صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس جمهور فرانسه گفت: در این شرایط ما با صرفنظر کردن از برجام از خودمان دفاع نمی کنیم و از شکل گیری اختلافات جدید جلوگیری می کنیم.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ؛ ­امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در گفتگوی اختصاصی با شبکه فرانس24 در ایروان گفت ما با آمریکا در مورد شیوه رفتار با ایران اختلاف نظر داریم.

مجری از مکرون پرسید آیا باید گفت ترامپ حق دارد که لحن خود را در برابر ایران تشدید کرده است؟


مکرون در پاسخ گفت: در وهله اول باید گفت برخورد با ایران واقعا مشکل است. ما هرگز عکس این مطلب را نگفته ایم. پس از آن احاطه کردن ایران با یک سیاست الزام آور همان چیزی است که من از زمان به دست گرفتن ریاست جمهوری بر آن تاکید دارم. من حدود یک سال پیش در میان دیپلمات ها و سپس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کردم برای من راهبرد با ایران بر چهار مبنا است؛ حفظ توافق هسته ای، توان سازمان دهی فعالیت هسته ای ایران پس از سال دو هزار و بیست و پنج، نظارت و کنترل فعالیت بالستیکی ایران و توان مقابله با نفوذ ایران در منطقه.
من هیچ گاه در برابر ایران ساده لوح و زود باور نبودم و هرگز گمان نکردم که رفتار با ایران ساده است. اختلاف نظر ما با آمریکا بر سر شیوه رفتاری ماست. در این شرایط من فکر می کنم ما با صرف نظر کردن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از خودمان دفاع نمی کنیم و از شکل گیری اختلافات جدید جلوگیری می کنیم. زیرا روزی که ایران از توافق هسته ای خارج شود ما هیچ نظارتی بر فعالیت های این کشور نخواهیم داشت. ما هرچه در توان داریم برای جلوگیری از خروج ایران انجام می دهیم. به هرحال من فکر می کنم خروج از توافق هسته ای 2015 موثر نیست. از سوی دیگر من فکر می کنم اگر ما با این تندی پیش برویم خطر تنش در منطقه وجود دارد. به علاوه من معتقدم اگر ما لحن خود را در مورد همه مسائل دیگر تشدید کنیم اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.


رویکرد دوگانه و متناقض رئیس جمهور فرانسه درباره نقض حقوق بشر توسط عربستان
یکی از خبرنگاران در گفتگوی اختصاصی با مکرون پرسید: جمال خاشقجی خبرنگار سعودی روز دوم اکتبر در داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ناپدید شد. به گفته مقامات ترکیه وی به دستور حاکمیت عربستان سعودی کشته شده است. ما می بینیم از یک سو فرانسه سفیر ونزوئلا در پاریس را احضار می کند اما در حال حاضر هیچ واکنشی به این پرونده نشان نمی دهد.

مکرون در پاسخ گفت: وزارت امور خارجه در این زمینه توضیحاتی داده است. بدیهی است که این کار بر عهده این وزارت خانه است. زیرا من به طور معمول در مورد چنین حوادثی شخصا اظهار نظر نمی کنم. ما می توانیم در حوزه وزارت امور خارجه احضاریه صادر کنیم تا توضیحاتی ارائه شود. این پرونده بسیار جدی است. من انتظار دارم حقیقت به طور کامل روشن شود. اما فرانسه اصرار دارد که هر کاری که می شود برای روشن شدن حقیقت انجام شود. این مسئله بسیار جدی و نگران کننده است.
مجری پرسید : آیا شما با ولیعهد عربستان گفتگو کردید؟
مکرون در پاسخ گفت: خیر ، هیچ گفتگویی نه با رئیس جمهور ترکیه و نه با ولیعهد یا پادشاه عربستان در این زمینه نداشتم.
مجری پرسید: ما می خواهیم در مورد عربستان سعودی از شما بپرسیم زیرا واقعیت این است که عربستان سعودی یکی از بزرگترین مشتریان فرانسه به ویژه در حوزه تسلیحاتی است؟.
مکرون در پاسخ گفت: یک لحظه صبر کنید. من هرگز دیپلماسی خود را بر مبنای معیارهای اقتصادی قرار نداده ام. در گرامر دیپلماسی فرانسه برای من یک مسئله بسیار ساده وجود دارد و آن این است که سیاست بر اقتصاد ارجحیت دارد. از همین رو هیچ گاه منافع شرکت ها بر سیاست های فرانسه و منافع راهبردی ما ارجحیت ندارد. دومین مسئله هم این است که این کاملا اشتباه است که بگوییم عربستان سعودی مشتری بزرگ فرانسه، در هر حوزه ای است.این طور نیست.

تاکید مکرون به حفظ منابع راهبردی با عربستان به قیمت نادیده گرفتن کشتار غیر نظامیان در یمن
مکرون در پاسخ به سئوال خبرنگار مبنی بر این که با وجود نقض حقوق بشر و کشتار غیر نظامیان در یمن، فرانسه همچنان به فروش سلاح به ریاض ادامه می دهد گفت: من هرگز دیپلماسی خود را بر مبنای معیارهای اقتصادی قرار نداده ام. در گرامر دیپلماسی فرانسه برای من یک مسئله بسیار ساده وجود دارد و آن این است که سیاست بر اقتصاد ارجحیت دارد. از همین رو هیچ گاه منافع شرکت ها بر سیاست های فرانسه و منافع راهبردی ما ارجحیت ندارد. دومین مسئله هم این است که این کاملا اشتباه است که بگوییم عربستان سعودی مشتری بزرگ فرانسه، در هر حوزه ای است.این طور نیست.

مجری: جنجال هایی به دلیل جنگ یمن وجود دارد. سازمان ملل متحد تایید می کند که ائتلاف به سرپرستی عربستان سعودی مرتکب جنایات بسیار سنگینی شده است. غرب همچنان به عربستان سعودی سلاح می فروشد. رویکرد فرانسه در این زمینه چگونه است؟
مکرون: فرانسه در این زمینه با حضور یک کمیسیون بین وزارت خانه ای نظارت تسلیحاتی که ریاست آن بر عهده نخست وزیر است و همچنین نهاد نظارت بر صادرات ابزار جنگی ، سیاست سختگیرانه ای دارد. من شخصا چند ماه پیش با سازمان های غیر دولتی در این زمینه گفتگو کردم و باید بگویم ما یکی از تامین کنندگان تسلیحاتی عربستان سعودی در این جنگ نیستیم. ما با عربستان سعودی و امارات عربی متحده شراکتی مطمئن در منطقه داریم که بسیار مهم است. این شراکت اقتصادی نیست بلکه راهبردی است. ما همچنین در امارات عربی متحده حضور نظامی قابل توجهی داریم. این در حوزه منافع اقتصادی نیست این مسئله دولت فرانسه و تمامیت ارضی ماست. ما منافع مشترکی در منطقه داریم زیرا ثبات منطقه برای ما اهمیت دارد و مبارزه با تروریسم ما با همکاری این کشورها صورت می گیرد.
مجری:اما چنین رویدادهایی می تواند سیاست های فرانسه را زیر سوال ببرد؟
مکرون: من در مورد مسئله ای که در آغاز راه آن هستم نتیجه گیری نمی کنم. بر مبنای عناصری که وجود دارد و توسط دستگاه های ما تجزیه و تحلیل می شود ، من در حال حاضر چنین موضعی گرفته ام. من امروزدر مورد شرایطی تا این اندازه وخیم که از جزئیات آن خبر ندارم شتابزده جمع بندی نمی کنم. اما آنچه می خواهم به شما بگویم این است که زمانی که تمامیت ارضی و امنیت کشورهایی که شریک ما هستند با تهدید رو به رو شود، کاملا عادی است که فرانسه در کنار آنها قرار بگیرد. در مورد عربستان سعودی و امارات عربی متحده نیز همین شرایط مطرح است و همان طور که گفتم هیچ منفعت اقتصادی وجود ندارد. از سوی دیگر زمانی که چنین شرایطی پیش می آید ما هم خواستار احترام به حقوق بشر و انتشار جزئیاتی می شویم که بتوانیم در مورد شرایط داوری کنیم. ما در مورد رعایت نشدن حقوق بشر در یمن خواستار شفاف سازی در همه ابعاد شده ایم. من در این زمینه با دبیر کل سازمان ملل متحد هم گفتگو کردم. در این میان شراکت هایی وجود دارد. کشورهایی هستند که ما در کنار آنها با تروریسم مبارزه می کنیم. قوانینی بین المللی وجود دارد که ما به آنها پایبند هستیم و امیدواریم که شرکای ما نیز به آن احترام بگذارند.به هرحال ما هیچ چیز را پنهان نمی کنیم. زیرا این سیاست پذیرفته شده است.

مرتبط با این خبر

  • در روز‌های پس از شب‌های قدر؛ کاهش ساعت کاری ادارات دولتی

  • إنا أنزلناه فی لیلة القدر

  • از آزادی مطبوعات حمایت می‌کنیم

  • رگبار و رعد و برق در اکثر مناطق

  • خروج آمریکا از برجام اشتباه بود

  • اختصاص2500 میلیارد وام قرض‌الحسنه به 4 استان

  • دستور علی عسکری برای صیانت از زبان فارسی

  • ارزِ 4 و 200 ارتباطی با بازار متشکل ارزی ندارد

  • هر عکس یک پیام

  • 30هزار مشکوک التابعیت در کشور وجود دارد