صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سخنگوی دولت اعلام کرد: قبل از عید فطر حقوق شاغلان و بازنشستگان و همچنین یارانه بگیران پرداخت خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با تقدیر از حضور مردم در راهپیمایی روز قدس، اظهار داشت: فصل مشترکی بین همه ادیان و ملت‌ها برای برداشتن ظلم از مردم فلسطین ایجاد شده است که با این نمادهای انساندوستی که در روز قدس مشخص شد، امیدواریم جامعه انسانی روزهای بهتری داشته باشد و شاهد برقراری عدالت باشیم.
وی با بیان اینکه دولت خود را برای عید فطر آماده کرده است و بهترین تبریک دولت به ملت، پرداخت بخشی از معوقات است، گفت: قبل از عید فطر همه حقوق شاغلان و بازنشستگان را در رابطه با یارانه‌ها پرداخت می‌کنیم.
سخنگوی دولت ادامه داد: با اینکه رقم سنگینی است، اما تاکید رئیس‌جمهور بر پرداخت آن است که در روزهای آینده قبل از عید فطر همه حقوق ها را با درصد افزایش پرداخت خواهیم کرد.
وی گفت: مقدمات میان سازمان برنامه و بودجه و خزانه انجام شده است تا دستور رئیس‌جمهور اجرایی شود و حقوق بازنشستگان عزیز، یارانه‌ها و حقوق کارکنان دولت که رقم سنگینی است، همه این حقوق به اضافه درصدی که افزایش یافته‌اند تا قبل از عید فطر پرداخت شود.
نوبخت با تاکید بر اینکه درصد افزایش یافته در حقوق‌ها نیاز به استفساریه مجلس شورای اسلامی داشت، افزود: ‌این موضوع دو ماه به تعویق افتاد که امیدوارم این احکام صادر شود و ما بتوانیم تا روز پنجشنبه حقوق‌ها را واریز کنیم.
سخنگوی دولت با بیان اینکه در خصوص حقوق بازنشستگان شاهد افزایش 10 درصدی آن هستیم،‌ اظهار کرد: بازنشستگان علاوه بر حقوق، این اضافاتی را که اعلام کردیم نیز دریافت خواهند کرد و ما برای همسانسازی خودمان را موظف می‌دانیم که وضع قبل را جبران کنیم و در همین زمینه به مجلس لایحه‌ای دادیم که علاوه بر سنوات، همسانسازی هم انجام شود که شورای نگهبان نپذیرفت اما دولت تاکید دارد که این اتفاق بیفتد.
وی با اشاره به متوسط فروش نفت ایران گفت: متوسط فروش نفت ما در حال حاضر 63 تا 64 دلار در هر بشکه است و این نسبت به زمانی که نفت را بالای بشکه‌ای 100 دلار می‌فروختیم تفاوت‌های چشمگیری دارد.
نوبخت با اشاره به اینکه تاکنون 3400 میلیارد تومان برای 41 هزار نفر از فرهنگیان به عنوان پاداش بازنشستگی در نظر گرفته شده است، افزود: برای سایر بازنشستگان نیز 5400 میلیارد تومان پرداخت خواهد شد و ما با لب‌هایی خندان پول‌های بازنشستگان را می‌دهیم تا نگویند که دولت برای پول دادن به مردم عزا گرفته است.
وی ادامه داد: عمدتا پاداش بازنشستگی به فرهنگیان مربوط می‌شود که برای آنها همانطور که اشاره کردم مبلغ 3400 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و برای بقیه بازنشستگان مبلغ 1300 میلیارد تومان پرداخت می‌شود.
نوبخت گفت: با وزیر آموزش و پرورش هم صحبت کردیم تا در نیمه اول سال این مبلغ را پرداخت کنیم و امیدواریم تا پایان شهریور ماه همه پاداش‌ها پرداخت شود البته کاش توانایی دولت این بود که همین حالا بگوییم امروز همه این مبالغ را پرداخت می‌کنیم اما به هر حال محدودیت داریم وگرنه هیچ دولتی نیست که نخواهد پول بازنشستگان را پرداخت کند.

دستگاههای نظارتی افزایش بی رویه قیمت خودرو، مسکن و سکه را پیگیری کنند
سخنگوی دولت از دستگاههای نظارتی خواست افزایش بی رویه قیمت خودرو، مسکن و سکه را پیگیری کنند.
­در ادامه نشست هفتگی سخنگوی دولت ، نوبخت در پاسخ به سوالی در خصوص تدبیر دولت برای جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت خودرو، مسکن و سکه گفت: سپرده گذاری نقدینگی موجود در سایر بخش ها از جمله خودرو، مسکن و سکه موجب این افزایش شده است و وظیفه دستگاههای نظارتی است که جلوی این نوع افزایش قیمت ها را بگیرند و موضوع باید پیگیری شود.
وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص واکنش دولت به اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره برطرف کردن مشکل آب در ایران افزود: سخنان وی این قدر پوچ و مسخره است که جز تبسم مسخره آمیز پاسخ دیگری ندارد.
نوبخت همچنین درباره فسخ قرارداد شرکت های روسی و سکوت چینی ها در قبال همکاری با شرکت های ایرانی گفت: از شش کشور مقابل ایران در برجام یکی خارج شده است و 5 کشور دیگر اعتقاد دارند باید در برجام بمانند و شرط ایران این است که ادامه حضور در برجام منوط به وجود همه مزایاست.
وی اضافه کرد : روسای جمهوری روسیه و چین برای ماندن در برجام اعلام آمادگی کرده اند و 30 کشور و اتحادیه اروپا نیز موضع روشنی در این خصوص دارند.
سخنگوی دولت افزود: فعلا قرار بر این است با وجود خروج امریکا از برجام آنها بمانند و منافع ما را تامین کنند
و ما این فرصت را به طرفین داده ایم و کار را ادامه خواهیم داد.
وی در پاسخ به سوالی در باره اقدام دولت اتریش در تخریب مساجد افزود: دولت فعلی اتریش با نگاه سیاسی خاصی به موضوع می نگرد و موضع ما نسبت به آزادی مذاهب و اسلام بسیار روشن است .
نوبخت همچنین در خصوص اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی دولت گفت: در همین راستا توسعه شبکه حمل و نقل ریلی مورد تاکید قرار گرفته و اتصال شبکه های راه آهن گیلان و تبریز در اولویت برنامه های ما برای ماه های آینده است.

در دو ماه نخست امسال 28 هزار و 180 میلیارد تومان برای طرح های عمرانی تخصیص اعتبار داشته ایم
­سخنگوی دولت بیان اینکه در دو ماه نخست امسال 28 هزار و 180 میلیارد تومان برای طرح های عمرانی تخصیص اعتبار داشته ایم، گفت: از این رقم 3139 میلیارد تومان به صورت نقدی بین طرح های عمرانی توزیع شده و 21 هزار میلیارد تومان نیز به صورت انواع اوراق مالی در حال توزیع است.
محمدباقر نوبخت در ادامه نشست خبری امروز خود افزود: در واقع از 28 هزار میلیارد تومان، حدود 24 هزار و 139 میلیارد تومان به صورت نقد و اسناد پرداخت شده است.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره خرید گندم از کشاورزان گفت: تا 20 خرداد، 2 میلیون و 685 هزار تن گندم به ارزش 3565 میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است که از این رقم 1800 میلیارد تومان پرداخت شده و حدود 1765 میلیارد تومان باقی مانده است.
وی همچنین درباره آخرین وضع ثبت سفارش اظهار داشت: بر اساس گزارش بانک مرکزی، تا 20 خرداد، 10 میلیارد و 959 میلیون دلار از محل منابع بانک مرکزی با نرخ 4200 تومان به کالاهایی که ثبت سفارش شده، ارز تخصیص یافته است.
نوبخت افزود: علاوه بر این، حدود چهار میلیارد و 799 میلیون دلار از محل صادرات غیرنفتی در ساختار سامانه نیما ارز تخصیص داده شده است که در مجموع حدود 15 میلیارد و 600 میلیون دلار می شود.
وی ادامه داد: در مجموع هشت میلیارد و 771 میلیون دلار پرداخت شده است که از این رقم برای کالای اساسی یک میلیارد و 836 میلیون دلار، برای دارو و تجهیزات پزشکی 648 میلیون دلار و برای سایر کالاها همچون مواد اولیه، کالای واسطه ای و ماشین آلات 6 میلیارد و 287 میلیون دلار با نرخ 4200 تومانی پرداخت شده است.
سخنگوی دولت افزود: البته بخشی از ارز برای کالای اساسی و دارو با ارز 3800 تومانی بوده است که دولت مابه التفاوت آن را می دهد.

مرتبط با این خبر

  • به منظور برقراری کانال مالی میان ایران و اروپا؛ بدون عواید برجام امکان تداوم وضعیت وجود ندارد

  • با حضور امیر حاتمی؛ رونمایی از خودروی زرهی ضدمین و ضدکمین طوفان

  • در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان؛ طرح تحقیق وتفحص ازبانک مرکزی درحال پیگیری

  • واشنتگتن پست؛تضعیف بن سلمان به ایجاد ثبات در منطقه می‌انجامد

  • هفته وحدت گرامی باد.

  • آغاز جلسه علنی مجلس

  • رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:تاکید بر لزوم افزایش توان نظام بانکی

  • در واکنش به اقدامات کاخ سفید؛ خروج آمریکا از پیمان موشکی بی پاسخ نمی‌ماند

  • رئیس جمهور در جمع مردم خوی؛ملت پاسخ آمریکا را 22 بهمن می‌دهد

  • در همایش رسانه‌های نوین؛حمایت از پیام‌رسان‌های بومی لغو نمی‌شود