صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان مشکلات جهانی را نتیجه یکجانبه گرایی آمریکا بیان کرد و اتحاد کشورها را در برابر اقدامات فراقانونی و یکجانبه گرایانه خواستار شد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از آنتالیا ؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی مشکلات جهانی را نتیجه یکجانبه گرایی آمریکا بیان کرد و اتحاد کشورها را در برابر اقدامات فراقانونی و یکجانبه گرایانه خواستار شد.

لاریجانی طی سخنرانی در سومین اجلاس بین المجالس اوراسیا در شهر آنتالیای ترکیه گفت: آمریکا و رژیم اسرائیل عامل به هم ریختگی امنیت جهانی هستند و اقدامات یکجانبه قدرت هایی مانند آمریکا در برخورد با مسائل بین المللی، مشکلات و چالشهای گسترده ای را برای جامعه بین المللی ایجاد کرده است.
لاریجانی خروج غیرقانونی از برجام، تصمیم غیرقانونی دولت آمریکا در مورد مساله فلسطین مبنی بر اعلام قدس شریف به عنوان پایتخت یک رژیم نامشروع، اشغالگر و متجاوز، خروج از پیمان آب و هوایی پاریس و به هم زدن نظام تعرفه ای تجارت جهانی را نمونه هایی روشن از این گونه اقدامات ذکر کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی مبارزه منفی آمریکا با پیمان آب و هوایی پاریس، زیر پا گذاشتن یکی از موضوعات حساس محیط زیستی و جهانی دانست و گفت: این امر بی اعتنایی به حقوق همه ملتها خواهد بود.
رییس مجلس شورای اسلامی اقدام خودخواهانه، یکجانبه و غیر قانونی دولت آمریکا در خروج از برجام و برقراری مجدد تحریم های ظالمانه علیه ملت بزرگ ایران را از جمله علایم هشدار دهنده ظهور مجدد گفتمان پوسیده و مندرس یکجانبه گرایی در روابط بین الملل ذکر کرد.


رییس مجلس شورای اسلامی کشورمان مشکلات جهانی را نتیجه یکجانبه گرایی آمریکا بیان کرد و اتحاد کشورها را در برابر اقدامات فراقانونی و یکجانبه گرایانه خواستار شد.

لاریجانی تاکید کرد: بدون تردید این گونه نگرشها و برخی سیاستهای چالش برانگیز و تنش زا در حوزه های مختلف از سوی برخی کشورها، فرآیند رشد و توسعه همه جانبه را تحت تأثیر قرارداده و اصل حاکمیت جهانی، چندجانبه گرایی و تجارت آزاد را با چالش رو به رو ساخته است.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه این نگرش های به شدت خودپرستانه و استکباری، با ادبیات نازی همراه شده و برگرفته از توهم استراتژیک است که به گواه تاریخ، نتیجه آن، بی ثباتی و ناامنی جهانی، گسترش هرج و مرج گرایی و تهدید صلح و امنیت بین المللی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی ایران افزود: محیط و فضای جهانی همکاریهای اقتصادی و توسعه ای، در حال تغییر است و رشد و توسعه همه جانبه، مبنایی برای همکاری در زمینه توسعه منطقه ای و بین المللی شده که بیانگر یک تغییر پارادایمی در حوزه روابط اقتصادی منطقه ای و بین المللی است.
لاریجانی گفت: جمهوری اسلامی ایران تاکید می کند که به دلیل این چالش، ایستادگی در برابر یکجانبه گرایی، همکاری بین اعضای مجالس اورآسیا را بیش از هر زمانی ضروری کرده است.
لاریجانی خواستار امضای توافقات تجاری میان اعضاء برای از میان برداشتن تعرفه ها و تجارت آزاد توسط کشورهای عضو مجالس اوراسیا شد و گفت: این اقدام عملیاتی مؤثر برای ایستادگی در برابر یکجانبه گرایی تجاری آمریکا به شمار می رود.
رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران معتقد است که اعضای این نشست باید با اتخاذ سیاستهای هوشمندانه، متوازن و فعال، روند چندجانبه گرایی را بیش از گذشته تقویت کنند و حوزه همکاریهای سیاسی، امنیتی، اقتصادی و تجاری خود را بازتعریف کرده و توسعه دهند.
رئیس مجلس شورای اسلامی، مجالس اوراسیا را نهادی برای تعامل و تبادل نظر دانست و گفت: بدون شک این نشست با شعار "همکاری اقتصادی، محیط زیست و توسعه پایدار" فرصت مناسبی است تا گفت و گوهای سازنده ای درباره تغییرات ایجاد شده در همکاریهای اقتصادی منطقه ای و بین المللی و توسعه همه جانبه داشته باشیم و اقدامات جدی تری را برای از میان بردن چالشهای پیش رو انجام دهیم.لاریجانی: اقدام خودخواهانه، یکجانبه و غیرقانونی آمریکا در خروج از برجام و برقراری مجدد تحریمهای ظالمانه علیه ملت بزرگ ایران را ازجمله علایم هشدار دهنده ظهور مجدد گفتمان پوسیده و مندرس یکجانبه گرایی در روابط بین الملل ذکر کرد.

لاریجانی گفتگوهای اعضا در دو نشست قبلی در مسکو و سئول را علاوه بر عمیق تر کردن فهم و برداشت مشترک اعضاء از همکاری و مشارکت، مسیر جدیدی برای شکل گیری منطقه اوراسیا به عنوان یک قطب مؤثر برای توسعه پایدار اجتماعی و فرهنگی باز بیان کرد.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: فکر می کنم مسیر جدید، با حضور چشمگیر رؤسای محترم مجالس و هیاتهای پارلمانی هموارتر شده و بیانگر یک عزم و اراده سیاسی و اقتصادی قوی تر برای ورود به مرحله عملیاتی و اجرایی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز مقابله با بحران های زیست محیطی نیازمند توجه ویژه و همکاری جمعی است و جمهوری اسلامی ایران نیز همانند سایر کشورهای منطقه از پیامدهای سوء زیست محیطی در جهان معاصر رنج می برد که از جمله این پیامدها می توان به وضعیت دریاچه تاریخی و زیبای ارومیه اشاره کرد و علاوه بر این عدم توجه به مسائل محیط زیست منطقه، بخش های وسیعی از استان های غربی جمهوری اسلامی ایران را با پدیده ریزگردها، غبار و آلودگی هوا مواجه ساخته است.
وی خطاب به رئیس مجلس ترکیه ادامه داد: بحران سوریه، در حال تبدیل شدن به زخمی کهنه و بسیار پیچیده است و سال هاست که مردم این کشور از بی ثباتی و فقدان امنیت رنج می برند و همین قدرت های مزاحم و ماجراجو باعث طولانی شدن بحران سوریه شده و مانع اعمال حق تعیین سرنوشت مردم این کشور هستند.
آقای لاریجانی گفت: جمهوری اسلامی ایران از آغاز بحران سوریه تاکنون با درخواست دولت سوریه، به یاری مردم سوریه در مقابله با تروریسم شتافت و همواره بر نقش حق مردم سوریه برای تصمیم گیری در خصوص آینده کشور خود و ضرورت دستیابی به یک راه حل سیاسی درون زا و سوریه محور، تاکید کرده است.


رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همکاری های ایران، ترکیه و روسیه برای سامان بخشی شرایط سوریه، تلاشی منطقه ای در راستای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و کمک به مردم و دولت سوریه است و ما از همکاری سایر کشورها در این مسیر استقبال می کنیم.
لاریجانی گفت: باید همه همکاران بدانند مساله تروریسم خاتمه نیافته است کما این که در اهواز اتفاق افتاد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از نظر جمهوری اسلامی ایران تنها مردم یمن حق تصمیم گیری در مورد آینده کشور خود را دارند و ما از یمن مستقل، متحد، با ثبات، امن و یکپارچه در مسیر توسعه حمایت می کنیم و توقف تداوم تجاوز خارجی، محاصره غیرقانونی و کشتار بی رحمانه مردم یمن و بازگشت به مسیر گفت وگوهای یمنی- یمنی را راه حل بحران می دانیم.
لاریجانی گفت: جمهوری اسلامی ایران از سازمان ملل متحد و کشورهای موثر در بحران یمن می‌خواهد به جای صدور قطعنامه‌های کم اثر یا طرح‌های غیرعملی که بیشتر متجاوزان را برای ادامه حملات غیرقانونی خود تشجیع می‌کند، تلاش‌های خود را در جهت توقف فوری حملات، اتخاذ تدابیر لازم برای انجام اقدامات فوری و موثر در حفاظت از جان و مال و امنیت غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان افزایش دهند.
رئیس مجلس شورای اسلامی ایران تاکید کرد: امروز به دلیل رفتار غیرمسئولانه آمریکا و اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی، مردم فلسطین از نظر شرایط زیستی در وضعیت دشواری قرار گرفته‌اند و آمریکا تحت عنوان مبهم و مجعول "معامله بزرگ قرن" به شیوه‌های غیرانسانی قصد دارد مردم مظلوم فلسطین را از زندگی در سرزمین خویش محروم کند و این رفتار ستمکارانه به نتیجه نخواهد رسید و باعث افزایش درگیری‌ها در منطقه خواهد شد.


لاریجانی: ایران از آغاز بحران سوریه تاکنون با درخواست دولت سوریه به یاری مردم در مقابله با تروریسم شتافت و همواره بر نقش حق مردم سوریه برای تصمیم گیری در خصوص آینده کشور خود تاکید کرده است.

وی افزود: اگر آمریکا به دنبال معامله بزرگ قرن است، باید گام در راه توافق بزرگ قرن بر سر حکومت مردم فلسطین برای انتخاب سرنوشت خود به صورت دمکراتیک بگذارد ولی ظاهراً عقل سیاسی آنها با هرگونه توافق، ستیز دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آمریکا اقدام مخرب دیگری را در منطقه دنبال کرده و با ایجاد هراس‌های تصنعی منطقه‌ای، از کشورهای منطقه اخاذی می کند و با کمال تأسف این اقدام همراه با ادبیات سخیف و تحقیرآمیزی نسبت به برخی کشورهای منطقه است و گاه سخن از استراتژی جدید امنیتی منطقه بیان می شود که هدفی جز اخاذی در آن نهفته نیست البته این سیاست‌ رسوایی است و بیداری در منطقه عمیق‌تر از آن است که با این لفاظی‌ها دچار اشتباه محاسباتی شود اما برای طراحان توطئه، پرهزینه خواهد بود.
لاریجانی تصریح کرد: امروز روشن شده است که با نوع رفتار غیرمتعهدانه آمریکا بیان ایجاد هرگونه انضباط، چه اقتصادی و چه امنیتی از زبان سیاستمداران آمریکا به طنز بیشتر شباهت دارد تا واقعیت و معمولاً هم به بد سرانجامی منجر می شود و این اقدامات سخن مارکس را به ذهن متبادر می‌کند که تکرار وقایع تاریخ با کمدی آغاز و به تراژدی ختم می‌شود.
وی در ادامه آمادگی کامل مجلس شورای اسلامی ایران را برای همکاری در جهت تحقق اهداف و راهکارهای تعیین شده همکاری‌های چند جانبه و کمک به ایجاد یک نظم امنیتی پایدار در منطقه اوراسیا اعلام کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی از پیشنهاد رئیس مجلس ترکیه مبنی بر ایجاد کمیته‌های تخصصی برای برگزاری اجلاس حمایت کرد و همچنین به ملت عراق و رئیس پارلمان این کشور برای برگزاری انتخابات دموکراتیک و شکل‌گیری مجلس این کشور تبریک گفت
مرتبط با این خبر

  • تامین مواد اولیه؛ مهمترین چالش رونق تولید

  • مداح هتاک به دادسرا فراخوانده شد

  • بیانیه نمایندگان مجلس به مناسبت روز جهانی قدس

  • از قرارداد ویلموتس تا رای کمیته اخلاق برای بیرانوند

  • انتخابات هیئت رئیسه اجلاسیه چهارم مجلس

  • شهادت مولای متقیان امیرمومنان حضرت علی (ع) را به تمامی مسلمانان تسلیت می گوییم.

  • پیروزی در جنگ اقتصادی با وحدت و اعتماد

  • سرگذشت اصل 44 قانون اساسی

  • درباره توان بازدارندگی ایران اشتباه محاسباتی نکنید

  • توسعه شبکه اطلاعات و داده‌های محیطی دریایی