صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سفیر فرانسه ترامپ را پادشاهی دهان بین، غیر قابل پیش بینی و جاهل توصیف کرد.


به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛ پایگاه اینترنتی نشریه ­نیویورک تایمز در گزارشی به قلم مورین داود (Maureen Dowd) تحت عنوان " خداحافظی با ترامپ و واشنگتن ", به انتشار ارزیابی های انتقادی ژرار آرو , سفیر فرانسه در آمریکا, از دولت دونالد ترامپ در پایان دوره فعالیت خود در واشنگتن دی سی پرداخته است.

ژرار آرو (Gérard Araud) ­سفیر فرانسه در آمریکا که دوره فعالیتش به پایان رسیده است، در گفتگو با نشریه نیویورک تایمز گفت: شما از واشنگتن دی سی خارج می شوید و نمی توانید دو روز را در سیاتل و شیکاگو سر کنید و کسی کلمه ترامپ را به زبان نیاورد.
این نشریه در پایگاه اینترنتی خود نوشت ژرار آرو در مصاحبه با نیویورک تایمز در پایان دوره خدمتش در آمریکا, ترامپ را به مثابه یک پادشاه دهان بین, غیر قابل پیش بینی و جاهل توصیف و از سیاستمداران و رسانه ها به خاطر بزرگنمایی و لاف زدن درباره ترامپ انتقاد کرد.
این دیپلمات فرانسوی که دوره خدمتش از دوران ریگان تا ترامپ ادامه داشته است گفت: شما شهری دارید که همگان از ناحیه ترامپ احساس ترس و نگرانی می کنند. سر هر میز شامی که می نشینید محال است کسی درباره ترامپ حرف نزند و نمی شود دو روز در سیاتل و شیکاگو سر کنید و درباره ترامپ حرفی نشنوید.
آرو تصریح کرد در آستانه انتخابات حساس سال 2016 این نکته را به دموکراتها خاطر نشان کرده بود که آمارها باید به آنها نشان داده باشد که بسیاری از آمریکایی ها به لحاظ اقتصادی در وضعیت شکننده ای قرار دارند.
وی افزود: من فکر می کنم دونالد ترامپ با نبوغ خود -و دقیقا از واژه نبوغ استفاده می کنم- این بحران را همان موقع احساس کرده بود.
آرو تصریح کرد به اعتقاد وی حزب جمهوریخواه آمریکا در شرایط کنونی به شدت " ترامپ زده " شده است.
سفیر فرانسه در آمریکا گفت: شما قبلا حزب جمهوریخواهی داشتید که به معنای واقعی کلمه اهل تجارت آزاد و در بحث سیاست خارجی, مداخله جو و در زمینه مسائل بودجه ای, خویشتندار بود و امروز ناگهان شما با حزب جمهوریخواهی طرف هستید که در چرخشی عجیب مدافع سیستم حمایت از تولیدات داخلی, ملی گرا و صاحب هویت دفاعی شده است. دقیقا همین اتفاق برای احزاب محافظه کار در سراسر دموکراسی های غربی در حال روی دادن است. سوسیال دموکراسی در اروپا به کما رفته است. و من فکر می کنم انتخابات سال 2020 در آمریکا کاملا شگفت انگیز خواهد بود زیرا حزب دموکرات باید به این سوال پاسخ دهد: معنای جناح چپ بودن در آمریکا چیست؟
آرو افزود: امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه مانند دموکراتها در سال 2016, موج خشم و نارضایتی زیر پوستی در جامعه را دست کم گرفته است.
وی گفت: مکرون تا حد زیادی توسط آرای افراد بهره مند از مزایای جهانی شدن در برابر آرای افراد محروم از مزایای جهانی شدن به سمت ریاست جمهوری انتخاب شد ولی نتوانست گستره پایگاه حمایتی خود را به افرادی ورای افراد بهره مند از این مزایا تعمیم و گسترش دهد.
وی با اشاره به شباهتهای بسیار میان مکرون و اوباما گفت: فکر می کنم هر دوی اینها آدمهایی زیادی منطقی بودند و از نظر خیلی ها این می تواند نکته ای منفی باشد. هر دوی آنها برای برقراری ارتباط با آدمهای معمولی کوچه و خیابان بیش از حد شیک و مجلسی بودند.
آرو ابراز عقیده می کند: رک بگویم مطبوعات و رسانه ها در آمریکا زیاده از حد ضد ترامپ هستند و من واکنش طبیعی ترامپ را در آوار شدن بر سر مطبوعات درک می کنم.
وی در ادامه گفت: البته حضور لایه های درونی قدرت امری واقعی است و وجود دارد ولی نه به آن شکل که بخواهد توطئه چینی کند. اما وقتی ترامپ به کاخ سفید آمد, اساسا بدون تیم و بدون تجربه, خیلی ها متقاعد شده بودند که می توانند افکار وی را دستکاری کنند ولی نه, به اعتقاد من نمی شود ذهن ترامپ را دستکاری کرد.


مرتبط با این خبر

  • شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا

  • سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی

  • دیدار علی ربیعی با رئیس جمهور

  • تاکید بر برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی

  • در روز‌های پس از شب‌های قدر؛ کاهش ساعت کاری ادارات دولتی

  • إنا أنزلناه فی لیلة القدر

  • از آزادی مطبوعات حمایت می‌کنیم

  • رگبار و رعد و برق در اکثر مناطق

  • خروج آمریکا از برجام اشتباه بود

  • اختصاص2500 میلیارد وام قرض‌الحسنه به 4 استان