صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه گفت: اتحادیه اروپا از توافق هسته‌ای ایران کاملا حمایت می‌کند­به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری رویترز؛ فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه گفت اتحادیه اروپا از توافق هسته ای ایران کاملا حمایت می کند و از قدرت های رقیب می خواهد از هر گونه تنش آفرینی بیشتر بر سر این موضوع اجتناب کنند.


موگرینی پیش از دیدار با وزیران خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان که از امضاکنندگان توافق هسته ای هستند، گفت: ”ما تا جایی که بتوانیم با همه ابزار و همه اراده سیاسی خود، به حمایت از آن (توافق هسته ای ایران) ادامه خواهیم داد.“
پیش بینی می شود مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز برای گفتگو درباره ایران, دوشنبه با مقامات اتحادیه اروپا در بروکسل دیدار کند.
موگرینی گفت دیشب از (تصمیم مبنی بر) سفر پمپئو به بروکسل - جایی که وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای نشست ماهانه در آنجا گردهم آمده اند- مطلع شد. وی گفت: ”ما تمام روز در اینجا دستورکار شلوغی(زیادی) خواهیم داشت. بنابراین باید ببینیم در طول روز چطور می توانیم ترتیب برگزاری یک دیدار (با پمپئو) را بدهیم. مسلماً ما همواره از وی استقبال می کنیم، اما در حال حاضر هیچ طرح دقیقی وجود ندارد.“
پمپئو در مسیر حرکت به جزیره تفریحی سوچی است . وی قرار است سه شنبه در آنجا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور درباره ایران تبادل نظر کند.
ایران برای اروپا و کشورهای باقیمانده برجام برای اجرای تعهداتشان ضرب الاجل 60 روزه تعیین کرده است. این اقدام ایران در پاسخ به تحریم های آمریکا بود که در پی اقدام یک سال پیش ترامپ در خارج کردن واشنگتن از برجام, علیه ایران اعمال شد.


هایکو ماس: توافق هسته ای برای امنیت اروپا ضروری است

وزیر امور خارجه آلمان روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد کشورهای اروپایی در باور به این موضوع که وجود توافق هسته ای با ایران و اجرای آن امری لازم و ضروری است با یکدیگر هم نظر هستند.
او به محض رسیدن به بروکسل برای شرکت در نشست شورای امور خارجی اتحادیه اروپا در گفت:" ما با دیگر کشورهای اروپایی موافقیم که وجود توافق هسته ای برای امنیت ما ضروری است و هدف آن ممانعت از دست یابی ایران به تسلیحات هسته ای است. هیچ کسی نمی خواهد ایران به یک بمب هسته ای دست پیدا کند و جلوگیری از دست یابی ایران به تسلیحات هسته ای هدف این توافق نامه محسوب می شود. ما تاکنون در انجام دادن این کار موفق بوده ایم. به همین دلیل ما همچنان به نفع اجرای این توافق نامه صحبت می کنیم. ما بار دیگر در حال برگزاری مذاکراتی دقیقا در راستای این هدف هستیم."
وزیر امور خارجه آلمان همچنین بر این موضوع تأکید کرد که اروپا بر این باور است که ایران به صورت تدریجی از تعهدات خود در قبال برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که به توافق هسته ای مشهور است, دست نخواهد کشید و به طور کامل به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

مرتبط با این خبر

  • شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا

  • سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی

  • دیدار علی ربیعی با رئیس جمهور

  • تاکید بر برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی

  • در روز‌های پس از شب‌های قدر؛ کاهش ساعت کاری ادارات دولتی

  • إنا أنزلناه فی لیلة القدر

  • از آزادی مطبوعات حمایت می‌کنیم

  • رگبار و رعد و برق در اکثر مناطق

  • خروج آمریکا از برجام اشتباه بود

  • اختصاص2500 میلیارد وام قرض‌الحسنه به 4 استان