صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search


رئیس مجلس: وزارت خارجه شائبه دست داشتن برخی دولت‌ها در حادثه تروریستی نیوزلند را بررسی کند


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز ضمن تبریک میلاد امام جواد (ع) و تبریک سال نو، تصریح کرد: لازم می‌دانم از ملت و دولت کشور دوست و برادر عراق به دلیل میزبانی که در سفر رئیس جمهور به عراق داشتند و در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی، همکاری‌های سیاسی و امنیتی و همچنین گفت وگو‌هایی که در زمینه توسعه همکاری‌های زیارتی و توریستی بین دو کشور فراهم شد، تشکر کنم.
وی ادامه داد: همچنین در زمینه توافقنامه 1975 نیز تصمیمات بسیار ارزشمند و خوبی گرفته شد و با دقت نظر و رفتار صمیمانه همراه بود که لازم است از ملت رشید عراق و همچنین دولت و همه احزاب و گروه‌ها که در این سفر همکاری داشتند، تقدیر کنم.
لاریجانی با اشاره به دیدار رئیس جمهور با آیت الله سیستانی، این دیدار را بسیار سودمند ارزیابی و از این بابت از این مرجع عالیقدر شیعه تشکر کرد و گفت: همچنین ضرورت دارد که وزارت امور خارجه پیگیر اجرایی شدن توافقات صورت گرفته در این سفر باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین به موضوع حمله تروریستی اخیر نیوزلند اشاره و اظهار کرد: این حمله وحشیانه تروریستی را به مسلمانان جهان تسلیت می‌گوییم. این حادثه، رخدادی هشدار دهنده است که ضرورت دارد کشور‌های اروپایی نسبت به این حرکت‌های زیر پوستی تروریستی که گاهی ظاهری متفاوت، ولی ماهیت تروریستی دارد، مراقبت‌های لازم را داشته باشند.
وی اضافه کرد: البته سال هاست رفتار و افکاری که در اروپا تبلیغ می‌شود، در زمینه هراس از مسلمانان و تفکر اسلامی است که گاهی چنین نتایجی به بار می‌آورد البته ما مشکوک هستیم این حادثه فقط به بهانه نژادپرستانه بوده امکان دارد پشت صحنه‌های مهم تری داشته باشد و دولت‌هایی در آن نقش دارند که ابعاد مختلف این حادثه باید کشف شود و وزارت خارجه باید از سازمان کنفرانس اسلامی و دبیرکل بین المجالس اسلامی بخواهد که این موضوع را پیگیری و ریشه یابی کند.
رئیس مجلس با تاکید بر اینکه نباید از کنار این جنایت وحشیانه به سادگی عبور کرد، گفت: گرچه این کشور‌ها اگر تاکنون درست رفتار می‌کردند این جرات را به تروریست‌ها نمی‌دادند که چنین اتفاقی رخ دهد.

دکترلاریجانی از تلاش‌های نمایندگان مجلس در سال 97 در صحن، کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مختلف تشکر کرد و گفت: سال 97 به خاطر شیطنت‌هایی که آمریکایی‌ها در زمینه توافق هسته‌ای داشتند تلاطم‌هایی از نظر اقتصادی برای کشور به وجود آمد و دغدغه اصلی نمایندگان نیز این بود که با حضور در مناطق و گفت وگو و تلاش با مدیران اجرایی استان‌ها در سطح ملی این مشکلات را کاهش دهند.
رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امیدواریم سال آینده، سال پرفروغی برای کشور باشد و اتحاد ملت قوی‌تر و اشتغال کارآمدتری برای مردم به ویژه جوانان ایجاد شود که البته این مسئله همت نمایندگان را نیز می‌طلبد، امیدواریم سال آینده سالی پر از آرامش برای ملت ایران و همکاران در مجلس شورای اسلامی و همچنین خانواده‌های شما نمایندگان باشد.


تصمیم گیری درباره گوشت و گندم در شورای عالی امنیت ملی
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مشهد گفت: در موضوع گوشت، گندم و همچنین قاچاق دام مولد تصمیماتی در شورای عالی امنیت ملی گرفته شده است.
نصرالله پژمانفر در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکر ماده 99 آئین نامه داخلی مجلس گفت: همان طور که مستحضر هستید در آئین نامه تشکیل جلسات و رعایت ترتیب جلسات به عهده رئیس جلسه است.
وی افزود: همانطور که می‌دانید برای برگزاری جلسات مجلس هم وقت بسیاری گذاشته می‌شود و هم بسیاری از مسائل متعدد است که در نوبت قرار گرفته است، گاهی عمر مجلس می‌گذرد و نهایتا به دلیل جلسات ما نمی‌توانیم برخی مسائل را بررسی کنیم. امروز ما در حوزه‌های انتخابیه بودیم از جمله خود بنده و خودمان را رساندیم به مجلس، اما می‌گویند که هیات رئیسه تصمیم گرفته که فردا جلسه‌ای نباشد. این یک تذکر بنده است.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز با توجه به مشکلی که در حوزه گوشت کشور داریم باید موضوع قاچاق پیگیری و از خروج دام زنده جلوگیری شود. گزارشی به دست بنده رسیده است که دام زنده مولد قاچاق می‌شود.
وی افزود: نکته دیگر خروج گندم است و موضوع پیش خرید کردن گندم است، آقای دکتر موضوع گندم خیلی با گوشت متفاوت است و به نان مردم مربوط می‌شود و غذای اصلی مردم است. اگر دولت با این برنامه‌ای که دارد و هیچ تکلیفی نسبت به این موضوع ندارد اگر دولت برنامه ریزی نکند و از آن طرف دلال‌ها گندم را پیش خرید کنند، ما با مشکل مواجه می‌شویم.
نماینده مردم مشهد در مجلس ادامه داد: ما وقتی به آقایان تذکر می‌دهیم می‌گویند نگران نباشید ما گندم را وارد می‌کنیم، ما می‌گوییم همان قیمتی که می‌خواهید وارد کنید به کشاورزان بدهید چرا امروز قیمت تضمینی گندم را با 1600 تومان می‌بندند و نامه‌ای هم نوشته شده است که باید 2 هزار تومان باشد، اما متاسفانه این کار عملی نشد.
دکتر لاریجانی در پاسخ گفت: در مورد نگرانی که شما می‌فرمایید در موضوع گوشت و گندم و همین طور قاچاق دام مولد درست است، تصمیماتی هم گرفته شده است.
رئیس مجلس ادامه داد: هم در شورای عالی امنیت ملی تصمیم گیری شد و به سپاه پاسداران هم در بعضی بخش‌ها مسئولیت داده شد که با قاچاق مبارزه کنند و با نیروی انتظامی در این رابطه همکاری کنند و در این موضوع تصمیم گیری شده است و باید ببنیم ساز و کار آن چگونه است.


بیانیه نمایندگان مجلس در محکومیت حمله تروریستی به مسلمانان در نیوزلند
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیانیه نمایندگان درخصوص محکومیت حمله تروریستی به مسجدی در نیوزلند را که باعث شهادت جمعی از مسلمانان شد قرائت کرد.
احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، این بیانیه را به این شرح قرائت کرد:
بسم الله الرحمن الرحیم
جنایت تروریستی و وحشیانه تروریست‌ها در کشور نیوزلند و کشتار ددمنشانه جمعی از مسلمانان و نمازگزاران جمعه، قلب همه انسان‌های آزاداندیش جهان را به درد آورد.
بدون شک این جنایت ثابت کرد که مسلمان بودن برای تروریست‌های دست پرورده قدرت‌های استکباری خود به خود جرم نابخشودنی است.
در عین حال جنایت مذکور ثابت کرد برای مستکبران جهانی، حقوق بشر و حق حیات انسانی صرفاً ابزاری برای پیشبرد مطامع غیرانسانی آن‌ها محسوب می‌شود، فلذا با استاندارد‌های دوگانه شاهد آن هستیم که مهر سکوت بر لب زده اند.
ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن محکومیت شدید فاجعه تروریستی ازدستگاه دیپلماسی کشور می‌خواهیم که فعالانه با مجامع بین المللی و سازمان‌های جهانی و اسلامی از جمله سازمان همکاری اسلامی تماس گرفته و نشست فوق العاده‌ای در این زمینه برگزار نماید و با جدیت تمام و ارائه راهکار‌های عملی مانع چنین اقداماتی در سطح جهان گشته و با مقابله با هرگونه سوءاستفاده از نام اسلام و مسلمانان از بکارگیری استاندارد‌های دوگانه در مقابل تروریست‌ها و پدیده شوم تروریست جلوگیری کند.
این بیانیه به امضای تمامی نمایندگان حاضر در صحن مجلس رسیده است

مرتبط با این خبر

  • حفظ امنیت بدون حضور نیرو‌های فرامنطقه‌ای

  • پیش‌بینی تولید 14 میلیون تن گندم

  • تشکیل نیروی واکنش سریع در مرزهای ایران و پاکستان

  • نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

  • وضعیت آب و هوا: بارش‌؛ پدیده غالب امروز و فردا

  • در کمیسیون امنیت ملی مجلس؛ بررسی طرح تقویت جایگاه سپاه در برابر آمریکا

  • پیش از آغاز گفتگو‌های دوجانبه: استقبال رئیس جمهور از نخست وزیر پاکستان

  • با حکم فرمانده معظم کل قوا؛ سرلشکر سلامی به فرماندهی کل سپاه منصوب شد

  • با اقدام اخیر آمریکا؛ ارتقای مرجعیت سپاه در مبارزه با تروریسم

  • براساس جدیدترین نظرسنجی، کاهش بی سابقه محبوبیت مکرون