صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سخنگوی وزارت بهداشت از بی اطلاعی 6 و نیم میلیون ایرانی از پرفشاری خونشان خبر داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری گفت: علت اصلی ابتلا به پرفشاری خون در ایران مصرف بیش از اندازه نمک است.

وی افزود: تنها 5 گرم نمک در نان مصرفی هر ایرانی وجود دارد که دیگر جایی برای استفاده از نمک در دیگر مواد غذایی باقی نمی‌گذارد.

حریرچی گفت: تقاضای وزارت بهداشت حذف نمکدان از سفره‌های منازل است.

وی افزود: وزارت بهداشت موظف به پیشگیری از غذا‌های بسیار شور و شور همچنین مواد غذایی بسیار شیرین و شیرین است.

حریرچی گفت: پیشگیری از این تبلیغ‌ها باید همراه با فرهنگ سازی در خانواده‌ها باشد، زیرا در غذا‌های سریع (فست فود) مجبور به استفاده بیش از اندازه از نمک هستند.

وی افزود: با تلاش وزارت بهداشت قند نوشابه‌ها 10 درصد کاهش یافته است.

سخنگوی وزارت بهداشت خواهان آگاهی جامعه و تلاش خانواده‌ها به منظور حفظ سلامت اعضای خانواده شد.

وی گفت: چیپس و پفک‌های رنگارنگ که در بیرون مغازه‌ها در معرض آفتاب قرار دارند اگر نمک نداشته باشند به زودی خراب می‌شوند و نباید آن‌ها را مصرف کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: رئیس سازمان بیمه سلامت دیروز خبر داده است که تا هفته آینده هزار میلیارد تومان از بدهی مراکز درمانی را پرداخت خواهد کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت با قدردانی از دولت و مجلس شورای اسلامی که بودجه 4 هزار و 750 میلیارد تومانی برای سازمان بیمه سلامت اختصاص داده اند، گفت: هر چند روند تخصیص اعتبار با تأخیر بوده است، اما این اعتبار اختصاص یافته و قابل تقدیر است.

وی درباره تجهیزات پزشکی ارزان قیمت در بیمارستان‌ها تأکید کرد: بیمارستان‌های دولتی تنها موظف اند از تجهیزاتی که در سامانه (آی مد) آمده استفاده کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه برخی افراد سودجو و قاچاق چی که با طرح خرید تجهیزات توسط بیمارستان‌ها از چرخه تجهیزات پزشکی بیرون گذاشته شده اند به منظور سودجویی شایعاتی را منتشر می‌کنند، گفت: مردم اطمینان داشته باشند که تجهیزات تمام بیمارستان‌های دولتی و غیر دولتی استاندارد و مناسب است.

وی افزود: براساس طرح جدید بیمارستان‌ها تجهیزات مورد نیاز پزشکی را تهیه و فاکتور رسمی آن را در صورتحساب بیمه یا بیمار قرار می‌دهند.

حریرچی از رسانه‌ها خواست تا اینگونه شایعات و جوسازی‌ها را انعکاس ندهند، افزود: به عنوان مثال ادعا شد که در یک مورد از واکسن آنفلونزای تاریخ مصرف گذشته در شیراز استفاده شده است که این ادعا تأیید نشد، اما یکی از خبرگزاری‌های معتبر یک ماه پس از این خبر سؤالی مطرح می‌کند که توزیع واکسن‌های تاریخ مصرف گذشته با تحریم‌های ترامپ چه ارتباطی دارد که این موجب نگرانی بدون دلیل مخاطب خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • در روز‌های پس از شب‌های قدر؛ کاهش ساعت کاری ادارات دولتی

  • إنا أنزلناه فی لیلة القدر

  • از آزادی مطبوعات حمایت می‌کنیم

  • رگبار و رعد و برق در اکثر مناطق

  • خروج آمریکا از برجام اشتباه بود

  • اختصاص2500 میلیارد وام قرض‌الحسنه به 4 استان

  • دستور علی عسکری برای صیانت از زبان فارسی

  • ارزِ 4 و 200 ارتباطی با بازار متشکل ارزی ندارد

  • هر عکس یک پیام

  • 30هزار مشکوک التابعیت در کشور وجود دارد