صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت برای حفظ آرامش اقتصاد کشور اقدامات سریع تری انجام دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، علی لاریجانی پیش از ظهر امروز با حضور در جمع خبرنگاران درباره جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس خاطرنشان کرد: جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد که دو رکن مهم در شرایط فعلی برای تنظیم بازار هستند.

در شرایط کنونی اقتصاد کشور قوای سه‌گانه به هم‌افزایی کمک کنند
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در این جلسه بحث های نسبتا طولانی انجام شد و نمایندگان دولت درباره تدابیر و برنامه های خود و کمیسیون های تخصصی مجلس نظرات خود را درباره وضعیت اقتصادی مطرح کردند،اظهارداشت: برخی نکات باید در زمان دیگری تصمیم گیری شود، همچنین نمایندگان نیز نظراتی را مطرح کردند.
وی افزود:غالب مطالب این بود که در شرایط فعلی باید قوای کشور به هم افزایی همدیگر کمک کنند و مجلس این آمادگی را دارد در جاهایی که اصلاحاتی نیاز است؛ آن را صورت دهد، از این رو در شرایط کنونی ممکن است اقتضا این باشد که برخی مقررات برای کار سهل تر شود.

دولت ایرادات تخصیص ارز را برطرف کند/ دولت مانع آسیب زدن رشد نقدینگی به اقتصاد کشور شود
دکتر لاریجانی ادامه داد:همچنین برخی ایرادات در تخصیص ارز وجود داشت که به دولت گوشزد شد تا رعایت و اشکالات رفع شود که این امر نیاز به تقویت نظارت ها دارد.
رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه در این جلسه پیشنهادهایی برای کنترل نقدینگی مطرح شد که برخی از آن در قانون بودجه به تصویب رسیده است و باید اجرا شود، تصریح کرد: این موضوع به طور جد از دولت خواسته شد تا مواردی که در قانون برنامه و بودجه تصمیم گیری شده اجرا شود و رشد نقدینگی به اقتصاد کشور آسیب نزند لذا در اسرع وقت باید در این باره جلسه گذاشته شود.

ضرورت روان سازی تولید در کشور/ دولت برای مالیات بر ارزش افزوده پیشنهاد بدهد
وی ادامه داد: از سوی دیگر لازم است طرح های نیمه تمام نیز به کمک مردم تمام و تسهیلاتی در این زمینه فراهم شود که مقداری از آنها در قانون بودجه تا سقف 50 تا 60 هزار میلیارد تومان تصویب شده است که در شرایط فعلی باید بیشتر در این حوزه گام بردارند و اگر به اذن نیاز بود موارد مطرح شود.
دکتر لاریجانی همچنین با بیان اینکه در ادامه جلسه غیرعلنی نکاتی درباره روان سازی تولید در داخل مطرح شد،اظهار داشت: این موضوع در مورد برخی مقررات مثل مالیات برارزش افزوده وجود دارد که به طور طبیعی در این شرایط اقتضا می کند تا تغییراتی داده شود و نیازمند ارائه پیشنهادها از سوی دولت است.

دولت در محورهای راهبردی کشور در ابعاد خارجی و داخلی ایضاح شد
رئیس نهاد قانونگذاری ادامه داد: در مواردی نیز دولت باید ایضاح می شد که در سیاست خارجی کشور و نوع مراودات و مسیر آن به چه شکل است و باید نظمی گرفت که راهبرد کشور در ابعاد خارجی و داخلی در چه محورهایی باشد؛ لذا در نهایت جمع بندی جلسه در 10 مورد نکات مهمی داشت که بنا شد در اسرع وقت عنوان شود.
وی در ادامه گفت: در شورای هماهنگی قوای کشور نیز پیگیر مسائلی که در مجلس مطرح شده و باید دولت سریع تر اقدام کند خواهیم بود، البته نمایندگان نیز پیشنهادهایی به عنوان یک طرح آماده کرده بودند که این موضوع فردا در جلسه غیرعلنی مطرح می شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی درپایان خاطرنشان کرد: اولویت ما این است که دولت در این زمینه ها لایحه ارائه کند؛چراکه مرکزیت کار با دولت بوده و ضمن حفظ این مرکزیت باید نیازهای آنها منتقل شود، البته در مجلس نیز پیشنهادی آماده شده که ممکن است نمایندگان خودشان بخواهند تصمیم بگیرند یا از دولت بخواهند این محتوا نیز به صورت لایحه ارائه شود.

مرتبط با این خبر

  • اختصاص شعب ویژه برای رسیدگی به پرونده‌های ارز و سکه

  • ارتقای رتبه ایران در شاخص جهانی نوآوری

  • ناکارآمدی گنبد آهنین دربرابر شلیک ده‌ها خمپاره از غزه

  • حضرت معصومه (س) دختر تربیت‌شده‌ی دامان اهل‌بیت

  • کاراته قهرمانی آسیا؛ کاراته کا‌های ایران 7 مدال رنگارنگ کسب کردند

  • پرداخت وام به مستمری بگیران

  • مشهد الرضا غرق سرور و شادی

  • در معارفه تعدادی از فرماندهان ناجا؛

  • دهه ی کرامت گرامی باد

  • ولادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر مبارک باد