صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search


دیدار روسای جمهور ایران و روسیه در چین


روسای جمهور ایران و روسیه در چین دیدار و گفتگو کردند، در این دیدار بر گسترش روابط دو کشور در همه زمینه ها تاکید شد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از "چینگدائو" چین؛ رئیس جمهور کشورمان صبح امروز وارد چین شد.
دیدار روسای جمهور ایران و روسیه
رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار با رییس جمهور روسیه گفت: تهران از سرمایه گذاری شرکت ها و بخش خصوصی روسیه استقبال می کند.
روسای جمهوری اسلامی ایران و روسیه ، روابط دو کشور را در همه عرصه ها رو به گسترش خواندند و با تاکید بر ضرورت و اهمیت بیش از پیش همکاری های دوجانبه و منطقه ای تهران – مسکو ، گفتند چشم انداز این همکاری های مشترک به ویژه در حوزه اقتصادی ، روشن و رو به توسعه است.
دکتر حسن روحانی عصر شنبه در دیدار با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه گفت: روابط دو کشور در تمام ابعاد در حال توسعه است و دو کشور در حوزه سواپ انرژی ، دریای خزر ، امور دفاعی و بخش ترانزیت ظرفیت های فراوانی برای توسعه همکاری دارند و تهران از سرمایه گذاری شرکت ها و بخش خصوصی روسیه استقبال می کند.

رییس جمهور در این دیدار که در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر چینگ دائو چین برگزار شد ، سازمان همکاری شانگهای را مجموعه موثری برای امنیت و توسعه منطقه دانست و گفت: ایران به مشارکت موثر خود در این سازمان ادامه خواهد داد.
دکتر روحانی با بیان اینکه ایران از توسعه روابط اقتصادی با منطقه اوراسیا در مسیر تجارت آزاد استقبال می کند ، گفت: در موضوع ترانزیت ، پیوستن روسیه به کریدور ریلی شمال – جنوب فرصت های بزرگی برای همکاری اقتصادی با شرق ایجاد خواهد کرد.
رییس جمهور همچنین با اشاره به نقش مهم روسیه در توافقنامه برجام تصریح کرد: ایران طبق گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهدات خوددر چارچوب برجام عمل کرده و بعد از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا ، مسکو نقش مهمی در استحکام برجام و اجرای تعهدات طرف های مقابل دارد.
دکتر روحانی تداوم روابط و همکاری های چندجانبه ایران و روسیه را در حوزه امنیت و توسعه همکاری های منطقه ای حائز اهمیت برشمرد و گفت: همکاری ایران و روسیه در مبارزه با داعش و دیگر گروه های تروریستی در منطقه موثر و نتیجه بخش بوده است و این همکاری ها ادامه خواهد یافت.
رییس جمهور همچنین در این دیدار با اشاره به حضور تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی 2018 روسیه ، از برنامه ریزی خوب روسیه برای برگزاری جام جهانی فوتبال تشکر و ابراز امیدواری کرد که این دوره از بازی ها با موفقیت برگزار شود.
رییس جمهور روسیه نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه مسکو به همکاری با ایران در حوزه های اقتصادی ، سواپ انرژی و دفاعی ادامه خواهد داد ، روابط دو کشور را در همه عرصه های مورد توافق رو به توسعه خواند و گفت: چشم انداز خوبی در همکاری های دو کشور در همه عرصه ها و از جمله مناسبات تجاری و اقتصادی وجود دارد.
"ولادیمیر پوتین" با بیان اینکه کمیسیون مشترک همکاری ها در همین جهت مقدمات نشست آتی را برنامه ریزی می کند ، علاقمندی مسکو به مشارکت در طرح ترانزیتی راه آهن کریدور شمال – جنوب را مورد تاکید قرار داد و افزود: مسکو از عضویت ایران در موافقت نامه اورآسیا و دائمی شدن توافقنامه تجارت آزاد پشتیبانی می کند.
وی در ادامه خروج آمریکا از برجام را اقدامی یکجانبه و غیرقانونی برشمرد و تاکید کرد: مسکو به گفتگو با دیگر طرف ها برای حمایت از برجام و بهره مندی ایران از منافع آن ادامه می دهد.
رییس جمهور روسیه همچنین به موضوع عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای اشاره کرد و گفت: ایران سال ها به عنوان عضو ناظر مشارکت خوبی در سازمان همکاری شانگهای داشته و موضع روسیه حمایت از عضویت کامل تهران در این سازمان است.
پوتین همفکری و همکاری روسیه با ایران را در جهت تحکیم ثبات در منطقه مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت این همکاری های منطقه ای از جمله در موضوع حل کامل بحران سوریه ، ادامه خواهد یافت.
وی همچنین از برگزاری هفته زبان فارسی در روسیه در آینده ای نزدیک خبر داد.
ربیس جمهور روسیه با ابراز خرسندی از حضور تیم ملی فوتبال ایران در روسیه گفت که امیدواریم جام جهانی خوبی در پیش داشته باشیم.

دیدار روسای جمهور ایران و افغانستان
وحانی در دیدار رئیس جمهور افغانستان:افغانستان امن و باثبات، لازمه امنیت و توسعه منطقه است.رئیس جمهور، افغانستان امن و باثبات را لازمه امنیت و توسعه منطقه دانست و با تاکید بر اینکه تهران همواره حامی صلح و ثبات در افغانستان است، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران برای کمک به استقرار و پایداری صلح و مبارزه با تروریسم در افغانستان آماده است و از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر شنبه در دیدار" محمد اشرف غنی" رئیس جمهور افغانستان، گفت: ملت ایران در طول 40 سال گذشته همواره در کنار ملت افغانستان بوده است و ما به عنوان دو کشور همسایه و برادر، دارای فرهنگ، امنیت و منافع تجاری مشترک هستیم.
رئیس جمهور در این دیدار که در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر چیندائو چین برگزار شد، ضمن ابراز امیدواری برای تسریع در آماده شدن توافق جامع همکاری های دو کشور، اظهارداشت: ایران مصمم به توسعه روابط با همسایگان بویژه افغانستان و سرمایه گذاری مشترک در پروژه های مختلف توسعه ای از جمله زیرساخت های حمل و نقل ترانزیتی است.
اقای روحانی با استقبال از تعمیق همکاری های دو کشور در عرصه های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی، گفت: ترانزیت و اتصال کشورهای منطقه و از جمله کشورهای آسیای مرکزی به خلیج فارس دارای اهمیت است و موجب توسعه کل منطقه و فراتر از آن خواهد بود و طرح بزرگ بندر چابهار که به اتفاق هند و افغانستان در حال اجراست، گام بزرگی در مسیر تقویت راههای ترانزیتی منطقه است.
رئیس جمهور حمایت دو دولت ایران و افغانستان از استمرار و توسعه روابط اقتصادی و کمک به بخش خصوصی دو کشور را ضروری خواند و افزود: راه آهن خواف – هرات و پروژه های توسعه دیگری در این منطقه پیش رو است که باید با زمینه سازی های سیاسی و اقتصادی، برای پیشبرد آنها تلاش شود.
اقای روحانی همچنین به مخالفت گسترده کشورها با اقدام آمریکا در خروج از برجام اشاره کرد و اظهارداشت: اقدام خلاف مقررات آمریکا در خروج از برجام، صرفا خروج از یک توافق 7 جانبه نیست، بلکه مخالفت و نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است.
رئیس جمهور با استقبال از ابتکارعمل رئیس جمهور افغانستان برای اعلام آتش بس، گفت: امیدواریم با پیشبرد گفت و گوهای داخلی، شاهد توسعه و ثبات بیش از پیش افغانستان باشیم.اقای روحانی مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر را ضروری دانست و افزود: باید با همکاری یکدیگر و سایر کشورهای منطقه با تولید و قاچاق مواد مخدر که معضلی برای کل منطقه است، مبارزه کنیم.
رئیس جمهورهمچنین با بیان اینکه موضع دو کشور در مسایل بین المللی نزدیک است، گروه های تروریستی را خطری برای کل منطقه برشمرد و خواهان همکاری همه کشورها در برخورد با این گروه های تروریستی شد.
رئیس جمهوری افغانستان نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه "افغانستان تداوم و توسعه همکاری با ایران را در راستای منافع ملی خود می داند"، پایان سریعتر کار تدوین سند جامع همکاری دو کشور را ضروری خواند و گفت: روابط اقتصادی دو ملت همسایه همچنان باید با شتاب ادامه یابد.
"اشرف احمدغنی" با بیان اینکه با هندوستان در موضوع توسعه بندر چابهار همکاری می کنیم، اظهارداشت: توسعه بندر چابهار نه تنها برای ایران، افغانستان و هند بلکه برای توسعه مناسبات چین با آسیای میانه دارای اهمیت است.
وی تصریح کرد: امیدواریم با پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران که همسایه بزرگ و شریک مهم ما در منطقه است، روند ایجاد امنیت و پیشرفت در افغانستان ادامه یابد.
رئیس جمهور افغانستان همچنین گفت: آماده همکاری همه جانبه با ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر هستیم.
اشرف غنی به اعلام آتش بس با طالبان به مناسبت عید سعید فطر و پذیرش آن از سوی این گروه اشاره کرد و گفت: عملیات ما در مقابل گروه تروریستی داعش بشدت ادامه می یابد و شامل آتش جدید با طالبان نیست.


دیدار روسای جمهور ایران و بلاروس

تهران آماده توسعه و تقویت روابط اقتصادی و تجاری با بلاروس است.
رئیس جمهور، روابط تهران – مینسک را رو به توسعه و پیشرفت خواند و تاکید کرد که باید از همه ظرفیت ها و فرصت های فراوان موجود در دو کشور برای تعمیق مناسبات مشترک در همه زمینه ها استفاده کرد.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر شنبه در دیدار" الکساندر لوکاشنکو" رئیس جمهور بلاروس، گفت: بلاروس همواره کشوری دوست برای ایران بوده و تهران آماده توسعه و تقویت روابط اقتصادی و تجاری وبویژه در حوزه علمی و فناوری های نوین با این کشور دوست است.
رئیس جمهور طی این دیدار که در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر چیندائو چین برگزار شد، با بیان اینکه ایران خواهان روابط نزدیکتر با بلاروس است، اظهارداشت: همکاری هایی ایران با اوراسیا به روابط دو کشور بیش از پیش شتاب می دهد.
اقای روحانی به اهمیت تقویت راههای ترانزیتی در منطقه اشاره کرد و گفت: در موضوع ترانزیت شمال – جنوب ایران بهترین مسیر برای آسیای مرکزی و قفقاز و جنوب شرق اروپا به خلیج فارس و آبهای جنوب است.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به خروج دولت جدید آمریکا از عمده توافقات بین المللی آن کشور از جمله توافق پاریس و برجام، گفت: ایستادگی جامعه جهانی در برابر اینگونه اقدامات یکجانبه واشنگتن، حمایت از قانون و حقوق بین المللی است.
رئیس جمهور بلاروس نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه کشورش مصمم به توسعه روابط خود با تهران است، گفت: ایران برای ما یک شریک کلیدی در منطقه است و ما مصمم هستیم در تمامی زمینه های سیاسی و اقتصادی روابط خود را با ایران بیش از پیش ارتقاء دهیم.
" الکساندر لوکاشنکو" موضع دولت ایران را در موضوع خروج یکجانبه آمریکا از توافق برجام خردمندانه توصیف کرد و گفت: اقدامات یکجانبه و زیرپا گذاشتن تعهدات بین المللی، حقوق بین الملل را به پرتگاه می کشاند و جامعه جهانی باید برای ایجاد توازن جدید در دنیا تلاش کند. وی همچنین خواهان تسریع در پیشبرد طرحهای مشترک و اجرای توافقات میان دو کشور شد.

تهران از توسعه همه جانبه با اسلام آباد استقبال می کند
رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار با رییس جمهور پاکستان گفت: تهران از توسعه همه جانبه روابط با اسلام آباد استقبال می کند.
رئیس جمهور با ابراز خرسندی از روابط رو به گسترش ایران و پاکستان به عنوان دو کشور دوست و برادر، تاکید کرد : مرزهای مشترک باید همواره مرزهای امن باشد . افغانستان امن و باثبات لازمه امنیت و توسعه منطقه است
دکتر روحانی افزود: تهران از توسعه همه جانبه روابط با اسلام آباد استقبال می کند و باید با بهره گیری از ظرفیت های گسترده ، سطح روابط و همکاری های دو کشور را به ویژه در حوزه اقتصادی ، بیش از پیش ارتقاء داد.
رییس جمهوری اسلامی در دیدار با "ممنون حسین" رییس جمهور پاکستان ، تقویت همکاری های بانکی را برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور مهم برشمرد و اظهار داشت: ایران آماده است در زمینه های مختلف با پاکستان سرمایه گذاری متقابل داشته باشد.
رییس جمهور در این دیدار که در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر چیندائو چین برگزار شد ، ضمن ابراز خرسندی از عضویت پاکستان در سازمان همکاری شانگهای ، تاکید کرد که ایران از نقش موثر اسلام آباد در این سازمان حمایت می کند.
دکتر روحانی با بیان اینکه ایران ، پاکستان را کشوری مهم در منطقه می داند و امیدواریم همواره شاهد تعمیق و توسعه روابط باشیم به همکاری های تهران – اسلام آباد در حوزه انرژی اشاره کرد و گفت: ایران می تواند منبع مطمئنی برای تامین انرژی پاکستان باشد.
رییس جمهور همچنین با اشاره به گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: ایران در چارچوب برجام به تعهدات خود پایبند بوده است و یکجانبه گرایی دولت آمریکا و خروج از برجام به عنوان یک توافق مهم بین المللی ، خلاف مقررات و عرف روابط بین الملل و نیز مصوبات شورای امنیت است که لازم است اعضای جامعه جهانی در برابر آن واکنش نشان دهند.
دکتر روحانی در ادامه با ابراز رضایت از تقویت امنیت در مرزهای دو کشور طی سال های گذشته به سفر اخیر رییس ستاد و فرمانده ارتش پاکستان به تهران اشاره کرد و افزود: از همکاری های دفاعی ایران و پاکستان استقبال می کنیم و مرزهای مشترک ما باید پیوسته مرزهای امن برای هر دو کشور باشد.
رییس جمهور ، توسعه منطقه را در گرو ثبات و امنیت کامل دانست و با تاکید بر اینکه "تا تروریست ها فعال هستند ، منطقه به اهداف توسعه ای خود نخواهد رسید"، گفت: مبارزه با تروریسم نیازمند هماهنگی و همکاری تمام کشورهای منطقه است.
دکتر روحانی حفظ ثبات و امنیت منطقه را برای ایران بسیار مهم برشمرد و تاکید کرد: می خواهیم شاهد افغانستانی امن و باثبات باشیم و هماهنگی ایران ، پاکستان و افغانستان برای امنیت و توسعه منطقه بسیار حائز اهمیت است.
رییس جمهور مواضع واحد ایران و پاکستان را در خصوص مسایل منطقه و جهان اسلام بسیار نزدیک و با اهمیت خواند و گفت: ایران و پاکستان در نشست های منطقه ای و بین المللی از جمله در نشست اخیر سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در محکومیت انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف همچنین تظاهرات مردم دو کشور در حمایت از فلسطین در روز قدس همصدا بوده و هستند.
"ممنون حسین" رییس جمهور پاکستان نیز در این دیدار با اشاره به اشتراکات عمیق فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و پاکستان تاکید کرد که پاکستان به عنوان یک کشور دوست و همسایه ، همواره در کنار ایران خواهد ایستاد و ما مصمم به توسعه روابط در همه زمینه ها هستیم.
رییس جمهور پاکستان با بیان اینکه کشورش توسعه بندر چابهار را به نفع کل منطقه می داند ، گفت: باید با هم همکاری یکدیگر و بهره گیری از تمام ظرفیت ها ، میزان مبادلات تجاری دو کشور را با رفع تمام موانع از جمله موانع تعرفه ای ، بیش از پیش افزایش دهیم.
وی همچنین با اعلام مجدد حمایت پاکستان از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای افزود: نقش مثبت ایران به عنوان عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای را ستایش می کنیم و امیدواریم هر چه سریع تر ایران به جمع اعضای دائم این سازمان بپیوندد.
ممنون حسین در ادامه برجام را الگویی برای حل مسالمت آمیز بحران ها از طریق مذاکره دانست و با اعلام حمایت قاطع کشورش از برجام گفت: پاکستان از برجام حمایت می کند و از همه طرفها می خواهد به آن پایبند بمانند.
رییس جمهور پاکستان همچنین همکاری های منطقه ای ایران و پاکستان را با اهمیت خواند و با بیان اینکه صلح و ثبات در افغانستان برای هر دو کشور همسایه مهم است ، افزود: همکاری های مرزی دو کشور در سال های اخیر ارتقا یافته است و این روند همکاری ها همچنان باید تداوم یابد.

پوتین با روحانی دیدار می کند
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از مسکو، اجلاس دو روزه سازمان همکاری شانگهای (SCO) روز شنبه در شهر ساحلی کینگ دائو چین با حضور سران بلند پایه کشورهای عضو این سازمان نظیر روسیه، چین، هند، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان برگزار می شود.
انتظار می رود در جریان برگزاری این اجلاس، کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای (SCO) چندین توافق نامه در زمینه همکاری های گمرکی، تجارت، کشاورزی، گردشگری و محیط زیست امضاء کنند.
همچنین انتظار می رود سران شرکت کننده در جریان برگزاری این اجلاس بر موضوعات تجارت جهانی و مقابله با تروریسم متمرکز شوند.
این مقامات بلند پایه علاوه بر شرکت در اجلاس سران در چندین نشست دوجانبه نیز در حاشیه برگزاری این اجلاس حضور خواهند یافت.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز قرار است با حسن روحانی همتای ایرانی خود دیدار و دو طرف درباره مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله وضعیت توافق هسته ای ایران گفتگو کنند.
رئیس جمهور روسیه همچنین قرار است دیدارهای دوجانبه ای با سران کشورهای ازبکستان، تاجیکستان، پاکستان و نشست سه جانبه ای نیز با روسای جمهور چین و مغولستان داشته باشد.
انتظار می رود در این نشست سه جانبه, بیشتر به موضوع همکاری ها در زمینه های مختلف و دورنمای توسعه راه گذر اقتصادی مرتبط کننده این سه کشور پرداخته شود.
پیش بینی می شود سران شرکت کننده در پایان این اجلاس دو روزه، بیانیه کینگدائو را امضا کنند.
سازمان همکاری شانگهای در سال 2001 با هدف توسعه همکاری های امنیتی، اقتصادی و سیاسی بین کشورهای عضو تشکیل شد. کشورهای هند و پاکستان در سال 2017 پس از برگزاری اجلاس آستانه به این سازمان پیوستند.

مرتبط با این خبر

  • تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی؛ فردا

  • بیانیه سپاه درباره حادثه تروریستی اهواز؛ اطمینان سپاه به مردم برای انتقام از تروریست‌ها

  • آقای روحانی پیش از سفر به نیویورک: سوءاستفاده آمریکا؛ مانع بهره کشور‌ها از سازمان ملل

  • محکومیت جهانی حادثه تروریستی اهواز

  • حامیان تروریست‌ها منتظر سیلی بسیار محکم باشند

  • پیام رهبر معظم انقلاب درپی حادثه تروریستی در اهواز؛

  • آقای روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی:

  • در حاشیه بازدید از گمرک تهران؛ روند مطلوب واردات و صادرات کالا

  • لاریجانی در رژه نیرو‌های مسلح در بندرعباس؛ آماده‌تر از همیشه برای دفاع از ملت

  • در واکنش به اعمال تعرفه 200 میلیاردی؛ چین دور جدید مذاکرات تجاری با آمریکا را لغو کرد