صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جانشین فرمانده نیروی انتظامی: انسداد مرز‌های شرقی و غربی برای مقابله با مواد مخدر ادامه دارد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار اسکندر مومنی در همایش بررسی ابعاد مختلف تولید و انحراف پیش ساز‌های مواد مخدر که با حضور سفرا و نمایندگان کشور‌های مختلف و سازمان‌های عضو کنفرانس "cica" برگزار شد.
افزود: کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا (cica) حدود 26 سال قبل در چهل و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با هدف ایجاد ساز و کار مناسب برای گفت و گو و تعامل میان کشور‌های آسیایی و عضو در زمینه مسائل مورد علاقه و ایجاد تدابیر اعتماد ساز بر پایه اجتماع شکل گرفت.
وی گفت:: به یاری خدا و اهتمام جدی کشور‌ها و سازمان‌های عضو، اکنون با بیش از دو دهه از پایه‌ریزی این نهاد مهم منطقه‌ای شاهد اقدامات اثربخش در چارچوب سند، اقدامات اعتمادساز به منظور تعیین تدابیر سیاسی، امنیتی، اقتصادی، محیط زیستی و اجتماعی فرهنگی هستیم.
رئیس کمیته مقابله و عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: بر مبنای تعیین جمهوری اسلامی ایران به عنوان هماهنگ کننده موضوع کنترل مواد مخدر، در سند یاد شده، تلاش شده است برنامه‌ها و اقدام متنوعی در زمینه‌های مختلف تدوین و اجرا شود.
وی گفت: گردهمایی تخصصی امروز نیز به همین منظور و با هدف تبادل اطلاعات و تجربیات حاصله در زمینه بررسی ابعاد مختلف تولید و انحراف پیش سازها، روش‌های شناسایی و کشف و راه‌های مقابله با آن، برگزار شده است که امیدواریم با مشارکت فعال هیئت‌های شرکت کننده نتایج بسیار خوبی را به دنبال داشته باشد و پیشنهاد‌ها و اثربخشی را برای نشست آتی مقامات ارشد سیکا ارائه کند.
سردار مومنی به افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان در سال 2017 اشاره کرد و افزود: در بخش‌های تخصصی این همایش دو روزه ابعاد مختلف این موضوع مورد بحث و بررسی و تبادل آراء هیئت‌های مختلف قرار خواهد گرفت.
وی گفت:: چرخه کشت، تولید، توزیع و مصرف مواد مخدر همچون یک زنجیره به هم پیوسته و البته قابل گسست در راستای مطامع شوم سودجویانه سوداگران مرگ بوده و غفلت از هر یک از آن‌ها نه تنها ما را در رسیدن به اهداف مبارزه و مقابله‌ای خود دور خواهد کرد بلکه زمینه‌های لازم را برای جولان هرچه بیشتر قاچاقچیان مواد مخدر، در سطوح داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی مهیا خواهد کرد.
جانشین فرمانده ناجا افزود: بهره گیری از تمام ظرفیت‌های موجود، تقویت زیرساخت‌های فنی و تجهیزاتی و تلاش مضاعف در ایجاد و گسترش ابتکارات و همکاری‌های منطقه‌ای از جمله موضوعات حائز اهمیت است که با تشریک مساعی جمعی دربردارنده نتایج موثر در ابعاد گوناگون مقابله اصولی با پدیده ضدبشری مواد مخدر خواهد بود.

وی با بیان اینکه موضوع انحراف پیش ساز‌ها از مسائل جدی مرتبط با قاچاق مواد مخدر است، گفت: تجربه سال‌های اخیر نشان می‌دهد، سود اغواکننده حاصل از انحراف آن موجب شده است خود به یک قاچاق خطرناک تبدیل شود و متاسفانه به دلیل استمرار فزاینده کشت و تولید مواد مخدر در منطقه و روند انحراف پیش ساز‌ها به سوی این بخش از جهان رشد شتابان نیز یافته است.
سردار مومنی افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو کنوانسیون‌های سه گانه بین المللی سازمان ملل متحد و در مشارکت با هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر؛ سیاست‌های نوین، بهبود ظرفیت‌های کمی و کیفی و ارتقاء قوانین و مقررات داخلی را با هدف انطباق با تعهدات بین المللی در زمینه جلوگیری از انحرافات مواد پیش ساز را در دستور کار قرار داده است.
وی ادامه داد: از جمله آنها، ایجاد کمیته ملی پیش ساز‌ها است که با هدف نظارت بیشتر و دقیق‌تر بر نقل و انتقال تحت نظارت، این مواد را با برگزاری جلسات مستمر پیگیری می‌کند.
در جمهوری اسلامی ایران فرایند واردات صادرات و ترانزیت پیش ساز‌های شیمیایی تحت نظارت دقیق کمیته ملی پیش ساز‌های مستقر در ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام می‌گیرد.
رئیس کمیته مقابله و عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: باید اطمینان حاصل شود این محموله‌ها منشاء غیر قانونی نداشته و صرفا در جهت مصارف علمی، صنعتی و قانونی استفاده می‌شود و به مسیر غیرقانونی انحراف پیدا نمی‌کند.
وی گفت: در بخش کاهش عرضه، جمهوری اسلامی ایران برنامه‌های کنترل و انسداد مرز و نوار شرقی کشور را ادامه داده و این اقدامات را به مرز‌های غربی در مسیر بالکان نیز گسترش داده است و برغم برخی محدودیت‌ها، مبادی ورودی و خروجی زمینی، هوایی و آبی را تقویت و تجهیز کرده است.
کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا (Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia) به اختصار سیکا (CICA) سازمانی است که 24 عضو و 9 کشور و 4 سازمان ناظر دارد.

افزایش حدود 87 درصدی تولید موادمخدر در افغانستان
رئیس کمیته مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر از افزایش حدود 87 درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان در سال 2017 نسبت به سال قبل خبر داد.
سردار اسکندر مؤمنی در مراسم افتتاحیه همایش بررسی ابعاد مختلف تولید و انحراف پیش ساز‌ها اعم از روش‌های شناسایی و کشف و راه‌های مقابله با آن افزود: افزایش حدود 87 درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان و رسیدن به رکورد بی سابقه 10 هزار تنی مواد افیونی موضوع بسیار جدی است که نگرانی جامعه بشری را بر انگیخته است و بر سنگینی مسئولیت خطیرمان می‌افزاید.
وی در ادامه به گزارشی از عملکرد 9 ماهه دستگاه‌های مقابله و کشف مواد مخدر اشاره کرد و افزود: این دستگاه‌ها موفق شدند با اجرای حدود یکهزار عملیات که مبتنی بر اطلاعات بوده 1241 باند قاچاق مواد مخدر را متلاشی و 99 کارگاه را منهدم کنند.
وی ادامه داد: همچنین در این مدت بیش از 500 تن انواع مواد مخدر شامل 32 تن هروئین و مرفین کشف و حدود 543 قبضه سلاح ضبط شده است.
جانشین فرماندهی نیروی انتظامی در ادامه گفت: همچنین در این راه و در بحث مبارزه با قاچاق مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران 3890 شهید و 12 هزار مجروح و جانباز داده است که این موضوع بر ضرورت عزم و اراده بین المللی بر مبنای اصل مسئولیت مشترک برای مقابله با این معضل جهانی تأکید می‌کند.

مرتبط با این خبر

  • در روز‌های پس از شب‌های قدر؛ کاهش ساعت کاری ادارات دولتی

  • إنا أنزلناه فی لیلة القدر

  • از آزادی مطبوعات حمایت می‌کنیم

  • رگبار و رعد و برق در اکثر مناطق

  • خروج آمریکا از برجام اشتباه بود

  • اختصاص2500 میلیارد وام قرض‌الحسنه به 4 استان

  • دستور علی عسکری برای صیانت از زبان فارسی

  • ارزِ 4 و 200 ارتباطی با بازار متشکل ارزی ندارد

  • هر عکس یک پیام

  • 30هزار مشکوک التابعیت در کشور وجود دارد