صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو: ایران در تولید علم نانو رتبه چهارم جهان را دارد؛ این موضوع ظرفیت توسعه و نوآوری کشورمان را نشان می‌دهد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سعید سرکار با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به خواص محصولات فناوری نانو افزود: تا زمانی که در مرز دانش نانو حرکت نکنیم در توسعه فناوری موفق نمی شویم که خوشبختانه دانشمندان ایران در این عرصه فعال شده اند.
وی ادامه داد: اگر در مرز دانش نانو حرکت نکنیم به کپی ساز تبدیل خواهیم شد اما اگر در مرز دانش باشیم کشورمان منشاء بروز و ظهور فناوری های نوین مبتنی بر خلاقیت و ابتکار متخصصان ایرانی می شود.
سرکار با تاکید بر اینکه بر اساس آمار پایگاه های داده های بین المللی در کمیت و کیفیت علم نانو رتبه چهارم جهان را داریم، افزود: اخیرا مقاله ای توسط دانشگاه جورجیای امریکا منتشر شده است که بر مبنای آن کشورها از نظر ظهور و بروز نانو تکنولوژی بررسی شدند که چین رتبه نخست، امریکا دوم، کره جنوبی سوم، هند چهارم و با کمال تعجب ایران رتبه پنجم جهانی را دارد اما اطلاعات آن ها تا سال 2015 است و رتبه کشورمان در 2 سال اخیر به چهارم ارتقا یافت و کره جنوبی بعد از ما قرار گرفت.
وی ادامه داد: هیچ کشور اروپایی در عرصه تولید با کیفیت علم از ایران جلوتر نیست و سه کشوری که از ما بالاتر قرار دارند پرجمعیت هستند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه فناوری نانو، نوظهور است و در همه شئونات بشر وارد خواهد شد، افزود: زیرساخت ها و زیست بوم لازم را برای تبدیل فناوری به محصول ایجاد کردیم و اکنون دست آوردهای شگرفی داریم.
سرکار با اشاره به اینکه در کشورمان تعداد کارخانه ها از تعداد صنعت، بیشتر است،گفت: صنعت به پویایی نیاز دارد و زنده است اما کارخانه این ویژگی را ندارد. کشورمان کشش تکنولوژی را ندارد و با بخش خصوصی بهتر کار می کنیم اما بخش دولتی یا خصولتی رقابت پذیر نیستند.
وی افزود: در خودرو 30 فناوری داریم که آماده ورود به صنعت خودروسازی است اما از آن ها استقبال نمی شود.
سرکار با بیان اینکه بیش از 90 درصد فناوری ساخت محصولات نانو را داریم، ادامه داد: اگر از این فناوری ها استفاده نشود در آینده رقابت پذیری را از دست می دهیم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اضافه کرد: پارسال اقتصاد نانو حدود 1400 میلیارد تومان بود و 65 میلیون دلار صادرات داشتیم.
وی با بیان اینکه در حال تلاش برای ساخت ماشین آلات صنعتی حوزه نانو هستیم، افزود: اکنون حدود 20 نوع از این ماشین آلات صنعتی را در عرصه های مختلف ساختیم اما در صنایع داخلی از آن استقبال نشد و چینی ها آن ها را از ما به دو برابر قیمت خریدند.
سرکار با تاکید بر لزوم تدوین استانداردهای الزامی و اجباری متناسب با ظرفیت های بومی کشور، گفت: اگر این استانداردها تدوین شود، کشش تکنولوژی ایجاد می شود اما متولی این امر جا مانده است و اقدام نمی کند و
طیف زیادی از استانداردهای ما سنتی هستند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه با کمک سازمان استاندارد "نانونماد" را به تصویب رساندیم، گفت: محصولاتی که مورد تائید و در آن از فناوری نانو استفاده شده است برچسب "نانونماد" خواهند داشت تا مصرف کننده با امنیت خاطر، این محصولات را تهیه کند.
سرکار افزود: اولویت ما توسعه بازار داخلی است که در 6 سال اخیر 100 درصد رشد داشت و سال آینده بازار داخل از سه هزار میلیارد تومان خواهد گذشت و اکنون تمرکز ما بر توسعه صادرات محصولات نانو به دیگر کشورهاست.

سعید زکایی عضو هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر هم با حضور در این برنامه با اشاره به کاربردهای فناوری نانو گفت: باید فضای صنعتی از جمله خودروسازی برای رقابت باز باشد تا با کشورهای دیگر هم وارد رقابت شویم و این رقابت به توسعه منجر می شود.
وی افزود: پلیمرهایی با قابلیت رنگ پذیری، هادی و پیشرفته تولید کردیم اما در داخل از آن استقبال نشد.
عضو هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر گفت: در زمینه بسته بندی پیشرفت خوبی داشتیم.
زکایی با بیان اینکه باید افق روشن و باور توسعه در کشور وجود داشته باشد، افزود: باید زیرساخت های لازم مبتنی بر دانش فراهم شود و بخش خصوصی در تصمیم سازی ها نقش داشته باشد و زنجیره تولید محصول باید کامل باشد
مهناز قمی مدیرعامل یک شرکت تولیدکننده نانو دارو هم در ارتباط تصویری با این برنامه با اشاره به نقش فناوری نانو در تولید داروها​ گفت: روز به روز تعداد داروهای نانوپایه افزایش می یابد و ایران هم در این زمینه پیشقدم است و اکنون بیش از 4 داروی نانویی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان تائیدیه گرفته است و مصرف می شود.
وی افزود: کمیته فناوری سازمان غذا و دارو تشکیل شده است که در آن جا متخصصان داخلی کشور از جمله متخصصان شیمی، داروساز و نانوتکنولوژی حضور دارند و در مورد محصولات نانودارو اظهار نظر و همه مسائل را در این زمینه بررسی می کنند.
قمی گفت: در زمینه نانودارو به پیشرفت های خوبی رسیدیم .
علیرضا رخشا مدیر عامل یک شرکت فعال در حوزه آب و نانوفناوری هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با بیان اینکه در بحث آب آشامیدنی مشکل آب سنگین یا نیترات یا شوری آب را داریم، گفت: در هر سه حوزه توانستیم از فناوری نانو استفاده و فناوری را ارائه کنیم که کاهش هزینه های سرمایه گذاری و عملیاتی دارد .
وی افزود: در حوزه تصفیه آب آشامیدنی دستگاه هایی را ساختیم و فناوری هایی را توسعه دادیم که نسبت به فناوری های موجود از نظر حجم پسابی که تولید می کنند و از نظر حجم سرمایه گذاری و هزینه های عملیاتی می توانند بهتر عمل کنند.
رخشا اضافه کرد: با حمایت ستاد نانو و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری توانستیم این فناوری ها را در داخل وزارت نیرو رسوخ دهیم.
وی گفت: در زمینه فناوری تلاش کردیم خودمان را ارتقا دهیم اما در حوزه اقتصادی آب با توجه به وضعیت آب و یارانه ای که بابت تولید آن پرداخت می شود توسعه این فناوری در داخل ایران بسیار مشکل است زیرا سرمایه گذاری وجود ندارد اما می توانیم از سرمایه گذاری خارجی استفاده کنیم.

مرتبط با این خبر

  • در روز‌های پس از شب‌های قدر؛ کاهش ساعت کاری ادارات دولتی

  • إنا أنزلناه فی لیلة القدر

  • از آزادی مطبوعات حمایت می‌کنیم

  • رگبار و رعد و برق در اکثر مناطق

  • خروج آمریکا از برجام اشتباه بود

  • اختصاص2500 میلیارد وام قرض‌الحسنه به 4 استان

  • دستور علی عسکری برای صیانت از زبان فارسی

  • ارزِ 4 و 200 ارتباطی با بازار متشکل ارزی ندارد

  • هر عکس یک پیام

  • 30هزار مشکوک التابعیت در کشور وجود دارد