صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search


توسعه همه جانبه روابط تهران – برن


روسای جمهوری اسلامی ایران و کنفدراسیون سوئیس ، درباره راه‌های توسعه و تعمیق روابط مشترک تبادل نظر کردند.

تاکید دو طرف بر توسعه همه جانبه روابط تهران – برن ،به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی و "الن برسه" در این نشست خصوصی که شامگاه دوشنبه در "بلوو پالاس "؛ هتل محل اقامت رئیس جمهور ایران در برن انجام شد؛ تاکید کردند که هیچ مانعی برای توسعه و تقویت روابط تهران – برن نیست و دو کشورمصمم هستند از ظرفیت‌های موجود در مسیر روابط مشترک بیش از پیش بهره بگیرند.
رئیس جمهور با بیان اینکه روابط ایران و سوئیس همواره دوستانه بوده است، گفت: چنین بستری زمینه‌های خوبی را برای گسترش روابط دوجانبه در بخش‌های مختلف ایجاد کرده است و ما باید در مسیر تعمیق و گسترش روابط بیش از پیش تلاش کنیم.
دکتر روحانی همچنین برجام را یک توافق چندجانبه و بین المللی خواند و تاکید کرد که آمریکا با خروج از این توافق، نشان داد که به تعهداتش در عرصه بین المللی پایبند نیست.
رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر ضرورت تقویت تبادل نظر و رایزنی‌های دو کشور در مسایل مهم منطقه و جهان گفت: جمهوری اسلامی ایران هرگز آغازگر تنش در منطقه نبوده و سیاست ما همکاری و دوستی با همسایگان است.
"الن برسه" رئیس جمهور سوئیس نیز در این دیدار روابط تهران – برن را خوب و در حوزه‌های مختلف از جمله همکاری‌های علمی و اجرای پروژه‌های مشترک، رو به توسعه خواند.
رئیس جمهور سوئیس همچنین با تاکید بر حمایت کشورش از توافق برجام گفت: این توافق که پس از مذاکرات طولانی حاصل شده، به تایید شورای امنیت سازمان ملل نیز رسیده است و همه کشور‌ها باید برای حفظ آن تلاش کنند.
دکتر روحانی در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی و به دعوت رسمی رئیس جمهور سوئیس عصر دوشنبه وارد زوریخ شد.
مذاکرات خصوصی روسای جمهوری دو کشور ساعتی پس از استقبال رسمی "الن برسه" از همتای ایرانی خود در فرودگاه بین المللی زوریخ، انجام گرفت.
مذاکرات مشترک هیات‌های عالیرتبه ایران و سوئیس و مراسم امضای چندین سند همکاری میان دو کشور نیز قرار است فردا سه شنبه انجام شود.

مرتبط با این خبر

  • در آستانه اربعین؛ نمایشگاه ویژه اربعین «راهیان اربعین»؛ امروز

  • قصر شیرین لرزید لحظاتی پیش زلزله‌ای به بزرگی 4 و 9 دهم ریشتر قصر شیرین را لرزاند

  • در گفتگوی اختصاصی مطرح شد؛ اقدام سریعتر زائران برای تهیه بلیت قطار

  • اذعان محافل اقتصادی غربی طی هفته گذشته؛

  • شهادت امام حسن مجتبی (ع) را تسلیت می گوییم.

  • در مراسم افتتاح 10 پروژه ارتقای خدمات فرودگاهی؛ حمایت بخش‌های نظارتی از مدیران شجاع و متفکر

  • صادق عبداللهی از نامداران طنز رادیو به آسمان پیوست

  • براساس نظرسنحی، افزایش نارضایتی از ترامپ

  • رئیس جمهور در جلسه‌ای با اقتصاددانان؛ناتوانی آمریکا در ادامه سیاست ضدایرانی

  • گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما؛تلاش دولت و مجلس برای کاهش قاچاق بنزین