صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

کلیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ­در جلسه علنی امروز مجلس تصویب شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا­ وسیما، در این لایحه دولت خواستار ایجاد سازوکارهای جدیدی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز شده است.
پس از اینکه نمایندگان موافق و مخالف دیدگاه های خود را در خصوص این لایحه ارائه کردند مجلس در رای گیری به کلیات آن رای مثبت داد.
جزئیات این لایحه در جلسات بعدی مجلس بررسی خواهد شد.

مجلس به یک فوریت طرح تسریع در تحویل لوایح مدیریت شهری رای نداد
در ادامه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، طرح تسریع در تحویل لوایح مرتبط با مدیریت شهری و شوراهای اسلامی شهر و روستا از جانب دولت تقدیم شد که فوریت بررسی آن به تصویب نرسید.
این طرح که به امضای 18 نفر از نمایندگان برای ارائه در صحن علنی مجلس رسیده بود، خواستار این موضوع شده بود که به منظور انضباط هر چه بیشتر مالی و تمرکززدایی اقتصادی - مالی، دولت تا پایان سال اول برنامه ششم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران لوایح مرتبط با مدیریت یکپارچه شهری، اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران و همچنین اصلاح قانون دهیاری ها را برای ارائه به مجلس تسریع کند.
به این ترتیب این طرح به صورت عادی در نوبت بررسی قرار خواهد گرفت.

قرائت گزارش از روند پیگیری تحقق اقتصاد مقاومتی
گزارش کمیسیون حمایت از تولید ملی درخصوص روش اجرای قانون نحوه پیگیری تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، در صحن علنی مجلس قرائت شد.
در این گزارش که امروز به عنوان اولین دستور صحن علنی مجلس قرائت شد،­ آمده است: اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مستلزم سه سطح برنامه ریزی دانشگاه ها، بین دانشگاهی و بین قواست.
در این گزارش همچنین با اشاره به اینکه تشکیل ستاد در قوه قضاییه و قوه مجریه را می توان گام مهم و چه بسا شرط لازم تشکیل شورای فراقوه ای دانست، آمده است: مجلس شورای اسلامی می تواند تشکیل چنین ستادهایی را به فال نیک بگیرد و در جهت تحقق مفاد قانون مورد بحث از آنها استفاده کند.
در گزارش مذکور همچنین با اشاره به اینکه بررسی های کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی نشان می دهد که مفاد قانون فوق تا به حال اجرا نشده، تصریح شده است: در این زمینه جلسات مهمی برای دلایل این امر با دستگاه های مختلف قوای سه گانه تشکیل شد.
در این گزارش همچنین آمده است: مجلس شورای اسلامی می تواند حرکت قوای مجریه و قضاییه را در قالب تشکیل ستادهای مرتبط با اقتصاد مقاومتی تایید کند و در ادامه با استفاده از ابزارهای در دسترس، مسئولان ذی ربط را به اجرای قانون مصوب تکلیف کند.

انتقاد لاریجانی از نحوه پیگیری تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در دولت
­رئیس مجلس شورای اسلامی از نحوه پیگیری تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی انتقاد کرد و گفت: در این خصوص تخلف صورت گرفته است و می بایست جلساتی برای هماهنگی بین قوای مختلف تشکیل می شد.
آقای لاریجانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 23 خرداد) مجلس شورای اسلامی پس از ارائه گزارش نماینده دولت درخصوص نحوه اجرای قانون "نحوه پیگیری تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی" افزود: در این خصوص تخلف صورت گرفته است و توضیحات ارائه شده اشکال عدم اجرای قانون را رفع نمی کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: طبق گزارش ارائه شده در سطح قوه جلسه برگزار شده، اما طبق قانون می بایست جلساتی برای هماهنگی قوای مختلف تشکیل می شد که این مهم انجام نشده است.
وی تصریح کرد: اگر ابهامی در این خصوص وجود داشت می بایست برای رفع آن سوال می شد، زیرا قانون به دولت ابلاغ شده است و باید اجرایی شود.
رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: البته نکات مثبتی در گزارش ارائه شده، وجود دارد.

لاریجانی: بررسی موضوع گرانی های اخیر برخی کالاها در جلسه هفته آینده مجلس
­نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی از گرانی های اخیر برخی کالاها انتقاد کرد که آقای لاریجانی در پاسخ از برگزاری جلسه در هفته آینده برای بررسی این موضوع خبر داد.
سیدتقی کبیری در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 23 خرداد) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی با استناد به ماده 110 آیین نامه گفت: با توجه به وضع اخیر گرانی برخی از کالاها ازجمله خودرو ضرورت دارد مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی یا غیرعلنی این موضوع را بررسی کند.
نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به نظر می رسد رئیس مجلس نیز باید دستور ویژه ای برای بررسی این موضوع صادر کند.
آقای لاریجانی نیز در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: این موضوع روز گذشته در هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد هفته آینده جلسه ای در این خصوص برگزار شود.

دلخوش: لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا با رأی‌گیری استمزاجی به صحن ارائه شده است/ لاریجانی: موضوع بررسی می شود
­نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی از عدم رأی گیری صحیح در خصوص لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کمیسیون اقتصادی انتقاد داشت که آقای لاریجانی دستور رسیدگی به این مهم را صادر کرد.
سید کاظم دلخوش اباتری در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 23 خرداد) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی با اشاره به ماده 65 آیین نامه گفت: براساس این ماده اعتبار برای رسمیت جلسات کمیسیون ها حضور حداقل دو سوم اعضاست و مصوبات نیز باید با اکثریت مطلق حاضر اتخاذ شود.
نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسئولیت کارگروه رسیدگی به مبارزه با قاچاق کالا و ارز را برعهده داشتم لذا لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد بررسی قرار گرفت اما پس از ارائه به کمیسیون این مهم به صورت استمزاجی رأی گیری شد که خلاف آیین نامه است.
وی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی نباید سر یکدیگر کلاه بگذاریم، افزود: رأی گیری استمزاجی به معنای این است که لایحه با دو تا چهار نفر رأی گیری شده است در حالی که حق اعضاست در جلسه حضور داشته باشند و درباره این موضوع نظر دهند.
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: بنابراین، این لایحه باید به کمیسیون بازگردد و در مورد آن رأی گیری شود.
آقای لاریجانی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: از نظر آیین نامه وقتی رئیس کمیسیون نامه را امضا می کند فرض بر این است که دو سوم نمایندگان حضور داشته و اکثریت به آن رأی داده اند.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر شبهه ای وجود داشته باشد می توان آن را بررسی کرد وگرنه باید متن را مدنظر قرار دهیم؛ براین اساس فردی را مشخص خواهیم کرد تا برای حصول اطمینان این موضوع را بررسی کند.

اعتراض کواکبیان به افزایش قیمت ارز و خودرو
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تذکری در خصوص طرح اصلاح قانون مربوط به قاچاق کالا و ارز گفت: من خجالت می کشم از این دولت حمایت کردم با این وضع اقتصادی که الان کشور با آن رو به روست.
مصطفی کواکبیان با انتقاد شدید از دولت برای عدم جلوگیری از افزایش سرسام آور قیمت ارز، خودرو، مسکن و پایین آمدن قدرت خرید مردم افزود: ما نمی توانیم با این وضعیت موجود اسکله های غیرقانونی، به جلوگیری از قاچاق کالا و ارز بپردازیم.
وی تاکید کرد: می گویند سپاه و نیروی انتظامی دارای اسلکه های غیرقانونی خودشان هستند، به خدا چنین چیزی نیست و چنین چیزی امکان ندارد.
کواکبیان گفت: عناصری در کشور هستند که قاچاق کالا می کنند آنوقت ما به یک کولبر گیر می دهیم که قاچاق کالا می کند و سرمنشأهای اصلی را فراموش می کنیم.
این نماینده مجلس به آمار دولت درخصوص کاهش قاچاق کالا از 25 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار اشاره کرد و گفت: این طرح با توجه به شرایط فعلی در کشور پاسخگو نیست و ما باید به قدرت خرید مردم توجه کنیم و مردم دارای مشکلات عدیده ای هستند.

اعلام وصول طرح اصلاح قانون نحوه پیگیری سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی
­عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح ماده 3 به الحاق یک ماده به نحوه پیگیری سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را اعلام وصول کرد.
احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 23 خرداد) مجلس شورای اسلامی یک مورد طرح اعلام وصولی را به این شرح قرائت کرد:
- طرح اصلاح ماده 3 به الحاق یک ماده به نحوه پیگیری سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مصوب 5 خرداد 1394 اعلام وصول می شود.

مرتبط با این خبر

  • تامین مواد اولیه؛ مهمترین چالش رونق تولید

  • مداح هتاک به دادسرا فراخوانده شد

  • بیانیه نمایندگان مجلس به مناسبت روز جهانی قدس

  • از قرارداد ویلموتس تا رای کمیته اخلاق برای بیرانوند

  • انتخابات هیئت رئیسه اجلاسیه چهارم مجلس

  • شهادت مولای متقیان امیرمومنان حضرت علی (ع) را به تمامی مسلمانان تسلیت می گوییم.

  • پیروزی در جنگ اقتصادی با وحدت و اعتماد

  • سرگذشت اصل 44 قانون اساسی

  • درباره توان بازدارندگی ایران اشتباه محاسباتی نکنید

  • توسعه شبکه اطلاعات و داده‌های محیطی دریایی