صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

معاون اول رئیس جمهور:​ باید متناسب با زیرساخت‌ها در روستا‌ها و مناطق مختلف، برای روستاییان و عشایر مهارت آموزی صورت گیرد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما اسحاق جهانگیری در همایش روز روستا، کشاورزی را اولویت اصلی دولت در روستاها خواند و افزود: زنجیره کشاورزی در این مناطق باید به نحوی صورت گرفته و سرمایه گذاری شود که بیشترین بازده را برای کشاورز داشته باشد.
وی با بیان اینکه بخش وسیعی از محصولات در حمل و نقل از بین می رود گفت:​ قیمت تولید محصولات کشاورزی تا مصرف تفاوت زیادی دارد و هنوز نتوانستیم یک نظام توزیعی مناسب فراهم کنیم که تولید کننده سهم خوبی از قیمت داشته باشد.
جهانگیری صنایع بسته بندی و تبدیلی را یکی از نیازهای اصلی در بخش کشاورزی کشور بیان کرد و گفت:​ باید اینگونه صنایع به طور مناسب در کشور ایجاد شود تا سهم ایران در تجارت جهانی که اکنون بسیار ناچیز است، افزایش پیدا کند.
معاون اول رئیس جمهور به ارائه خدمات به روستاها اشاره کرد و گفت:​ با افتخار می توان بیان کرد که بیش از 92 درصد جمعیت روستایی کشور دارای راه آسفالته هستند و اکنون نه تنها شهرستان ها بلکه روستاها نیز از جاده آسفالته برخوردارند.
وی اضافه کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم ، 14 هزار کیلومتر راه آسفالته روستایی ایجاد شده است.
جهانگیری به برخورداری 78 درصد جمعیت روستاییان کشور از آب آشامیدنی اشاره کرد و افزود: براساس گزارش ها در گذشته 6 هزار روستا از آب آشامیدنی برخوردار نبودند اما اکنون 7 هزار و 500 روستا از آب آشامیدنی برخوردار شدند.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد:​ فقط در سال 95 در بخش برخورداری روستاییان از آب آشامیدنی به اندازه 10 سال قبل از آن کار انجام شده است.
وی به گازرسانی به روستاییان اشاره کرد و گفت:​ در اوج کمبود منابع انرژی تمام روستاهای بالای 20 خانوار گازرسانی شدند.
جهانگیری با بیان اینکه تاکنون بیش از 23 هزار روستا گازرسانی شده است، افزود: تا پایان دولت دوازدهم 37 هزار روستا گازرسانی خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به بخش بهداشت روستاییان گفت: 99 درصد جمعیت روستایی تحت بهداشت قرار گرفته اند و همه این اقدامات حق روستاییان است نه امتیازی که ما به آنها داده باشیم.
وی به قبول شدن 17 نفر از دانش آموزان دبیرستانی در منطقه سراوان در رشته پزشکی اشاره کرد و گفت: این موضوع بسیار خوشحال کننده است که دانش آموزانی در این مناطق با کمترین امکانات در بهترین رشته ها پذیرفته می شوند.
جهانگیری به برخورداری روستاها از اینترنت اشاره کرد و افزود: تاکنون 27 هزار روستا تحت شبکه اینترنت قرار گرفته اند و اینها نیازهای امروز است نه اقدامات لوکس.
باید با اقدامات مناسب ، مهاجرت معکوس به روستاها صورت گیرد
معاون اول رئیس جمهور یکی از جهت گیری های دولت را مهاجرت معکوس به روستاها بیان کرد و گفت: باید با اقدامات مناسب ،​کاری کنیم که مهاجرت معکوس به روستاها صورت گیرد .
اسحاق جهانگیری در پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر افزود: بر همین اساس مقام معظم رهبری با برداشت یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی موافقت کردند.
وی گفت : با توجه به اینکه ایام انتخابات بود این کار به تاخیر افتاد تا شائبه انتخاباتی نداشته باشد و نهایتا در سال گذشته این قانون در اختیار ما قرار گرفت.
معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: طبق توافقی با بانک ها مقرر شد این مبلغ به ریال تبدیل و با کارمزد 4 تا 6 درصد به متقاضیان پرداخت شود.
جهانگیری تصریح کرد: نصف این مبلغ بر اساس نرخ قبل به ریال تبدیل شد و از این به بعد با نرخ ارز نیمایی تبدیل و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
وی گفت: این شرایط امتیاز بی نظیری است که باید دقت شود این پول ها هدر نرود و عده ای سوء استفاده گر از آن استفاده نکنند و از سوی دیگر با نظارت مناسب باید با متخلفان برخورد قاطع شود.
معاون اول رییس جمهوری گفت: همه باید بدانند که این پول مختص روستاییان و عشایر است و اگر کسی بخواهد از آن سوء استفاده کند به جامعه مظلوم ظلم و خیانت می کند.
جهانگیری اضافه کرد: روند اعطای این منابع کندتر از انتظار رییس جمهوری است و ما اصرار داریم در پرداخت این منابع هم دقت و هم سرعت لحاظ شود.
وی یادآور شد: علاوه بر این از محل منابع بانک سینا، وام هایی با سود 18 درصد پرداخت می شود که 5 درصد آن را بنیاد مستضعفان و 5 درصد دیگر را معاونت توسعه روستایی یارانه می دهند که سود باقی مانده برای دریافت کنندگان 8 درصد می شود از محل این منابع دو هزار و 400 طرح تصویب و از آن تعداد 21 هزار طرح منابع را دریافت کرده اند و هزار و 800 طرح به بهره برداری رسیده است.
جهانگیری به آب به عنوان منبعی محدود اشاره کرد و گفت : روستاییان باید توجه داشته باشند که ما منابع بسیار محدودی به نام آب داریم و استفاده صحیح از آب جزو جهت گیری های حیاتی کشور است.
وی اضافه کرد: 90 درصد از آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود و اگر 20 درصد در این بخش صرفه جویی شود دغدغه کمبود آب از بین می رود.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به برنامه دولت برای حمایت از ارتقا بهره وری آب در بخش کشاورزی، گفت: ما جایی را نداریم که دولت 85 درصد هزینه های آن را پرداخت کند اما در حوزه آبیاری مدرن دولت 85 درصد از منابع مورد نیاز را به صورت بلاعوض می دهد و تنها 15 درصد را مردم پرداخت می کنند و از سوی دیگر سالی 100 تا 200 هزار هکتار تحت پوشش این شبکه می رود.
جهانگیری کشت گلخانه ای را از مهمترین اولویت های کشور برشمرد و افزود: هر کس با هر نیتی در اجرای این طرح های حیاتی که به آینده ایران مربوط است فعالیت کند کار ملی انجام می دهد.
وی طرح های کوچک و صنایع کوچک را جزو اصلی ترین راه های ایجاد اشتغال درکشور بیان کرد و گفت: هم باید این صنایع ،​اقتصادی باشند و هم اجرا کنندگان این طرح ها ،​اهلیت داشته باشند.
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: گاهی اوقات که از بی انگیزگی مدیران سخن می گوییم، برخی انتقاد می کنند که چرا این افراد را برکنار نمی کنند، این طور نیست که تنها راه برکنار کردن باشد.
جهانگیری با بیان اینکه مدیر با انگیزه بن بست ها را می شکند و ابتکار و خلاقیت مدیر همین است افزود: اگر قرار باشد بگویند که پول بدهید تا ما کار کنیم، این را هر کسی می تواند انجام دهد، مدیر با انگیزه کسی است که وقتی پول کم است و شرایط سخت است، در این شرایط کار کند.
وی تاکید کرد : در شرایط امروز هم می شود با قدرت مدیریت، ایران را به بهترین وجه توسعه داد و باید با انگیزه پای پیشرفت بایستیم و به بهترین وجه از منابع استفاده کنیم.
معاون اول رییس جمهوری گفت: باید هر کسی در سطوح مدیریتی خیانت کرد، مهر خیانت بر پیشانی او بزنیم و بگوییم که به مردم خیانت کرد کشور ما کشور بزرگ و پر استعدادی است، قبل از ما مدیرانی بودند که کار کردند و مردم درباره ما هم قضاوت خواهند کرد که برای کشور چه کردیم.
جهانگیری ادامه داد: عرصه بر مردم سخت است وفشارهای اقتصادی زیاد شده است، اما راه های خوبی وجود دارد که می شود با تصمیمات خوب و مدیران با انگیزه با سربلندی از این دوران عبور کرد.
جهانگیری روستا را کانون اصلی تولید و از مراکز و سازه های اصلی هویت بخش ایران عنوان کرد.
وی گفت: نمی توان درباره ایران و از امتیازات و ویژگی های آن صحبت کرد و فکر کرد این ویژگی ها مختص جامعه شهری است.
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: روستا نماد و یک نهاد هویت ساز در دوران های مختلف بود و امروز هم در بخش اقتصادی باید به عنوان کانون مهم تولید مورد توجه قرار گیرد.
جهانگیری مهاجرت روستائیان به شهرها در گذشته و به علت شرایط پیش آمده را انکار ناپذیر دانست و گفت: اما نباید این را هم از نظر دور داشت که تعداد زیادی از روستاها در تقسیمات کشوری به شهر تبدیل شدند.
وی اضافه کرد: توسعه روستا همزمان با توسعه شهر را از فاکتورهای توسعه پایدار و متوازن بیان کرد و افزود : یکی از نقاط ضعفی که گاهی در برنامه ها وجود داشته، این بوده که به توسعه روستاها کمتر پرداخته شده است و باید به طور جدی این موارد را شناسایی و برای اصلاح آن اقدام کرد.
معاون اول رییس جمهوری گفت: ساکنین روستا باید احساس کنند که نیازهای اولیه آن ها مانند آب آشامیدنی، راه آسفالته، آموزش و بهداشت مناسب تامین شده است، حتی امروز فناوری های روز تبدیل به یک نیاز جدی شده است.
جهانگیری خاطرنشان کرد: خوشبختانه در چهلمین سال انقلاب اسلامی یکی از نقاط برجسته جمهوری اسلامی این بود که زیرساخت های مورد نیاز توسعه روستاها را فراهم کرد و نباید فراموش کنیم که در اوایل انقلاب روستاها از اکثر امکانات روستایی بی بهره بودند و حتی در مقاطعی دولت ها داشتن یخچال و تلویزیون را بعنوان شاخص رفاهی بیان می کردند اما تدبیر امام و جهت گیری انقلاب این بود که رسیدگی به مناطق روستایی و دورافتاده بیشتر مورد توجه قرار گیرد و نهادهای مناسب آن هم ایجاد شد.

مرتبط با این خبر

  • "سایه سرو" ویژه برنامه رادیوپیام به مناسبت روز پدر

  • ­­رحمانی در حاشیه جلسه هیئت ­­دولت ؛ کاهش 10 درصدی قیمت خودرو

  • ضرورت مقابله حقوقی با تروریسم

  • گزارش ظریف به مراجع درباره FATF

  • تا پایان عید بازداشت متخلفان چهارشنبه‌سوری

  • آقای روحانی پس از آخرین جلسه هیأت دولت در سال 97:به آینده امیدواریم

  • از ساعت 24 امشب؛ آغاز طرح دریافت الکترونیکی عوارض

  • رانندگان اعتماد به نفس کاذب خود را کنار بگذارند

  • سال نو مبارک

  • بررسی شائبه مداخله برخی دولت‌ها در حادثه نیوزلند