صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

آیت الله هاشمی شاهرودی به لقاءالله­ پیوست
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از یک دوره طولانی بیماری­ دقایقی قبل به لقاءالله­ پیوست.

پس از ماه‌ها تحمل رنج ناشی از بیماری؛
آیت الله هاشمی شاهرودی به لقاءالله­ پیوست
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از یک دوره طولانی بیماری­ دقایقی قبل به لقاءالله­ پیوست.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما،­ خبر درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی را­رئیس دفتر وی اعلام کرد. آیت الله محمود هاشمی­ شاهرودی پس از ماه ها تحمل رنج ناشی از بیماری امشب­ در بیمارستان خاتم الانبیاء رحلت کرد.

زمان تشییع و تدفین مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی به زودی اعلام می شود

رئیس دفتر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: زمان مراسم تشییع و تدفین مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی به زودی به اطلاع مردم می رسد. پرویز داوودی در گفتگو با خبرنگار ما با قدردانی از تلاش ها و زحمات تیم پزشکی، پرستاران و کارکنان بیمارستان درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی را ضایعه ای بزرگ برای جهان تشیع دانست و افزود: ایشان شخصیتی علمی بود که ادبیات علمی ایشان در حوزه قضا، حقوق، اقتصاد، فقه و اصول زبانزد نخبگان حوزه و دانشگاه است. وی با اشاره به اینکه مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی عمری را در جهاد علمی سپری کرده بود گفت: ایشان سابقه زیادی هم در جهاد و مبارزه با رژیم بعث صدام داشت.

Play Video
کد ویدیو دانلود
فیلم اصلی


تلاش نافرجام پزشکان برای احیای قلبی ـ تنفسی آیت الله شاهرودی

رئیس دفتر آیت الله شاهرودی گفت : تلاش حدود 30 دقیقه ای پزشکان برای احیای قلبی - تنفسی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام به نتیجه نرسید. پرویز داوودی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود : آیت الله شاهرودی حدود یک ساعت قبل دچار ایست قلبی شد که بلافاصله پزشکان عملیات احیا را آغاز کردند اما تلاش شان به نتیجه نرسید و قلب آن مرحوم حدود 30 دقیقه قبل به طور کامل ایستاد.

اطلاعیه بیت مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی

درپی ارتحال آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی، بیت ایشان اطلاعیه ای صادر کرد. متن این اطلاعیه به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
روح ملکوتی عالم ربانی و مجاهد و مرجع عالی مقام، حضرت آیت الله العظمی حاج سید محمود هاشمی شاهرودی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از طی دوره ای از کسالت و بیماری به لقاء الله پیوست. ضمن عرض تسلیت این ضایعه دردناک به محضر حضرت ولی عصر ارواحناه فداه، مقام معظم رهبری ( دام ظله)، مراجع عظام تقلید، عموم مومنان و ملت شریف ایران به استحضار می رساند ، مراسم تشییع و بزرگداشت ایشان متعاقبا اعلام خواهد شد.

زندگینامه آیت الله شاهرودی
آیت الله محمود هاشمی­ شاهرودی متولد شهر نجف اما اصالتا شاهرودی بود. عطش معرفت اهل بیت پای او را در 14 سالگی به حوزه نجف می کشاند پای درس آیات عظام همچون خوئی و صدر و چند سال بعد هم آیت الله سید روح الله خمینی که تازه به عراق تبعید شده بود. هوش و نبوغش در تحصیل زبانزد می شود به گونه ای که در 27 سالگی با مجوز آیت الله صدر به درجه اجتهاد می رسد. پای مکتب امام هم می نشیند، می شود حلقه وصل امام و آیت الله صدر.

مدتی بعدآیت الله هاشمی شاهرودی در خط مقدم فکری و مبارزاتی شهید صدر و امام خمینی در عراق قرار می گیرد اما متعاقب آن رژیم بعث به حوزه نجف هجوم می آورد و پس از دستگیری وی را مورد انواع شکنجه‌های جسمی و روحی قرار می دهد ما بعد از ازادی هم دست بردار آرماش نمی شود و بلافاصله با گروههای اسلامی و مبارز در کشورهای دیگر ارتباط برقرار می کند مثل سفر به لبنان و دیدار با امام موسی صدر و دکتر مصطفی چمران.

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران باعث خیزش مردم شهرهای عراق به ویزه نجف در حمایت از انقلاب می شود اما رژیم صدام هاشمی شاهرودی را محرک تظاهرات می داند تا اینکه هاشمی شاهرودی به پیشنهاد استادش محمد باقر صدر به کویت سپس به ایران مهاجرت می کند و رزیم بعث نا امید از دستگیری وی ، سه برادرش را دستگیر و اعدام می کند. در صورت فرصت ،گرفتن یک با صدا از اعضای مجلس خبرگان یا شورا نگهبان که از آن دوره هاشمی شاهرودی مطلع هستند.

کمی بعد این استاد درس خارج فقه و اصول با آیت الله محمدباقر حکیم مجلس اعلای انقلاب اسلامی را برای مبارزه با اختناق و استبداد رژیم بعثی عراق تشکیل می دهند د روزگاری که صدام به میهن اسلامی تجاوز کرده بود و غم بزرگی بر سینه علمای اسلام نشست. دو سال پس از پایان جنگ ، رهبر معظم انقلاب وی را به عنوان مسئول تأسیس و ریاست مؤسسه «دائرة المعارف فقه اسلامی بر طبق مذهب اهل بیت(ع)» منصوب می کنند البته در سال 73 با پایان دوره ریاست آیت الله یزدی بر قوه قضائیه آیت الله هاشمی شاهرودی با حکم رهبر عهده دار مسدولیت این قوه مهم می شود و از همان روز های نخست دست به اقدامی جدیدی می زند.دیدار چهره به چهره با مردم و و بررسی پرونده های انان در استان ها.

در کنار این مسئولیت پا به پای مردم انقلابی در صحنه ها ی حساس همراه می شود. با مردم سرزمینش در روزهای سرنوشت دست به انتخاب می زند. بعد از ده سال خدمات شایان همچون توسعه قضایی،ایجاد ارتباط های مردمی وتسریع در رسیدگی به پرونده ها دوران مهم مسئولیتش در قوه پایان می یابد. با فاصله کمی رهبر انقلاب وی را به عضویت شورای نگهبان در می آورند مدتی بعد هم بعد با حکم ایشان به ریاست هیات عالی حل اختلاف قوا منصوب می شود هیاتی جدید برای همراهی بیش از پیش قوا ، تنظیم روابط سه قوه و پیشگیری از اختلاف میان آنها.

البته آیت الله هاشمی شاهرودی با رای مردم چند مرتبه به عضویت در مجلس خبرگان و هیات رئیسه ان هم رسیده بود تا اینکه با رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی،رهبر انقلاب اسلامی اداره مجمع تشخیص مصلحت نظام را به عهده وی می سپارند. در میانه این مسئولیت ها بود که هاشمی شاهرودی دچار بیماری شد چند سالی با آن دست و پنجه نرم کرد اما در عین تلاش پزشکان تقدیر به گونه ای دیگر رقم خورد و یار امام و یاور رهبر در 70 سالگی به ملکوت اعلا پیوست. امشب مردی از میان ما رفت که علاوه بر مسئولیت های مختلف، شاگردان بسیاری برای سرزمین های اسلامی تربیت و دهها کتاب در نشر معارف اهل بیت تالیف کرد. خدمات و خیراتی که مردم ایران و عراق هیچ گاه آن را فراموش نخواهند کرد.

Play Video
کد ویدیو دانلود
فیلم اصلی


وزیر امور خارجه در پیامی درگذشت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی را تسلیت گفت

وزیر امور خارجه،​در پیامی ارتحال رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت. متن پیام آقای ظریف به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
خبر درگذشت عالم ربانی و فقیه روشن اندیش حضرت آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی (طاب ثراه) باعث تاثر و تالم اینجانب شد. این عالم بزرگوار ضمن آنکه در طول حیات پربرکت خود به تحصیل و تدریس علوم دینی و اجتهاد عالمانه مشغول بود، در دوران فعالیت مفید سیاسی و مشی معتدل خود در شورای نگهبان، ریاست قوه قضائیه، دبیری شورای حل اختلاف قوا و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منشاء خیر و برکت فراوان بود. این ضایعه را به محضر مقام معظم رهبری و بازماندگان ایشان تسلیت عرض کرده و از درگاه ایزد منان برای روح آن مرحوم علو درجات طلب می کنم.
محمد جواد ظریف
وزیر امور خارجه

پیام تسلیت رئیس قوه قضاییه به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی
آیت الله آملی لاریجانی با صدور پیامی درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی را تسلیت گفت. متن کامل پیام تسلیت رئیس قوه قضاییه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و اناالیه راجعون

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله): إذا مات العالم ثلم فی الإسلام ثَلمة لایسدّها شیء إلى یوم القیامة خبر ارتحال عالم مجاهد و فقیه وارسته حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی موجب تأسف و تألم فراوان گردید. ضایعه مولمه درگذشت این فقیه عرصه جهاد و اجتهاد را که در دوران ریاست قوه قضاییه منشأ تحولات بسیاری در دستگاه قضایی بودند و در سنگر شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری در مسیر وحدت، انسجام و سلامت نظام مقدس جمهوری اسلامی گام بر می داشتند و در حوزه های علمیه منشأ خدمات علمی بسیاری بودند را به محضر حضرت ولی عصر(عج)، مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، حوزه های علمیه و بیت معظم ایشان تسلیت می گویم و علو درجات و رحمت واسعه الهی برای آن فقید سعید و صبر جمیل و اجر جزیل برای بازماندگان را از درگاه حضرت حق مسئلت دارم.

پیام تسلیت رییس مجلس به مناسبت ارتحال آیت الله هاشمی شاهرودی

رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت حضرت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت. آقای لاریجانی در پیامی درگذشت حضرت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت. متن پیام به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال عالم ربانی، روحانی جلیل القدر و یار و یاور دیرین انقلاب و نظام حضرت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ، پس از تحمل یک دوره بیماری، موجب تاسف و تاثر گردید. ایشان مزین به تبار سادات و از خاندان معظم روحانیت و فقاهت و مروج مکتب اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام بودند. آیت الله هاشمی شاهرودی به دلیل هوش سرشار و کوشش فراوان در فراگیری علوم دینی در حلقه درس آیات آیات عظام خویی و شهید سید محمدباقر صدر قرار گرفت و در محضر این اساتید به تحکیم مبانی اجتهادی خود پرداخت. ایشان علاوه بر اینکه از چهره های درخشان در علوم اسلامی بودند، در شورای نگهبان و قوه قضائیه، منشأ خدمات فراوانی شدند. اینجانب ضمن عرض تسلیت ضایعه ارتحال این روحانی گرانقدر و خدوم به محضر ملت شریف ایران، مقام معظم رهبری، حوزه های مقدسه علمیه قم و نجف ، شاگردان، ارادتمندان و بیت مکرم ایشان، برای آن عزیز سفر کرده رحمت واسعه و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می کنم.

مرتبط با این خبر

  • جام ملت‌های 2019 آسیا؛ دبی حال و هوای ایرانی به خود گرفت

  • در کوالالامپور مالزی برگزار شد؛ همایش علمی نقش آموزه های دینی در همزیستی مسالمت آمیز

  • شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اعلام کرد؛ عناوین ایام الله فجر چهلم

  • نشست مشترک استانداران و اعضای هیئت دولت؛

  • به دعوت رسمی وزیر دفاع جمهوری آذربایجان؛ ورود رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به باکو

  • توافق برگزیت ترزا می‌ در پارلمان انگلیس رأی نیاورد

  • هیچ ملاحظه‌ای بجز حقوق مردم وجود ندارد

  • ایران، جزء 5 کشور دارای فناوری ماهواره بر

  • پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی حادثه سقوط هواپیما؛ مسئولان، نقاط ضعف را شناسایی و پیگیری کنند

  • جام ملت‌های 2019 امارات؛ حال و هوای فوتبالی دبی در آستانه رویارویی ایران و عراق