صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

برنامه صادرات برق و اتصال برق و گاز به عراق و در آینده نفت ادامه پیدا خواهد کرد


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، آقای روحانی در نشست خبری مشترک با عادل عبدالمهدی ­نخست وزیر عراق در جمع خبرنگاران ضمن تشکر از نخست وزیر عراق و هیأت همراه برای سفر به ایران از میهمان نوازی ملت و دولت عراق در سفر ماه گذشته هیأت ایرانی به این کشور تشکر کرد.
رئیس جمهور گفت: روابط بین دو ملت عراق و ایران روابط تاریخی عمیقی است که در طول قرنها به عنوان دو همسایه تلاش های خوبی برای توسعه آن صورت گرفته و شرایط امروز شرایط خوبی بین ایران و عراق و همچنین منطقه برای توسعه است.

آقای روحانی اجرایی شدن همه توافقات بین دو کشور در جریان سفر ماه گذشته خود و هیأت همراه به بغداد را از مهمترین محور مذاکرات امروز با نخست وزیر عراق برشمرد و افزود : اولین توافق ما تا امروز که اجرایی و عملیاتی شده رایگان شدن ویزا بین ایران و عراق است و این موضوع به نزدیک تر شدن روابط دو ملت و تسهیل همکاری های دو کشور کمک شایانی می کند.
رئیس جمهور همچنین توافق برای لایروبی اروند رود را از دیگر محورهای مورد مذاکره با هیأت عراقی ذکر کرد و گفت: توافق شد تا پایان ماه رمضان برنامه های فنی این توافق صورت گیرد و پس از آن شاهد شروع عملیات مغروق ها و سپس لایروبی باشیم.
آقای روحانی افزود: همچنین طرح مهم اتصال راه آهن ایران و عراق که فعلاً اتصال شلمچه به بصره مورد تأکید است و در آینده مسیرهای مختلفی تعقیب خواهد شد نیز مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و امیدواریم توافقات فنی انجام و پس از ماه مبارک رمضان عملیات اجرایی آن آغاز شود.
رئیس جمهور تأکید کرد: برنامه صادرات برق و اتصال برق و گاز به عراق و در آینده نفت ادامه پیدا خواهد کرد و ما آماده هستیم بین دو کشور اتصالات خوبی در این زمینه برقرار شود و همچنین این موضوع را برای سایر کشورهای منطقه نیز تسریع کنیم.
وی افزود: در ماه های گذشته قدم های بسیار خوبی در زمینه روابط مالی، پولی و بانکی بین دو کشور برداشته شده و امیدواریم در سفر آینده رئیس کل بانک مرکزی ایران به عراق شاهد تکمیل این اقدامات برای ارتباطات بیشتر بانکی باشیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه روابط تجاری ایران و عراق روابط بسیار خوبی است گفت: برنامه ما در آینده برای حجم مبادلات تجاری 20 میلیاردی بین دو کشور است و امیدواریم در ماه ها و سال های آینده هر چه زودتر به این نقطه برسیم.
آقای روحانی توافق برای ایجاد شهرک های صنعتی در نقاط مرزی را از جمله توافقات دو کشور در سفر خود به عراق دانست و افزود: امروز نیز توافق کردیم که یک شهرک در جنوب و یک شهرک در منطقه غرب و اقلیم به عنوان مبنای کار ایجاد شود.
رئیس جمهور گفت: موضوع استاندارد برای کالاهای دو طرف و همچنین دارو و تجهیزات پزشکی نیز در این دوره از مذاکرات مورد تأکید قرار گرفت و امیدوارم شرکت های استاندارد ایران و عراق اقدامات خود را در این زمینه تسریع بخشند.
آقای روحانی با اشاره به روابط خوب علمی و تحقیقاتی بین ایران و عراق و ارتباط صمیمانه بین حوزه های نجف و قم افزود: امروز نه تنها ارتباط بین حوزه های علمیه بلکه امیدواریم ارتباط دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و علمی دو کشور روز به روز بیشتر از گذشته باشد و ما آمادگی روابط نزدیکتر علمی بین دو کشور را داریم.

ایران و عراق همکاریهای مرزی را گسترش می دهند
رئیس جمهور گفت:­ ایران و عراق همکاریهای مرزی را برای امنیت کشور و مبارزه با تروریسم و همچنین مواد مخدر و قاچاق ادامه خواهند داد.
آقای روحانی در نشست خبری مشترک با عادل عبدالمهدی ­نخست وزیر عراق در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه موضوع امنیت برای هر دو کشور از اهمیت ویژه ای بر خوردار است خاطرنشان کرد: بنابراین ما همکاری های مرزی را برای امنیت کشور و مبارزه با تروریسم و همچنین مواد مخدر و قاچاق ادامه خواهیم داد و امیدوارم این روابط قویتر شود .
وی با تاکید براینکه امروز در وزارت کشور دو طرف در این زمینه مذاکراتی خواهند داشت تاکید کرد : برای مبارزه قوی تر­ با تروریسم که گاهی­ اوقات شاهد مشکلات مرز اقلیم در شمال غرب هستیم حتما با همکاری همدیگر جلوی این مشکلات را خواهیم گرفت.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه موضوع منطقه یکی از مسائلی بودکه مورد بحث دو طرف قرار گرفت خاطر نشان کرد: در­بسیاری­ از مسائل منطقه نظرات ما مشترک است و نظرات واحدی داریم از جمله در زمینه اینکه قدس پایتخت دایمی فلسطین خواهد بود و جولان بخش جدایی ناپذیر ازسرزمین سوریه است و هر چه سریعتر باید جنگ در یمن خاتمه پیدا کند و همچنین راه حل یمن راه حل سیاسی است و ثبات امنیت در کل منطقه مورد اتفاق نظر دو طرف بود.


مرتبط با این خبر

  • حفظ امنیت بدون حضور نیرو‌های فرامنطقه‌ای

  • پیش‌بینی تولید 14 میلیون تن گندم

  • تشکیل نیروی واکنش سریع در مرزهای ایران و پاکستان

  • نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

  • وضعیت آب و هوا: بارش‌؛ پدیده غالب امروز و فردا

  • در کمیسیون امنیت ملی مجلس؛ بررسی طرح تقویت جایگاه سپاه در برابر آمریکا

  • پیش از آغاز گفتگو‌های دوجانبه: استقبال رئیس جمهور از نخست وزیر پاکستان

  • با حکم فرمانده معظم کل قوا؛ سرلشکر سلامی به فرماندهی کل سپاه منصوب شد

  • با اقدام اخیر آمریکا؛ ارتقای مرجعیت سپاه در مبارزه با تروریسم

  • براساس جدیدترین نظرسنجی، کاهش بی سابقه محبوبیت مکرون