صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

معاون دبیرکل سازمان ملل: درگیری‌ها باید به صورت کامل و در سراسر یمن متوقف شود.


به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، یکی از مقامات سازمان ملل متحد تاکید کرد درگیری‌ها در سراسر یمن باید متوقف شود.
شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته برای بررسی بحران یمن تشکیل جلسه داد. مارک لووکوک Mark Lowcock معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه در بخشی از این نشست درباره اوضاع بغرنج یمن گفت: همانطور که قبلا هم عرض کردیم بحران اقتصادی نقشی بزرگ ایفا می‌کند. زندگی مردم یمن و دسترسی آن‌ها به مواد درامد نابود شده است. تولید محصولات کشاورزی نیز تقریبا به یک سوم کاهش یافته است. این تحولات سبب شده است میلیون‌ها یمنی نتوانند غذا و دیگر اقلام اساسی را تامین کنند. قیمت مواد غذایی نیز یکصد و پنجاه درصد بیشتر از شروع بحران در این کشور است. کمک‌های بشردوستانه شاید تنها خبر خوبی باشد که در گزارش موسسه بررسی وضعیت امنیت غذایی آمده باشد بویژه کمک‌های غذایی با پول برای خرید غذا که تاثیری زیاد داشته است. این آمار نشان می‌دهد که اگر این کمک‌ها نبود شمار بسیار بیشتری از یمنی‌ها با گرسنگی مواجه می‌بودند. در گزارش مذکور تصریح شده است در یکی از بخش‌ها تاثیرات سوء بیش از دیگر بخشهااست. سازمان ملل متحد و شرکای آن در تلاش هستند با عجله به کمک مردمان گرفتار در این مناطق بشتابند و مانع از گسترش فاجعه شوند. ما به صورت مستمر بررسی‌های بیشتری انجام می‌دهیم تا پیش از آنکه بسیار دیر شود، آسیب پذیرترین مردمان را شناسایی کنیم.
وی در ادامه گفت: من از ماه اکتبر خواهان پشتیبانی شما (سازمان ملل متحد) برای صورت گرفتن اقدام هایی به منظور جلوگیری از قربانی شدن یمنی‌ها به علت قطحی بوده ام. این اقدام ها بیش از هر زمان دیگری فوریت پیدا کرده اند. سوال مطرح این است که ما در حال حاضر در این خصوص کجا قرار داریم. گام اول، متوقف شدن درگیری‌ها است. تاکنون فقط شاهد کاهش درگیری‌ها در برخی از مناطق بوده ایم و نه اینکه درگیری‌ها کاملا متوقف شود. دریک هفته اخیر حدود چهارصد و پنجاه مورد درگیری در یمن گزارش شده است که حدود یک سوم ان‌ها در حدیده بوده است. پس می‌بینیم توافقی که درباره حدیده حاصل شده و از آن صحبت شده است ما را به مرحله توقف درگیری‌ها نزدیکتر کرده است. درشرایطی که تلاش‌ها برای مشخص کردن جزییات این توافق ادامه دارد ما همچنان تاکید می‌کنیم که درگیری‌ها باید به صورت کامل در سراسر یمن متوقف شود. گام دوم، محافظت از تامین مواد غذایی و اقلام ضروری و تسهیل عملیات امدادی است. این کار به معنای بازنگاه داشتن همه بندرها، تسهیل کردن ورود به کشور و برداشتن محدودیت‌ها و محافظت از کاروان کمک‌های بشردوستانه و تسهیل کار امدادگران برای انجام دادن کارشان است. محدودیت‌ها درخصوص دسترسی‌های بشردوستانه مشکلی جدی و فزاینده است

مرتبط با این خبر

  • جام ملت‌های 2019 آسیا؛ دبی حال و هوای ایرانی به خود گرفت

  • در کوالالامپور مالزی برگزار شد؛ همایش علمی نقش آموزه های دینی در همزیستی مسالمت آمیز

  • شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اعلام کرد؛ عناوین ایام الله فجر چهلم

  • نشست مشترک استانداران و اعضای هیئت دولت؛

  • به دعوت رسمی وزیر دفاع جمهوری آذربایجان؛ ورود رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به باکو

  • توافق برگزیت ترزا می‌ در پارلمان انگلیس رأی نیاورد

  • هیچ ملاحظه‌ای بجز حقوق مردم وجود ندارد

  • ایران، جزء 5 کشور دارای فناوری ماهواره بر

  • پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی حادثه سقوط هواپیما؛ مسئولان، نقاط ضعف را شناسایی و پیگیری کنند

  • جام ملت‌های 2019 امارات؛ حال و هوای فوتبالی دبی در آستانه رویارویی ایران و عراق