صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مدیرعامل بانک توسعه صادرات از ارائه تسهیلات به صادرکنندگانی خبر داد که ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی باز می‌گردانند

علی صالح‌آبادی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به اقتصاد کشور گفت:­ ­سالانه 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که اگر حتی فروش نفت به صفر برسد با ارز حاصل از این صادرات غیر نفتی می‌توانیم ارز مورد نیاز برای واردات کشور را تامین کنیم.
وی افزود:­ این بانک برای کسانی که ارز خود را به چرخه اقتصادی باز می‌گردانند تسهیلات با نرخ‌های ترجیحی 11 تا 12 درصد در نظر گرفته و این صادر کنندگان در اولویت دریافت تسهیلات هستند.
صالح آبادی اضافه کرد:​­ همچنین در قالب بسته خدماتی ارائه خدماتی از جمله تسهیلات ریالی، ­ ارائه ضمانتنامه‌های ارزی و ریالی و گشایش ال سی برای مشتریان خاص که ارز حاصل از صادرات را برمی گردانند با تخفیف نرخ و با سرعت بیشتری برای این شرکت‌های صادر کننده انجام می‌شود.
وی گفت:​ از ابتدای امسال ارز غیر نفتی که از طریق صرافی بانک توسعه صادرات به چرخه اقتصادی بازگشته است معادل 1600 میلیارد تومان بوده که این رقم در سال گذشته معادل 800 میلیارد تومان بوده است.
صالح آبادی با بیان اینکه بانک توسعه صادرات و صرافی وابسته به آن، ­ عرضه ارز حاصل از صادرات غیرنفتی را نیز انجام می‌دهد اظهار داشت: ­­هیچ ثبت سفارشی نداریم که به دلیل­­خرید ارز در صف مانده باشد و همه تقاضای ارز ما تأمین شده است.
وی گفت:­ با تجهیز منابع ارزی و ریالی از ابتدای امسال، ­ 51 هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت‌های صادر کننده داده شده­­که این تسهیلات در مقایسه با سال گذشته 54 درصد رشد را نشان می‌دهد.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات­­ افزود:​ این تسهیلات با نرخ‌های ترجیحی 11 تا 14 درصد ارائه شده و 71 درصد آن‌ها باید برای بحث سرمایه در گردش و 29 درصد برای طرح‌های سرمایه‌گذاری بوده است.
صالح آبادی ادامه داد: ­­امسال توجه به شرکت‌های دانش بنیان که صادرات دارند در اولویت قرار داشته و از ابتدای سال 950 میلیارد ریال به این شرکت‌ها تسهیلات پرداخت شده است.
وی گفت:​ منابع بانک توسعه صادرات از محل سپرده گذاری صندوق توسعه ملی از 1700 میلیارد تومان سال گذشته به 2200 میلیارد تومان رسیده و معادل 500 میلیارد تومان افزایش داشته است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات اضافه کرد:­­ همچنین امسال 5 هزار میلیارد ریال خط اعتباری از بانک مرکزی دریافت کرده‌ایم

مرتبط با این خبر

  • موضوع فلسطین قطعاً به نفع دنیای اسلام تمام می‌شود

  • لندن از مقابله با تهران ناتوان است

  • بررسی تغییر غیرمجاز کاربری‌های اراضی

  • انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

  • با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ انتصاب رؤسای بنیاد مستضعفان و کمیته امداد

  • قهرمانی چند باره هاکی ایران در آسیا

  • فعالیت برخی واحد‌های قطعه سازی، کمتر از ظرفیت

  • مجلسی‌ها با تاسیس وزارت بازرگانی مخالفند

  • وزیر علوم:بودجه صندوق رفاه کفایت تعمیر دانشگاه‌ها را نمی‌کند

  • بیانیه نمایندگان مردم در حمایت از اقدام هوشمندانه سپاه