صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

معاون وزیر ­امور خارجه روسیه گفت پیمان نیروهای هسته‌ای میان‌برد (INF) را نمی توان به حال تعلیق درآورد، بلکه تنها می توان آن را نقض کرد.


به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری تاس از مسکو، سرگئی ریابکوف روز سه شنبه در مصاحبه با نشریه کومرسانت گفت: مشارکت در پیمان نیروهای هسته‌ای میان‌برد را نمی توان به حال تعلیق درآورد و این در حالی است که آمریکا قصد دارد چنین کاری را انجام دهد. این پیمان را فقط می توان آشکارا از طریق توسعه جنگ افزارهای مربوطه نقض کرد.
معاون وزیر ­امور خارجه روسیه گفت اظهارات طرف آمریکایی در 4 دسامبر مبنی بر این که اگر روسیه نقض این پیمان را متوقف نکند، آمریکا ظرف 60 روز به پایبندی به تعهدات خود بر اساس این پیمان پایان خواهد داد و یک شمارش معکوس شش ماهه را برای خارج شدن از آن آغاز خواهد کرد، هیچ تغییری در اوضاع کنونی ایجاد نمی کند - نه از نظر بین المللی - حقوقی یا از لحاظ پیامدهای نظامی - سیاسی.
ریابکوف ادامه داد: درک این موضوع ضروری است که واقعا هیچ چیزی برای به حال تعلیق درآوردن در اجرای پیمان نیروهای هسته ای میانبرد وجود ندارد زیرا روندهای نابودسازی و راستی آزمایی در سال 2000 میلادی تکمیل شدند. اساسا تنها از طریق تولید و استقرار سامانه های موشکی ممنوعه، امکان نقض این معاهده وجود دارد.
وی افزود: هرچند آمریکا قول داده است در مدت این 60 روز چنین سامانه هایی را مستقر نکند، کار تحقیقاتی بر روی این نوع سلاح ها تقریبا ادامه دارد. علاوه بر آن که به عنوان بخشی از ایجاد سامانه دفاع موشکی جهانی، استقرار عوامل ممنوعه تحت پیمان نیروهای هسته‌ای میان‌برد، در اروپا ادامه دارد.
این دیپلمات ارشد روس تاکید کرد کشورش کاملا به این پیمان پایبند است و در نتیجه دلایلی که واشنگتن برای به حال تعلیق دراوردن مشارکت در آن مطرح می کند، همگی متناقض هستند.
ریابکوف گفت: در نتیجه تصمیم واشنگتن از لحاظ قانونی فاقد اهمیت است و پیمان نیروهای هسته‌ای میان‌برد حتی پس از گذشت 60 روزی که آمریکا تعیین کرده است، قابل اجرا و برای طرفین الزام آور خواهد بود.
معاون وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنانش احتمال دستیابی به توافق با آمریکا بر سر پیمان نیروهای هسته‌ای میان‌برد را ضعیف خواند اما تاکید کرد کشورش برای گفتگو با آمریکا بر سر این پیمان آمادگی دارد.
وی گفت: ما این موضوع را به کرات از جمله در این اواخر، به آمریکا تاکید کرده ایم. ما برای تلاش به منظور یافتن راه حل های واقعی آمادگی داریم اما قصد نداریم به کاری که انجام نداده ایم، اعتراف کنیم.
ریابکوف با بیان این که دستیابی به توافق های احتمالی با آمریکا بر سر این معاهده تنها در صورتی امکان پذیر است که یک گفتگوی منظم برگزار شود، افزود: اما مسکو شاهد آمادگی لازم برای همکاری بر اساس برابری و با در نظر گرفتن منافع مشروع روسیه، در واشنگتن و متحدان آن نیست.
به اعتقاد این مقام روس، بدیهی است آمریکایی ها برای ازسرگیری گفتگوها بین نظامیان که برای حل مشکلات ضروری است، عجله ای ندارند.
ریابکوف در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه معتقد است آمریکا و ناتو واقعا قصد ندارند موشک های کوتاه برد و میان برد در اروپا مستقر کنند، گفت: حتی اگر بپذیریم واشنگتن و متحدانش امروز چنین برنامه ای ندارند، با توجه به بدتر شدن اوضاع امنیتی در فضای دو سوی اقیانوس اطلس، تاکید بر احساسات ضد روسی در کنگره آمریکا و فضای روسیه هراسی که در ناتو حاکم است، نمی توانیم این احتمال را رد کنیم که فردا هم چنین ایده یا برنامه ای را نخواهند داشت

مرتبط با این خبر

  • جام ملت‌های 2019 آسیا؛ دبی حال و هوای ایرانی به خود گرفت

  • در کوالالامپور مالزی برگزار شد؛ همایش علمی نقش آموزه های دینی در همزیستی مسالمت آمیز

  • شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اعلام کرد؛ عناوین ایام الله فجر چهلم

  • نشست مشترک استانداران و اعضای هیئت دولت؛

  • به دعوت رسمی وزیر دفاع جمهوری آذربایجان؛ ورود رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به باکو

  • توافق برگزیت ترزا می‌ در پارلمان انگلیس رأی نیاورد

  • هیچ ملاحظه‌ای بجز حقوق مردم وجود ندارد

  • ایران، جزء 5 کشور دارای فناوری ماهواره بر

  • پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی حادثه سقوط هواپیما؛ مسئولان، نقاط ضعف را شناسایی و پیگیری کنند

  • جام ملت‌های 2019 امارات؛ حال و هوای فوتبالی دبی در آستانه رویارویی ایران و عراق