صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سخنگوی وزارت خارجه: هرگاه روابط ایران و اروپا با تعامل همراه شد برخی دست‌های نامرئی با دستور گرفتن از محافل خاص، بین ایران و اروپا مشکلاتی ایجاد کردند.


بهرام قاسمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درخصوص اقدام دولت دانمارک در متهم کردن ایران به تلاش برای ترور و احضار سفیر خود از تهران افزود: اتفاقی که دیروز در دانمارک رخ داد موضوع غیر قابل پیش بینی نبود.
وی ادامه داد: با توجه به خروج امریکا از برجام و این موضوع که اعلام کرده بود تلاش دارد فشارهای متعددی به جمهوری اسلامی ایران وارد کند و عمدتاً برای همگان روشن است که این اقدام بیش از هر چیزی جنگ روانی است باید گفت امریکا هر آنچه که می توانسته تاکنون انجام داده و خوشبختانه با ناکامی های بسیاری چه در برابر ایران و چه در برابر جامعه جهانی مواجه شده است.
قاسمی تصریح کرد: با توجه به نوع مذاکرات ایران و 1+4 طی ماههای گذشته و پس از 18 اردیبهشت و خروج غیر قانونی امریکا از برجام، اراده جدی اروپا برای استمرار برجام، همکاری با ایران و مقابله با یکجانبه گرایی امریکا، این تصور وجود داشت که امریکا سخت عصبانی است.
وی گفت: این تصور وجود داشت که امریکا پس از ناکامی های خود بخصوص پس از مقاومتی که کشورهای مستقل جهان در قبال سیاست های تخریبی امریکا داشتند همچنین در قبال رأی دیوان بین المللی دادگستری لاهه که امریکا را موظف می کرد برخی اقلام را از تحریم های یکجانبه خود خارج کند، سعی کند مسائل و مشکلاتی در فضای عمومی برای ایران ایجاد و اذهان جهانیان را متوجه مشکلی کند که اصلاً وجود ندارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه سیاست های ایران در قبال تروریسم، خشونت و رفتارهای اینچنینی کاملاً مشخص است، اظهار داشت: قطعاً کشوری مانند ایران که در این برهه کار تعاملی گسترده ای را با اتحادیه اروپا و کشورهای جهان آغاز کرده در پی اینگونه رفتارها در کشورهای خارجی نیست.
قاسمی افزود: اصولاً سیاست ایران عدم مداخله در مسائل داخلی سایر کشورها است لذا این موضوع را از این زاویه تحلیل می کنم که این اقدام، اقدامی طراحی شده و حساب شده توسط معاندین و برخی گروههای تروریستی در اروپا، منطقه و امریکا است و هدف آن تشدید جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی ایران است.
وی تاکید کرد: قطعاً سیاست معاندین نیز با شکست کامل مواجه خواهد شد و زمان نشان می دهد که این تلاش مذبوحانه راه به جایی نخواهد برد.
قاسمی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا حمایت وزیر خارجه امریکا از اقدام دولت دانمارک و اتهاماتی که پیشتر نیز از سوی بلژیک و فرانسه به ایران زده شد نمونه ای از جنگ روانی علیه ایران است؟ گفت: قطعاً این جنگ روانی از سوی امریکا و بخصوص بخشی از مشاوران آقای ترامپ که به تندروی و افراط گرایی در سطح جهان شهره هستند دنبال می شود چرا که آنها قطعاً در آبان ماه نخواهند توانست هیچ گونه اقدامی که بر زندگی، معیشت و زیست مردم ایران تأثیرگذار باشد انجام دهند.
وی ادامه داد: آنها تمام توان و تلاششان ایجاد یک جنگ روانی است تا از قِبل آن بتوانند اهداف خود را دنبال کنند، اتفاقاتی که در منطقه وجود دارد و شکست هایی که در منطقه متوجه سیاست های امریکا بوده و همچنین نوع روابط ایران با اروپا و پیشرفت ها و تعاملی که در این بین انجام شده، همه گویای این است که امریکا و چند کشور خاص که امروز تنها هواداران سیاست خارجی امریکا در سطح جهان نسبت به ایران تلقی می شوند، طراحی هایی برای انجام این جنگ روانی آغاز کرده اند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در گذشته نیز در چند کشور اروپایی چنین تلاش هایی انجام شده و فکر می کنم زمان قاضی خوبی است و به زودی ماهیت این تلاش های نابخردانه، غلط و بی ثمر روشن خواهد شد.
قاسمی با بیان اینکه دولت دانمارک باید با هوشیاری و دقت لازم در این خصوص کنکاش و واقعیت را مشخص کند اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مصراً از آنها می خواهد که در این خصوص با جدیت تمام تحقیقات لازم را انجام دهند.
وی با بیان اینکه نتیجه این تحقیقات برای ما کاملاً روشن است، تصریح کرد: از نظر ما این اقدام یک توطئه حساب شده و همه جانبه علیه ایران است.
قاسمی گفت: موضوع دیگر هوشیاری جامعه اروپایی از جمله افکار عمومی و دولت های اروپایی است زیرا ما در دهه های گذشته نیز شاهد بوده ایم که هرگاه روابط ایران و اروپا به سمت تعامل بیشتر و در سمت و سوی درستی قرار می گرفت، یکسری دست های نامریی با رفتار خبیثانه که از محافل خاصی دستور می گرفتند، تلاش می کردند مشکلاتی بین ایران و اروپا ایجاد کنند.
وی افزود: همه این تحولات را در دوران جدید و هفته های اخیر از این نگاه مورد توجه قرار می دهم و امیدوارم که دولت های اروپایی و افکار عمومی این کشورها توجه کنند که بحث در مورد ایران نیست بلکه مهمتر از ایران و در مورد یکجانبه گرایی امریکا و حذف همه رقبا اعم از چین، روسیه و اتحادیه اروپا و تلاش برای تثبیت یکجانبه گرایی امریکا و سرپوش گذاشتن بر تمامی شکست هایی است که امریکا در دوران اخیر به خصوص در دولت آقای ترامپ با آن مواجه بوده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: امیدوارم اروپا در این مقطع بتواند منصفانه و سرافراز از این آزمون بزرگ بیرون بیاید و نشان دهد که دارای هویت مستقل و استقلال کافی و لازم است.
امریکا مدت هاست هزینه های زیادی صرف جنگ روانی علیه ایران می کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اعلام وزارت خارجه امریکا در اختصاص 40 میلیون دلار برای جنگ تبلیغاتی علیه ایران، چین و روسیه گفت: قطعاً رفتار امریکا باز هم محکوم به شکست است و با کمی صبوری می توان شاهد شکست مجدد امریکا بود.
قاسمی افزود: این موضوع جدیدی نیست و مدت هاست که امریکا به دلیل نگاه یکجانبه گرایانه خود در سطح جهان تلاش می کند هژمونی مجددی را حاکم کند.
وی تاکید کرد: امریکا هزینه های زیادی را برای جنگ روانی و تضعیف سایر کشورها به خصوص کشورهای مستقل جهان صرف می کند و این موضوع جدیدی نیست و سیاستی است که هم در قبال جمهوری اسلامی ایران و هم سایر کشورهای مستقل جهان استمرار پیدا می کند.
قاسمی ادامه داد: امریکا به کمک شرکای خود که توانسته با سیاست های ایران ستیزی و ایران هراسی آنها را سرکیسه و خزانه شان را خالی کند تلاش کرده با استفاده از پولی که به دست آورده است چهره جمهوری اسلامی ایران، مردم و فرهنگ ایران را تخریب کند.
وی با بیان اینکه جامعه ایرانی و مردم ایران از آگاهی، درایت، هوشمندی و فرهنگ بالایی برخوردارند اظهار داشت: مردم ما توانسته اند در مقاطع سخت سره را از ناسره تشخیص و قضاوت نهایی را به خوبی انجام دهند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: قطعاً امریکا به رغم همه هزینه ها، تلاش ها و استفاده از گروه های تروریستی در منطقه و سایر جهان نخواهد توانست کار شایسته ای برای خود انجام دهد و قطعاً رفتار امریکا باز هم محکوم به شکست خواهد بود.
قاسمی ادامه داد: با کمی صبوری می توانیم مجدداً شاهد شکست امریکا باشیم

مرتبط با این خبر

  • به منظور برقراری کانال مالی میان ایران و اروپا؛ بدون عواید برجام امکان تداوم وضعیت وجود ندارد

  • با حضور امیر حاتمی؛ رونمایی از خودروی زرهی ضدمین و ضدکمین طوفان

  • در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان؛ طرح تحقیق وتفحص ازبانک مرکزی درحال پیگیری

  • واشنتگتن پست؛تضعیف بن سلمان به ایجاد ثبات در منطقه می‌انجامد

  • هفته وحدت گرامی باد.

  • آغاز جلسه علنی مجلس

  • رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:تاکید بر لزوم افزایش توان نظام بانکی

  • در واکنش به اقدامات کاخ سفید؛ خروج آمریکا از پیمان موشکی بی پاسخ نمی‌ماند

  • رئیس جمهور در جمع مردم خوی؛ملت پاسخ آمریکا را 22 بهمن می‌دهد

  • در همایش رسانه‌های نوین؛حمایت از پیام‌رسان‌های بومی لغو نمی‌شود