صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، گفت: زمان آزمون بزرگ اتحادیه اروپا فرا رسیده است تا نقش تاریخی خود را در جهان ایفا کند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، بهرام قاسمی در ادامه سخنان خود با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی تصریح کرد: اروپا اراده سیاسی خود را در خصوص برجام و در مواجهه با یکجانبه گرایی آمریکا در عدم تمکین به تعهدات بین‌المللی نشان داده است.
وی افزود: اتحادیه اروپا اکنون در تلاش برای نشان دادن اراده اقتصادی خود است البته جمهوری اسلامی ایران نیز برای اخذ تضمین های لازم توقعاتی دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد: حالا زمان آزمون اتحادیه اروپا فرا رسیده است که چگونه استقلال اروپا را باز می گرداند که البته علائم و نشانه ها حاکی است که اروپا مصمم و جدی است.
قاسمی در پاسخ به سؤالی درباره برخی گمانه زنی ها مبنی بر ارسال پیامی حاوی شروطی برای ایران از سوی رژیم صهیونیستی با واسطه گری عمان، گفت: چنین اخباری را تکذیب می کنم، رژیم صهیونیستی در جایگاهی نیست که برای ما شرط و شروط بگذارد و یا پیغام و پسغام بفرستد.تحریم های جدید سرآغازی بر انزوای بیشتر آمریکاست

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تحریم های آمریکا نتیجه خِرد و توانمندی و قدرت این کشور نیست بلکه نشان دهنده عجز و تنهایی در همکاری های بین المللی و سرآغازی برای انزوای بیشترآمریکا است.
بهرام قاسمی در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی به آغاز دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران پس از خروج غیر قانونی از برجام اشاره کرد و افزود: تحریم های آمریکا چیز جدیدی نیست و ما همواره شاهد تحریم های متعدد آمریکا در حوزه های مختلف و حتی کلان کشورمان در طول سالیان گذشته بوده ایم.
وی تصریح کرد: تحریم یک نوع اعتیاد و عادت، به ویژه در دولت جدید آمریکاست که احتمالا ترک این عادت برای دونالد ترامپ سخت است.
قاسمی تحریم های آمریکا را بی فایده و نوعی خود تحریمی این کشور دانست و ادامه داد: سیاست های آمریکا به ویژه در دولت جدید مبنی بر خروج از سازوکارها و تعهدات بین‌المللی حاکی از انزوای این کشور در مناسبات بین‌المللی است که منجر به ترک این تعهدات جهانی همچون برجام می شود.
وی گفت: تحریم ها، نتیجه خِرد و توانمندی و قدرت آمریکا نیست بلکه نشان دهنده عجز و تنهایی در همکاری بین المللی است و سرآغازی برای انزوای بیشتر این کشور است.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به پیشرفت های ملت ایران در پی تحریم های ناشی از قطعنامه های شورای امنیت، افزود: در شرایط کنونی که اکثر کشورهای اتحادیه اروپا و چین و روسیه و سایر کشورهای جهان با این تحریم ها مخالفت می کنند، نهایتا این تحریم ها چیزی جز یک جنگ روانی و ایران ستیزی نیست.
وی ادامه داد: این شرایط نیز با درایت، خردمندی و هوشمندی و صبوری راهبردی و متانت ملت ایران که طی تجربه های تاریخی از خود نشان داده اند، با ظفرمندی مردم به پایان می رسد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص زمان اجرایی شدن سازکاری حمایت مالی اتحادیه اروپا موسوم به SPV نیز گفت: کار به خوبی در حال پیشرفت است و ما با اتحادیه اروپا و 1+4 در تماس هستیم.
وی افزود: این مکانیزم جدید پولی و مالی پیچیده است و ابداع و به کارگیری آن نیز پیچیده است، لذا زمان می برد.
قاسمی تصریح کرد: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران شرایط مشخصی را از گذشته اعلام کرده بود، باید با دقت روی آن کار شود لذا اگر کمی صبوری کنیم امیدواریم که این ساز و کار در زمان خیلی کوتاهتری اجرایی شود.

مرتبط با این خبر

  • در روز‌های پس از شب‌های قدر؛ کاهش ساعت کاری ادارات دولتی

  • إنا أنزلناه فی لیلة القدر

  • از آزادی مطبوعات حمایت می‌کنیم

  • رگبار و رعد و برق در اکثر مناطق

  • خروج آمریکا از برجام اشتباه بود

  • اختصاص2500 میلیارد وام قرض‌الحسنه به 4 استان

  • دستور علی عسکری برای صیانت از زبان فارسی

  • ارزِ 4 و 200 ارتباطی با بازار متشکل ارزی ندارد

  • هر عکس یک پیام

  • 30هزار مشکوک التابعیت در کشور وجود دارد