صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

" منتظرم به من زنگ بزنند" این جمله‌ای است که رئیس جمهور آمریکا دو روز پیش گفت

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ " منتظرم به من زنگ بزنند" این جمله‌ای است که رئیس جمهور آمریکا دو روز پیش گفت. درست 48 ساعت بعد از بیانیه جان بولتون مشاور امنیت ملی خود که از اعزام یک ناو جنگی به خلیج فارس خبر داده بود.
بعد از صحبت‌های رییس جمهور آمریکا، وزیر امور خارجه وی با لحن تهدید آمیز درمورد ایران صحبت می‌کند. پمپئو 24 ساعت بعد از صحبت‌های تهدیدآمیز، در توییتی، لحن مسالمت جویانه به خود می‌گیرد و صحبت از مذاکره می‌کند.
به راستی آمریکایی‌ها به دنبال چه هستند؟ از یک طرف اعزام ناوی را که از یک ماه پیش برنامه ریزی شده بود، خرج فضاسازی‌های این روز‌ها می‌کنند و از طرف دیگر هم دم از مذاکره می‌زنند.
علاالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در این باره می‌گوید: امروز همگان شاهد هستند که آن‌ها از یک طرف با ورود ناو‌های خود به منطقه درصدد فضاسازی نظامی هستند و از طرفی با اعلام شماره تلفن شوی بی ارزش سیاسی برای مذاکره به راه می‌اندازند.
همچنین مصطفی کواکبیان دیگر عضو این کمیسیون معتقد است آمریکایی‌ها برای مطامع خود به دنبال جنگ روانی با ایران هستند و هدف از تبلیغات آنها، قدرت نمایی و به تعبیر خودشان ایجاد رعب و وحشت در بین مردم ایران است.
زهرا سعیدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم می‌گوید: هدف دشمن تنها ایجاد جنگ روانی در بین مردم است که البته کشور ما، کشور تحریم پذیری نیست و برغم مشکلات و سختی‌ها چهار دهه تحریم را پشت سر گذاشته ایم.
به نظر می‌رسد یکی از اهداف آمریکایی‌ها از این جنگ روانی و همچنین تشدید فشار‌های اقتصادی، ایجاد اشفتگی در بازار و فضای اقتصادی کشور باشد.
موضوعی که محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از آن به عنوان یک فرصت یاد می‌کند و می‌گوید: ما مسیر جنگ اقتصادی را که آن‌ها طراحی کردند به فرصتی برای اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه اقتصادی تبدیل می‌کنیم.
حاج بابایی عضو کمیسیون اموزش وتحقیقات مجلس نیز در این باره تاکید می‌کند: آمریکا با ایجاد فضای روانی نمی‌تواند به اهداف خود علیه جمهوری اسلامی ایران برسد چراکه مردم کاملا با این موضوع آشنایی دارند.
به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها با سناریوی تکراری پلیس بد و پلیس خوب و عملیات روانی، می‌خواهند با باج خواهی شروط دوازده گانه خود را به ملت ایران تحمیل کنند. در چنین شرایطی راهکار مقابله با این سناریو چیست؟
تابش عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است تلاش برای جلب رضایت مردم و حفظ وحدت مردم با حاکمیت راهکار اصلی مقابله با توطئه‌های امریکاست.
علی مطهری نایب رئیس مجلس نیز می‌گوید: امروز اتحاد و وحدت و همپوشانی قوای سه گانه بیش از هر روز دیگر گره گشای شرایط کنونی است و دولت به عنوان پیشانی این رویارویی باید در تصمیم گیری‌ها قاطع عمل کند.
آنچه مسلم است ایستادگی در برابر تهدید‌ها و تطمیع‌ها از یک طرف و همچنین تلاش مسئولان برای تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، مهمترین عامل برای فایق آمدن بر فضاسازی‌ها و فشار‌ها است.
جاسمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز تاکید می‌کند: جمهوری اسلامی ایران محکم بر اصولش پایبند است و امریکایی‌ها با تهدیدات نظامی که اخیرا به راه انداختند نمی‌توانند کاری از پیش ببرند.
حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با اشاره به اینکه اعتقاد داریم جنگ نخواهد شد، چون آمریکایی‌ها راهبردشان جنگ نیست، گفت: هیچ وقت فردی با ترامپ تماس نخواهد گرفت.
شرایط امریکا در منطقه به دلیل شکست طرح‌های منطقه‌ای و همچنین مشکلات ناشی از لشکرکشی‌های قبلی و همچنین شرایط اقتصادی این کشور، آمریکا را نسبت به سال‌ها و دهه‌های گذشته در موضع ضعیف تری قرار داده است. اگرچه در ظاهر شاهد هیاهو و تهدید هستیم، اما این هیاهو‌ها ناشی از ضعف است تا قدرت؛ بنابراین دوگانه سازی جنگ و صلح و یا جنگ و مذاکره، یک دوگانه غیرواقعی است و بیشتر به یک تله برای باج گیری می‌ماند و هرگونه محاسبه بر اساس این دوگانه غیرواقعی، درواقع گرفتار شدن در تله آمریکا است.

مرتبط با این خبر

  • شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا

  • سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی

  • دیدار علی ربیعی با رئیس جمهور

  • تاکید بر برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی

  • در روز‌های پس از شب‌های قدر؛ کاهش ساعت کاری ادارات دولتی

  • إنا أنزلناه فی لیلة القدر

  • از آزادی مطبوعات حمایت می‌کنیم

  • رگبار و رعد و برق در اکثر مناطق

  • خروج آمریکا از برجام اشتباه بود

  • اختصاص2500 میلیارد وام قرض‌الحسنه به 4 استان