صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

وزیر ارتباطات: بودجه سازمان فضایی افزایش یافته و اگر این سازمان نیاز به بودجه بیشتری داشته باشد تامین خواهیم کرد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما محمد جواد آذری جهرمی در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از دستاوردهای فضایی کشور گفت: از یک سو ما، جوانان خلاق برای ارائه خدمات فضا پایه داریم و از سوی دیگر بازاری داریم که در آن تمایل به استفاده از این خدمات فضاپایه زیاد است، ولی باید برای توسعه این حوزه زیرساخت‌های مورد نیاز افزایش یابد تا خدمات فضا پایه بخش خصوصی در اختیار مردم قرار گیرد.
وی افزود: چندین برنامه را در دستور کار داریم که از جمله آن می‌توان به همکاری سازمان فضایی با بخش خصوصی برای ایجاد صندوق خطرپذیر به منظور تسهیل اقتصاد فضاپایه اشاره کرد.
آذری جهرمی در بخش دیگری از صحبت‌هایش استفاده از وجه ارائه شده وزارت ارتباطات برای سرمایه‌گذاری در صندوق خطرپذیر را از دیگر اقدامات این وزارتخانه در زمینه افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه‌های کسب و کار فضا پایه نام برد و یادآور شد: علاوه بر این در تلاش هستیم منابع اطلاعاتی آزادسازی شود تا بخش خصوصی و شرکت‌های استارت‌آپی بتوانند با استفاده از این داده‌ها، خدمات فضا پایه خود را ارائه دهند.
وزیر ارتباطات گفت : همچنین کسب‌وکارهای فضا پایه، یک فضای نوپاست، ولی روند رو به رشدی دارد و ما برنامه‌هایی برای تقویت این نوع کسب‌وکارها داریم.

*** سازماندهی پروژه‌های فضایی کشور در پژوهشگاه فضایی

جهرمی با تاکید بر این که بودجه‌های پژوهشی حوزه فضایی افزایش داشته است،
گفت: علی‌رغم بودجه‌های سایر حوزه‌ها، بودجه پژوهشگاه فضایی افزایش مناسبی داشته است.
وی تصریح کرد: باید ساختار فعالیت‌های علمی پژوهشگاه فضایی تغییر یابد، به گونه‌ای که پژوهشگاه فضایی به عنوان مدیر فعالیت فضایی اقدام کند و دانشگاه‌ها بر اساس برنامه‌های پژوهشگاه فضایی وارد پژوهش‌های فضایی شوند.
به گفته وزیر ارتباطات با چنین رویکردی زنجیره‌ای از آموزش، دانش و فناوری با نخ تسبیح پژوهشگاه فضایی ایجاد می‌شود و از این طریق پروژه‌های فضایی سازماندهی خواهد شد.
وی در خصوص طراحی و ساخت ماهواره‌های بیشتر در کشور،افزود: پیشرفت صنایع فضایی موجب توسعه سایر بخش‌های فناوری می‌شود، ضمن این که موجب افزایش رشد اقتصادی و بهره‌وری‌ها نیز می‌شود. از این رو ما هزینه‌های مربوط به بخش فضایی را هزینه‌کرد نمی‌دانیم،‌ بلکه سرمایه‌گذاری است که باعث بهبود شاخص‌های بهره‌وری در کشور خواهد شود.

* ماهواره‌ای که توسط شرکت‌های ایرانی ساخته می‌شود، متعلق به کل نظام است

جهرمی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان این‌که ایران در حوزه‌های فضایی سابقه خوبی برای همکاری با کشورهای دنیا نداشته است، اظهار کرد: ولی ما همواره اعلام کرده‌ایم که فناوری و دانش، تحریم‌پذیر نیست و محیط زیست نیز میراث همه بشریت است.
وی اضافه کرد: ولی ما بر این اساس با کشورهایی که همکاری داریم مانند آذربایجان، پیشنهاد طراحی و ساخت یک ماهواره مشترک را مطرح کرده‌ایم که مورد استقبال قرار گرفته است.
وزیر ارتباطات در ادامه از اعلام فراخوانی برای طراحی و ساخت ماهواره‌ها از سوی شرکت‌های بخش خصوصی داخلی خبر داد و گفت: این فراخوان برای ساخت ماهواره‌های مخابراتی است که با مشارکت بخش خصوصی صورت می‌گیرد.
وی با بیان این‌که در این زمینه با چالش‌هایی مواجه هستیم، اظهار کرد: در اختیار قرار دادن نقطه مداری برای این نوع ماهواره‌ها از جمله این چالش‌ها بوده است که با مذاکراتی که با کمیسیون تنظیم مقررات به عنوان یک نهاد تصمیم‌گیر صورت گرفته است، پیشنهاداتی در این زمینه ارائه شد تا نقطه مداری در اختیار ماهواره‌های ساخته شده بخش خصوصی قرار گیرد.
جهرمی با اشاره به این‌که این مذاکرات در جریان است، ادامه‌ داد: ماهواره‌ای که توسط شرکت‌های ایرانی ساخته می‌شود، متعلق به کل نظام است و از سوی دیگر پروژه‌هایی که در بخش‌های دولتی اجرایی می‌شود، علاوه بر این‌که گران است، از چالاکی لازم برخوردار نیست، ولی اپراتورها با سرعت بیشتری می‌توانند به ساخت ماهواره‌های مخابراتی دست یابند و این حرکت نیز برای اقتصاد سودآور است.

*** ماهواره های بومی آماده بهره برداری است.

محمد جواد آذری جهرمی افزود: ماهواره شریف ست به نام ماهواره دوستی تغییر نام داده که کار بچه های دانشگاه شریف است، ماهواره پیام امیرکبیر دستاورد دانشجوی دانشگاه امیرکبیر و پروژه ظفر کاری است که دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در حال ساخت آن هستند و قول داده اند که ظرف یک سال آینده این ماهواره را به بهره برداری برسد.
وی ادامه داد: دستاوردهایی که در این نمایشگاه استفاده شده کار دانشمندان، دانشجویان و مدیران اجرایی کشور است چرا که ایران برای آنکه بتواند تصاویر درستی برای پردازش های اطلاعات خود داشته باشند باید ماهواره های به روزی می داشت که توسط دانشجویان کشورمان در حال ساخت و بهره برداری است.
آذری جهرمی تصریح کرد: دستاوردهایی که امروز مشاهده می کنیم دستاوردهای کشور و همه مردم است ، این نمایشگاه بیشتر به این دلیل برپا شد که تاثیر صنعت فضایی در بهبود شرایط اداره کشور و خدمات دهی به مردم را بتوانیم ببینیم در نظام آمایش سرزمینی که سال هاست سازمان برنامه و بودجه به دنبال آن است ، این دستاورد می تواند کمک کند البته سازمان برنامه و بودجه از ما خواسته تا در کنارش باشیم و این پروژه مهم را انجام دهند و قطعا ما کمک خواهیم کرد.
وی ادامه داد: در مدیریت منابع آب وزیر نیرو درخواست کرده که اطلاعاتی در رابطه با منابع آب و حقآبه کشور به آنها ارایه دهیم چرا که ما در خشکسالی هستیم و باید این موضوع را مدیریت کنیم.
آذری جهرمی تصریح کرد: از صنعت فضایی برای کشاورزی نیز می توان استفاده کرد چرا که جمعیت زیادی از کشورمان در حوزه کار با کشاورزی هستند و بحث مدیریت منابع آب و کشاورزی به آنها برمی گردد و کشاورزها می توانند از طریق دستاورد فضایی نسبت به خاک و آفت محصولات خود آگاهی بیابند تا از بهره وری بهتری برخوردار شوند.
وزیر ارتباطات­ و فناوری اطلاعات گفت:به عنوان مثال در یک نمونه برداری از محصولات کشاورزی مانند ذرت که داشتیم ، ذرت وقتی بزرگ می شود دسترسی به مسیرهای آبرسانی آن وجود ندارد اما با تصاویر ماهواره ای نظام آبرسانی بخش هایی از مزرعه را که دچار مشکل شده بود شناسایی کردیم و همین موضوع باعث شد تا در برداشت محصول بهبود چشمگیری داشته باشند.

مرتبط با این خبر

  • تامین مواد اولیه؛ مهمترین چالش رونق تولید

  • مداح هتاک به دادسرا فراخوانده شد

  • بیانیه نمایندگان مجلس به مناسبت روز جهانی قدس

  • از قرارداد ویلموتس تا رای کمیته اخلاق برای بیرانوند

  • انتخابات هیئت رئیسه اجلاسیه چهارم مجلس

  • شهادت مولای متقیان امیرمومنان حضرت علی (ع) را به تمامی مسلمانان تسلیت می گوییم.

  • پیروزی در جنگ اقتصادی با وحدت و اعتماد

  • سرگذشت اصل 44 قانون اساسی

  • درباره توان بازدارندگی ایران اشتباه محاسباتی نکنید

  • توسعه شبکه اطلاعات و داده‌های محیطی دریایی