صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

وزیر خارجه آلمان: ما توان جبران کامل خسارات وارده به شرکتهای (اروپایی) را که از ناحیه همکاری با ایران به تحمیل تحریمهای آمریکا تهدید می شوند، نخواهیم داشت.


به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما​ از وین؛ در بیانیه کمیسیون مشترک برجام که عصر امروز صادر شد ­اعضای برجام اذعان کردند که در ازای اجرای تعهدات هسته ای ایران، رفع تحریم ها، از جمله برخورداری از منافع اقتصادی حاصله از آن، بخش حیاتی برجام است.

گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درخصوص پایان کمیسیون مشترک برجام

وزیر خارجه ایران: اعضای برجام متعهد به خرید نفت ایران شدند

شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت: کشورهای شرکت کننده در نشست وین متعهد به ادامه روابط بانکی و همکاری در بخش ترابری و تجاری و سرمایه گذاری با ایران شدند. کشورهای عضو توافقنامه هسته ای متعهد به ادامه خرید نفت ایران شدند. در نشست وین، اراده سیاسی کشورهای اروپایی برای مقابله با طرح آمریکا را احساس کردم. پیشنهادهای ارائه شده در نشست وین عملیاتی است و اگر اجرا شود، می توانیم به جلو حرکت کنیم. پیش از آغاز اجرای تحریم های آمریکا، این اقدامات باید عملی شود. ایران از " اراده مقاومت " در برابر آمریکا استقبال می کند.وزیر خارجه آلمان: ما توان جبران کامل خسارات وارده به شرکتهای (اروپایی) را نخواهیم داشت

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان امروز در حاشیه نشست مذاکرات حفظ توافقنامه هسته ای ایران در وین اتریش در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما توان جبران کامل خسارات وارده به شرکتهای ( اروپایی) را که از ناحیه همکاری با ایران به تحمیل تحریمهای آمریکا تهدید می شوند، نخواهیم داشت. ما با شرکتهای اروپایی که همچنان علاقمند به سرمایه گذاری در ایران هستند، مشورت می کنیم و در نظر داریم راههای پرداخت (به ایران) را باز نگاه داریم و همچنین قصد داریم با وکالتی که از سوی بانک سرمایه گذاری برای گسترش سرمایه گذاری های این بانک در ایران داریم، امنیت ایجاد کنیم. با این همه بعد از اعمال تحریمهای آمریکا (علیه ایران) اوضاع بشدت دشوار شده است. اما تلاش می کنیم در چارچوب امکانات و ظرفیتهایی که داریم برای طرف ایرانی روشن کنیم که عقب نشینی کامل ایران از این توافقنامه، تا چه میزان می تواند برای این کشور، زیانهای از جمله اقتصادی بزرگتری در پی داشته باشد.


سخنگوی عرب زبان دولت انگلیس: به نظر ما برجام یک توافقنامه کامل و فراگیر نیست و دارای نقطه ضعف هایی در زمینه برنامه موشک های بالستیک و دخالت های منطقه ای ایران است که باید اصلاح شود،


سخنگوی دولت انگلیس در امور خاورمیانه گفت: به نظر ما این توافقنامه یک توافقنامه کامل و فراگیر نیست و دارای نقطه ضعف هایی در زمینه برنامه موشک های بالستیک و دخالت های منطقه ای ایران است که باید اصلاح شود،
ادوین ساموئل از استانبول در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین در مورد موضع رسمی دولت انگلیس در خصوص تهدیدات نفتی آمریکا علیه ایران گفت: ما و آمریکا در خصوص دستیابی به هدف مشترک مقابله با مسابقه تسلیحات هسته ای در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا متحد هستیم اما در راه رسیدن به این هدف اختلاف داریم. ما عاشق توافقنامه هسته ای نیستیم اما خواستار موفقیت آن هستیم. به نظر ما این توافقنامه یک توافقنامه کامل و فراگیر نیست و دارای نقطه ضعف هایی در زمینه برنامه موشک های بالستیک و دخالت های منطقه ای ایران است که باید اصلاح شود، اما خواهان تداوم اجرای آن هستیم و مطمئنیم این توافقنامه نقطه آغاز تحول در روابط جامعه جهانی با ایران است. از این رو ما بر خلاف تصمیم و اقدام آمریکا در خروج از این توافقنامه به اجرای آن ادامه می دهیم. ما به نشست های کارشناسی خود با آمریکا ادامه می دهیم تا به نتیجه برسیم که چگونه پایبندی خود را به تعهداتمان در چارچوب توافقنامه هسته ای حفظ کنیم و در عین حال به تجارت خود با آمریکا نیز ادامه دهیم. روند رسیدن به این هدف و اینکه آیا می توانیم به یک نقطه نظر مشترک برسیم یا خیر تا کنون مشخص نیست ، اما در نهایت باید از این مسیر عبور کنیم.
ساموئل در پاسخ به این پرسش که تا چه حد قادر به ارائه تضمینات مالی و حمایت از شرکت های اروپایی هستید که می خواهند در ایران فعالیت کنند و از گزند تحریم های آمریکا در امان باشند؟ گفت: ما اقدامات خود را در این زمینه آغغاز کرده ایم، البته باید بپذیریم اعمال تحریم های آمریکا عواقبی برای شرکت های اروپایی به دنبال دارد و ما باید با آن مقابله کنیم. ما به پیش رفتن توافقنامه در مسیر مورد نظر ادامه می دهد اما پروند های دیگری از جمله از برنامه موشک های بالستیک و دخات های منطقه ای ایران وجود دارند که دولت انگلیس تمایل دارد آنها ر ا با ایران مطرح و بررسی کند.
ساموئل در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه انتظار دارید نشست دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین نتایج جدیدی در مورد پرونده هسته ای ایران به دنبال داشته باشد و ایران را برای مذاکره درباره حضور و نفوذش در منطقه قانع کند؟ گفت: ما به این تحولات چشم دوخته ایم و دونالد ترامپ قرار است در هفته های آینده به لندن سفر کند. همزمان با این تحولات، ایران فرصت دارد تغییر رفتار خود را در منطقه نشان دهد و به کسانی که در خصوص رفتار ایران تردید دارند نشان دهد تردید آنها اشتباه است.

متن فارسی بیانیه کمیسیون مشترک برجام به این شرح است:
1. بنا به درخواست جمهوری اسلامی ایران، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا در تاریخ پانزده تیرماه در وین برگزار شد. کمیسیون مشترک به منظور بحث در مورد مسیر پیش رو برای حصول اطمینان از اجرای مستمر توافق هسته ای در تمامی ابعاد آن و بررسی مسائل حل نشده ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق و وضع مجدد تحریم هایی که وفق برجام و پیوست شماره دو آن رفع شده بود؛ موضوعی که عمیقا موجب تاسف اعضای کمیسیون مشترک گردیده است، تشکیل شد.
2. کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای برجام را برعهده دارد.
3. کمیسیون مشترک به ریاست خانم فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی و با حضور آقای وانگ یی وزیر امور خارجه و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین ، آقای ژان-ایو لودریان وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه ، آقای هایکو ماس وزیر خارجه آلمان ، آقای سرگی لاوروف وزیر خارجه فدراسیون روسیه، آقای آلیستر برت وزیر مشاور در امور خاورمیانه در وزارت امور خارجه و مشترک المنافع انگلستان، و نیز آقای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.
4. اعضای برجام مجددا بر تعهد خود نسبت به اجرای کامل و موثر توافق هسته ای تاکید نمودند. آنها خاطرنشان نمودند که برجام یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه بوده و یک دستاورد بسیار مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه می باشد که بر اساس قطعنامه 2231 با اتفاق آرا مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است. اعضای برجام از یازدهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ 24 ماه می که ایفای تعهدات هسته ای از سوی ایران را مورد تایید قرار داد ابراز خرسندی نمودند.
5. همه اعضای برجام بر ضرورت تداوم اجرای کامل و موثر تمامی تعهدات هسته ای تاکید کردند. آنها از پیشرفت های صورت گرفته در پروژه مدرنیزاسیون رآکتور تحقیقاتی اراک استقبال کرده و از اینکه انگلستان مسئولیت ریاست مشترک کارگروه اراک را عهده دار شده است ابراز خرسندی نمودند. اعضای برجام کماکان پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک به عنوان بخشی از برجام و طرح تبدیل تاسیسات فردو به یک مرکز هسته ای، فیزیک و فناوری را مورد حمایت قرار خواهند داد. اعضای برجام همچنین از پروژه های مهم در حوزه های همکاری هسته ای صلح آمیز که در چارچوب پیوست شماره سه برجام انجام می شود استقبال به عمل آوردند.
6. اعضای برجام اذعان نمودند که در ازای اجرای تعهدات هسته ای از سوی ایران، رفع تحریم ها، از جمله برخورداری از منافع اقتصادی حاصله از آن، بخش حیاتی برجام است. آنها همچنین به این نکته توجه نمودند که کنشگران اقتصادی که به دنبال کسب و کار مشروع با ایران بوده اند، با حسن نیت و بر مبنای تعهدات مندرج در برجام که در بالاترین سطح مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است عمل نموده اند.
7. اعضای برجام تلاش های اخیر خود برای ارائه راه حل های عملی به منظور استمرار عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را مورد بحث قرار دادند. آنها از فعالیت های گسترده ای که تا کنون صورت گرفته، تقویت گفتگوهای فنی و بسیج منابع قابل توجه توسط همه استقبال نمودند.
8. اعضای برجام بر تعهد خود در رابطه با موارد زیر، با حسن نیت و در یک فضای سازنده، تاکید کردند:
- حفظ و ارتقاء روابط گسترده تر اقتصادی در حوزه‌های مختلف با ایران؛
- حفظ و استمرار کانال‌های موثر مالی برای تعامل با ایران؛
- تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی؛
- تداوم روابط حمل و نقل دریایی (از جمله کشتیرانی و بیمه)، زمینی، هوایی و ریلی
- تقویت پوشش‌های اعتبار صادراتی
- حمایت روشن و موثر از کنشگران اقتصادی که با ایران تجارت می‌کنند، به‌ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط که شاکله اصلی بسیاری از اقتصادها محسوب می‌شوند؛
- تشویق سرمایه‌گذاری‌های بیشتردر ایران؛
- حمایت از کنشگران اقتصادی در سرمایه‌گذاری‌ها و دیگر فعالیت‌های تجاری و مالی که با، یا در رابطه با، ایران انجام می‌دهند؛
- گرد هم آوردن کارشناسان بخش دولتی و خصوصی، از جمله از طریق تقویت شوراهای تجاری؛
- حمایت عملی از تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران؛
- حمایت از شرکت‌ها در برابر آثار فراسرزمینی تحریم‌های ایالات متحده؛
اعضای برجام مورد اقدامِ اتحادیه اروپا به منظور حمایت از شرکت‌های دول عضو اتحادیه، فرایند به روز رسانی قانون انسداد و به روز ‌رسانی مجوز اعطای وام‌های خارجی توسط بانک سرمایه‌گذاری اروپا به ایران را مورد توجه قرار دادند.
اعضای برجام مستقیما به صورت دوجانبه و از طریق همکاری با شرکای بین‌المللی بر روی موضوعات فوق‌الذکر کار خواهند کرد تا آنها را تشویق به اتخاذ سیاست‌ها و ایجاد مکانیزم‌های مشابه در روابط اقتصادی با ایران نمایند.

9. اعضای برجام خاطرنشان نمودند که این ابتکارات با هدف حفظ توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد که منافع امنیتی همه را تامین خواهد ساخت.
10. اعضای برجام توافق کردند پیشرفت‌های حاصله را به دقت زیر نظر داشته باشند و مجددا جلسه کمیسیون مشترک را، از جمله در سطح وزیران، به نحو مقتضی برای پیشبرد تلاش‌های مشترک تشکیل دهند. اعضای بجرام بر عزم خود برای طراحی و اجرای موثر راه‌حل‌های عملی در خصوص موضوعات فوق‌الذکر تاکید کردند.

ظریف نشست وین را سازنده و جدی توصیف کرد
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نشست خبری پس از نشست وین گفت: این نشست سازنده و جدی بود و اروپاییها در آن پیشنهادهای خود را در دو بخش بانکی و نفتی تشریح کردند.
ظریف افزود: پیشنهادهای اروپاییها عملیاتی به نظر می رسید.

نشست ایران و گروه 1+4 در وین

نشست وزرای امور خارجه ایران و گروه چهار بعلاوه یک و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین برگزار شد.

موگرینی پس از این نشست در کنفرانسی خبری بیانیه‌ای را درباره نتایج مذاکرات قرائت کرد. در این بیانیه آمده است طرف‌های برجام بر ضرورت اجرای کامل و مؤثر تعهدات دو طرف تأکید کردند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از بیانیه خود اعلام کرد قدرت‌های بزرگ و ایران برای ادامه گفتگوها برای حفظ برجام موافقت کردند.

در بیانیه نشست وین آمده است: کشورهایی که توافقنامه هسته ای با ایران را امضا کردند بر تصمیم خود برای حمایت از شرکت ها در برابر تحریم های آمریکا ضد تهران تاکید کردند.
پیش از این نشست نیز دیدارهای دوجانبه ظریف با برخی از وزرای امور خارجه برگزار شد.

اعضای برجام متعهد به خرید نفت ایران شدند اعضای برجام متعهد به خرید نفت ایران شدند اعضای برجام متعهد به خرید نفت ایران شدند اعضای برجام متعهد به خرید نفت ایران شدند اعضای برجام متعهد به خرید نفت ایران شدند اعضای برجام متعهد به خرید نفت ایران شدند اعضای برجام متعهد به خرید نفت ایران شدندنشست موگرینی و لاوروف

وزیر خارجه آلمان پیش از شروع نشست به خبرنگاران گفت: ما کشورهای باقیمانده به اینجا آمده ایم تا توافق هسته ای را که هم به نفع منافع ایران و هم منافع اروپاست حفظ کنیم.

هایکو ماس در عین حال افزود: ما قادر نخواهیم بود به خوبی منافع اقتصادی ایران را تامین کنیم اما تلاش می کنیم بخشی از این منافع اقتصادی ایران تامین شود.

مرتبط با این خبر

  • هرمزگان؛ میزبان معاون اول رئیس جمهور

  • چرایی عدم موفقیت در بهبود فضای کسب و کار

  • آغاز نشست پروتکل تامین ایمنی دریانوردی دریای خزر

  • نشست رئیس جمهور با مدیران ارشد وزارت راه

  • وضع آب و هوا؛ ادامه بارش‌ها در شمال غرب کشور

  • کاراته وان چین؛ پورشیب طلایی شد

  • کاهش قیمت فرآورده های لبنی

  • گرد مرگ بر پاریس؛ پاریس؛ شهر جنگی

  • در مقایسه با پارسال؛ افزایش 220 درصدی بارش‌ها

  • در دیدار با رئیس مجلس روسیه؛ همکاری ایران و روسیه تا رسیدن به نتیجه مطلوب