صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس قوه قضائیه، راه برون رفت از مشکلات دشمن ساخته را همکاری، هماهنگی، همراهی و همدلی در جهت رفع مشکلات مردم با نهادینه ساختن نگاه انقلابی برشمرد


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در نشست مشترک نمایندگان مجلس با مسئولان قوه قضائیه در حوزه ریاست قوه قضائیه افزود: این نشست در جهت هم اندیشی، همکاری، هماهنگی، هم افزایی بین دو قوه برگزاری می‌شود و به عنوان یکی از راهبردی‌های اساسی و هماهنگی بین قوا برگزار می‌شود که در فرمایشات راهبردی مقام معظم رهبری همواره به آن تاکید دارند.

وی گفت: این هم اندیشی و هماهنگی می‌تواند در جهت رفع مشکلات و ایجاد گشایش در امور نقش آفرین باشد به ویژه یکی از شئونات مهم مجلس شورای اسلامی نظارت بر کار دولت است و این نظارت در امور کشور شانی است از شئونات مجلس و تضمین کننده اجرای قانون و حسن جریان امور در کشور است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: ساز و کار این نظارت در اختیار مجلس است که طبق قانون بر عهده آن گذاشته شده ضمن اینکه این نظارت برای مردم اطمینان آور است تا امور بر وفق قانون و مراد پیش برود.

وی گفت: قوه قضائیه نیز یکی از شئون قانونی اش مسئله نظارت است که این نظارت هم در اجرای صحیح قانون و هم بر حسن اجرای امور است که در حوزه قوه قضائیه است.

رئیس قوه قضائیه افزود: بر اساس این سازو کار‌ها هیچ حکمی بر خلاف قانون و موازین شرعی صادر نمی‌شود اجرای این اصول و مبانی به عنوان نظارت بر حسن اجرای امور لازم می‌باشد.

وی گفت: مورد انتظار مردم و رهبری فرزانه انقلاب اسلامی است آن است که مجموعه این نشست‌ها همکاری‌ها، گفتگو‌ها و هماهنگی‌ها به گره گشایی و گشایش امور کشور بیانجامد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: شرایط امروز کشور شرایط خاصی است به ویژه که دشمن بعد از دوران جنگ سخت هشت ساله و جنگ نرم امروز در بحثی که در اندیشکده‌های آمریکایی، صهیونیستی و غربی انجام شد این است که جنگ سخت می‌تواند بسیار پرهزینه و نفرت آور نسبت به جنگاوران باشد و تلفات و هزینه‌های بسیار از بعد انسانی و مالی دارد و جنگ نرم نیز جنگی است دیربازده و از بازدهی آن اطمینانی نیست ضمن اینکه بسیار پرهزینه است.

وی گفت: بنابراین جنگ سومی که تلفیقی از جنگ نرم و سخت باشد انتخاب کردند که این نوع از جنگ بر کشور و ملت‌ها وارد می‌شود البته مدل‌های آن به اقتضای کشور‌ها متفاوت است در چین، کره و یا ملت بزرگ ایران.

رئیس قوه قضائیه گفت: این فشار‌هایی که غربی‌ها و آمریکایی‌ها به ما وارد می‌آ​ورند این شکلی است از وادار کردن ما به عقب نشینی و تن دادند به خواسته‌های آن‌ها. امری که در چهل سال گذشته با مقاومت و ایستادگی ملت ایران نتوانستند عملی کنند و امروزه نیز با هدایت‌های رهبری مقام معظم رهبری نخواهند توانست هر چند که می‌خواهند ما را از این ایستادگی و مقاومت به عقب نشینی وادار کنند.

وی افزود: لازم است قضازدایی، جرم زدایی و حبس زدایی در تصویب قوانین مدنظر قرار گیرد.

حجت السلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی در دیدار با رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این دیدار مقدمه‌ای برای هم اندیشی، همکاری، هماهنگی و هم افزایی هر چه بیشتر بین قوای مقننه و قضائیه است، افزود: همکاری و هماهنگی قوا، موضوعی است که در قانون اساسی و فرمایشات مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی) همواره مورد تاکید است و این هم‌اندیشی و همکاری می‌تواند در جهت رفع مشکلات و ایجاد گشایش در امور، بسیار نقش آفرین باشد.

وی گفت: یکی از مهم‌ترین شئون مجلس، شأن نظارتی آن است که اجرای قانون و حسن جریان امور را تضمین می‌کند و این ساز و کار نظارتی برای مردم اطمینان آور است. از طرفی دستگاه قضایی نیز واجد یک شأن نظارتی در کنار شأن قضاوت است که بر مبنای آن تلاش می‌شود هیچ حکمی بر خلاف شرع و قانون در دستگاه قضایی صادر نشود و همچنین بر حسن جریان امور و رعایت قانون در دستگاه‌های اجرایی نظارت شود؛ آنچه امروز مورد انتظار مردم و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی است، تقویت این نظارت‌ها در جهت گره گشایی و گشایش امور کشور است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اقدامات خصمانه دشمنان به ویژه ایالات متحده آمریکا در وارد آوردن فشار به جمهوری اسلامی افزود: امروز شرایط خاصی وجود دارد؛ آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشور‌های غربی بعد از دوران جنگ سخت و جنگ نرم، در اندیشکده‌های خود به این نتیجه رسیده اند که جنگ سخت، هزینه بر و نفرت آور و جنگ نرم نیز بسیار زمانبر، پرهزینه و دیربازده است، بر این اساس، جنگ سومی را تدارک دیده اند که تلفیقی از آن دو باشد به شکلی که بر ملت‌ها فشار وارد کنند، البته مدل این نوع جنگ در کشور‌های مختلف و با توجه به فرهنگ و توانمندی‌های این کشورها، متفاوت است.

وی گفت: امروز غرب و آمریکا به دنبال آن هستند که ما را وادار به عقب نشینی و تسلیم کنند؛ امری که در 40 سال گذشته، مقاومت و ایستادگی مردم و مسئولان به رهبری امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی، مانع از آن شده است.

حجت الاسلام رئیسی، راه برون رفت از مشکلات دشمن ساخته را همکاری، هماهنگی، همراهی و همدلی در جهت رفع مشکلات مردم با نهادینه ساختن نگاه انقلابی برشمرد و افزود: مسئولان و دست اندرکاران کشور، توانا هستند و راه برون رفت افتخارآمیز از این شرایط، چندان دشوار نیست، منتها باید به لوازم و اقتضائات این امر که همان همدلی و هماهنگی بین قوا است، پایبند باشیم.

رئیس قوه قضائیه، کاهش ناهنجاری ها، اجرای عدالت، توسعه یافتگی، رونق تولید، مبارزه با فساد، ایستادگی در مقابل دشمن و اداره صحیح کشور را در گرو این همدلی و همکاری دانست و گفت: امروز همه آحاد با همه گرایش‌ها و سلایق سیاسی باید این ضرورت اجتناب ناپذیر را نه به عنوان یک تاکتیک و امر زودگذر بلکه به عنوان یک راهبرد و استراتژی بپذیرند و در این جهت گام بردارند.

وی در ادامه، برخورد موثر با مفسدان و مجرمان را وابسته به برچیدن زمینه‌های فسادزا دانست و گفت: اصلاح این زمینه‌ها در نظام پولی و بانکی و همچنین نظام واردات و صادرات، نیاز به اقدام اساسی مجلس شورای اسلامی دارد، یقینا کسانی که دل در گرو انقلاب، نظام و ارزش‌ها دارند، راضی به اضافه شدن پرونده‌ها و زندانی شدن افراد نیستند؛ این حجم از پرونده‌های قضایی و ناهنجاری‌ها زیبنده نظام ما نیست، بسیاری از مشکلات از جانب مردم نزد نمایندگان مطرح می‌شود و قطعا همه علاقه‌مند هستیم که گره‌ها از کار مردم فورا باز شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه رونق تولید در گرو هماهنگی و هم افزایی دستگاه هاست و حجم بالای نقدینگی باید به جای دلالی به سمت تولید سوق یابد، از نمایندگان مجلس خواست که با تصویب قوانین لازم، از کسب و کار سالم و تولید حمایت کنند و اطمینان داد که دستگاه قضایی نیز در انجام وظایف قانونی خود، به صورت تمام قد از سرمایه گذاران و همچنین مدیران شایسته‌ای که در این شرایط تحریم و تهدید، با قدرت، شجاعت و توانایی تصمیم می‌گیرند و حوزه کاری خود را به خوبی مدیریت می‌کنند، پشتیبانی خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اعتقاد خود مبنی بر «ما می‌توانیم»، طی کردن گام دوم انقلاب در دستگاه قضایی و مجموعه نظام را متضمن اندیشه و عمل انقلابی دانست و افزود: با اعتقاد به اینکه «ما می‌توانیم»، راه برون رفت از مشکلات دشمن ساخته بسیار هموار می‌شود و به حمدالله این روحیه امروز در همه نیرو‌های انقلاب وجود دارد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه باید با امید حرکت کرد، گفت: دشمن امروز به دنبال ایجاد یاس در مردم، مسئولان و مدیران است تا جمهوری اسلامی را وادار به تسلیم و عقب نشینی کند، بر همین اساس باید با توکل به خدا و اعتماد به داشته‌های خود گام برداریم و باور کنیم که دشمنان ما تا کنون گرهی از کار ما باز نکرده‌اند و از این به بعد هم تغییری در رفتارشان حاصل نخواهد شد.

وی افزود: همه جا هم به دنبال منافع خود هستند و به این امر اذعان دارند، حال این وظیفه ماست که به توانایی‌های فراوان خود متکی باشیم و با بهره مندی صحیح از ظرفیت نخبگانی، منابع انسانی جوان و همچنین ظرفیت‌های مادی و معنوی بسیار در کشور، بتوانیم مانند چهل سال گذشته، مسیر خود را با سربلندی و افتخار طی کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی پس از اظهارات رئیس و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر صیانت دستگاه قضایی از آزادی بیان نمایندگان در حوزه وظایف نمایندگی و دفاع از حقوق ملت و همچنین آزادی قلم، گفت: قطعا در این آزادی‌ها باید حدود قانونی رعایت شود و تاکید ما نیز بر صیانت از آزادی‌ها در چارچوب قانون است.

رئیس قوه قضائیه همچنین خواستار اختصاص اعتبارات لازم برای پیشبرد و توسعه عدالت الکترونیک شد و در ادامه با تاکید بر ضرورت اصلاح قوانین افزود: لازم است قضازدایی، جرم زدایی و حبس زدایی در تصویب قوانین مدنظر قرار گیرد و تلاش شود که ساز و کار‌هایی قانونی برای احیای جایگاه میانجیگری و ترویج روحیه کدخدامنشی در حل اختلافات ایجاد شود.

وی به بررسی لایحه مقابله با خشونت علیه زنان در جلسه مسئولان عالی قضایی و آماده سازی آن تا چند هفته دیگر اشاره کرد و گفت: ما ابعاد مختلف و انواع این خشونت را پیش بینی خواهیم کرد. به عنوان مثال، اینکه یک شرکت هواپیمایی به کارکنان زن خود اجبار می‌کند که ازدواج نکنند یا اگر ازدواج کردند صاحب فرزند نشوند، قطعا یکی از مصادیق خشونت است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: همچنین یک بنگاه اقتصادی وقتی خواستار آرایش خاص ظاهری توسط کارکنان زن می‌شود، از مصادیق خشونت است و باید با آن مقابله شود؛ امروز بسیاری از انواع خشونت علیه زنان از جانب غرب به جوامع مختلف دیکته می‌شود که باید این موارد به دقت احصا و پیشگیری شود.

رئیس قوه قضائیه همچنین بر تشدید نظارت‌ها و دقت و سرعت در رسیدگی‌های عبرت آموز به جرایم علیه امنیت اجتماعی، بر ضرورت تصویب قوانین مناسب تاکید کرد و گفت: نمایندگان لازم است در تصویب قوانین، راه‌ها و منفذ‌های دور زدن قانون را ببندند و اجازه سوء استفاده را به افراد فرصت طلب و سوداگران ندهند. گاهی مشاهده می‌کنیم که صدر و ذیل یک ماده با هم در تنافی است؛ این موارد موجب سوء استفاده می‌شود.

وی درباره خصوصی سازی نیز افزود: در زمینه خصوصی سازی، تصدی گری دولت باید کاهش یابد، اما نظارت و توانمندسازی باید افزایش پیدا کند، بر این اساس لازم است دولت پس از واگذاری، تسهیلات لازم را برای کمک به رونق بنگاه واگذارشده اختصاص دهد و به توانمندسازی بخش خصوصی کمک کند.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: ما باید مسئولانه با مردم سخن بگوییم، نه مانند کسی که مسئولیتی ندارد.

در این دیدار علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، ملکشاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی، یوسفیان ملا به نمایندگی از فراکسیون مستقلین، محمد کاظمی به نمایندگی از فراکسیون امید، دهقانی به نمایندگی از فراکسیون ولایی، ذوالقدر معاون راهبردی قوه قضائیه و حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون حقوقی قوه قضائیه نیز به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

مرتبط با این خبر

  • شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا

  • سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی

  • دیدار علی ربیعی با رئیس جمهور

  • تاکید بر برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی

  • در روز‌های پس از شب‌های قدر؛ کاهش ساعت کاری ادارات دولتی

  • إنا أنزلناه فی لیلة القدر

  • از آزادی مطبوعات حمایت می‌کنیم

  • رگبار و رعد و برق در اکثر مناطق

  • خروج آمریکا از برجام اشتباه بود

  • اختصاص2500 میلیارد وام قرض‌الحسنه به 4 استان