صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سرگئی ریابکوف : اتحادیه اروپا برای آغاز همکاری مؤثر با ایران، باید از تلاش برای جلب خوشنودی آمریکا دست برداردبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت، اتحادیه اروپا برای آغاز همکاری مؤثر با ایران، باید از تلاش برای جلب خوشنودی آمریکا دست بردارد.
به گزارش خبرگزاری تاس، ریابکوف افزود: اروپایی‌ها باید از این رویکرد دوگانه عبور کنند، در حالی که تلاش می‌کنند آمریکایی‌ها را ناراحت نکنند، امیدوارند ایران تلاش‌های واقعی آن‌ها را (برای حفظ برجام) ببیند.
این دیپلمات بلند پایه روس در ادامه گفت: اروپایی‌ها با انتخاب درست و تصمیم برای انجام همکاری‌های عادی، باید آنچه را لازم است انجام دهند و راه را برای همکاری‌های عملی با ایران باز کنند.
وی افزود: درخواست‌های مشخصی وجود دارد که ایران سامانه‌ای مشابه اینستکس (کانال مالی ویژه اروپایی‌ها برای همکاری با ایران) ایجاد کند. به اعتقاد ما افزایش این درخواست‌های تا حدودی غیر واقعی، سازنده نیست.
به اعتقاد وی، به جای این قبیل درخواست ها، بروکسل باید گام‌های عملی بردارد و ارائه خدمات مالی را تنها به غذا، دارو و کالا‌های اساسی که آمریکایی‌ها آن‌ها را از تحریم مستثنی کرده اند، محدود نکند تا ایران قادر باشد حتی اگر به مزیت‌های اقتصادی دست پیدا نمی‌کند، دستکم از این سازوکار برای انجام تجارت قانونی و قرارداد‌های دیگر با طرف ثالث استفاده کند.
انگلیس، آلمان و فرانسه در 31 ژانویه از کانال مالی ویژه اروپا برای مبادلات تجاری مالی با ایران موسوم به اینستکس رونمایی کردند. قرار شد مقر این سامانه در فرانسه باشد و ایران نیز قرار است نهادی مشابه را تاسیس کند. این کانال مالی از فرصت‌های تکنیکی برای مبادلات مالی با تهران حمایت می‌کند، اما کسانی را که از این سامانه استفاده می‌کنند، در برابر تحریم‌های آمریکا پشتیبانی نمی‌کند.
معاون وزیر خارجه روسیه حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را غیرقانونی و غیرقابل توجیه دانست
به گزارش تایمز آو اسرائیل، سرگئی ریابکوف روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت من نمی‌گویم که حملات غیرقانونی اسرائیل به سوریه از جمله حملاتی که به نحوی به ایران مرتبط است، مشروع هستند و می‌توان آن‌ها را توجیه کرد.

مرتبط با این خبر

  • موضوع فلسطین قطعاً به نفع دنیای اسلام تمام می‌شود

  • لندن از مقابله با تهران ناتوان است

  • بررسی تغییر غیرمجاز کاربری‌های اراضی

  • انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

  • با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ انتصاب رؤسای بنیاد مستضعفان و کمیته امداد

  • قهرمانی چند باره هاکی ایران در آسیا

  • فعالیت برخی واحد‌های قطعه سازی، کمتر از ظرفیت

  • مجلسی‌ها با تاسیس وزارت بازرگانی مخالفند

  • وزیر علوم:بودجه صندوق رفاه کفایت تعمیر دانشگاه‌ها را نمی‌کند

  • بیانیه نمایندگان مردم در حمایت از اقدام هوشمندانه سپاه