صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

وزیر امور خارجه: زمینه های زیادی برای گسترش روابط دوجانبه ایران و هند وجود دارد که یکی از این حوزه‌ها چابهار است.


به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از دهلی نو، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر دوشنبه در فرودگاه دهلی نو درخصوص سفر سه روزه خود به هند گفت: این سفر برای شرکت در یک اجلاس مطالعاتی که قرار است چهارشنبه در آن سخنرانی کنم، صورت گرفته است. تصمیم گرفتیم از این فرصت استفاده کنیم و همراه یک هیات بزرگ اقتصادی بخصوص از بخش خصوصی و هیات سیاسی و اقتصادی دولتی با مقامات هندی دیدار داشته باشیم.
وی با بیان اینکه روابط ما با هند حتی بعد از تحریم روابط خوبی است افزود: یک توافق خوب بانکی با هندی‌ها داریم که پاییز امسال بعد از تحریم ها به امضا رسید. این توافق این امکان را برای کشور فراهم می کند که هم صادرات و واردات و هم سایر نیازهای مالی را از این مسیر تامین کند. حضور بسیار پر رنگ بخش خصوصی در این سفر نشان دهنده علاقه این بخش به استفاده از این فرصت در شرایط تحریم های ظالمانه برای توسعه روابط است. زمینه های زیادی برای گسترش روابط دوجانبه ایران و هند وجود دارد که یکی از این حوزه‌ها چابهار است زیرا هندی ها به حضور در چابهار و در زیرساخت های ترانزیتی ایران علاقمند هستند.
وزیر امور خارجه افزود در این سفر هیئتی از شرکت های دانش بنیان ایرانی هم حضور دارد. بسیار خوشحالیم که اقتصاد دانش بنیان در ایران رو به توسعه است و تقریباً در همه سفرهایی که من به خارج دارم این بخش حضور خیلی خوب و موثر داشته است.
ظریف یادآور شد که فردا و پس فردا علاوه بر شرکت در دو جلسه مطالعاتی و سخنرانی در آنها، دیدارهایی با چند وزیر از جمله وزیر امور خارجه و وزیر حمل و نقل و چند وزیر هندی دیگر خواهیم داشت. امیدوارم این سفر، زمینه ای برای توسعه همکاری‌های دو کشور به خصوص همکاری بخش های خصوصی باشد.
وی تصریح کرد: از آنجایی که من و همتای هندی ام ریاست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را برعهده داریم در دیدار با وزیر امور خارجه هند این فرصت فراهم می‌شود که در زمینه صادرات نفت هم صحبت کنیم. ایران همواره تامین کننده مطمئن نفت برای هندوستان بوده است و خواهد بود.مرتبط با این خبر

  • جام ملت‌های 2019 آسیا؛ دبی حال و هوای ایرانی به خود گرفت

  • در کوالالامپور مالزی برگزار شد؛ همایش علمی نقش آموزه های دینی در همزیستی مسالمت آمیز

  • شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اعلام کرد؛ عناوین ایام الله فجر چهلم

  • نشست مشترک استانداران و اعضای هیئت دولت؛

  • به دعوت رسمی وزیر دفاع جمهوری آذربایجان؛ ورود رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به باکو

  • توافق برگزیت ترزا می‌ در پارلمان انگلیس رأی نیاورد

  • هیچ ملاحظه‌ای بجز حقوق مردم وجود ندارد

  • ایران، جزء 5 کشور دارای فناوری ماهواره بر

  • پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی حادثه سقوط هواپیما؛ مسئولان، نقاط ضعف را شناسایی و پیگیری کنند

  • جام ملت‌های 2019 امارات؛ حال و هوای فوتبالی دبی در آستانه رویارویی ایران و عراق