صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس جمهور: اجتماع کم نظیر مردم در اربعین، نشان دهنده عظمت مکتب اسلام و اهل بیت (ع) است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، آقای روحانی در جلسه صبح امروز هیئت دولت در سخنانی افزود : ایام اربعین بعنوان مهمترین روز زیارتی امام حسین (ع) است که دلیل آن شاید این باشد که اولین زائران قبر اباعبدالله در روز اربعین توانستند کنار این مزار مطهر قرار بگیرند.
وی اضافه کرد: این حادثه بسیار مهم است زیرا خاندان رسالت 40 روز قبل در این سرزمین همه سروران و عزیزانشان به شهادت رسیدند و با فجیع ترین وضع با اجساد مطهر آنها رفتار شده است یعنی سرهای آن ها را بریده و بالای نیزه زده اند .
رئیس جمهور با اشاره اینکه اینگونه رفتار در شرع مقدس اسلام وجود ندارد، ادامه داد : در شرع مقدس اسلام حتی حق نداریم این رفتار را در برابر دشمنان خود انجام دهیم ، مثله کردن بدن و قرار دادن سر بالای نیزه ممنوع است ، یعنی رفتاری که با این خاندان انجام شد و خاندان رسالت را بعنوان اسرا در شهرهای مختلف و بین جمعیت گرداندند .آقای روحانی گفت : خاندان داغداری که این همه مصیبت دیده بود شاید رسیدن به کربلا برایشان یک التیام بود که عطر قبور شهدا را از نزدیک استشمام می کردند و قبرها را در آغوش می گرفتند و به دلیل اهمیت این حادثه بر روی اربعین بسیار تاکید شده است .
رئیس جمهور تصریح کرد : ما می خواهیم خاطره زیارت امام سجاد (ع) ، زینب کبری (س) و سایر زنان و کودکانی که به زیارت قبر مطهر عزیزانشان آمدند در تاریخ جاودانه بماند همانگونه که خود عاشورا و کربلا در تاریخ جاودانه است .
آقای روحانی گفت : در سالهای اخیر مردم ما قدمهای بسیار خوبی دراین زمینه برداشته اند و این موضوع که به مناسبت این ایام پربرکت مردم ما از سراسر کشور به راه افتاده و جمعیتی حدوداً دو میلیونی در یک راهپیمایی عظیم و باشکوه با پای پیاده به زیارت قبر امام حسین (ع) می روند و می خواهند فرهنگ عاشورا را زنده نگه دارند علاوه بر معنویت و مستحکم کردن رابطه بین مردم و اهل بیت، پاسخی به دشمنان اسلام و ایران است .
رئیس جمهور تاکید کرد : پیام این است که عشق و علاقه مردم به اسلام و خاندان رسالت و اباعبدالله الحسین (ع) روز به روز بیشتر می شود .
آقای روحانی با بیان اینکه این موضوع دارای ابعاد مهم فرهنگی است اظهار داشت : به نظر من هم دارای بعد فرهنگی مهمی است و هم در شرایط فعلی دارای ابعاد مهم سیاسی است .
رئیس جمهور افزود : این اجتماع عظیم و بزرگ و کم نظیر در سطح جهان نشانگر عظمت مکتب اسلام و اهل بیت است و نشان می دهد که با گذشت 14 قرن هیچگاه عشق این خاندان از دل مردم خارج نشده و مردم در هر شرایطی عاشق پیغمبر ، اهل بیت و اسلام هستند و برای دین خود فداکاری و در برابر بدخواهان به خوبی ایستادگی می کنند .
آقای روحانی ادامه داد : در ابتدا از مردم عزیز ایران و مردمی که از سایر کشورها به زیارت قبر امام حسین (ع) می شتابند تشکر می کنم زیرا آنها کار بسیار عظیمی انجام می دهند ، رنج سفر را تحمل می کنند و مشخص است که این سفر ، یک سفر عاشقانه است لذا سختی های آن برای مردم قابل تحمل است و مردم براحتی سختی ها را تحمل کرده و عاشقانه پذیرای آن هستند .
رئیس جمهور در ادامه با تشکر از دستگاههای اجرایی و دستگاههای ذیربط در این سفر اظهار داشت : از همه دستگاههایی که هم در سالهای گذشته و هم امسال پای کار هستند و سفر زوار امام حسین (ع) را تسهیل می کنند تشکر می کنم از وزارت کشور ، استانداری ها، فرمانداری های لب مرز ، وزارت نیرو ، ارتباطات ، صدا و سیما ، وزرات بهداشت ، خارجه ، گمرک ، نیروی انتظامی و نیروهای مسلح اعم از سپاه و ارتش و بانک مرکزی که کمک های زیادی را در این ایام انجام داده اند .
آقای روحانی در ادامه خطاب به دولت عراق گفت : از دولت عراق به دلیل همکاری هایی که در این زمینه داشتند و تسهیلاتی که فراهم کردند تشکر می کنم و هم از دولت عراق خواستار تامین امنیت زائران هستیم .
رئیس جمهور ادامه داد : از دولت عراق می خواهیم اگر در زمینه امنیت نیازمند کمک هستند نیروهای ما کاملا آماده هستند در این زمینه به نیروهای عراقی کمک کنند تا مانند سالهای قبل این سفر زیارتی و راهپیمایی فرهنگی و سیاسی به خوبی انجام شود و خداوند نیز اجر این مردم را خواهد داد و در دنیا به آنها عظمت خواهد بخشید .

مناسبتهای 13 آبان، به شکست اقدامات آمریکا می انجامد
­رئیس جمهور گفت:کاری که دولت امریکا قرار بود در روز 13 آبان علیه ملت ایران انجام دهد و این روز را به روز سخت و تلخی برای مردم ایران تبدیل کند با مناسبت هایی که در این روز داریم اقدام آنها را با شکست مواجه می کند.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه امروز هیات دولت افزود: یک طرف روز سیزدهم آبان اربعین حسینی است و طرف دیگر آن ایام شهادت امام مجتبی(ع)، امام هشتم(ع) و رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) است که در آن شور مردم به خاندان رسالت به اوج می رسد.
وی با اشاره به اینکه امریکاییها در زمینه اعمال تحریمها علیه ملت ایران بدبیاری بزرگی آوردند، گفت: آنها روزی را انتخاب کردند که مردم ایران به خاطر عشق به پیامبر(ص) و خاندان رسالت از خود بیخودند و روزی است که اوج معنویت در ایران جاری است و حربه آنها از همیشه کندتر خواهد بود.
رئیس جمهور با اشاره به تلاش بیش از پیش دولت برای رفع مشکلات مردم و مقابله با تحریم ها خطاب به مسئولان تاکید کرد: ما باید خود را برای سالهای آینده بهتر و خدمات بیشتر به مردم آماده کنیم همان طور که پارسال تلاش کردیم.
آقای روحانی همچنین با تاکید بر ارایه خدمات بیشتر به زائران اربعین حسینی گفت: متاسفانه سال گذشته هماهنگی لازم بین دولت ایران و عراق برای اتصال خطوط راه آهن خرمشهر به بصره انجام نشد که در صورت اجرایی شدن این طرح مردم می توانستند از سراسر کشور به راحتی به کربلا بروند و برگردند و امیدواریم که این امر سال آینده محقق شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به تمام دستگاه هایی اجرایی، وزرا و معاونان آنها گفت: در این ایام نیازمند تحرک و فعالیت بیشتر برای رفع مشکلات مردم هستیم.
رئیس جمهور افزود: دولت قادر است با کمک دستگاه ها ابتکارات جدیدی در زمینه تولید و اشتغال انجام دهد.
هر دوی این امر شدنی است و ان شاء الله در دولت در این زمینه بیشتر بحث خواهیم کرد و نتیجه آن را به اطلاع مردم خواهیم رسانید.
آقای روحانی اضافه کرد: در کشور برای ایجاد تولید و صادرات، ارایه تسهیلات برای زندگی مردم و نیز ایجاد اشتغال فرصت های خوبی وجود دارد که باید از آن استفاده کنیم و این کار را با ترمیم کابینه آغاز کردیم و امیدواریم مجلس شورای اسلامی هفته آینده به وزرای پیشنهادی راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار، رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی رای بدهد و ما بتوانیم با تکمیل کابینه و نیروهای تازه نفس، اقدامات بهتری را انجام دهیم و خدمات بیشتری به مردم ارایه کنیم.
به وزرا توصیه می کنم رابطه خود را با استادان دانشگاه بیشتر کنند
­رئیس جمهور گفت: در روزهای اخیر دو جلسه با دانشگاهیان یعنی استادان اقتصاد و استادان علوم اجتماعی داشتم که شنیدن نظرهای این عزیزان مغتنم بود.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه امروز هیأت دولت افزود: این روند را ادامه می دهیم و به همه وزرا نیز توصیه می کنم رابطه خود را با فرهیختگان و استادان دانشگاه بیشتر کنند.
وی گفت: این یک سرمایه معنوی و علمی بسیار بزرگی است که در اختیار ملت قرار دارد.
رئیس جمهور افزود: دانشگاهیان و دانشجویان جزو سرمایه های کشور هستند و ما می توانیم برای تولید و رفع مشکلات از اظهار نظرها، راه حل ها، نقدهای دلسوزانه و برنامه های این عزیزان استفاده کنیم.
آقای روحانی افزود: همه مسئولان و وزرا یک برنامه منظم و مدون برای دیدار با فرهیختگان و دانشگاهیان داشته باشند.
رئیس جمهور گفت: این جلسات به صورت نوبه ای حداقل چند ماه یک بار صورت بگیرد و خود من نیز این نوع جلسات را استمرار می دهم زیرا این به نفع کشور است.
آقای روحانی افزود: در این جلسات یک ارتباط چهره به چهره بین مقامات اجرایی و مقامات علمی و دانشمندان ما برقرار می شود و این هم به نفع دانشگاه، هم به نفع مردم و هم به نفع دولت است و ما به کمک هم می توانیم این راه را ادامه دهیم.

مرتبط با این خبر

  • در روز‌های پس از شب‌های قدر؛ کاهش ساعت کاری ادارات دولتی

  • إنا أنزلناه فی لیلة القدر

  • از آزادی مطبوعات حمایت می‌کنیم

  • رگبار و رعد و برق در اکثر مناطق

  • خروج آمریکا از برجام اشتباه بود

  • اختصاص2500 میلیارد وام قرض‌الحسنه به 4 استان

  • دستور علی عسکری برای صیانت از زبان فارسی

  • ارزِ 4 و 200 ارتباطی با بازار متشکل ارزی ندارد

  • هر عکس یک پیام

  • 30هزار مشکوک التابعیت در کشور وجود دارد