صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"سامانه پدافند هوایی 15 خرداد" ساخت متخصصان و دانشمندان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع با حضور وزیر دفاع رونمائی و تحویل این نیرو شدبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در این مراسم اظهار داشت: فرزندان غیور ملت ایران در وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با اتکال به ذات اقدس الهی و تحت زعامت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و فرمانده معظم کل قوا و با حمایت‌های بی دریغ دولت خدمتگزار و ملت سرافراز ایران موفق شدند دستاورد جدید و ارزشمندی در حوزه پدافند هوائی به نام «15 خرداد» را به ملت شریف و نیرو‌های مسلح مقتدر جمهوری اسلامی ایران تقدیم کنند.
وی افزود: پیرو تشکیل نیروی پدافند هوایی به عنوان نیروی چهارم ارتش جمهوری اسلامی ایران و تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) با مسئولیت فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با حکم مبارک فرمانده معظم کل قوا به منظور انجام دقیق‌تر مأموریت‌های کلان و خطیر پدافندی نظام مقدس جمهوری اسلامی در سطح راهبردی، وزارت دفاع بر خود فرض می‌داند همان طور که فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی) پدافند هوایی را اولویت اول نیرو‌های مسلح برشمردند با تولید و ساخت پیشرفته‌ترین تجهیزات پدافندی متناسب با نیاز کشور و نوع تهدیدات پیش رو پدافند هوائی را با هدف ارتقاء امنیت و صیانت از آسمان جمهوری اسلامی ایران تأمین و پشتیبانی نماید.
امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به حکم عقل و منطق روز به روز به توان دفاعی برای تامین امنیت ملی و دفاع از منافع ملی خود می‌افزاید و در این مسیر از کسی اجازه نمی‌گیرد، گفت: از آنجا که مأموریت نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بسیار حساس بوده و به تعبیری در خط مقدم مقابله با دشمنان ایران محسوب می‌شود، سامانه سلاح پدافند هوایی «15 خرداد» که نماد خود باوری، خود اتکائی و دسترنج متخصصان داخلی کشورمان است به عنوان یک دستاورد مهم دفاعی و پیشرفته متناسب با فناوری روز دنیا تحویل نیروی پدافند هوایی می‌شود.
وزیر دفاع با اشاره به حضور پایگاه‌های متعدد نیرو‌های فرامنطقه‌ای مستقر در کشور‌های اطراف ما اظهار کرد: با بررسی تحولات اخیری که پیرامون کشور عزیزمان رخ داده است و البته اتفاقاتی که بواسطه ایجاد داعش در سوریه و عراق شکل گرفته است می‌بینیم که سمت و سوی نبرد‌های امروزی متفاوت از گذشته و به سمت تهدیدات موشکی و هوایی رفته است. به همین دلیل تنها راهکار مقابله با تهدیدات هوایی و موشکی بطور قطع در اختیار داشتن یک پدافند هوایی پیشرفته، به روز، مجهز و کارآمد است و در این راستا با وجود تحریم‌های شکننده در حوزه‌های دفاعی و نظامی ملت ما شاهدند هیچ سدی جلودار عزم و اراده فرزندان برومند ایران اسلامی در حوزه پشتیبانی از نیرو‌های مسلح نبوده و نخواهد بود.
وزیر دفاع با تشریح پروژه سامانه سلاح پدافند هوایی شهدای سوباشی با نام سامانه پیشرفته پدافند هوایی «15 خرداد» که به همت متخصصان سازمان صنایع هوا فضای وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است، گفت: در شبکه جامع پدافند هوایی کشور لازم است گستره‌ای از سامانه‌های پدافند هوایی با برد‌های مختلف از چندکیلومتر تا چند صد کیلومتر به کارگرفته شوند و بر این اساس این سامانه می‌تواند اهدافی نظیر جنگنده و پهپاد‌های مهاجم را در برد 150 کیلومتر شناسایی و تا برد 120 کیلومتر ردگیری نماید و توانایی شناسایی اهداف پنهان‌کار در برد 85 کیلومتر و درگیری و انهدام آن‌ها را در برد 45 کیلومتری را دارد.
امیر سرتیپ حاتمی ویژگی برجسته دیگر این سامانه را هدف گیری آن عنوان کرد و افزود: سامانه پدافند هوایی "15 خرداد" قادر است 6 هدف را همزمان شناسایی و ردگیری کند و علیه 6 هدف عملیات شلیک و انهدام را انجام دهد. از دیگر ویژگی‌های بارز این سامانه سلاح قابلیت تحرک پذیری آن است به گونه‌ای که زمان حاضر به جنگ و عملیاتی شدن آن کمتر از 5 دقیقه است.
وزیر دفاع توسعه سامانه پدافند هوایی نیرو‌های مسلح را از ضرورت‌های دفاعی هر کشوری دانست و افزود: با وجود تحریم و در اختیار قرار ندادن این گونه سامانه سلاح‌ها از طرف کشور‌های دیگر، بومی سازی این سامانه از طریق طراحی و توسعه در داخل کشور مورد توجه ویژه قرار گرفته است تا بتوان پوشش دفاعی مناسبی را در مقابل تهدید‌های مختلف هوایی با قابلیت عملیاتی بالا جهت مقابله با سلاح‌های استراتژیک دشمن از جمله هواپیما‌های جنگنده، بمب افکن‌های رادار گریز، موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز و انواع پهپاد‌ها ایجاد نمود. در این میان نقش سامانه‌های برد بلند و متوسط کشور در بازدارندگی از تهاجم دشمنان و تهدید اهداف هوایی برای محافظت از تأسیسات حیاتی و شهر‌های بزرگ بسیار حائز اهمیت است.
امیر سرتیپ حاتمی در تشریح سایر ویژگی‌های این سامانه پیشرفته افزود: این سیستم مجهز به رادار آرایه فازی با امکان درگیری همزمان با چند هدف و سکو‌های پرتاب مستقل است که در آن از موشک صیاد 3 استفاده شده است.
وی امکان درگیری موثر با اهداف هوایی با قابلیت‌های آفندی بالا مانند هواپیما‌های شناسایی، بمب افکن‌ها و جنگنده‌های تاکتیکی را از دیگر قابلیت‌های این سامانه برشمرد.
امیر سرتیپ حاتمی افزود: این سامانه در صورت وجود اهداف کروز در ناحیه کشندگی سامانه سلاح، قابلیت انهدام اهداف مذکور را دارد.
وی قابلیت کارایی بالا در سطوح کنترل و هدایت عملیات، قدرت تحرک‌پذیری بالا و زمان عکس العمل کوتاه را از ویژگی‌های دیگر سامانه "15 خرداد" عنوان کرد و گفت: این سامانه در برد عملیاتی بالا و ناحیه کشندگی گسترده با اهدافی که در محدوده ارتفاع 150 کیلومتر تا 27 کیلومتر و در برد 7 کیلومتر تا 75 کیلومتر قرار دارند، می‌تواند درگیر شود.
وزیر دفاع خاطرنشان کرد: ما امروزه در حوزه ساخت فناوری ها، تجهیزات و سامانه‌های پدافند هوایی به سطحی از رشد، بالندگی و توسعه رسیده ایم که نیرو‌های مسلح ما در مقابل هرگونه تهدیدات هوایی و موشکی بدون نیاز به کمک سایر کشور‌ها می‌توانند از حدود و ثغور ایران اسلامی حفاظت و حراست نمایند.
وزیر دفاع در پایان با تبریک این موفقیت بزرگ به محضر فرماندهی معظم کل قوا، ملت شریف ایران و نیرو‌های مسلح از تلاش‌ها و مجاهدت‌های دانشمندان، متخصصان و مدیران سازمان صنایع هوا فضای وزارت دفاع که در بخش‌های مختلف با تولیدات ارزشمند خود قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران را به اوج رسانده اند تشکر و قدردانی کرد.صحبت‌های هوک ارزش پاسخگویی ندارد
امیر سرتیپ امیرحاتمی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه پاسخی به اظهارات نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دارید که گفته بود پرتاب‌های موشکی ایران فوتوشاپ و فریب کارانه است؟ افزود: ارزش پاسخگویی ندارد T اینکه مردم دنیا تحقیر و با آن‌ها اینگونه برخورد شود در شان افراد احمقی مانند همین فردی است که نام بردید.
وی گفت: شما می‌توانید از همین سامانه امروز و فیلم آزمایش آن استفاده کنید و پاسخی دندان شکن بدهید.
وزیر دفاع گفت: فیلم‌های زیادی داریم که اگر موردنیاز و درخواست مردم شریف خودمان بود اطلاعات بیشتری را در اختیارشان می‌گذاریم، اما در کل بعید می‌دانم کسی پیدا شود چنین اظهارنظر‌ها و حرف‌های بی پایه و ضعیف را بپذیرد و ضرورتی هم ندارد به آن بپردازیم.

رونمایی از سامانه سلاح پدافند هوایی پیشرفته 15 خرداد با حضور وزیر دفاع
در مراسمی با حضور امیر حاتمی وزیر دفاع سامانه پدافند هوایی پیشرفته 15 خرداد رونمایی و به پدافند هوایی ارتش تحویل شد.
امیر حاتمی در حاشیه این رونمایی و در جمع خبرنگاران گفت: این سامانه را متخصصان سازمان صنایع هوا فضای وزارت دفاع طراحی کرده و ساخته اند و ویژگی‌های بالایی دارد.
وی افزود: این سامانه می‌تواند اهدافی مانند جنگنده و پهپاد‌های مهاجم را در برد 150 کیلومتر شناسایی و تا برد 120 کیلومتر ردگیری کند و توانایی شناسایی اهداف پنهان در برد 85 کیلومتری و درگیری و انهدام آن‌ها را در برد 45 کیلومتری هم دارد.
وزیر دفاع تصریح کرد: ویژگی برجسته دیگر سامانه 15 خرداد آن است که می‌تواند 6 هدف را همزمان شناسایی و ردگیری کند و علیه 6 هدف عملیات شلیک و انهدام را انجام دهد.
امیر حاتمی گفت: همچنین از دیگر ویژگی‌های بارز این سامانه، قابلیت تحرک پذیری سلاح آن و زمان حاضر به جنگ و عملیاتی شدن آن کمتر از 5 دقیقه است.
در این مراسم امیر صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش نیز حضور داشت.

مرتبط با این خبر

  • بررسی اصلاحات ساختاری بودجه

  • ضعف عربستان در برابر ایران و تغییر موضع بن سلمان

  • آغاز جلسه علنی مجلس با حضور آذری جهرمی

  • برنامه دولت برای ساماندهی مسکن و مستاجران

  • صراف‌ها؛ بازیگران اصلی بازار متشکل ارزی

  • اعلام گزارش گام اول کاهش تعهدات برجامی؛دوشنبه

  • تاکید رئیس جمهور بر اهمیت توسعه گردشگری

  • هم صدایی مجلس در مقابل آمریکا

  • نقش اسرائیل،امارات و عربستان در حمله به نفتکش ها

  • یازدهمین نشست بازار سرمایه اسلامی؛ بازار سرمایه از ثبات خوبی برخوردار است