صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره دیدار یکی از مقامات کنگره آمریکا با سرکرده منافقین گفت: این تماس ها خطایی است که مانند دیگر خطاهای گذشته امریکایی ها در آینده دولت این کشور را حتما مجبور خواهد کرد که تاوان آن را بپردازد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، بهرام قاسمی در نشست خبری امروز خود تصریح کرد: دیدار یکی از سرکردگان گروهک منافقین با یکی از اعضای حزب جمهوری خواه امریکا در چارچوب سیاست های توسعه تروریسم قابل ارزیابی است و با وجود برخی تغییرات در حاکمیت امریکا، سیاست تروریست پروری این کشور همچنان پابرجاست.

وی گفت: این نوع تماس ها جدید نیست و عمدتا برخی مقامات امریکایی در دهه های اخیر نشان داده اند که مکررا نتوانسته اند از تاریخ عبرت بیاموزند.
وی افزود: امریکایی ها با اقدامات و رفتارهای نادرست و نیز با سیاست های غلط در مسیر توسعه تروریسم در منطقه تلاش کرده اند و اینگونه دیدارها در همین چارچوب قابل ارزیابی است.
قاسمی تصریح کرد: این تماس ها خطایی است که مانند دیگر خطاهای گذشته امریکایی ها در آینده دولت این کشور را حتما مجبور خواهد کرد که تاوان آن را بپردازد.

انگلیس متوجه باشد که خلاف برجام عمل می کند
سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد: انگلیس باید متوجه باشد که خلاف برجام عمل می کند و باید به اجرای تفاهمات با ایران و دیگر کشورهای 1+5 بازگردد.
بهرام قاسمی در ادامه نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره نشست آینده کمیسیون مشترک برجام در وین و ممانعت انگلیس از صدور 950 تن کیک زرد از قزاقستان به ایران گفت: کمیسیون مشترک برجام مرجع طرح مسائل و اختلافات این حوزه است و این جلسه برگزار خواهد شد.
وی تصریح کرد: انگلیس درخصوص صدور این محصول به کشورمان بدعهدی و بداخلاقی کرد اما مذاکرات ادامه دارد و در نهایت دولت انگلیس باید به تعهداتش در چارچوب برجام بازگردد و به تعهداتش در این باره عمل کند.
قاسمی در پاسخ به این پرسش که اختلاف در این موضوع در چه زمینه ای است؟ گفت: اختلاف خاصی نیست، اراده سیاسی دولت انگلیس با تحلیل هایی که داشته اند جلوگیری از صدور این محموله به کشورمان بود اما باید متوجه باشند که خلاف برجام عمل می کنند و باید به اجرای تفاهمات و تعهداتشان با کشورمان و مجموعه 1+5 بازگردند و این مانع را از سر راه بردارند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره خط تبلیغی برخی رسانه های بیگانه برای القای وجود دوقطبی در انتخابات ریاست جمهوری کشورمان اظهار داشت: مردم ایران در دهه های پیش همواره نشان داده اند که در بزنگاه های تاریخی که انتخابات یا برنامه های حساس در کشورمان اجرا می شود آنچه را خود به نفع کشورشان می دانند انجام می دهند و فضاسازی رسانه های بیگانه و دولت های خارجی در عزم و اراده آنان تأثیری نداشته است.
وی گفت: در انتخابات آینده نیز اینگونه تبلیغات آثار خاصی نخواهد داشت و نوعی زحمت بیهوده کشیدن است زیرا مردم ایران از آنچه صلاح بدانند پیروی خواهند کرد و به راهشان در پیمودن سازندگی کشور ادامه خواهند داد.
قاسمی همچنین درباره تأثیرات همه پرسی ترکیه بر مسائل منطقه ای افزود: این موضوع از موضوعات داخلی ترکیه است و هرچه اتفاق افتاده است به دولت و ملت این کشور مربوط خواهد شد و هر آنچه اکثریت مردم ترکیه بپذیرند و به آن رأی بدهند قابل احترام است.
وی گفت: اینکه رفراندوم ترکیه در صورت تأیید نهایی چه تأثیراتی می تواند بر منطقه داشته باشد، موضوعی است که باید کمی صبر کنیم اما امیدواریم این رفراندوم بتواند به برقراری صلح، ثبات و امنیت و نیز ایجاد اجماع در درون ترکیه کمک کند.
قاسمی اضافه کرد: این رویداد باید با درایت جدی، ترکیه را به سمت صلح و ثبات سوق دهد اما اینکه آثار منطقه ای آن چیست، باید صبر کنیم و آن را به زمان بسپاریم و تعجیل نکنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا ایجاد اتاق مشترک نظامی ایران، روسیه و سوریه را تأیید می کنید، گفت: موضوع همکاری های ایران، روسیه و سوریه جدید نیست، از مدت ها پیش همکاری های گسترده ای میان سه کشور وجود دارد و تماس ها، رایزنی ها و نشست های مکرر و منظم در مقاطع لازم وجود داشته و خواهد داشت.
وی افزود: این نشست ها، رایزنی ها و همکاری ها در حوزه نظامی هم مسبوق به سابقه است و اینگونه رایزنی ها را داشته ایم و ادامه خواهد یافت.
قاسمی اضافه کرد: اینگونه رایزنی ها بر اساس ضرورت ها و نیازهایی که شرایط سوریه ایجاب کند می تواند در سطوح و مقاطع مختلف افزایش یا کاهش داشته باشد اما اصل اینگونه رایزنی ها از قدیم وجود داشته است.
وی ادامه داد: در آینده هم تا زمان رسیدن به صلح و تثبیت آتش بس در سوریه اینگونه رایزنی ها و همکاری ها می تواند ادامه یابد صرف نظر از اینکه نامش را اتاق یا سالن بگذاریم.

تحرکات نظامی اخیر آمریکا ناشی از سردرگمی و پاسخ به مشکلات داخلی است
سخنگوی وزارت امور خارجه، تحرکات نظامی اخیر آمریکا را ناشی از نوعی سردرگمی و پاسخ به مشکلات داخلی این کشور دانست که در نهایت به زیان خودشان تمام خواهد شد.
بهرام قاسمی در نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره علل اقدامات نظامی اخیر آمریکا گفت: به نظر می رسد اقدامات نظامی یکی دو هفته اخیر بیش از آنکه معنی نظامی داشته یا آثار نظامی آن اثربخش باشد ناشی از نوعی سردرگمی و ناکامی هایی است که درون این کشور وجود دارد.
وی افزود: دولتمردان آمریکا ناچار بودند برای ایجاد اجماع حداقلی نوعی سیگنال به هم پیمانانشان در منطقه بفرستند و برخی اقدامات غلط را در شکل نظامی سامان دهند اما در نهایت اینگونه اقدامات در جامعه جهانی به ضررشان تمام می شود و آثار جدی نظامی نیز نخواهد داشت.
قاسمی اقدام اخیر آمریکا در سوریه را غیرقانونی و خلاف موازین بین الملل دانست و اضافه کرد: اقدام اخیر آمریکا در افغانستان نیز هیچ تناسبی با مسائل این کشور ندارد و پذیرفتنی نیست.
وی ادامه داد: فروریختن بزرگترین بمب غیرهسته ای در افغانستان هیچ معنی مشخصی ندارد زیرا شبکه القاعده و داعش در این کشور در حد و اندازه این نیست که نیاز به استفاده از اینگونه سلاح ها باشد.
قاسمی گفت: از یک منظر دیگر اینگونه اقدامات در واکنش به نگاه افکار عمومی جهان به استفاده ابزاری آمریکا از تروریسم در سوریه است که برای تغییر توازن در این کشور از آنان بهره برداری کرد به همین علت در افغانستان هم به بهانه مقابله با تروریسم تحرکات نظامی اخیر را انجام داد که البته هیچ توجیهی برای آن نیست و هیچ توجیه و معنی نظامی هم ندارد.
وی در پاسخ به این پرسش که معنی سیاسی تحرکات اخیر نظامی آمریکا چیست؟ افزود: ممکن است اینگونه اقدامات با اهداف سیاسی طراحی شده باشد اما وضع منطقه چه در سوریه و چه در افغانستان در طول سال های گذشته به خوبی نشان داد که در این دو کشور نیاز به راهکار نظامی نخواهیم داشت و راهکار نهایی برای حل و فصل بحران در این کشورها نخواهد بود.
قاسمی گفت: حضور نظامی ناتو در افغانستان در طول سال های متمادی گذشته نشان داد که راهکار نظامی پاسخگوی مسائل این کشور نیست و این کشورها نیاز به راهکار سیاسی دارند که باید در چارچوب اجماع جهانی و با مشارکت کشورهای منطقه و مردم این کشورها به نتیجه مطلوب برسد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اقدامات نظامی اخیر آمریکا را نوعی ژست دانست که برای مسائل داخلی این کشور و نشان دادن حضور آمریکا در منطقه و همپیمانانش طراحی شده بود اما نمی توانیم بپذیریم که اینگونه اقدامات حتی علائم سیاسی جدی در منطقه ایجاد کند.
قاسمی همچنین درباره اقدام اخیر اقلیم کردستان عراق در پافشاری بر استقلال این اقلیم تأکید کرد: سیاست کشورمان درباره مسائل عراق روشن است؛ حاکمیت ملی بر تمامیت ارضی این کشور برای ما اصلی مسلم و جدی محسوب می شود که بر آن پافشاری خواهیم کرد.
وی گفت: همه اقوام و پیروان مذاهب در عراق حول محور حاکمیت ملی، دولت مرکزی و قانون اساسی این کشور باید بتوانند زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند.
قاسمی بار دیگر تأکید کرد: ما با هرگونه مباحثی که بخواهد تجزیه کشورهای منطقه را مطرح کند مخالفیم و از تمامیت ارضی عراق بطور جدی دفاع خواهیم کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره فرجام پرونده پول های بلوکه شده ایران در عمان گفت: این موضوعی فنی بود که بخشی از وجوهات ما از جاهای دیگر به عمان منتقل شد و برای بهره برداری از آن در ماه های گذشته برخی ملاحظات و مشکلات فنی وجود داشت.
قاسمی افزود: هیئت های فنی و حتی سیاسی ایران و عمان مکرر در این باره صحبت کردند و راه حل هایی حاصل شد و مسئله تمام شده است.
وی اضافه کرد: در چارچوب ساز و کار مشخص میان مقامات ایران و عمان و گروه های فنی و بانکی دو کشور چارچوب و نحوه بازگشت این وجوهات مشخص است و ابهامی در این باره وجود ندارد.

نشست کارشناسی مذاکرات صلح سوریه ؛ فردا در تهران
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت : نشست کارشناسی مذاکرات صلح سوریه در چارچوب نشست آستانه فردا در تهران برگزار می شود .
بهرام قاسمی در نشست خبری افزود : هدف از برگزاری این نشست یک روزه گفتگو درباره استمرار مذاکرات و یافتن راهکارهایی برای تثبیت آتش بس در سوریه است و هیئت هایی از روسیه و ترکیه در آن شرکت دارند .
وی ابراز امیدواری کرد این نشست در ادامه نشست های قبلی تاثیرات مطلوبی در پیشبرد گفتگوهای صلح داشته باشد .
قاسمی گفت : اجلاس آستانه 4 نیز 13 و 14 اردیبهشت در آستانه برگزار می شود که این اجلاس نیز در جای خود می تواند اهمیت داشته باشد و با توجه به تحولات اخیر تاثیرات مثبتی ایجاد کند و در محور ایران ، روسیه و ترکیه استحکام بیشتری برای همکاری های مدنظر در سوریه ایجاد کند .
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره علت حضور نداشتن نمایندگان ترکیه در اجلاس اخیر مسکو گفت : این نشست ضرورت خاص زمانه خود را داشت و پس از حوادث تلخ سوریه بویژه حادثه مشکوک و غیر مترقبه استفاده از سلاح های شیمیایی برگزار شد .
وی افزود : پیرو حمله یکجانبه ، غیر قانونی و خلاف موازین بین الملل از جانب آمریکا به سوریه نیاز بود که در خصوص آخرین تحولات این کشور میان بازیگران و نقش آفرینان اصلی سوریه تبادل نظر شود .
قاسمی اضافه کرد : ایران در این چارچوب دیپلماسی فعالی داشت و وزیر امور خارجه تماس های تلفنی بسیاری در این باره با همتایانش در اقصی نقاط جهان برقرار و با وزرای خارجه روسیه و سوریه نیز گفتگو کرد .
وی ادامه داد : پیرو مجموع این اقدامات تفاهم شد که نشست سه جانبه جمعه گذشته در مسکو درباره آخرین تحولات سوریه برگزار و رویدادهای اخیر مرور شود که به خوبی انجام شد و علاوه بر اجلاس سه جانبه نشست های دو جانبه نیز برگزار شد .
قاسمی گفت : در اجلاس سه جانبه بر این موضوع تاکید مجدد شد که حتما باید کمیته حقیقت یاب دو طرف بتواند از نزدیک وضعیت مقری که گفته شده بود سلاح شیمیایی آنجا بوده است بررسی کند و سه کشور این موضوع را با صدای بلند تکرار کردند و از جامعه جهانی خواستند که در این زمینه فعال شود و برای روشن شدن مسئله کمک کند .
وی افزود : همچنین در این اجلاس اعلام شد که اگر این مسئله روشن نشود برخی از اینگونه اتفاقات قابل تکرار است و تشکیل کمیته حقیقت یاب نقطه عطف و کلیدی در این رویداد است .
قاسمی اضافه کرد : در این اجلاس بحث ترکیه مطرح نبود و همان همکاری های همیشگی سه کشور که در چارچوب اجلاس آستانه مطرح است وجود دارد و ترکیه در آنجا حضور خواهد داشت و اختلالی در گفتگوهای این کشور ایجاد نمی شود .
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره اهانت به ساحت آیت الله سیستانی در اردن گفت : این خبر را شنیده ام اما از جزئیاتش اطلاعی ندارم گرچه می دانم که دولت عراق کاردار اردن در بغداد را احضار کرد و وزیر خارجه اردن نیز در تماس تلفنی با همتای عراقیش توضیحاتی در این خصوص ارائه کرد .
وی افزود : بنابر این توضیحات اقلیتی محدود با افکاری مشخص در نقطه ای محدود در اردن دست به اقدامی زشت زدند اما در نهایت دولت اردن متعهد شد که مسببان را بازداشت و مجازات کند و ما هم منتظر اقدام دولت این کشور خواهیم ماند .
قاسمی همچنین درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه هووهایی می خواستند نوزاد برجام را بکشند گفت : این سوالی است که باید از سخنگویان ریاست جمهوری و دولت پرسیده شود و بخشی از آن مربوط به مسائل داخلی است که به آن ورود نمی کنم .
وی در عین حال تاکید کرد: برجام تفاهمی بین المللی و چند جانبه است و یک کشور قادر نیست آن را زیر پا بگذارد ایران نیز هرگز برای نقض آن پیشقدم نخواهد شد .
قاسمی گفت : برجام مبتنی بر عزم و اراده ملی شکل گرفت و هر فرد و دولتی که در ایران بر سر کار بیاید به اجرای آن ادامه خواهد داد و ما در نقض آن پیشقدم نخواهیم شد مگر آنکه دیگران به تعهداتشان عمل نکنند و در آن صورت ما نیز طبعا اقدامات متناسب خواهیم کرد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره علل اجرا نشدن تفاهم ایران و ترکمنستان برای تبادل زندانیان گفت : مصوبات جای خود را دارد و اجرا هم در حوزه روابط خارجی مسائل مربوط به خود را می طلبد زیرا گاهی در حیطه اجرای مصوبات اختلال هایی ایجاد می شود و کار را با تاخیر و دشواری مواجهه می کند .
وی افزود : پرونده تبادل زندانیان ایران و ترکمنستان روی میز حوزه کنسولی وزارت خارجه است و امیدواریم در دیدار امروز وزرای خارجه دو کشور گره از این مشکل باز شود و شاهد آن باشیم که روند پیچیده و طولانی این تفاهم به نتایج لازم برسد .
قاسمی همچنین درباره آخرین تحول در مناسبات ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس در پی سفر دو جانبه مقامات ایران و کویت گفت : نگاه ما به همسایه ها روشن است؛ما خواهان روابط سازنده با این کشورها هستیم .
وی افزود : با آمدن وزیر خارجه کویت به تهران و سفر آقای روحانی به این کشور برخی تحولات روی داد که یکی از آنها پاسخ کتبی وزیر خارجه کویت از جانب سفیر این کشور بود و پس از آن هم آقای ظریف به قطر رفت و تماس هایمان با بیشتر این کشورها برقرار است .
قاسمی با اشاره به وجود مشکل با یکی دو کشور حاشیه خلیج فارس ابراز امیدواری کرد : با رفع نگرانی در این کشورها ، آنها هم با گامهای بلندتر و اقدامات سازنده به بهبود مناسبات کشورهای خلیج فارس و ایران در مسیر بهتر و مثبت قدم بردارند تا بتوانیم ثبات در منطقه را به طور مشترک و با تلاش کافی و جدی برقرار کنیم .
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره انتشار خبری مبنی بر احضار سفیر کشورمان در باکو به علت ایفای نقش شرکت ایرانی در مرمت مسجدی در منطقه شوشا در قره باغ گفت : دولت ایران در این منطقه حضوری ندارد و اقدامی انجام نداده است و از اینکه شرکت ایرانی یا غیر ایرانی در آنجا فعالیت دارد اطلاعی ندارم.
وی همچنین از احضار سفیر کشورمان در باکو اظهار بی اطلاعی کرد .
قاسمی همچنین درباره صریح نبودن موضع کشورمان درباره نقش داشتن دولت سوریه در حمله شیمیایی اخیر در این کشور و سوء استفاده برخی رسانه های اروپایی از این موضوع گفت : ما سخنگوی هیچ دولتی نیستیم ، گرچه روابط خوبی با سوریه داریم؛ حادثه ای در آنجا روی داد و ما مواضع خود را شفاف اعلام و آن را به شدت محکوم کردیم .
وی افزود : ما در موضع گیری خود برای دستیابی به سندی محکمه پسند و جدی نخستین بار موضوع تشکیل کمیته حقیقت یاب را مطرح کردیم و با روسیه و برخی از کشورهای همسایه در این باره تا حدی به تفاهم رسیدیم .
قاسمی حادثه حمله شیمیایی در سوریه را مشکوک دانست و تصریح کرد : طبیعی است که سازمان ملل متحد سالها قبل ، دولت سوریه را از داشتن سلاح شیمیایی منع کرد و خلع سلاح شیمیایی در این کشور اتفاق افتاد، این واقعیت آنقدر روشن است که نیاز به بیان صریح نداشت .
وی گفت : چیزی که مشکوک بود و می توانست وجود داشته باشد اینست که با وجود خلع سلاح شیمیایی دولت سوریه گروههای تروریستی از طریق برخی کشورهای منطقه به این سلاحها دسترسی داشتند و خبرهایی وجود دارد که سلاحهای خاص را وارد سوریه می کنند .
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود : با وجود این واقعیات به جای آنکه یک طرفه موضع گیری کنیم موضوع را به کمیته حقیقت یاب محول کردیم اگر چه برای ما روشن بود و هست که سوریه تحت نظارت سازمان ملل خلع سلاح شیمیایی شده است و اگر چنین سلاحی وجود داشته باشد باید در منابع دیگر و نزد دیگران آن را بیابیم .
قاسمی همچنین درباره انتشار خبرهایی درباره اعلام روسیه مبنی بر به رسمیت شناختن قدس غربی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، مواضع کشورمان را درباره فلسطین روشن دانست و تاکید کرد: فلسطین تحت اشغال صهیونیست هاست و جایی که تماماً اشغال شده است نقطه به نقطه آن تفاوتی نمی کند کجا باشد؛ امیدوارم فلسطین با پایتختی قدس شریف آزاد شود.
وی گفت : آنچه دیگران مطرح می کنند دیدگاههای آنان است و باید از خودشان بپرسید ؛ مواضع ما در جمهوری اسلامی ایران درباره فلسطین همان مواضع روشن پیشین است .

مرتبط با این خبر

  • در دریای خزر؛ افزایش 36 درصدی صید ماهی سفید

  • انتقال زائران از 20 ایستگاه پروازی؛

  • سوم بهمن ولادت با سعادت الگوی پرستاران، حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار مبارک باد.

  • در نشست مشترک مسئولان اقتصادی دولت با برخی نمایندگان مجلس؛

  • آقای روحانی در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم

  • نمایندگان رییس جمهور به خوزستان می‌روند

  • آخرین اخبار از حملات ترکیه به عفرین سوریه

  • راه حل مسئله فلسطین، مقاومت است

  • 80 درصد تراکنش اپراتور‌ها به روش الکترونیک

  • در جلسه هیات دولت به ریاست دکتر روحانی؛