صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

آمادگی برای پرتاب ماهواره تا چند ماه آینده

رئیس جمهور از رفع اشکال جزئی و آمادگی برای پرتاب ماهواره دیگر تا چند ماه آینده خبر داد

خبر تکمیل خواهد شد....
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آقای روحانی در نشست مشترک هیئت دولت و استانداران تاکید کرد: مردم بدانند که ما در پرتاب ماهواره که برای ما اهمیت داشت و نخستین ماهواره عملیاتی بود، موفقیت های خوبی داشتیم ، گرچه با ناکامی هایی نیز مواجه شدیم.
رئیس جمهور افزود : اما در مجموع دستاوردهای مثبت ما در پرتاب اخیر ماهواره بسیار زیاد بود گرچه نمی توانم بگویم چند درصد موفقیت و چند درصد ناکامی داشتیم اما موفقیت های بسیاری کسب کردیم و پرتاب کننده ما نیز موفقیت های بسیار بالایی حداقل در دو مرحله داشت.
Play Video
کد ویدیو دانلود
فیلم اصلی

آقای روحانی گفت: ما در زمینه ساخت ماهواره نیز موفقیت های خوبی داشتیم به این معنی که در این مسیر قرار گرفته ایم و اشکال جزئی در این زمینه نیز تا چند ماه آینده رفع می شود و دوباره برای این کار آماده می شویم.
رئیس جمهور افزود: مردم بدانند که ما در کلیت این فناوری موفق هستیم و توانستیم وارد مرحله فضا شویم و این نواقص را نیز جبران می کنیم.
آقای روحانی گفت: این کار برای کشاورزی، محیط زیست و کسب اطلاعات لازم در خصوص جنگل ها و مراتع کشور بسیار اهمیت دارد و آن را پیگیری خواهیم کرد.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخناش با اشاره به نشست مشترک هیئت دولت و استانداران اظهار داشت: حضور استانداران در این جمع یعنی همه مسئولان مهم اجرایی کشور و استان ها زیر یک سقف جمع شدیم و می خواهیم برای روانتر شدن خدمات رسانی به مردم تلاش بیشتری کنیم.
آقای روحانی گفت: اکنون با چند مساله مواجه ایم که یکی از این مسائل ممکن است جدید باشد و بیشتر از قدیمی اما وقتی مشکلی جدید پیش می آید مشکلات قدیمی نیز بهتر خودش را نشان می دهد و متاسفانه ظهور و بروز می یابد.

تاکید بر توجه به نظرات مردم و جامعه
رئیس جمهور: در یک حکومت مردم سالار، باید افکار عمومی را حتی برای اصلاح امور و تحولات مدنظر قرار دهیم.
آقای روحانی در نشست مشترک استانداران و اعضای هیئت دولت با قدردانی از وزرا و استانداران سابق و خیرمقدم به وزرا و استانداران جدید گفت: شما امروز در شرایطی سخت باید بار مسئولیت را بردوش بگیرید.
نکته ای که در این فرار بود، این بود که حاکمیت و نظرهای مردم به یک نقطه ای رسید که فاصله اش قابل جبران نبود وی با اشاره به 26 دی سالروز فرار شاه، آن را یک فرار غیراختیاری توصیف و خاطرنشان کرد: نکته ای که در این فرار بود، این بود که حاکمیت و نظرهای مردم به یک نقطه ای رسید که فاصله اش قابل جبران نبود.
رئیس جمهور گفت: بنابراین، این نکته مهمی است که حاکمان جامعه باید افکار، اندیشه، آرمان و نظراتشان با اکثریت قاطع مردم همخوانی داشته باشد.
وی افزود: هرکجا این همخوانی ازبین برود و بین مردم و فرهیختگان و اندیشمندان، صاحب نظران و جوانان جامعه با حاکمیت فاصله بیفتد آن حکومت بر فرض هم که بماند به درد نمی خورد و قاعدتا هم نمی تواند ادامه کار بدهد.
رییس جمهور گفت: بنابراین، این نکته مهم است که در یک حکومت مردمی که یکی از افتخارات ما در انقلاب اسلامی است و در یک حکومت مردم سالار، ما همواره باید افکار عمومی و نظرهای جامعه را و آنچه مورد نظر مردم است، حتی برای اصلاح امور و تحولات مدنظر قرار دهیم.

مردم هوشیارتر از حدی هستند که دشمنان ما تصور می کنند
رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در شرایط خاص هستیم گفت : هرچند که مردم در زندگی و معیشت، کسب و کار ، تولید و فروش و واردات و صادرات مشکلاتی دارند اما به خوبی می دانند ریشه مشکلات از سوی دشمن طراحی شده است و مردم باهوش و بیدار هستند.
آقای روحانی در نشست استانداران سراسر کشور و اعضای هیئت دولت با تاکید بر اینکه کاملا مشهود است آنچه در صفحه تبلیغات ما راجع به مردم ایران است با واقعیت جامعه ما کاملا متفاوت است افزود: متاسفانه آنچه صفحه تبلیغات ما چه فضای مجازی و چه دیگران تحت تاثیر القائات و تبلیغات دشمنان نظام هستند یک نسخه از قبل پیچیده می شود و در صفحه تبلیغات می آید.
وی ادامه داد: همچنین در رادیو و تلویزیون ها و در فضای مجازی عده ای هم تبلیغ و تکرار می کنند و فردی هم که از ابتدا می داند دروغ است ، کاسه به دست در صف می ایستد .
رییس جمهور با اشاره به سفرهای استانی خود نیز تصریح کرد : وقتی در استان ها سفر می کنیم و در جریان آن با مردم صحبت و گفتگو داریم ، می بینیم که مردم با توجه به وجود مشکلات هوشیارتر از حدی هستند که دشمنان ما تصور آن را می کنند .
روحانی با تاکید بر اینکه ما امروز در شرایط خاص هستیم ادامه داد: مردم در زندگی ، معیشت ، کسب و کار ، تولید و فروش ، واردات و صادرات مشکلاتی را دارند اما چون می دانند ریشه مشکلات عمدتا از سوی دشمنان طراحی شده است و آنان آغازگر این صحنه برای ما و منطقه بودند در محاسبات خود نگاه می کنند که سهم دولت ، دستگاه ها و داخل و خارج چه مقدار است .
این نشاط و حضور مردم برای کشور و برای آینده انقلاب امیدآفرین است و این نشان دهنده بیداری و هوشیاری مردم است رئیس جمهور همچنین گفت: این نشاط و حضور مردم برای کشور و برای آینده انقلاب امیدآفرین است و این نشان دهنده بیداری و هوشیاری مردم است .
وی با اشاره به سه سفر اخیر خود به استان های آذربایجان ، سمنان و گلستان نیز اضافه کرد: مردم می دانند بار سنگین بر دوش همه آمده است و ریشه آن را می دانند چه مقدار داخلی و خارجی است .

10 فروند بر تعداد کشتی های قاره پیمای ما اضافه شده است
رئیس جمهور گفت : اکنون 10 فروند بر تعداد کشتی های حمل و نقل قاره پیمای ما اضافه شده است.
Play Video
کد ویدیو دانلود
فیلم اصلی

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در نشست مشترک استانداران با اعضای هیات دولت افزود: امریکایی ها برخلاف تعهدات خود به همراه چند کشور منطقه عمدتا به فکر فشار حداکثری به ملت ایران افتاده اند.
رئیس جمهور گفت: خود امریکایی ها می گویند این فشار بی سابقه است تا حالا نظیر نداشته است و همه توانشان را در این زمینه به کار گرفته اند.
آقای روحانی با اشاره به اینکه نیمی از تلاش های سیاست خارجی امریکا به منطقه ما مربوط می شود، افزود: در این منطقه عمدتا چشم امریکایی ها به جمهوری اسلامی ایران و نگرانی شان از توانمندی ملت ایران است.
رئیس جمهور گفت: امریکا این فشار را با همه توان به کشور ما، درآمدهای ارزی، حمل و نقل و ارتباطات بانکی ما وارد کرده است و ما هم باید با هر سه مورد مقابله کنیم.
آقای روحانی با تاکید بر اینکه باید در برابر فشارهای امریکا بایستیم و برای آنها راه حل پیدا کنیم، افزود: مردم عزیز ایران مطمئن باشند که دولت لحظه ای در این زمینه ها آرام ننشسته است و همه توانمان را برای مقابله با این فشارها به کار گرفته ایم.
باید کاری کنیم که تاب آوری اقتصادی کشور و سایر قدرت های اجتماعی مان بیشتر شود رئیس جمهور با بیان اینکه این توان می تواند ما را از مشکلات عبور دهد، اضافه کرد: البته در دوران سخت و مشکلات، مردم باید تاب آوریشان بیشتر شود و هم ما باید کاری کنیم که تاب آوری اقتصادی کشور و سایر قدرت های اجتماعی مان بیشتر شود.
آقای روحانی با اشاره به اینکه در زمینه حمل و نقل اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: اخیرا ناوگان حمل و نقل دریایی یک افزایش بسیار خوبی داشته به طوری که اکنون 10 فروند جدید بر تعداد کشتی های حمل و نقل قاره پیمای ما اضافه شده است.
رئیس جمهور افزود: این خبر بسیار خوشحال کننده ای است و می تواند اتکای ما را به حمل و نقل های دیگر کم کند.
آقای روحانی با تاکید بر ضرورت افزایش درآمدهای ارزی غیرنفتی گفت: این یک امتیاز برای ماست و دولت از ابتدا و از حدود 5 سال و نیم پیش وقتی کار را شروع کرد یکی از موانعش این بود که باید صادرات غیرنفتی افزایش پیدا می کرد.
رئیس جمهور با بیان اینکه امسال در بسیاری از موارد صادرات غیرنفتی ما بیشتر خواهد شد، افزود: در استان هایی که ما سفر کرده ایم اعلام کرده اند که صادرات غیرنفتی نسبت به سال قبل 50 تا 60 درصد بیشتر شده است و این معنی اش این است که ما مسیر درستی را انتخاب کرده ایم.

وزرا به رفع موانع صادرات غیرنفتی اولویت دهند
رئیس جمهور بر لزوم هماهنگی استانداران و وزرای ذیربط برای رفع موانع صادرات غیرنفتی تاکید کرد.
Play Video
کد ویدیو دانلود
فیلم اصلی

آقای روحانی در ادامه سخنانش در نشست مشترک هیئت دولت و استانداران گفت: استان های مختلف ، شرایط متفاوتی دارند برخی استان ها از توان صادراتی بیشتری برخوردارند و برخی موقعیت های جغرافیایی بهتری دارند .
وی تاکید کرد: استان های مرزی باید با کشورهای همسایه خود همکاری کنند و در این شرایط بهترین راه این است که بخش خصوصی کشورمان با بخش خصوصی دیگر کشورها به ویژه همسایگان ، ارتباط نزدیک برقرار کنند.
آقای روحانی افزود: برخی از کارها را می توانیم به بخش خصوصی واگذار کنیم و این بخش بتواند در شرایط سخت و با نظم و قانونمندی خاصی فعالیت کند تا دچار مشکل نشویم و بتوانیم با کمک یکدیگر از شرایط کنونی عبور کنیم که با کمک خداوند عبور خواهیم کرد .
رئیس جمهور با بیان اینکه مسئولیت استانداران مرزی در این زمینه سنگین تر است ، اضافه کرد: برخی استان های غیرمرزی نیز امکانات صادراتی بیشتری دارند که باید از ظرفیت هایشان استفاده بهینه تری کنند.
آقای روحانی با تاکید بر ضرورت افزایش ارزآوری غیرنفتی برای کشور، این هدف را از طریق صدور محصولات معدنی، صنایع، خدمات ، کشاورزی، فناوری های نوین و دیگر ظرفیت ها قابل تحقق دانست.
در حوزه آبزیان صادرات خیلی خوبی داشته ایم و حرکت خوبی ایجاد شده که برای افزایش صادرات غیرنفتی بسیار مهم است رئیس جمهور گفت: اکنون می بینیم در حوزه آبزیان صادرات خیلی خوبی داشته ایم و حرکت خوبی ایجاد شده که برای افزایش صادرات غیرنفتی بسیار مهم است.
آقای روحانی افزود: استانداران هرکجا می بینند که در صدور محصولات غیرنفتی مشکلی وجود دارد پیگیری کنند و وزرای ذیربط به رفع مشکلات این بخش اولویت دهند.
رئیس جمهور گفت: البته برخی مشکلات را استانداران مطرح کردند که بعضی از مشکلات به حوزه راه ، خط آهن و حمل و نقل و بخشی نیز به گمرکات و وزارت اقتصاد و دارایی مربوط می شود که این نشان می دهد این دو وزارتخانه مسئولیت سخت تری برای گره گشایی از مشکلات برعهده دارند.

تاکید رئیس جمهور بر فعال شدن استانداران در بخش های حمل و نقل ، بانک و درآمدهای ارزی
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آمریکایی ها در سه موضوع حمل و نقل ، بانک و درآمدهای ارزی در شرایط فعلی دست گذاشته اند اظهار داشت: مردم نباید نگرانی در تامین کالاهای اساسی داشته باشند و استانداران نیز باید در این سه زمینه فعال باشند و دولت نیز در این راستا قدم هایی را برداشته است.
آقای روحانی در جمع استانداران سراسر کشور و اعضای هیئت دولت افزود : تاکنون در زمینه بانک ، تلاش های خوبی انجام گرفته است و شاهد یک شرایط ارزی و بانکی بوده و تبادلات ما نسبت به چند ماه گذشته شرایط بهتری دارد اما باید اقدامات بیشتری در این زمینه انجام دهیم .
رییس جمهور بااشاره به اینکه آمریکایی ها می خواهند روابط بانکی ما را با بهانه های مختلف با دیگر کشورها قطع کنند گفت: ما باید از طرق مختلف این روابط را گسترش دهیم و تا جایی که می توانیم باکشورهای همسایه و دیگر کشورها با پول ملی مان مبادله کنیم.
وی اضافه کرد : اگر درحدی این مبادله از طریق پول ملی مان امکان پذیر شود، شرایط ما نقل و انتقال مالی و صادرات و واردات ما دراین صورت بهتر می شود.
تجار می توانند از طریق بازارچه های مرزی تجارت را گسترش دهند و درنهایت به مراکز صادرات تبدیل شود آقای روحانی افزود: تجار می توانند از طریق بازارچه های مرزی تجارت را گسترش دهند و درنهایت به مراکز صادرات تبدیل شود و استانداران نیز باید مناطقی که امکان ایجاد بازارچه های مرزی را دارند از این فرصت استفاده کنند.
رییس جمهور با تاکید براینکه ذخایر کالاهای اساسی ما باید در حد مطمئن باشد گفت: ما امروز هیچ گونه مشکلی در تامین ذخایر کالاهای اساسی مان نداریم و از هر زمان دیگری بهتر و بیشتر است .
آقای روحانی اضافه کرد: شاید در برخی از کالاها متفاوت باشد اما در مجموع ذخایرما بسیار خوب است و مردم باید مطمئن باشند تمام مسئولان برای کالاهای اساسی اعم از تامین ارز و واردات مورد نیاز و ذخایر مورد نیاز با همه توان این کار را انجام می دهند.

استانداران و وزرا در حفظ آب و محیط زیست باید حرکت خوبی انجام دهند
رئیس جمهور با بیان اینکه ما در مسئله آب و محیط زیست مشکلاتی داریم که باید این مشکلات را حل کنیم گفت : هم استانداران و هم وزرا باید دست به دست هم بدهند تا حرکت خوبی در این زمینه انجام بدهیم.
آقای روحانی افزود: در کنار این مشکلی که در واقع فشار خارجی و تحریم بر ما وارد کرده مشکلاتی را خودمان داشته و داریم اولین مشکل کاغذ بازی و پیچ و خم های اداری است که ما باید این را رفع کنیم.
وی گفت : اگر کاری را مدیرکل در استان می تواند انجام دهد، وزیر موظف است که به شما واگذار کند که حداکثر نظارتی هم انجام دهد.
رئیس جمهور ادامه داد : اگر جایی امکان پذیر است به جای اینکه دولت هماهنگ کننده باشد، اگر استاندار می تواند هماهنگ کند ما باید اختیارات را به استاندار واگذار کنیم.
آقای روحانی افزود:استاندار هم به نسبت رئیس جمهور باید در استان خودش دارای توانمندی و نفوذ باشدکه البته برخی از این توانمندی و نفوذ به ویژگی های فرد و برخی به ساختار و مقررات ها بر می گردد.
رئیس جمهور گفت: آن مقداری که به فرد برمی گردد البته هم افراد مسلما یکسان نیستند و برخی فضیلت دارند ، همه افراد یکسان نخواهند بود.
من معتقدم هر مقدار تمرکزگرایی ما کاسته شود و اختیارات را بتوانیم واگذار کنیم به استانها ، کار ما سهل تر می شود آقای روحانی افزود: اما آنجایی که مربوط می شود به ساختار اداری ما باید حل و فصل کنیم و در کل من معتقدم هر مقدار تمرکزگرایی ما کاسته شود و اختیارات را بتوانیم واگذار کنیم به استانها ، کار ما سهل تر می شود البته برخی از مسایل هم هست که استانی نیست و منطقه ای است.
رئیس جمهور گفت: امنیت گاهی استانی نیست بلکه منطقه ای است به عنوان مثال امنیت منطقه غرب و یا شرق که ممکن است دو تا سه استان ما درگیر باشند و یا بحث امنیت در خلیج فارس، دریای عمان و یا دریای خزر که چند استان در آن دخیل باشند.
آقای روحانی با بیان اینکه گاهی مباحث آب پیش می آید گفت : مباحث آب استانی نیست.
رئیس جمهور ادامه داد : خداوند در یک منطقه ای کوه های بلندی خلق کرده که برف زیادی در آن می بارد و از آنجا رودخانه ها ساری و جاری می شود و در نهایت به تالاب و دریا می پیوندد ، این موضوع ربطی به یک استان ندارد بلکه به چند استان مربوط می شود. حتی گاهی مسایل مربوط به آب و آبریزها به یک کشور هم منحصر نمی شود گاهی ممکن است دو تا سه کشور در آن دخیل باشند.
آقای روحانی افزود: درحال حاضر آب هایی که به کشور ما وارد می شوند بخشی از عراق و بخشی از ترکیه در آن دخالت دارند بنابراین ، این نکات را باید مدنظر قرار دهیم. بعضی از مسایل را نمی توانیم صرفا استانی درنظر بگیریم بلکه باید این مسئله را بازتر ببینیم. ما الان در مساله آب باید از منابع آبی کشور استفاده کنیم. این منابع آبی عمدتا یا در جنوب و یا در شمال به دلیل وجود دو دریا به استان مربوط نمی شوند بلکه مربوط به کشور است.
رئیس جمهور گفت: ما در چارچوب قراردادهای زیست محیطی باید آب دریا را نمک زدایی و شیرین کنیم و در اختیار مردم قرار دهیم حالا ما فکر می کنیم که این آب دریا مربوط به وسط دل کویر است.
آنهایی که نزدیک تر به دریا هستند باید آب برایشان ارزان تر تمام شود و اولویت دارند آقای روحانی افزود: در گلستان یکی از درخواستهای مردم این بود که آب دریا را شیرین کنند که کمبود آب جبران شود. آنهایی که نزدیک تر به دریا هستند باید آب برایشان ارزان تر تمام شود و اولویت دارند.
رئیس جمهور گفت: در این زمینه ما باید در بخش آب به دنبال منابع جدیدی باشیم ، حال این منابع یا نمک زدایی و شیرین کردن آب شور است یا خداوند از آسمان باران بیشتری نازل می کند و یا دقت در آب های زیرزمینی است که مراقبت کنیم، این منابع از بین نرود و ممکن است راه های دیگری نظیر خرید آب از یک کشوری هم وجود داشته باشد.
آقای روحانی افزود: البته بیشترین بحث صرفه جویی و هدررفت در استان گلستان براساس اعلام مدیرکل ، میزان هدررفت آب در استان بود که این آمار برای من غیرقابل بود و باید باهم صحبت کنیم.
رئیس جمهور گفت: هدررفت آب به عنوان اولین منبع آبی ماست که نحوه استفاده از آب و صرفه جویی یکی از منابع بزرگ ماست.
آقای روحانی افزود: ما در مساله آب و محیط زیست مشکلاتی داریم که باید این مشکلات را حل کنیم ، هم استانداران و هم وزرا باید دست به دست هم بدهند تا حرکت خوبی در این زمینه انجام بدهیم.

مرتبط با این خبر

  • بیست و ششمین همایش ارگان‌های دریایی؛ اقتصاد دریامحور، مولفه اقتدار ملی است

  • رئیس مجلس شورای اسلامی: ضرورت مسئولیت‌پذیری پاکستان در قبال تروریسم

  • جلسه علنی مجلس :تصویب کلیات لایحه بودجه 98

  • در جمع ایرانیان مقیم مونیخ؛ پاسخ قاطع ظریف به معاون رییس جمهور آمریکا

  • استاندار کردستان:آغاز فعالیت منطقه ویژه اقتصادی بانه از سال 98

  • ایران خودرو:35 هزار خودرو تا پایان سال به مشتریان تحویل می شود

  • تمدید یک ساله قانون شوراهای حل اختلاف

  • وضع آب و هوا و محورهای مواصلاتی بارش در بیشتر مناطق کشور

  • انتقام خون شهدایمان را می‌گیریم

  • در آستانه بررسی لایحه بودجه 98؛ جلسه غیرعلنی مجلس با دولتی‌ها