صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور: حقوق مستمری بگیران سازمان افزایش می‌یابد.

حقوق مستمری بگیران بهزیستی افزایش می یابدبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا­ وسیما ، پهبد پورشبانان در نشست خبری به مناسبت روز جهانی معلول در جمع خبرنگاران گفت: از سال 96 تاکنون 3.2 درصد حقوق مستمری بگیران سازمان بهزیستی افزایش داشته و این افزایش سال به سال ادامه خواهد داشت­.
وی ادامه داد: در ابتدای سال 96 مستمری بگیران سازمان بهزیستی 530 هزار نفر بوده اند، اما امسال جمعیت مستمری بگیران به یک میلیون و 300 هزار نفر رسیده است که 800 هزار نفر از آنان از معلولین هستند.
پورشبانان تصریح کرد: به دنبال رفع فقر مطلق در بین مددجویان سازمان بهزیستی هستیم و امسال برای رفع فقر مطلق مددجویان 7 هزار و 700 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده که این افراد علاوه بر دریافت مستمری ماهانه شان از یک جهش افزایش درآمد برخوردار خواهند بود.
جانشین سازمان بهزیستی گفت: با توجه به تحریم های موجود در کشور ما تمام تلاشمان بر این است که بتوانیم امکانات و تجهیزات مددجویان را تهیه نماییم ، در واقع ما همه ساله با کمبود اعتبار عمده در این زمینه مواجه بودیم اما امسال با توجه به تغییرات نرخ ارز و با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور در صدد هستیم که تجهیزات و­ امکانات مددجویان را تهیه کنیم و در سال 98 نیز قطعا ارایه امکانات و تجهیزات مددجویان ادامه خواهد داشت.
وی افزود: در حال حاضر 22 هزار مرکز نگهداری معلولان زیر نظر سازمان بهزیستی در کشور فعالیت می کنند که 120 هزار معلول در این مراکز زندگی می نمایند اما سازمان بهزیستی به دنبال این است که نگهداری معلولین به صورت اردوگاهی را به سمت نگهداری معلولین در خانه تغییر دهد که اعضای خانواده یا مراقبین معلولان آموزش های لازم را دیده و از این پس افراد معلول در کنار خانواده خود زندگی کنند.
پورشبانان گفت: ما به دنبال این هستیم که مراکز نگهداری معلولان از شبانه روزی به مراکز نگهداری روزانه تغییر یابد و افراد دارای معلولیت و سالمندان در­ روز آموزش های مراقبت از خود را ببینند و شب در کنار خانواده زندگی کنند.
وی با اشاره با اشتغال زایی پایدار برای معلولان گفت: در زمینه اشتغال پایدار معلولان توانسته ایم اقدامات موثری را به ثبت برسانیم و کارگاه های اشتغال زایی را باتوجه به شرایط افراد معلول در بازار کار ایجاد نماییم که زمانی که این افراد در کارگاه ها مشغول به فعالیت می شوندسهم بیمه این افراد را از سوی سازمان بهزیستی به کارفرمایان پرداخت می کنیم که در حال حاضر در استان خراسان رضوی استقبال چشمگیری در زمینه استفاده از افراد معلول در کارگاه های اشتغال زایی داشته ایم.
وی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی در مورد مشاوره های­ ژنتیکی پیش از ازدواج برای کاهش هرگونه معلولیت زایی در بین خانواده های ایرانی تلاش می کند، ادامه داد:​ تاکنون بیش از 200 هزار زوج در مشاوره های پیش از ازدواج از سازمان بهزیستی برخوردار شدند و سازمان بهزیستی اعلام می کند چنانچه خانواده ای یک فرد معلول دارد و قصد آوردن فرزند دوم را دارد می تواند نه تنها از خدمات مشاوره بلکه از آزمایشات رایگان این سازمان نیز بهره ببرد.
12 هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون جامع حمایت از معلولان نیاز است
جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: برای اجرای کامل قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت در کشور بیش از 12 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
پهبد پورشبانان در نشست خبری به مناسبت روز جهانی معلولان گفت: برای اجرای کامل قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت بیش از 12 هزار میلیارد تومان اعتبار نیازمند است که ما برای اجرایی کردن بخشی از آن از جمله هزینه نگهداری، پرستاری، انتقال و آموزش معلولان بیش از 2 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.
وی ادامه داد: در سال 97 برابر 13 هزار و 713 معلول شاغل شدند و آماده سازی شغلی برای معلولان در حال حاضر 2 برابر افزایش یافته است.
پورشبانان افزود: در اعتبارات سال جاری هنوز مصوبه دولت در اختیار ما قرار نگرفته، اما در بخش ارزی برای تامین منابع اقدام شده است که در صورت تصویب این مبالغ به استان‌ها پرداخت خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • "سایه سرو" ویژه برنامه رادیوپیام به مناسبت روز پدر

  • ­­رحمانی در حاشیه جلسه هیئت ­­دولت ؛ کاهش 10 درصدی قیمت خودرو

  • ضرورت مقابله حقوقی با تروریسم

  • گزارش ظریف به مراجع درباره FATF

  • تا پایان عید بازداشت متخلفان چهارشنبه‌سوری

  • آقای روحانی پس از آخرین جلسه هیأت دولت در سال 97:به آینده امیدواریم

  • از ساعت 24 امشب؛ آغاز طرح دریافت الکترونیکی عوارض

  • رانندگان اعتماد به نفس کاذب خود را کنار بگذارند

  • سال نو مبارک

  • بررسی شائبه مداخله برخی دولت‌ها در حادثه نیوزلند