صدای جمهوری اسلامی ایران
display result searchمعاون اول رئیس جمهور: قطعا آمریکا قادر نخواهد بود صادرات نفت ایران را به صفر برساند.به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اسحاق جهانگیری امروز در مراسم روز جهانی استاندارد با اشاره به شرایط غیرعادی تحمیلی به کشور گفت: هدف ما مقابله با این جنگ تحمیلی اقتصادی و افزایش منابع درآمدی کشور است که اصلی ترین این منابع نفت است.
وی با بیان اینکه آمریکا اعلام کرده می خواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند گفت: برخی کشورها با این موضوع هم صدایی کرده اند و پیش از 13 آبان واردات خود را به صفر رسانده اند اما با این حال ما کشورهای جدیدی را در دنیا پیدا کرده ایم و با شرکای سنتی خود نیز مذاکره کردیم و راهکارهای جدیدی را برای صادرات نفت پیدا کرده‌ایم.
وی با اشاره به افزایش قیمت نفت گفت: آمریکا گمان می کند عربستان سعودی می تواند این نفت را جایگزین کند اما هم‌اکنون نفت ایران به بالای 80 دلار رسیده و با نصف صادرات گذشته نیز درآمده قبل را خواهیم داشت.
وی گفت: بازرگانان داخلی و بخش خصوصی نیز در این زمینه به کمک آمده اند.
جهانگیری به صادرات غیر نفتی اشاره کرد و گفت: بخش خصوصی باید با افزایش صادرات خود منابع حاصل از آن را در اختیار اقتصاد کشور قرار دهد در خصوص ورود ارز صادرکنندگان بخش خصوصی و چه دولتی به چرخه اقتصادی انتظار بیشتری داریم.
جهانگیری افزود: خودمان می توانیم تصمیم بگیریم که دوران تحریم چه مدت طول بکشد و راه آن این است که دلسوزان کشور پای کار بیایند و ثبات را به اقتصاد بازگرداند و با جوسازی ها و فشار روانی که مخالف منافع ایران است مقابله کنند که در این صورت می‌توانیم اقتصاد را با سرعت به پیش ببریم.
وی گفت: تحریم های کنونی می تواند یک فرصت طلایی باشد در این شرایط مردم بیشتر به سمت کالاهای داخلی سوق داده می‌شوند.
وی گفت: در این شرایط تولید کنندگان داخلی نباید قیمت ها را به صورت غیر طبیعی بالا ببرند و یا کیفیت را کاهش دهند.
وی افزود: در شرایط فعلی سازمان ها نیز باید متناسب با تحریم چابک شود و قوانین و مقررات زائد برای فعالیت فعالان اقتصادی حذف شود.
جهانگیری گفت: سازمان استاندارد نیز باید در زمینه واردات و صادرات بهتر عمل کند.
وی گفت: علاوه بر کالاها و خدمات سرمایه های اجتماعی نیز نیازمند معیار و استاندارد است از جمله آموزش و پرورش رشد فناوری سلامت بهداشت اعتماد به نهادهای حکومتی احساس امنیت و امید به آینده .
جهانگیری افزود: امروز مسئله اصلی کشور ما مسایلی مثل سطح رضایتمندی ،همبستگی و امید به بهبود آینده است که باید در دستور کار همه دستگاه‌ها قرار بگیرد که حرفشان در جامعه نفوذ دارد و در این زمینه فعال باشند.
وی گفت: امروز شرکت های برتر دنیا شرکت‌هایی هستند که از فناوری های جدید استفاده می‌کنند بنابراین واحدهای تولیدی ما نیز وقتی موفق خواهند بود که فناوری های روز را به خدمت بگیرند.
جهانگیری گفت: امروز تولید کنندگان کشور سعی کرده‌اند توجه ویژه به استاندارد داشته باشند و همین باعث روند خوب صادرات غیرنفتی شده است و در صادرات، کالاهای دانش بنیان سهم بیشتری یافته است.
وی با اشاره به اینکه سرعت توسعه ایران در مقایسه با برخی کشورها کمتر بوده است گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد ما بخش خصوصی توانمندی داریم اما ضعف اصلی در سیاست گذاری عالمانه و عدم ادامه این سیاست‌ها است که باید این ضعف برطرف شود

مرتبط با این خبر

  • در روز‌های پس از شب‌های قدر؛ کاهش ساعت کاری ادارات دولتی

  • إنا أنزلناه فی لیلة القدر

  • از آزادی مطبوعات حمایت می‌کنیم

  • رگبار و رعد و برق در اکثر مناطق

  • خروج آمریکا از برجام اشتباه بود

  • اختصاص2500 میلیارد وام قرض‌الحسنه به 4 استان

  • دستور علی عسکری برای صیانت از زبان فارسی

  • ارزِ 4 و 200 ارتباطی با بازار متشکل ارزی ندارد

  • هر عکس یک پیام

  • 30هزار مشکوک التابعیت در کشور وجود دارد