جریان برگزاری این اجلاس، کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای (SCO) چندین توافق نامه در زمینه همکاری های گمرکی، تجارت، کشاورزی، گردشگری و محیط زیست امضاء کنند.
همچنین انتظار می رود سران شرکت کننده در جریان برگزاری این اجلاس بر موضوعات تجارت جهانی و مقابله با تروریسم متمرکز شوند.
این مقامات بلند پایه علاوه بر شرکت در اجلاس سران در چندین نشست دوجانبه نیز در حاشیه برگزاری این اجلاس حضور خواهند یافت.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز قرار است با حسن روحانی همتای ایرانی خود دیدار و دو طرف درباره مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله وضعیت توافق هسته ای ایران گفتگو کنند.
رئیس جمهور روسیه همچنین قرار است دیدارهای دوجانبه ای با سران کشورهای ازبکستان، تاجیکستان، پاکستان و نشست سه جانبه ای نیز با روسای جمهور چین و مغولستان داشته باشد.
انتظار می رود در این نشست سه جانبه, بیشتر به موضوع همکاری ها در زمینه های مختلف و دورنمای توسعه راه گذر اقتصادی مرتبط کننده این سه کشور پرداخته شود.
پیش بینی می شود سران شرکت کننده در پایان این اجلاس دو روزه ، بیانیه کینگدائو را امضا کنند.
سازمان همکاری شانگهای در سال 2001 با هدف توسعه همکاری های امنیتی، اقتصادی و سیاسی بین کشورهای عضو تشکیل شد. کشورهای هند و پاکستان در سال 2017 پس از برگزاری اجلاس آستانه به این سازمان پیوستند.

مرتبط با این خبر

  • وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛

  • تصویری روشن از انزوای آمریکا؛ تاکید 1+4 بر روابط گسترده‌تر اقتصادی با ایران

  • کنفرانس خبری ظریف و موگرینی؛

  • در دیدار با مدال‌آوران ایران مطرح شد؛

  • پیش فروش محصولات ایران خودرو؛ سوم مهر

  • امروز دوشنبه؛ عزای عمومی

  • کمبود معلم را جبران کرده ایم

  • تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی؛ فردا

  • بیانیه سپاه درباره حادثه تروریستی اهواز؛ اطمینان سپاه به مردم برای انتقام از تروریست‌ها

  • آقای روحانی پیش از سفر به نیویورک: سوءاستفاده آمریکا؛ مانع بهره کشور‌ها از سازمان ملل