صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک نمایندگان مجلس و قوه قضاییه گفت: این نشست را سه ماه یکبار تکرار کنیم تا از هر جلسه ای بهره ای ببریم و مشخص شود به کدام یک از این مطالبات عمل شده است.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما،​ علی لاریجانی افزود:​ یک نفر از قوه قضاییه و یک نفر از مجلس انتخاب کنیم تا مطالب را پیگیری کنند.
وی گفت: مطالب مختلفی را همکاران مطرح کردند که بیش از اینها مطلب وجود دارد و بهتر است این جلسات را تکرار کنیم تا به این خواسته ها رسیدگی شود چرا که به برخی از مسائل باید توجه و از این نشست ها یک حرکت رو به جلو ایجاد کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود:​ برخی از مسائل که آقای رئیسی باید به آن توجه کنند یکی این است که بحث صیانت از مصون بودن نمایندگان است که اکنون موضوعی قابل مناقشه است طبق قانون اساسی نمایندگان در اظهار نظر درباره مسائل و مشکلات کشور مصون هستند اما تفسیر برخی از افراد این است که به شرطی که جرمی مرتکب نشود.
لاریجانی ادامه داد: اگر فعل مجرمانه انجام بدهند حق با آنهاست اگر نمایندگان مجلس فعل مجرمانه انجام دهند همانند بقیه است اما اگر در لفظ باشد و یا بیان درباره مسائل کشور باشد اگر این را جرم محسوب کنید فرق نماینده با بقیه چیست؟
وی گفت: اگر این گونه است پس چرا در نص قانون اساسی آمده است که نمایندگان در اظهار نظر خود مصون هستند و یک نکته فنی در آن وجود دارد اگر فعل مجرمانه انجام دهند این درست است مثل بقیه هستند اما وقتی در راستای مسئولیت خودشان اظهار نظر می کنند که ممکن است در آن خلاف باشد نمی توانیم بگوییم که مصون نیست.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود:​ درخواست ما این است که روی این موضوع دوستان قوه قضاییه توجه کنند که برای نمایندگان مجلس که در نص و اصل قانون آمده یک فلسفه ای داشته و این باعث بالندگی کشور می شود.رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث مبارزه با فساد باید تلاش کنیم که دخالت افراد را در این خصوص کم کنیم.
علی لاریجانی در نشست مشترک نمایندگان مجلس با قوه قضاییه افزود: به نظر من در کشور ما قوه مجریه و مقننه به طور طبیعی جنس سیاسی دارند چون از احزاب و گروه های مختلف افراد انتخاب می شوند و رئیس و نمایندگان مجلس انتخاب می شوند بنابراین این دو قوه طبیعی است که سبقه سیاسی دارند.
وی گفت: اما از انجا که به نظر من می تواند تکیه گاه ملت باشد عدلیه است و این نباید سبقه سیاسی داشته باشد .
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در این که افراد در قوه قضاییه نیز صاحب رای سیاسی هستند شکی نیست اما اظهار این امر خوب نیست و سیمای عدلیه باید بگویند فقط قانون را می فهمیم و ما کاری به خط و خطوط و جناح نداریم آنوقت محل اتکای مردم می شوند و چنین قوه ای برای ما ضرروی است.
لاریجانی گفت: اظهاراتی که از طرف قوه قضا می شود فقط نظر به قانون داشته باشد و این به نفع نظام و به نفع قوه قضاییه است.
وی در ادامه به بحث مبارزه با فساد اشاره کرد و افزود: مهم این است که دخالت افراد را در این موضوع کم کنیم و اطلاعاتی را که رد و بدل می شود ساده وشفاف کنیم این موضوع در قانون برنامه مورد بحث گذاشته و بر دولت الکترونیک تاکید شد که این از موضوعاتی است که ریشه بسیاری از مفاسد را از بین می برد.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: زیرساخت های بسیاری از دستگاه ها آماده است اما چرا اجرا نمی شود چون هر بخش کار خود را انجام می دهد هر چند که در قوه قضاییه کار بسیاری انجام شده است هم در زمینه سازمان ثبت و هم در دادگاه ها اما اینها باید با قوای دیگر به هم متصل شوند و یک سامانه داشته باشند.
وی ادامه داد: پیشنهاد می کنم قوه قضاییه در این قضیه پیگیری و پشتیبانی کند هر چند که اصل قضیه را دولت باید انجام دهد و ما امسال که سال مهمی برای کشورمان است این دولت الکترونیکی رخ بدهد و بخش های مختلف حکومت به هم متصل شوند که دراین صورت خیلی از مشکلات در زمینه فساد کاهش پیدا می کنند.
لاریجانی گفت: در امور مجلس با قوه قضاییه یک بخش به امور ترمیمی و نظارتی و یک بخش نیز مربوط به نمایندگان در حوزه های مختلف است و برخی نیز مربوط به نوع تصوری است که دادستان ها و برخی از نهادهای قوه قضاییه نسبت به مسئولان دارند.
برخی از نمایندگان می گویند دادستان ها کار اقتصادی که ما با زحمت راه انداختیم جلویش را گرفتند و این مشکل پیدا می کند و ما نیز این مشکل را به قوه قضاییه منتقل می کنیم اما نتیجه آن به ما بر نمی گردد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حل این مشکلات سازگاری می خواهد و وقتی نمایندگان که چشم و گوش ما و شما هستند این را به شما منتقل می کنند بررسی کنید و ساز و کارش را در قوه قضاییه ببینید.
وی گفت: اگر نمایندگان مشکلی داشتند معلوم شود به چه کسی مراجعه کنند و در کدام کمیته رسیدگی شود.
لاریجانی افزود: در امور ترمیمی بخش هایی هستند از جمله کمیسیون قضایی و بخش های پژوهش، این قسمت ها با بخش هایی که در قوه قضاییه است باید پیوند بخورند.

­رییس مجلس شورای اسلامی گفت : قوه قضاییه لایحه مقابله با خشونت علیه زنان را تعیین تکلیف کند .
علی لاریجانی در نشست مشترک نمایندگان مجلس شورای اسلامی با قوه قضاییه به بحث حبس زدایی اشاره کرد و افزود : باید موادی در قانون که منجر به افزایش حبس شده است با همکاری دو قوه حذف شود چرا که زندان ها مجموعه ای برای تربیت نیستند بلکه ممکن است مجرم بیشتری بیرون بدهد.
وی با بیان اینکه اصلاح برخی قوانین در حوزه قاچاق ، به بهبود شرایط کمک کرد گفت : لازم است چنانچه مقام معظم رهبری نیز تأکید داشتند اموال قاچاقچیان به خاطر خیانتی که به جامعه کرده اند مصادره شود و برای این مورد نیز نیاز به اصلاح قانون است.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بحث قاچاقچیان نیز قوانین تغییر کرده و اصلاحات خوبی شده است .
لاریجانی درباره لایحه مقابله با خشونت علیه زنان نیز افزود : دولت این لایحه را پیشنهاد داد اما هنوز در قوه قضاییه مانده است لذا اگر موردی دارد ، باید اصلاح شود و هرچه سریع تر به مجلس برسد چرا که مقام معظم رهبری نیز روی این موضوع حساسیت دارند.
وی در باب مبارزه با فساد نیز گفت : در مجلس در طرحی سازمانی طراحی شده است که با فساد مبارزه کند و نمونه آن نیز در خارج از کشور موجود است و در حال حاضر منتطر نظر قوه قضاییه هستیم تا مسیر قانونی را طی کند.
او ادامه داد : در حوزه نظارت نیز سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس و معاونت نظارت مجلس بر مسائل نظارت می کند اما لازم است برای حل گره پرونده های پر مشکل، همکاری میان این دستگاه ها افزایش یابد.
لاریجانی در ادامه به موضوع پیشگیری از جرم تأکید کرد و گفت : در نص قانون این موضوع ذیل وظایف قوه قضاییه است البته در گذشته تصور این بود که از جرایم قریب الوقوع توسط دادستان جلوگیری شود اما در نهایت با تفسیر دیگری شورایی تشکیل شد که قوه قضاییه در رأس ان است لذا باید روی پیشگیری از جرم کار کرد تا زندان ها خالی شود و این موضوع باید از زمان پیش از دبستان آغاز شود تا از فشار پرونده های دادگاه کاسته شود.
رئیس قوه مقننه ادامه داد : هم اکنون 7 هزار نفر که در آزمون استخدامی قوه قضاییه شرکت کرده اند منتظر استخدام هستند و قوه اعلام می کند تعداد دیگری نیز نیاز دارد در حالی که باید چابک سازی صورت گیرد و قوه قضاییه نیز مانند دولت فربه نشود.
اینکه می گویید پرونده ها زیاد است و کارمند کم باید از طریق پیشگیری از وقوع جرم عمل کرد تا پرونده های قضایی کاهش پیدا کند.
لاریجانی در ادامه به امنیت اجتماعی و اهمیت آن اشاره کرد و افزود : مردم به صورت روزمره با مسائل امنیت اجتماعی سروکار دارند و امنیت سیاسی و ملی مربوط به زعما می شود .
وی گفت : مسائلی همچون سرقت مسلحانه، کیف قاپی یا تجاوز به عنف در حوزه امنیت اجتماعی است که باید پیگیری شود و مردم احساس کنند عدلیه پشتیبان آنهاست.
رییس قوه قضاییه افزود : در خارج از کشور موضوعاتی همچون تجاوز به عنف را بسیار بزرگ می کنند و دادستان و رئیسه نهاد قضایی سر صحنه حاضر شده و در این موضوع جنجال ایجاد می شود تا مجرمان بدانند که با آنها برخورد می شود و این رفتار حالت بازدارندگی دارد.
وی افزود : ما نیز باید این موارد را بزرگ و با قاطعیت با آن برخورد کنیم همچنین رسانه ها نیز نباید این موضوعات را اشاعه نگرانی تلقی کنند چرا که جامعه رفته رفته متوجه اهمیت موضوع شده و مردم می فهمند که کسی که اقدامات مخربی در حوزه امنیت اجتماعی داشته باشد آبرویش می رود و این بازدارندگی مهم است.
لاریجانی در ادامه با بیان اینکه دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور در حوزه نظارت اقدام می کنندگفت : مدیران باید شجاعت داشته باشند و باید در دستگاه ها پیشگیری ایجاد شود و مچگیری از بین برود همچنین باید جلو متخلف پروری گرفته شود.
وی ادامه داد: نباید جلوی جرأت مدیران را گرفت و نظارت یعنی کار به درستی انجام شود و ناظران نظارت کنند و در تصمیم گیری دخالتی نداشته باشند.
لاریجانی با بیان اینکه در حوزه امنیت اقتصادی باید جلوی دخالت بخش‌های امنیتی در امور اقتصادی گرفته شود افزود: باید با اخلالگران برخورد کرد و در کنار آن از کارآفرینان نیز حمایت داشت تا افراد ثروت خود را برای تولید عرضه کنند اما گاهی بخش های امنیتی در امور اقتصادی دخالت هایی دارند که باید جلوی آنها گرفته شود تا رقابت نیز ایجاد گردد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نحوه اجرای اصل 44 قانون اساسی اشتباه است و باید اصلاح شود چرا که تا کنون نیز اتلاف منابع کرده و 3 قوه باید در این راستا تلاش کنند چنانچه اگر بخش خصوصی کارخانه ای را که فعال نبود، راه اندازی کرد باید او را تکریم کرد و اگر کسی کارخانه ای را تحویل گرفت و با مشکلات عدیده روبرو کرده باید با او برخورد شود.
وی درباره تعدی به زمین های کشاورزی و تبدیل زمین های کشت برنج به ویلا گفت : در گندم خودکفا شده ایم و در آستانه خودکفایی در حوزه برنج هستیم و نیاز سالانه ما به برنج 3 میلیون تن است که هم اکنون 2.2 تن تولید و 800 هزار تن آن از خارج از کشور تهیه می شود که اگر در حوزه کشاورزی درست عمل شود این میزان نیز می تواند در داخل تولید شود.
وی ادامه داد : ویلاسازی در برخی روستاها، زمین‌های مناسب برای کشت برنج را از بین برده است .
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت : متأسفانه تعداد زیادی از زمین های متناسب با کشت برنج به ویلا تبدیل شده در حالی که دستور رهبری و مجلس در این زمینه جدی است اما شاهد رشد و نمو دفاتر املاک در شهرها و روستاهایی هستیم که مناطق کشت برنج داشتند و امروز به خاطر ویلاسازی این زمین ها هدر رفته است در حالی که برنج در هر نقطه امکان رشد ندارد لذا خوب است به این افراد در کوهپایه ها زمین هایی داده شود تا زمین آماده برای کشت برنج به عنوان یک محصول استراتژیک از بین نرود که این موضوع نیز نیاز به اصلاح قانون دارد.

مرتبط با این خبر

  • شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا

  • سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی

  • دیدار علی ربیعی با رئیس جمهور

  • تاکید بر برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی

  • در روز‌های پس از شب‌های قدر؛ کاهش ساعت کاری ادارات دولتی

  • إنا أنزلناه فی لیلة القدر

  • از آزادی مطبوعات حمایت می‌کنیم

  • رگبار و رعد و برق در اکثر مناطق

  • خروج آمریکا از برجام اشتباه بود

  • اختصاص2500 میلیارد وام قرض‌الحسنه به 4 استان