صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس دیوان محاسبات گزارش تعدادی از تخلفات سازمان خصوصی سازی را در واگذاری‌ها ارائه کرد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، عادل آذر در صحن مجلس با یادآوری اینکه از سال 80 تا 96، 835 شرکت دولتی به بخش خصوصی واگذار شده است افزود: در این مدت شاهد برخی تخلفات در واگذاری ها همچون ارزش گذاری کم شرکت ها و همچنین اهلیت نداشتن متقاضی خرید به ویژه در شرکت های همچون هپکو اراک، ماشین سازی تبریز، پالایش نفت کرمانشاه، کشت وصنعت مغان و شرکت المهدی و هرمزال و همچنین شرکت توسعه گردشگری بودیم.
وی افزود: به عنوان نمونه شرکت نفت کرمانشاه ارزش واقعی آن 617 میلیارد تومان بود که 199 میلیارد تومان یعنی کمتر از یکسوم ارزش واقعی واگذار شده است.
عادل آذر ادامه داد: شرکت های آلومینیم المهدی و هرمزال 914 میلیارد تومان واگذار شده است در حالی که بعد از واگذاری 346 میلیارد تومان جدید از دارایی ها و ارزش واقعی آن کشف شد که در واگذاری لحاظ نشده بود.
وی با بیان اینکه در واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان نیز تخلف عدیده و جدی مشاهده می شود گفت: ارزش واقعی این شرکت 4 هزار میلیارد تومان بود اما به متقاضی 1850 میلیارد تومان دادند.
عادل آذر با بیان اینکه ماشین سازی تبریز در سال 94 ،611 میلیارد تومان ارزش گذاری شد گفت: در واگذاری ها هر شش ماه باید شرکت ها ارزش گذاری شوند چرا که ارزش آن تغییر می کند اما متاسفانه در سال 96 این شرکت با همان مبلغ سال 94 واگذار شد که مغایرت صریح با قانون دارد.
وی با بیان اینکه در شرکت توسعه گردشگری هم شاهد تخلفات گسترده در نوع واگذاری و اهلیت متقاضی آن و همچنین ارزش واقعی شرکت مشاهده می شود افزود: البته تخلفات این شرکت چندان در رسانه ها مطرح نشده اما موضوع اش بسیار مهم است چرا که درسال نود 102 میلیارد واگذار شد که غیرقانونی بود و پس از مدتی این واگذاری ابطال شد چرا که ارزش واقعی آن سه برابر این میزان بود و در این باره به سازمان خصوصی سازی هم چندین بار تذکر دادیم.
وی در توضیح بیشتر افزود: البته این شرکت هتل ها و دارایی های زیادی در استان های مختلف دارد که حتی در واگذاری ملاحظه نشده بود به عنوان نمونه فقط در شهر اصفهان این شرکت 22 هزار متر مربع زمین به مبلغ 300 میلیارد تومان دارد که عملا کمتر از 10 درصد یعنی 26 میلیارد تومان برایش در نظر گرفته بودند.
عادل آذر در ادامه این گزارش بیان اینکه سال 96 از حیث منابع درآمدی سال موفقی بود گفت: پارسال درآمدهای دولت 113 درصد محقق شده است البته مصارف نیز 110 درصد افزایش نشان می دهد.


مرتبط با این خبر

  • بیست و ششمین همایش ارگان‌های دریایی؛ اقتصاد دریامحور، مولفه اقتدار ملی است

  • رئیس مجلس شورای اسلامی: ضرورت مسئولیت‌پذیری پاکستان در قبال تروریسم

  • جلسه علنی مجلس :تصویب کلیات لایحه بودجه 98

  • در جمع ایرانیان مقیم مونیخ؛ پاسخ قاطع ظریف به معاون رییس جمهور آمریکا

  • استاندار کردستان:آغاز فعالیت منطقه ویژه اقتصادی بانه از سال 98

  • ایران خودرو:35 هزار خودرو تا پایان سال به مشتریان تحویل می شود

  • تمدید یک ساله قانون شوراهای حل اختلاف

  • وضع آب و هوا و محورهای مواصلاتی بارش در بیشتر مناطق کشور

  • انتقام خون شهدایمان را می‌گیریم

  • در آستانه بررسی لایحه بودجه 98؛ جلسه غیرعلنی مجلس با دولتی‌ها