صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی، عملیات احداث مرکز جداسازی ایزوتوپ های پایدار در ­تاسیسات هسته ای فردو آغاز شد


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این مرکز که در مجاورت «مرکز ملی فناوری خلا ایران» احداث می شود با استفاده از روش هایی همچون تقطیر، تبادل حرارت و قشایی، ایزوتوپ های پایدار را استحصال خواهد کرد.
مرحله اول این مرکز بیستم فروردین ماه 99 و فاز دوم آن اواخر اردیبهشت ماه 99 تکمیل خواهد شد و بعد از شهریورماه تجهیز آن در دستور کار قرار خواهد گرفت.
آقای علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم آغاز به کار عملیات این طرح مهم ، گفت: این مرکز با روش های متنوع ایزوتوپ های پایدار تولید خواهد کرد و تا دو سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به پایان مهلت 60 روز گام دوم افزود: سناریوهای مد نظر از طرف سازمان انرژی اتمی ایران ارائه شده اما هنوز دستوری مبنی بر این سناریوها اتخاذ نشده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: فردو با رشد فناوری های به روز و توسعه مراکز تحقیقاتی به قطب فناوری های به روز هسته ای در کشور و در بخش های مختلف تبدیل خواهد شد.
وی تأکید کرد: این مرکز نسبت به چند سال گذشته هر روز مراحل توسعه و رشد فناوری را طی کرده است.
در این مراسم بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و جمعی از مسئولان و محققان این سازمان نیز حضور داشتند.
مرکز جدا سازی ایزو توپ های پایدار ؛ مرکزی بی نظیر در غرب اسیا
رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه مرکز جدا سازی ایزو توپ های پایدار مرکزی بی نظیر در غرب آسیا، گفت: 8 کارگاه و 8 آزمایشگاه تحقیقاتی به وسعت حدود 5 هزار متر در این مرکز در تاسیسات هسته‌ای شهید احمدی روشن ”فردو“ ساخته و راه اندازی می‌شود.
آقای ­علی اکبر صالحی در مراسم آغاز عملیات اجرایی مرکز جدا سازی ایزو توپ‌های پایدار در تاسیسات هسته‌ای فردو، افزود: ایزوتوپ‌های پایدار هم متنوع هستند و هم کاربرد‌های زیادی دارند.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: روش‌های بدست آوردن آن‌ها هم متعدد است یکی از روش‌ها سانتری فیوژ است که موضوع امروز نیست، اما روش‌های تبادل شیمیایی، تقطیر تبریدی، نفوذ حرارتی و تقطیر غشایی از روش‌های دیگری هستند که در تاسیسات جدید راه اندازی خواهد شد.
آقای صالحی ادامه داد: این مجموعه‌ای که امروز عملیات ساخت آن آغاز شد می‌خواهد وارد جدا سازی رادیو ایزوتوپ‌ها و توسعه کاربرد‌های آن‌ها با استفاده از این روش‌ها شود.
وی با بیان اینکه ما در حد ازمایشگاهی کار‌هایی را شروع کرده ایم، ولی الان باید ازسطح آزمایشگاهی بیرون بیاییم و کار را توسعه دهیم، خاطرنشان کرد: فردو یکی از مراکز بسیار با ارزش انرژی اتمی ایران است که در 4 سال گذشته حدود 16 هزار متر مربع به اماکن و بنا‌های آن اضافه شده است، یکی از ساختمان‌ها و تاسیسات ایجاد شده بسیار مهم برای امر زیرساختی و زیر بنای هسته‌ای مرکز ملی مواد است که این مرکز دو سال پیش تاسیس و تجهیز شد و خدماتی که ارائه می‌دهد نه فقط به صنعت هسته ای، بلکه به صنایع کشور است.

مرتبط با این خبر

  • دیدار رئیس‌جمهور و هیئت دولت با رهبر انقلاب

  • خوش بینی ملی پوش دورگه بسکتبال به نتیجه جام جهانی

  • برگزاری هفدهمین اجلاس «روز جهانی مسجد»

  • ایجاد زیرساخت مناسب در سایت‌های مسکن مهر

  • ماندگاری هوای گرم در اغلب مناطق کشور

  • ترامپ سیاست را با نمایش اشتباه گرفته است

  • 2 مدال طلا و نقره ووشوکاران ایران در روز سوم

  • ابلاغیه وزیر اقتصاد برای تسهیل در امور گمرکی

  • یمنی‌ها پهپاد آمریکایی ام کیو 9 را منهدم کردند

  • موافقت رهبر انقلاب با عفو تعدادی از محکومان