صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

موافق و مخالف طرح اصلاح قانون انتخابات بیشتر درباره استانی شدن انتخابات چالش کردند؛ ولی به نتیجه نرسیدند.به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دهقان نماینده مخالف استانی شدن قانون انتخابات گفت: در دنیا هم موضوعی به نام استانی شدن انتخابات نداریم بلکه در دنیا دو نظام اکثریتی و تناسبی داریم. در نظام اکثریتی به گونه‌ای طراحی می‌شود که حوزه‌ها کوچکتر و جمعیت هم کمتر است و حوزه‌هایی که جمعیت بیشتر است تناسبی می‌باشد. در کشور ما نیز نظام انتخابات اکثریتی است.

او افزود: به تدریج کشور‌های دنیا به این نتیحه رسیدند که انتخابات اکثریتی به دلیل حذف اقلیت‌ها نتیجه نمی‌دهد بنابراین باید به سمت تناسبی برود.

در نظام اکثریتی کل نمایندگان به یک لیست اکتفا می‌کند و وقتی نماینده‌ای 40 درصد رای بیاورد بیشتراز اولین نفر لیست بعدی است و کل انتخابات به یک نفر اکتفا می‌کند است، ولی در بیشتر کشور‌های دنیا انتخابات به سمت تناسبی رفته است.

دهقان افزود: در دنیا اختلاف بر سر استانی شدن نیست بلکه اختلاف این است که نظام انتخابات تناسبی باشد یا اکثریتی؟

او با بیان اینکه بنده جز اولین طراحان طرح استانی شدن بودم گفت: مجلس هشتم اولین بار طرح استانی شدن انتخابات را پیشنهاد کرد، اما نقد‌هایی به این طرح وارد است که باید یا اکثریتی باشد یا تناسبی.

در مجلس هشتم برای مردم نظام انتخاباتی پارلمانی پیش بینی شده بود و نماینده حق داشت مسائل و مشکلات مردم را در استان و شهرستان پی گیری کند.

او گفت: این طرح با وضعیت قومی و تنوع کشور ما سازگار نیست و با اکثریتی شدن انتخابات، مشکلات امنیتی برای کشور ایجاد می‌کند که مجلس با استانی شدن انتخابات و اکثریتی شدن انتخابات مخالف است.

دهقان گفت: به نظر بنده این طرح به نتیجه نخواهد رسید، چون با این طرح اقلیت‌ها از نماینده مجلس حذف خواهند شد و طرح به سمت اکثریتی پیش خواهد رفت. در هر استان اقلیت‌های زیادی داریم و امکان استثنا قرار دادن وجود ندارد.

او گفت: اگر بخواهیم بخشی از اقلیت‌های مذهبی را در کشور استثنا کنیم این را هیچ کارشناسی قبول نخواهد کرد، چون مرز بندی در شیعه و سنی وجود ندارد و این امر شدنی نیست و بر امنیت ملی و وضعیت قومی و مذهبی کشور منطبق نیست.

دهقان گفت: با وضعیت استانی شدن پارلمان موافق هستم، اما این کار ناهماهنگی‌هایی دارد. غیر از مصر که انتخابات فرمایشی دارد، 70 کشور انتخابات تناسبی دارند و در بیش از 80 کشور انتخابات به صورت اکثریتی است.

دهقان گفت: انتخابات اکثریتی با ضوابط کشور تناسب نخواهد داشت و باید به دنبال راهکار اساسی باشیم.

او افزود: نماینده باید پناهگاه مردم باشد و مردم احساس کنند کسی را در درون حکومت دارند و پیوند بین مردم و حاکمیت نباید با طرح استانی شدن تضعیف شود.

دهقان درباره نظارت نمایندگان مجلس گفت: نمایندگان باید حریت داشته باشد، اما ممکن است تخلفاتی نیز داشته باشد، اما اکنون سازوکاری برای عزل نماینده نداریم.

هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان فقط می‌تواند تذکر بدهد، ولی در عزل نماینده حقی ندارد. اما مجمع تاکید کرده اگر نماینده‌ای قانونی را رعایت نکرد برای سوء استفاده‌های اقتصادی و رفتاری و .. در انتخابات شورای نظارت بر رفتار نمایندگان اختیار خواهد داشت تخلفات را به دیوان عدالت بفرستد تا درباره عزل نماینده تصمیم گیری شود که این بند حذف شده است.

بهروز نعمتی دیگر نماینده مجلس و موافق طرح استانی شدن انتخابات درباره انتخابات تناسبی گفت: تنها اختلاف نظر طراحان این طرح موضوع تناسبی بود و با توجه به اینکه شورای نگهبان نسبت به شکل انتخابات تناسبی ممکن است اختلاف نظر داشته باشد و این طرح رد شود مجلس با شورای نگهبان جلساتی داشت و مشکلات انتخابات تناسبی تا حدی حل شده است.

نعمتی گفت: استانی شدن انتخابات مد نظر نیست، اما در گذشته انتخابات در شهرستان‌ها به صورت حوزه‌ای بود که حوزه به صورتی گسترش یافته و تعداد نمایندگان همان تعداد است و حقی از شهرستانی ضایع نمی‌شود.

او گفت: نظام حکومتی ما به این بلوغ رسیده است که در موضوع انتخابات نیز به نوعی خانه تکانی داشته باشد و نظام پارلمانی را ساماندهی کند. در این طرح هم حق شهرستان در نظر گرفته می‌شود هم احزاب و افراد می‌تواند لیست واحد داشته باشند یا یک فرد می‌تواند در انتخابات کاندیدا شود.

او گفت: به طور مثال ممکن است سه تشکل در کشور در انتخابات رقابت داشته باشند و هر کدام به یک نسبت مشخص رای آورده باشند، اما در گذشته به این گونه بود که اگر یک لیست رای اورد انتخاب می‌شد، اما در طرح جدید تشکل یا احزابی که در یک لیست رای آورده باشند انتخاب خواهند شد و این طرح بر مبنای نظام پارلمانی گذاشته شده است.

نعمتی در ادامه درباره قومیت و اقلیت‌ها گفت: ما در انتخابات مجلس یک حوزه اصلی استان و حوزه فرعی شهرستان داریم. سعی نمایندگان در کمیسیون نیز نتیجه بهتر گرفتن از طرح است.

او گفت: مجلس یک حالت روزمرگی دارد و در این طرح به دنبال این هستیم که از روزمرگی مجلس جلوگیری کنیم. با این وضعیت مجلس ساماندهی می‌شود و بیشتر به سمت قانونگذاری و نظارت و پیگیری امور اجرایی خواهد رفت.

نعمتی درباره اقلیت‌های مذهبی گفت: در این باره پیشنهاداتی ارائه شده که به رای گذاشته خواهد شد.

او گفت: یک نماینده وقت کافی برای قانونگذاری ندارد پس باید پروژه‌ها در شهر‌های نمایندگان مختلف شهرستان‌ها حل و فصل شود بنابراین برای اصلاح نظام انتخابات بهتر است موضوع انتخابات پارلمانی شهرستان‌ها راه اندازی شود و مجلس سنا نیز برگزار شود.

او گفت: اگر سهم قومیت‌ها در مجلس مشخص باشد مشکل انتخابات برطرف خواهد شد.

وی افزود: نمایندگان مجلس کلیات طرح را امضا و پذیرفته اند و نباید برای یک یا 2 ایراد اصل طرح را از دور خارج کرد.

نعمتی گفت: مجلس تنها پناهگاه مردم نیست بلکه دولت، مجلس، سپاه، بسیج حتی شعرا رابط بین مردم و حکومت هستند بنابراین اگر وظیفه خود را به خوبی انجام دهند مردم اطمینان خواهد داشت که از وظایف عدول نشده است.

او گفت: در قوانین قبلی برای دادن اختیار به نماینده تا قبل از اعتبارنامه هرموضوع می‌تواند مطرح باشد. موضوع بعدی این است که در حین نمایندگی ساختاری به نام هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان داریم که الان نیز این هیئت انجام وظیفه و با تخلفات برخورد می‌کند، اما شان نمایندگی حرمت دارد. پس اگر قرار است نظارتی باشد که باید باشد سیستم نظارت بر رفتار نمایندگان می‌تواند بر موضوع اشراف داشته باشد و نظارت کند.

نعمتی گفت: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان حق عزل ندارد، ولی می‌تواند در صورت مسجل شدن جرم نماینده نسبت به استیضاح و عزل نماینده اقدام کند.


مرتبط با این خبر

  • حفظ امنیت بدون حضور نیرو‌های فرامنطقه‌ای

  • پیش‌بینی تولید 14 میلیون تن گندم

  • تشکیل نیروی واکنش سریع در مرزهای ایران و پاکستان

  • نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

  • وضعیت آب و هوا: بارش‌؛ پدیده غالب امروز و فردا

  • در کمیسیون امنیت ملی مجلس؛ بررسی طرح تقویت جایگاه سپاه در برابر آمریکا

  • پیش از آغاز گفتگو‌های دوجانبه: استقبال رئیس جمهور از نخست وزیر پاکستان

  • با حکم فرمانده معظم کل قوا؛ سرلشکر سلامی به فرماندهی کل سپاه منصوب شد

  • با اقدام اخیر آمریکا؛ ارتقای مرجعیت سپاه در مبارزه با تروریسم

  • براساس جدیدترین نظرسنجی، کاهش بی سابقه محبوبیت مکرون