صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search


دولت همه توان خود را به کار گرفته است و ما نه تنها به آینده ناامید نیستیم بلکه امیدوار هستیمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای روحانی پس از آخرین نشست هیئت دولت در سال 97 در جمع خبرنگاران ضمن تبریک سال نو افزود: مایلم اینجا نکاتی را درباره سال 97 که در روزهای پایانی آن هستیم اشاره کنم.
رئیس جمهور گفت: در سال 97 مردم بزرگ ایران، هم سختی ها و مشکلاتی داشتند و هم حماسه های بسیار بزرگی آفریدند.
وی با بیان این که در این سختی ها و مشکلات، دشمنان این ملت همه توان خود را علیه ملت ایران به کار بردند اظهار داشت: ما شاهد نامهربانی طبیعت هم بودیم و در تابستان سالی که رو به پایان آن هستیم هم مردم از لحاظ آب و هم از لحاظ برق در ساعات و هفته هایی در مضیقه بودند.
رئیس جمهور گفت: الحمدلله وزارت نیرو در این زمینه تلاش های بسیار خوبی انجام داده و خداوند نیز رحمت خود را بر ما نازل کرده است، ان شاءالله امیدواریم سال آینده این مشکلات نباشد یا بسیار کم باشد.
آقای روحانی افزود: مردم ما می دانند که در سال گذشته ما 4 هزار مگاوات برق آبی خود را به دلیل شرایط دریاچه ها از دست دادیم، در شرایطی که آب و برق کم بود و مردم در مضیقه قرار گرفتند اما امسال اولاً در طول سالی که رو به پایان هستیم 8 نیروگاه به مدار آمده با بیش از هزار مگاوات که این قدم بسیار مهمی است و هم از طرف دیگر ما یک و یک دهم میلیارد متر مکعب آب را امسال مهار کردیم و در سال آینده نیز همین مقدار یا کمی بیشتر را مهار خواهیم کرد.
رئیس جمهور ادامه داد: البته خدمات دیگری نیز برای روستائیان در سال 97 انجام شده و ما بیش از هزار و 500 روستا را آبرسانی کردیم و ان شاءالله سال آینده این رقم بیشتر نیز خواهد شد.
وی با اشاره به خدمات ارائه شده به روستائیان افزود: به 3 هزار روستا نیز گازرسانی شده و ان شاءالله سال آینده نیز این روند را ادامه خواهیم داد.
آقای روحانی گفت: در برق رسانی نیز تقریباً همه روستاهای با جمعیت بالای 10 خانوار دارای برق هستند و تقریباً این روند تکمیل شده است.

ملت نمی گذارد دشمن به اهدافش برسد
رئیس جمهور گفت: هدف آمریکا بازگشت به تهران و تسلط بر مردم است اما مردم مقاوم و مبارز ما این اجازه را نمی دهند
آقای روحانی در ادامه سخنان خود پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: اگر مشکل جدی در کشور وجود داشت دولت هم به فکر بود ولی بعضی اتهام می زنند که دولت برای مشکلات مردم برنامه ریزی نمی کند در صورتی که این چنین نیست.
وی ادامه داد: دولت مشکلات مردم را می داند و برای رفعشان برنامه ریزی می کند ما می دانیم که مردم در تابستان مشکل زیست محیطی داشتند و به همین دلیل بیش از 30 طرح فاضلاب و 9 بخش پالایش آب را به ثمر رساندیم .
رئیس جمهور گفت: مشکل دوم ما پس از نامهربانی طبیعت ، دشمنان قسم خورده ما بودند که با تمام توان آمدند تا جلوی پیشرفت کشور را بگیرند آمریکایی ها از تعهداتشان خارج شدند و به قول خودشان شدیدترین تحریم ها را بر ما اعمال کردند .
وی افزود: هدف آنها هم بازگشت به تهران و تسلط بر مردم ایران است اما این هدف امکان پذیر نیست ملتی که از دهه چهل تا چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایستادگی و مقاومت کردند نمی گذارند دشمن به اهداف خود برسد در عین حال آنها فشارهایشان را به ما اعمال می کنند.
به آینده امیدواریم
­رئیس جمهور گفت: دولت همه توان خود را به کار گرفته است و ما نه تنها به آینده ناامید نیستیم بلکه امیدوار هستیم.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود جمع خبرنگاران تاکید کرد : ما یک کاروان امید در ملت ایران هستیم و هدف ما روشن بود اینکه بتوانیم به قله ها برسیم اما در این مسیر راهزنان به ما حمله کردند و ما متوقف شدیم.
وی افزود: این را در نظر بگیرید که قدرت بزرگی مثل امریکا و سایر کشورها دست به دست هم دادند تا ملت ایران را به زانو در بیاورند و در زمینه ارز و قیمت کالاها برای ما مشکل ایجاد کردند.
آقای روحانی اضافه کرد: اما دولت ایران ناامید و خسته نشد و دست روی دست نگذاشت ما به فکر بودیم که چگونه این نابسامانی ها را مهار کنیم چنانچه توانستیم تا حدی قیمت ارز را کنترل کنیم و مهار نسبی ایجاد شد اما این به آن معنی نیست که تعادل ایجاد شده است.
وی افزود: همانطور که در بحث تورم هم دشمنان می خواستند تورم بالا برود و روند صعودی داشته باشد چنانچه همین موضوع در شهریور و مهرماه مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کرد اما توانستیم تورم را به یک و شش دهم برسانیم و تاحدی مهار کنیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه ما می دانیم که فشار و سختی بر مردم وارد شده است و مردم امسال را با سختی و فشار گذرانده اند گفت: هدف من این است و دولت تمام توان خود را به کار گرفت که این سختی ها را کاهش دهیم و ما به آینده نه تنها ناامید نیستیم بلکه امیدواریم.
از آمریکا با عنوان جنایت علیه بشریت شکایت می کنیم
رئیس جمهور گفت: معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزیر دادگستری و وزیر خارجه مسئول تدوین لایحه شکوائیه ای­ علیه آمریکا­ به عنوان جنایت علیه بشریت هستند.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود پس از آخرین نشست هیات دولت در سال 97 تصریح کرد: وظیفه مهم رسانه ها ایجاد امید بیشتر و وحدت در جامعه است که با این دو اصل باید به آینده ای روشن امیدوار و­ با یکدیگر متحد باشیم، البته­ سختی ها و مشکلاتی وجود دارد که می توانیم از آنها عبور کنیم.
وی ادامه داد: تلاش های آمریکا برای دستیابی به اهدافش در این مدت تقریبا ناموفق بوده است، روزی که آمریکا از برجام خارج شد انتظار داشت که روز بعد ایران خارج شود و اروپایی ها نیز از آنها حمایت کنند و تنها نمانند اما به هیچ کدام از اهدافش نرسید.
رئیس جمهور تصریح کرد: ما حساب شده و بر مبنای منافع ملی خودمان حرکت کردیم که هم اکنون نیز مورد تحسین همه کشورها هستیم یعنی دقت در کار و محاسبات ما­ از رفتار آمریکایی ها منجر به برهم خوردن نقشه آنها شد، آمریکایی ها می خواستند از برجام خارج شوند، فردا ما از برجام خارج شویم و پس فردا به شورای امنیت سازمان ملل برویم و تمام تحریم های سازمان ملل بازگردد.
آقای روحانی با بیان اینکه آمریکایی ها فکر نمی کردند که ما چنین عمل کنیم گفت: اروپا هم زیر بار آمریکا نرفت،­ به غیر از چند کشور معدود امروز همه کشورها از لحاظ سیاسی، منطقی و حقوقی پشتیبان جمهوری اسلامی ایران هستند.
رئیس جمهور با اشاره به موفقیت های حقوقی کشورمان در مجامع جهانی، تصریح کرد: هم در دادگاه بین المللی لاهه و هم در دادگاه های اروپایی ها چند رای به نفع کشورمان به دست آوردیم­ بدین معناست که ما توانستیم از لحاظ حقوقی در این زمینه ها آمریکا را شکست دهیم و البته این راه باید ادامه یابد.
آقای روحانی افزود: معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزیر دادگستری و وزیر خارجه مسئول­ هستند تا­ علیه همه آنهایی که در آمریکا در طراحی و اجرای تحریم ها علیه ایران دخالت دارند به عنوان جنایت علیه بشریت لایحه شکوائیه ای تدوین کنند تا در یک دادگاه صالح داخلی مطرح شود و اگر دادگاه به نفع این لایحه حکم دهد دولت در مراحل بعد این لایحه را پیگیری می کند.
رئیس جمهور گفت: اقدام آمریکا علیه حکومت و فناوری هسته ای ایران نبوده بلکه علیه سلامت­ و محیط زیست و زندگی عادی و مواد غذایی و دارویی مردم بوده است لذا در این لایحه قضایی ­به طور شفاف اقداماتی که باید در آینده انجام شود، روشن می شود.
آقای روحانی افزود: ما نیاز به ابزار جدیدی داشتیم تا از این مرحله عبور کنیم، من یک بار به صورت­ خصوصی خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و یک­بار طی یک سخنرانی و بار دیگر در جمع چندین نفر از مسئولان رده بالای حکومت اعلام کردم که ما امروز در شرایط جنگ روانی و اقتصادی هستیم و آیا شما قبول دارید که ما در شرایط جنگ هستیم یا نه؟ ایشان (مقام معظم رهبری) فرمودند؛ بله من قبول دارم که در شرایط جنگ هستیم.
کمکهای کالایی ادامه می یابد
­رئیس جمهور گفت: کمک های کالایی که به صورت نوبه ای در سال گذشته انجام دادیم در سال آینده نیز ادامه خواهیم داد و هم از ستاد حمایت و هم از تعزیرات خواهش می کنم بیش از گذشته در صحنه باشند.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جمع خبرنگاران افزود: ما نیاز به ابزار جدیدی داشتیم تا از این مرحله عبور کنیم، من یک بار به صورت خصوصی خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و یک بار طی یک سخنرانی و بار دیگر در جمع چندین نفر از مسئولان رده بالای حکومت اعلام کردم که ما امروز در شرایط جنگ روانی و اقتصادی هستیم و آیا شما قبول دارید که ما در شرایط جنگ هستیم یا نه؟ ایشان (مقام معظم رهبری) فرمودند؛ بله من قبول دارم که در شرایط جنگ هستیم،گفتم آیا قبول دارید که در شرایط جنگ، کشور نیاز به یک فرمانده دارد که آن جنگ را اداره کند، و همه کمک کنند مانند زمان جنگ تحمیلی که امام فرمانده بودند و سپس بخشی از فرماندهی را به آیت الله هاشمی و بخشی را به مقام معظم رهبری که آن زمان رئیس جمهور بودند واگذار کردند و همه اطاعت می کردیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه همه کشور از آنچه که اینها می گفتند اطاعت می کردند و مسائل را به پیش بردیم اظهار داشت: من پیشنهاد کردم که فرماندهی این جنگ را خود مقام معظم رهبری قبول کنند گفتم آقا شما این فرماندهی را قبول کنید و ما همه تابع هستیم، همه در کنار شما هستیم و دولت با همه توان فرامین شما را اجرا می کند.
آقای روحانی ادامه داد: ایشان هم در جلسه خصوصی و هم در جلسه ای که عده ای دیگری از مسئولان بودند فرمودند بله زمان جنگ است و ما نیاز به فرمانده داریم ولی این فرمانده باید رئیس جمهور کشور باشد.
رئیس جمهور افزود: می خواهم بگویم که ما مسیر را برای اینکه بتوانیم مشکلات را حل و فصل کنیم از لحاظ ساختاری هم وارد شده و قدم های لازم را برداشته ایم، خود مقام معظم رهبری گفتند روسای سه قوه و تعداد دیگری از افرادی که مشخص هستند در شورای عالی هماهنگی اقتصادی با هم بنشینند و تصمیماتی که ضروری می دانند اتخاذ کنند و تصمیمات این جلسه باید برای همه لازم الاجرا باشد.
آقای روحانی گفت: این موضوع دست ما را مانند بحث ارز باز کرد ، تصمیمات زیادی گرفتیم و من می خواهم به ملت بزرگ ایران بگویم که مطمئن باشند که ما لحظه ای از توطئه های دشمن غفلت نمی کنیم و لحظه ای از مشکلات مردم نیز غفلت نمی کنیم و با همه توان می خواهیم این مشکلات را در حد توانمان حل کنیم.
رئیس جمهور اظهار داشت: ما برای افرادی که حقوق ثابت دارند و در سختی بیشتری قرار دارند، در حدی که توانسته ایم یعنی 20 درصد با ترتیبی که مجلس تغییر داده و قانون شده اضافه کرده ایم ، هم برای بازنشستگان و هم برای شاغلین، البته برای کارگران نیز در همین هفته تصمیم گیری می شود .
آقای روحانی گفت: در بخش پزشکی نیز ما امروز تصمیم لازم را اتخاذ کردیم بنابراین ما این راه را ادامه می دهیم و همچنین اقشار بسیار مستضعف جامعه از افراد تحت پوشش امداد و بهزیستی، ما حتی پشت نوبتی ها را نیز وارد کرده ایم و در حد توانمان به آنها نیز کمک می کنیم و همانگونه که من در یک سخنرانی اشاره کردم، پرداختی ما نسبت به چند سال پیش الان بیش از چهاربرابر است اما در عین حال نیازمندی آنها حتما بیشتر از آن چیزی است که ما امروز به آنها پرداخت می کنیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه همه توانمان برای سال آینده اشتغال مردم است اظهار داشت: همه توان مان برای این است که تولید بتواند راه خودش را ادامه بدهد و کالاهای اساسی در دسترس مردم قرار بگیرد.
آقای روحانی افزود: تقریبا امسال فکر می کنم تا پایان سال ما به فکر 13 تا 14 میلیارد بودیم اما احتمالا حدود 15 میلیارد ما برای کالاهای اساسی پرداخت کرده ایم و سال آینده نیز این کار را ادامه خواهیم داد .
رئیس جمهور گفت: شیوه ای که ما انجام داده ایم بعضی ها ایراد دارند در مجلس و بعضی ها هم ایراد دارند در دولت، ممکن است در سال آینده در شیوه خود تغییراتی ایجاد کنیم ولی اصل اینکه 15 میلیارد دلار را در اختیار بگذاریم تا کالاهای اساسی به وفور در اختیار مردم قرار بگیرد و مردم در تامین کالاهای اساسی در زحمت نباشند ، حتما این مسیر و راه را ادامه می دهیم.
آقای روحانی ادامه داد: کمک های کالایی که نوبه ای در سال گذشته انجام داده ایم در سال آینده نیز ادامه خواهیم داد و من اینجا هم از ستاد حمایت و هم از تعزیرات خواهش می کنم که بیش از گذشته در صحنه باشند .
با اتحاد از پس مشکلات برمی آییم
­رئیس جمهور تاکید کرد: اگر همه متحد باشیم می توانیم از موانع عبور کنیم و دولت به تنهایی نمی تواند از پس مشکلات برآید.
آقای روحانی پس از پایان آخرین جلسه دولت در سال 97 در جمع خبرنگاران گفت: اینکه دولت با سختی ارز را تهیه می کند ، گوشت می خرد ، با کشتی یا هواپیما یا هر وسیله دیگری حمل می کند و به مغازه می رساند تا در اختیار مردم قرار بگیرد عده ای بسیار خوب، سالم و عادلانه آن را در اختیار مردم می گذارند و عده ای دیگر هم در قسمت های دیگر مغازه مثل پستو پنهان می کنند طرز برخورد این افراد انصاف نیست، من قبول دارم که اکثریت واردکنندگان و صادرکنندگان ما افراد بسیار خوبی هستند ولی متاسفانه در بین آنها هستند افرادی که حقوق مردم را مراعات نمی کنند و به فکر منافع زودگذر خودشان هستند.
وی افزود: من می دانم اکثر مغازه دارها و کسبه افرادی متدین هستند و مردم را دوست دارند اما متاسفانه در بین آنها هستند کسانی که مراعات نمی کنند در این مقطع باید تعزیرات و ستاد حمایت بیش از پیش فعال شود و قوه قضائیه هم همان طور که در این چندماه کمک کرده است باز باید بیشتر کمک کند و مردم هم باید همه به کمک همدیگر بیایند ما در شرایطی هستیم که اگر همه متحد باشیم می توانیم از موانع عبور کنیم، دولت به تنهایی نمی تواند این مشکلات را حل و فصل کند.
رئیس جمهور گفت: اگر همه ما کمک کنیم بطور حتم می توانیم از مسائل و مشکلات عبور کنیم امیدوارم در سال آینده با وحدت، هماهنگی و تلاش بیشتر بتوانیم شرایط بهتری داشته باشیم و به کمک خداوند دشمن را از مسیر و اقدامات ناروایی که تاکنون انجام داده است ناامید کنیم.

وی افزود: ایام نوروز ایام سفر و نشاط مردم ایران است ، از همه خواهش می کنم به همدیگر یاری رسانیم و کمک کنیم تا سفرهای سالمی داشته باشیم و مردم به سلامت از سفرها بازگردند و همه مامورینی که در سفر نوروزی مسئولیت های مختلف برای اسکان و کمک به مردم در جاده ها دارند بتوانند بیش از پیش ادای وظیفه کنند.
رئیس جمهور گفت: بخش بهداشت، اورژانس و هلال احمر تلاش خود را مضاعف کنند ، از همه دستگاهها که وظایف خاصی در ایام تعطیلات دارند می خواهم در ایام عید حضور و نظارت جدی داشته باشند و به دقت به وظایف خود عمل کنند.
آقای روحانی افزود: از همه رسانه ها و اصحاب خبر تشکر می کنم که در طول سال در کنار مردم بودند و تلاش کردند تا مسائل و وقایع را برای آنها بیان کنند رسانه ها حتی دولت را نقد کردند ، همه این نقدها می تواند برای ما مهم و بسیار ارزشمند باشد، نقد سازنده برای ما ارزشمند است و تشکر می کنم از کسانی که از ما انتقاد و عملکردمان را نقد می کنند اما حتماً​ نباید مردم را مایوس و یا شکافی ایجاد کرد در عین حال نباید خدمتگزاران را متهم کرد .
وی تاکید کرد : من شهادت می دهم همه بخش های دستگاه اجرایی، همه وزرا و معاونین در رده های مختلف مسئولیت در استان ها و شهرستان ها همه در تلاش هستند ، نقص هایی هم وجود دارد ، اصحاب رسانه باید این نقص ها را تذکر دهند و انتقاد کنند ، اصحاب رسانه باید به مردم امید دهند و نکته آخر اینکه دشمن و توطئه گر اصلی را از یاد نبریم.

نباید دشمن اصلی را از یاد ببریم
­رئیس جمهور گفت : هرچه لعنت دارید بر آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه بفرستید

آقای روحانی در پایان سخنان خود پس از آخرین نشست هئیت دولت در سال 97 در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به علت اصلی به وجود آمدن شرایط کنونی کشور تصریح کرد : به هیچ وجه نباید دشمن اصلی را از یاد ببریم و هرچه لعنت داریم بر کسانی بفرستیم که عامل اصلی به وجود آمدن شرایط کنونی هستند.
وی امریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه را عوامل اصلی ایجاد شرایط کنونی در کشور دانست و گفت : با این شرایط مدیریت حاکم بر کشور توانست طرحهای بزرگی همچون بهره برداری ازچهار فاز نفت وگاز پارس جنوبی با 11 میلیارد دلار سرمایه گذاری، اتصال چهار استان کشور به شبکه راه آهن سراسری ، گازرسانی، آبرسانی و برق رسانی به روستاهای کشور و طرح عظیم تحول سلامت را با موفقیت به سرانجام برساند .
آقای روحانی افزود : همه تلاش دولت بر عدم افزایش پرداختی از جیب بیماران در قالب طرح تحول سلامت است و اخیرا وزیربهداشت پیشنهاد داده تا سهم 33 درصدی پرداختی از جیب بیماران تا پایان دولت دوازدهم به 25 درصد کاهش یابد که دولت با این پیشنهاد موافق است .
وی سال آینده را مزین به نام مبارک مولا امیرالمومنین علی بن ابیطالب (ع) دانست و گفت : سرآغاز سال 98 با میلاد مولا امیرالمومنین (ع) همراه است و پایان این سال هم با سالروز میلاد ایشان مصادف است و امیدواریم این سال که مزین به نام امیرالمومنین (ع) است بر همه مردم و اصحاب رسانه مبارک باشد و دولت هم برای سال آینده طرحهایی در دستور کار دارد که به اطلاع مردم خواهد رسید.عکس یادگاری رئیس جمهور با خبرنگاران

رئیس جمهور پس از اخرین جلسه هیات دولت در سال 97 باخبرنگاران ، تصویربرداران و عکاسان حاضر در دولت عکس یادگاری گرفت.
برخی از اعضای دولت هم رئیس جمهور را همراهی کردند.

مرتبط با این خبر

  • حفظ امنیت بدون حضور نیرو‌های فرامنطقه‌ای

  • پیش‌بینی تولید 14 میلیون تن گندم

  • تشکیل نیروی واکنش سریع در مرزهای ایران و پاکستان

  • نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

  • وضعیت آب و هوا: بارش‌؛ پدیده غالب امروز و فردا

  • در کمیسیون امنیت ملی مجلس؛ بررسی طرح تقویت جایگاه سپاه در برابر آمریکا

  • پیش از آغاز گفتگو‌های دوجانبه: استقبال رئیس جمهور از نخست وزیر پاکستان

  • با حکم فرمانده معظم کل قوا؛ سرلشکر سلامی به فرماندهی کل سپاه منصوب شد

  • با اقدام اخیر آمریکا؛ ارتقای مرجعیت سپاه در مبارزه با تروریسم

  • براساس جدیدترین نظرسنجی، کاهش بی سابقه محبوبیت مکرون